1 yıl

Sedan mı Hatchback mi Hangisi Daha Avantajlı, Farkları Nelerdir Bilen Var mı?

Arkadaşlar Sedan ve Hatchback arasındaki fark nedir? Hangisi daha avantajlı? Şu sıralar araba takas etmeyi planlıyorum ama bana bu tarz terimler sunulduğunda ne dediklerini pek anlamıyorum maalesef.
0 3

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Bu konuya girmeden önce ilk öncelikle iki araba tipinin de ne olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden karşılaştırma yapmadan önce hatchback nedir, sedan nedir bunları açıklayayım.

  Sedan Araba Nedir?

  Sedan araba; iki veya dört kapısı bulunan, en az dört kişilik, sabit şasesi bulunan ve en az dört kişilik olan araba tipidir. Kısacası dört kapılı ve dört kişilikten fazla kişinin yolculuk edebildiği uzun şaseli araçlara sedan araba denir. Türkiye’de çok tercih edilen modeldir. Sedan araçların konforu daha yüksektir ve genelde aileler tercih eder.Sedan mı Hatchback mi Hangisi Daha Avantajlı, Farkları Nelerdir Bilen Var mı?

  Hatchback Araba Nedir?

  Hatchback araçlar; 3 veya 5 kapılı, dört veya dörtten fazla kişinin binebildiği, bagajın sedan araçlara göre daha kısa ve tavandan gelen araç modelleridir. Avrupa pazarında en çok tercih edilen araba modelleridir. Kısa olmaları şehir içi trafiğinde büyük avantaj sağlar. Ayrıca Bkz: Hatchback Nedir?Sedan mı Hatchback mi Hangisi Daha Avantajlı, Farkları Nelerdir Bilen Var mı?

  Hatchback ve Sedan Farkları Nelerdir?

  Yol Tutuşu Olarak Hatchback mi Sedan mı Daha İyi?
  Hatchback sedan farkları konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi yol tutuşudur. Yol tutuşu konusu en çok ağırlıkla alakalı olduğu için sedan arabalar bu konuda daha üstündür.

  Bagaj Kapasitesi Olarak Hatchback mi Sedan mı Daha İyi?

  Genelde sedan araçların daha fazla bagaj kapasitesi olduğu düşünülür fakat hatchback araçların bagaj kapasitesi sedan araçlara göre daha fazladır. Tabii bu modelden modele göre değişkenlik gösteriyor.

  Konfor Bakımından Sedan mı Hatchback mi Daha İyi?

  Sedan araçlar, hatchback araçlara göre daha uzundur ve dört ayrı bölümden oluşur. Uzun olması sayesinde arkada oturanlara daha geniş bir alan sağlar. Yani araç uzunlukları arasındaki fark sedan araçların konfor konusunda hatchback araçların önüne geçmesini sağlıyor.

  Sıcaklık İzolasyonu Bakımından Sedan mı Hatchback mi Daha İyi?

  Soğuk havalarda büyük önem taşıyan sıcaklık izolasyonu konusunda sedan araçlar daha avantajlı. Bagaj kısmı farklı bir bölme olduğu için bagaj açıldığında içeri giren soğuk hava hatchback araçlara göre çok daha azdır.Sedan mı Hatchback mi Hangisi Daha Avantajlı, Farkları Nelerdir Bilen Var mı?

  Manevra Kabiliyeti Bakımından Hatchback mi Sedan mı Daha İyi?

  Manevra konusunda hatchback araçlar kısa olmasından dolayı sedan araçlardan daha önde. Aracın kısa olması trafikte yaptığı manevraları kolaylaştırıyor. Bu yüzden bu soruya rahatlıkla hatchback arabalar daha iyi diyebiliriz.

  Park Etme Konusunda Sedan mı Hatchback mi Daha Avantajlı?

  Bu sorunun da cevabı hatchback arabalar. Özellikle kalabalık bir yerde yaşıyorsanız, park konusunda büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Burada aracın kısa olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sedan araçların boyundan dolayı park edemeyeceği yerlere hatchback araçlar rahatlıkla park edebilir.

  Hatchback ve sedan araçlar arasındaki farkları, avantajlı ve dezavantajlı kısımları paylaşmaya çalıştım, umarım işine yarar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 5
 • Sedan araç kullanmam ben. Araba dediğin spor ve hatchback olacak.

  Sedan aracın tek avantajı bagajının biraz daha fazla olmasıdır.
 • Sedan bagaj hacmi açısından daha iyidir ama hatchback otopark bulma konusunda daha avantajlı olabilir.
 • Kısa olan hangisiyse bence o
  Şehir içinde çok seviyorum kısa
 • elbette hatchback, cok havalu
  • bekliyorum yazmani

 • Hatchback bence
 • Ben sedan uzun seviyorum
 • Bagaj açısından yol tutus açısından sedan daha iyi
 • Sedan daha rahat kullanışlı