+1 yıl

Sizce En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi? Tavsiye Verebilir misiniz?

Merhaba, sizce en iyi araba akü markası hangisidir? Araba aküsü alacağız ancak marka konusunda biraz kararsız kaldık, yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler!
0 2

Çok Süper Cevap

 • Merhaba.

  Konuyla ilgili bazı bilgiler vermek isterim.

  @Pullman

  Piyasa da birçok farklı marka da aküler bulunmaktadır.
  Piyasa verisi anketine göre en iyi akü "Varta" dır.
  Bu markayı ise Mutlu, Yuasa, inci ve Energizer takip ediyor.

  Aracıma uygun akü hangisi? Aracınız için hangi akünün uygun olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacak birkaç ipucu. Aşağıdakiler orijinal ekipman üreticisinin tavsiyeleri için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın:Akü grup boyutu - aracının fiziksel ölçülerine en iyi uyacak akü boyutu. Birçok araç birden fazla grup boyutuna uyum sağlar. Soğuk motor çalıştırma amperleri (Cold cranking amps - CCA) - CCA, aracın motoru soğuk iken çalıştırılabilmesi kritik öneme sahiptir. Akü voltajı kullanılamayan seviyeye düşünceye kadar 0 Fahrenheit derece sıcaklıktaki bir akünün 30 saniye boyunca verebileceği amper sayısıdır. Rezerv kapasitesi (Reserve Capacity - RC) - alternatör arızalanırsa aracınızın elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur. Aracınızı çalıştırmak için gerekli olan minimum voltaj değerinin altına düşmeden bir akünün araca kaç dakika güç sağlayabileceğini gösterir. Genel olarak hem CCA hem de RC değerleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Ancak soğuk iklimli bir yerde yaşıyorsanız bir akü seçerken CCA değerine özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Tersine, sıcak iklimli bir yerde yaşıyorsanız çok fazla CCA değerine ihtiyacınız yoktur. Deniz ve hobi araçlarında kullanmak için derin döngülü bir akü arıyorsanız aynı zamanda şunları göz önünde bulundurmanız gereklidir:

  • Akünün kullanılacağı ekipman tipi
  • Ekipmanı çalıştırmak için gerekli amper sayısı
  • Ekipmanı kaç saat kullanacağınız

  Amper değerini Saat değeri ile çarparak gerekli olan Amper Saat veya AH değerini elde edin. Ekipmanın Çektiği Akım (Amper) x Zaman (Saat) = AHÖrnek: Balıkçı TeknesiIşıklar 10 x 5 = 50Trol Motoru 1 x 5 = 5Balık bulucu 3 x 5 = 15Telsiz 1 x 5 = 5Toplam = 75 AH** Gerekli olan AH değerini belirli bir zaman ve voltajda veren bir akü arayın. Güvenlik payı olarak AH sayısını %20 artırın.

En İyi Erkek Görüşü

 • Araçlarda akü elektrik kısmının beynidir diyebiliriz. Arabayı çalıştırdığınızda marş motoruna elektrik vermek, motor çalışırken elektrik voltaj dengesini sağlamak gibi bazı görevleri vardır. Aküde oluşacak bir sorun, parçalara voltajın yüksek verilmesi gibi olaylara neden olabilir ve arabada daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kaliteli, uzun ömürlü bir aküye sahip olmanız gerekiyor. Peki en iyi, uzun ömürlü ve dayanıklı akü markası hangisi?

  En İyi & Dayanıklı & Uzun Ömürlü Akü Markası Hangisi?

  Alacağımız akü ne kadar kaliteli ve uzun ömürlü olursa arabanın elektrik kısmında sorun çıkma şansı o kadar azalır. Bu yüzden her zaman en iyi araba aküsünü almaya dikkat etmeliyiz.

  1- Mutlu Akü

  1945 yılında kurulan ve 1955 yılında akü üretimine başlayan Mutlu Anonim Şirketi, kurulduğu günden bugüne kadar sürekli büyüme kaydetmiştir. Şu an Türkiye’de en çok satan akü markalarından bir tanesidir. Yerli üretim olduğu için akü fiyatları yabancı markalara göre daha uygundur. İnternet sitesi üzerinden arabanızın modelini girerek en uygun aküyü bulabilirsiniz.

  Sizce En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi? Tavsiye Verebilir misiniz?

  2- İnci Akü

  1984 yılında kurulup 1985 yılında araba firmalarıyla çalışmaya başlayan İnci Akü, başarılı yönetimi sayesinde kısa sürede yükselen bir şirket olmuştur. Hatta 2014 yılında Türkiye’nin en değerli 100 şirketinden biri haline gelmiştir. 2015 yılında Japon GS Yuasa Şirketi ile birleşerek gücüne güç kattı ve kaliteli, uzun ömürlü akü üretimine devam ediyor.

  Ayrıca Bkz: Ortalama Akü Ömrü Ne Kadardır?

  Sizce En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi? Tavsiye Verebilir misiniz?

  3- Bosch Akü

  Ev aletleri piyasasının lider sektörü Bosch, ev aletlerinde olduğu kadar akü konusunda da oldukça kaliteli işler çıkartıyor. Şu an piyasadaki en kaliteli akü markalarından bir tanesi. Fiyatı biraz pahalı ama kesinlikle parasının hakkını veren bir akü markası.

  Sizce En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi? Tavsiye Verebilir misiniz?

  4- Varta Akü

  Dünyanın en eski akü markalarından bir tanesidir. 1887 senesinde kurulan şirket, uzun sünelerdir içten yanmalı motorlar için akü üretimi yapıyor. Sektörün içerisinde bu kadar uzun zaman kalması bile ne kadar kaliteli aküler çıkarttığının kanıtı niteliğinde. Varta için rahatlıkla en iyi akü markalarından bir tanesi diyebiliriz.

  Sizce En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi? Tavsiye Verebilir misiniz?

  Görüşümde en iyi, en dayanıklı ve uzun ömürlü akü markası hangisidir? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Umarım yardımcı olur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 7
 • Varta marka iyidir.

 • İnci akü ve Mutlu akü en iyileri

 • Öncelikle Mutlu ve İnci akü öneririm.

 • Aküde markaya değil, akü yerine uygun fiziksel boyuta, CCA ve RC değerlerine bakılmalıdır.

 • Bence mutlu ve bosch markalar daima iyi.

 • Varta

 • Eas al pişman olmazsın. 4 sene oldu kullanıyorum. Hemde aracım her gün çalışıyor.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?