7 ay

TCS nedir, ne İşe Yarar?

Arabalarda TCS nedir? Çekiş kontrol sistemi sanırım. Ne işe yarıyor?

TCS nedir, ne İşe Yarar?
0 1

Çok Süper Cevap

 • TCS nedir ne işe yarar, Arabalarda ki çekiş kaybını ve buna bağlı patinajı önleme amacıyla geliştirilmiş bir destek sistemidir motor torkunun yol koşullarına uymaması gibi durumlarda birlikte etkinleşir ve ABS ile çalışır

En İyi Erkek Görüşü

 • TCS nedir ne işe yarar?

  TC" veya "TCS" olarak da bilinen çekiş kontrol sistemi, kaygan veya tehlikeli koşullarda aracın lastikler ile yol arasındaki tutuşunu korumaya yardımcı olan aktif bir güvenlik özelliğidir. Güvenlik özelliği, tekerleklerin ne kadar dönebileceğini sınırlayarak aracın çekişini korur ve üzerinde sürdüğünüz yüzeyle bağlantıda kalmanızı kolaylaştırır.

  Birçok araçta TCS'nin devre dışı bırakılabilir veya etkinleştirilebilir bir düğme veya sürüş modu vardır. Özellikle kaygan yollar veya zorlu koşullarda sürüş yaparken TCS'nin etkinleştirilmesi, daha güvenli bir sürüş deneyimi sunar.

  TCS sistemi nasıl çalışır?

  Çekiş kontrol sistemi, dört tekerleğinizdeki savrulma oranı sensörleri adı verilen aktif sensörleri kullanır. Sensörler, aracın hızı ve lastiklerin ne yaptığı dahil olmak üzere her bir lastiğinizi izler.

  Lastiklerden herhangi biri aracın gittiği hızdan daha hızlı patinaj yaparsa, o lastik çekiş gücünü kaybetmeye başlar ve bu da savrulmaya veya suda kızaklamaya neden olabilir. Her ikisinin de olmasını önlemek için çekiş kontrolünün devreye girdiği yer burasıdır.

  Bir lastik çok hızlı patinaj yaparsa çekiş kontrol ışığınız yanacak ve sistem devreye girerek hızınızı otomatik olarak yavaşlatacaktır. Bu, aracınızın çekiş gücünü yeniden kazanmasına yardımcı olur. Etkinleştiğinde, arabada bir miktar sarsılma hissedebilirsiniz. Ancak bu, güvenlik özelliğinin işini yaptığı anlamına gelir.

  Ancak çekiş kontrolü tek başına çalışmaz. ABS ışığınızın yandığını fark etmiş olabilirsiniz. Kilitlenmeyi önleyici frenleme, aracınızın kaymasını engellemeye yardımcı olur ancak farklı bir şekilde. Bu sistem, fren yaptığınızda tekerleklerinizin dönmeye devam etmesini ve üzerinize kilitlenmemesini sağlar. Tekerlekler kilitlenirse arabanızın kontrolünü kaybedebilirsiniz.

  TCS ESP aynı mı?

  TCS nedir, ne İşe Yarar?

  Elektronik Stabilite Programı (ESP), aracın sürücünün istediği gibi yörüngeyi korumasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Sistem, ani acil durum manevralarında, çok hızlı dönüşlerde ve hatta lastik tutuşunu kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu kötü yol yüzeylerinde aracın dengesini artırır.

  Çekiş Kontrol sistemi (TCS) ESP'nin bir parçası olarak kabul edilir. Lastik ile yol arasındaki çekiş kaybını veya tutunmayı önler. Yol koşulları uygun çekiş için yeterince iyi olmadığında ve tekerlekler kaymaya başladığında, TCS tekerlek kaymasını algılar ve motor gücünü azaltır veya durdurmak için fren uygular. Yol yüzeyi ister engebeli, ister kaygan olsun, aracınızda çekiş kontrolü varsa bu tür olumsuz yüzeylerde aracın hızlanması için doğru yol tutuşu sağlanacaktır.

  Tekerleğin patinaj yapması durumunda motorun sağladığı tork yolda verimli şekilde kullanılamamakta ve araç istenilen yoldan sapmaktadır. Bu koşullar altında TCS, tekerlekleri yeterli kavramanın mevcut olduğu duruma getirmek için torku ve frenleri de azaltır ve böylece aracın amaçlanan yolda hareket etmesine yardımcı olur. Yani temel olarak lastiklerin kaymasını engelliyor ama ESP kadar etkili değil.

  TCS hangi araçlarda kullanılır?

  TCS, genellikle modern otomobillerin çoğunda standart bir özellik olarak bulunur veya opsiyonel olarak sunulur. Lüks otomobillerden orta sınıf araçlara, SUV'lardan spor otomobillere kadar birçok farklı otomobil türünü kapsar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • Arabaya gaz verince yürüsün arkası oynamasın diye var

 • Google amcaya yazıp öğren

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?