+1 yıl

Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı? Kullananlar Yorum Yapabilir mi?

Arkadaşlar selamlar,
Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı daha iyi bir araç sizce? İkisi arasında kaldım ancak bir türlü karar veremedim açıkçası, merak ediyorum yorumlarınızı. Şimdiden teşekkürler. Özellikle Skoda Octavia yorumlarınızı çok merak ediyorum.
0 1

Çok Süper Cevap

 • C segmenti olan bu iki araçtan hangisini alırsan al seni üzmeyecektir. Hem Octavia hem de Corolla kendi markasının en çok satan araçlarından, hatta kendi segmentlerinde en çok satılan araçlardan desek yalan olmaz.

  Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı Daha İyi & Kaliteli?

  Bence seçimini tamamen ihtiyaçlarına göre yapmalısın. Ben iki modelden de bahsedeyim, senin ihtiyacını hangisi karşılıyorsa veya kafana hangisi yatıyorsa onu tercih etmeni tavsiye ederim.

  Skoda Octavia Nasıl Bir Araç?

  Skoda’nın 1996 yılında üretmeye başladığı ve beğenildiği için halen üretimi devam eden modelidir. Skoda hakkında Çek Cumhuriyeti markası olmasından dolayı bazı önyargılar olabiliyor fakat Audi’nin alt kuruluşu olduğu için kalite konusunda herhangi bir eksiği bulunmuyor, bunu baştan belirtmek isterim. Octavia konusuna gelecek olursak, sedan bir aile arabası diyebiliriz.

  Sportif tasarımı oldukça hoş bir görüntü sağlıyor. Bunun dışında konforu ve iç genişliği beğendiğim noktaları arasında. 2020 model Octavia 2 farklı motor seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

  octavia mı corolla mı
  octavia mı corolla mı

  İlk motor seçeneği 1.5 TSI 150 beygir gücünde benzin yakıtı ile çalışan motor, bu motor seçeneğinde aracın yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 5.1 lt. Diğer motor seçeneği ise 1.6 TDi 115 beygir gücünde olan ve dizel yakıt ile çalışan motor. 1.6 TDi motora sahip motorun yakıt tüketimi 100 km’de 3.9 lt, yani oldukça ekonomik bir araç.

  Ancak 2020 modelleri henüz bayilere gelmediği için sıfır olan modellerinden alamazsın maalesef.

  Toyota Corolla Nasıl Bir Araç?

  Japon araba devi Toyota’nın belki de en çok tercih edilen ve sevilen modelidir Toyota Corolla. Şu an araba dört farklı şekilde satışa sunulmuş durumda. Toyota Corolla Hatchback, Toyota Corolla Hatchback Hybrid, Toyota Corolla ve Toyota Corolla Hybrid.

  Skoda ile karşılaştırma yapacağından dolayı sedan olan modelden bahsedeyim. Arabanın konforundan veya kalitesi tartışılmaz. Japonlar rahatlığı kadar sürüş deneyimine de önem vermişler. Normal benzinli motorun dışında hibrit seçeneği de sunulmuş.

  corolla mı octavia mı
  corolla mı octavia mı

  Hibrit tercih edecek olursanız çok daha az benzin yakmış olursunuz. Bunun sebebi hibrit araçlar kalkışlardan belli bir seviyeye gelene kadar elektrik tüketir ve benzinden tasarruf etmiş olursunuz.

  1.6 motor hacmine sahip olan normal benzinli motoru ise ortalama 100 km’de 5.8 lt yakıt tüketimi yapıyor. C segmentinin en iyi araçlarından bir tanesi.

  Yakıt Tüketiminde Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı?

  Bu konuda motor hacminin çok büyük önemi mevcut. İkisinin de benzin yakıtı kullanan ve motor hacmi birbirine yakın olan modellerini ele alalım. 1.5 TSI motorlu olan Skoda Octavia ortalama olarak 100 km'de 5.1 lt yakıt tüketiminde bulunuyor. Toyota Corolla'nın 1.6 motor hacmine sahip motorlu modeli ise 100 km'de 5.8 lt yakıt tüketiminde bulunuyor. Aslında motor büyüklüklerini göz önünde bulundurunca neredeyse eşit diyebiliriz.

  Performans Konusunda Toyota Corolla mı Skoda Octavia mı?

  Yine birbirine yakın modellerini ele alalım. Toyota Corolla'nın 1.6 motor hacmine sahip modeli 132 beygir gücü mevcut. Skoda Octavia'nın 1.5 TSI motorunda ise 150 beygir gücü bulunuyor. 0'dan 100'e kaç saniyede çıktıklarına bakacak olursak, Toyota Corolla 9.7 saniyede çıkarken, Octavia ise 8.3 saniyede çıkıyor.

  Yol Tutuşu Konusunda Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı?

  Audi'ye ait olan Skoda da, Japonlara ait olan Toyota her zaman yol tutuşu oldukça iyi olmuştur. İkisinin de bu konuda eksiğinin olduğunu düşünmüyorum. Ağırlık bakımından ve performans bakımından birbirlerine yakın olduğunu belirtmiştim. Yol tutuşu konusunda da aralarında fark olduğunu düşünmüyorum.

  Araç İçi Özellikler Bakımından Toyota Corolla mı Skoda Octavia mı?

  Bu araçların donanım paketlerine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. İki markanın da müşterisinin konforunu ve içindeki donanımları ne kadar önemsediğini biliyoruz. Ancak donanım paketleri yakın olduğunda Toyota Corolla model araçların daha donanımlı olduğunu düşünüyorum. Japon markaları genelde konfor ve araç içi teknoloji konusu üzerinde çok duruyorlar. Tabii burada Skoda Octavia kötü anlamında söylemiyorum. Skoda Octavia'da da yeni araçların içinde bulunan teknoloji ve konfor bulunuyor.

  Tasarım Olarak Skoda Octavia mı Toyota Corolla mı?

  Tasarım beğenilmesi veya beğenilmemesi tamamen kişisel bir görüştür. Açıkçası iki aracın yeni modellerine baktığımızda her alanda kullanılabilecek araçlar olduğunu görüyoruz. Hem klasik hem de sportif yapıları var. Burada kendi fikrimi söyleyecek olursam, yeni kasa Skoda Octavia daha çok hoşuma gitti. Octavia'nın Corolla'dan daha sportif bir görüntüsü olduğunu düşünüyorum.

  Fiyat Bakımından Toyota Corolla mı Skoda Octavia mı?

  Fiyat konusunda donanım paketinin ve motor seçeneğinin etkisi büyük. Burada karşılaştırmayı yine yakın motor seçenekleri üzerinden yapalım. 1.5 motor hacmine sahip olan yeni Skoda Octavia 344.900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuş ve donanım paketine göre 369.900 TL'ye kadar çıkabiliyor. Toyota Corolla ise 1.6 motor hacmine sahip seçeneğinde çok daha fazla donanım paketi sunmuş. Toyota Corolla fiyatları 190.900 TL'den başlıyor ve 323.100 TL'ye kadar çıkabiliyor. Buradan Corolla'nın daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

  Benim Octavia yorumum ve Corolla yorumum bu şekilde. Yukarıda verdiğim bilgilere bakarak Toyota Corolla mı Skoda Octavia mı? Sorusunun cevabını bulabilir, karşılaştırmasını detaylı olarak yapabilirsin. Umarım bilgiler işine yarar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 5
 • Hybrid almıyorsan skodayı seç direk.

 • Skoda Octavia. Hic yorulma.

 • Tabi ki octavia alacaksın ☺

 • octavia

 • Toyota Corolla Hybrid alacaksan tercihin ondan olsun. Skoda'yı hiçbir zaman sevemedim. Sürdüm ve bindim de. Ama araba itici geliyor.