+1 yıl

Stajyer Ehliyet, Sürücü Nedir? Süresi Ne Kadar?

Arkadaşlar stajyer ehliyet diye bir şey çıkmış, şimdi biz bunu alırsak stajyer sürücü mü oluyoruz? Stajyer ehliyet, sürücü nedir? Süresi ne kadar? Yani ben ne zaman bildiğiniz düz araba kullanabilir belgesi alabileceğim? Yardımcı olabilir misiniz?
0 2

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Kuralla uyan yok ama şu şekilde oluyor. Sana belge veriliyor gelen gerçek ehliyet ulaşana kadar onun üzerinde yazıyor bu ama sınavı kazanıp harç alan adaylar ilk 6 ay stajyer sürücü oluyor. Bu sürücüler trafiğe çıktığında yanında en az 1 yılı geçmiş sürücüler olmalı 6 ay sonra tek başına trafiğe çıkabiliyorlar. Kağıt üzerinde böyle ama uyan yok o yüzden kontrole ya da radara yakalanmazsan dert değil

En İyi Erkek Görüşü

 • Türkiye’de 1 Ocak 2016 yılından itibaren ehliyet stajyer uygulaması uygulanmaya başlandı. Birçok kişi stajyer uygulamasının ne olduğunu, ne kadar sürdüğünü ve normal ehliyetten ne farkı olduğunu bilmiyor. Bildiğim kadarı ile stajyer ehliyet nedir, stajyer sürücü nedir ve stajyer ehliyet süresi ne kadar gibi soruları cevaplamaya çalışayım.

  Stajyer Ehliyet Nedir?

  Stajyer ehliyet, stajyer sürücülere verilen ehliyettir. Türkiye’de 2016 yılından beri uygulanan stajyer ehliyet uygulamasında, yeni alınan ehliyetler stajyer ehliyet olarak geçmektedir.

  Yani siz bir ehliyet kursuna kayıt olduktan sonra sınavlardan başarılı olursanız stajyer ehliyet almaya hak kazanmış olursunuz. 2 yıl içerisinde 75 ceza puanı aşmamanız durumunda ehliyetiniz normal ehliyete döner.

  Stajyer Ehliyet, Sürücü Nedir? Süresi Ne Kadar?

  Stajyer Sürücü Nedir?

  Stajyer sürücü, stajyer ehliyet uygulamasından sonra yeni ehliyet alan kişilere denir. Stajyer sürücünün iki yıl içerisinde 75 ceza puanını aşmaması gerekir. 75 ceza puanının aşılması durumunda ehliyete el koyulur ve psikolojik durumunun tespit edilmesi için psikoteknik testine girer, başarılı olması halinde tekrardan kursa yazılması gerekir.

  Stajyer Ehliyet Süresi Ne Kadar?

  Stajyer ehliyet süresi 2 yıldır. Bu süre zarfında 75 ceza puanını geçmemeniz halinde ehliyette bulunan “stajyer” ibaresi kalkar ve normal ehliyet haline gelir.

  Stajyer Ehliyet ile Normal Ehliyet Arasındaki Fark Nedir?

  Stajyer ehliyet ile normal ehliyet arasındaki en büyük fark ceza puanlarıdır. Stajyer ehliyete sahip olan kişilerin iki yıl içerisinde 75 puanı aşmamaları gerekir. Normal ehliyette ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı hakkı bulunur. Bunun dışında pek bir fark olduğu söylenemez.

  Umarım işine yarar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • Kardeşim yanlışım olabilir afet 3 sene sanırım ceza yememen gerekiyor benim zamanımda yoktu ☺

 • 2 yıl diye duymuştum, son durum nedir bilmiyorum...

 • 2 yil yanilmiyorsam bu sure zarfinfa arac kullanmanda sorun yok surebilirsin ama belirli bir ceza puani var o punani asarsan sorun olur sen genede ehliyeti aldigin surucu kursuna sor onlar sana yardimci olur

 • Ehliyeti aldığın andan itibaren 2 sene stajyersin. Stajyerlik süresince trafik cezaların puan olarak yansıyacak. Belli bi puanı geçersen ehliyet gider.