7 ay

Tork nedir? Nasıl hesaplanır?

Arabada tork nedir, nasıl hesaplanır?

0 0

Çok Süper Cevap

 • Tork, bir otomobilin performans göstergelerinden biridir ve fizikteki en temel anlamıyla döndürme kuvvetini temsil eder¹. Örneğin, bir soda şişesini açarken veya bisiklet pedalını çevirirken kullanılan güce tork denir¹. Araçların tork değerleri, motordaki krank milinin bir dakikada yaptığı dönüş sayısını temsil eder¹. Tekerleklere itme veya dönme kuvveti olarak yansıyan dönüş sayıları, araçların hızını ve çekiş gücünü etkiler¹.

  Tork hesaplamak için fizikte "kuvvet x kuvvet kolu" formülü kullanılır¹. Formüle göre, kuvvet kolu ne kadar artarsa tork da o kadar artış gösterir¹. Araçlarda motordaki dişlilerin yerlerini ve çaplarını değiştirmek, piston koluyla oynamak kuvvet kolunu artırmanın yollarından bazılarıdır¹. Örneğin, piston kolu benzinlilere göre daha uzun olan dizel araçlar daha yüksek tork değerlerine sahip olur¹.

  Tork, bir aracın ne kadar kısa sürede hızlanabileceği konusunda çok şey söyleyebilir¹. Bir araçta bu güç ne kadar yüksekse, 0-62 mph hızlanma süresinin o kadar kısa olduğu anlamına gelir¹. Gücü yüksek araçlar kalkış anında ve sürüş halindeki hızlanmalarda daha etkili bir performans sağlar¹. Örneğin, bu değeri yüksek olan dizel araçlarda benzinlilere göre daha düşük devirde daha yüksek hızlara ulaşmak mümkündür¹. Bu güç, hızla olduğu kadar çekiş gücüyle de alakalıdır. Torku yüksek araçlar eğimli yollarda çekiş gücünü artırarak daha iyi performans gösterir¹.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Tork Nedir? Nasıl Hesaplanır?

  Tork nedir? Nasıl hesaplanır?

  Fizikte tork, dönme kuvvetini ölçmek için kullanılan bir ölçüm türüdür diğer bir deyişle tork, bir şeyin eksen olarak da bilinen sabit bir nokta etrafında dönmesine neden olan bir kuvvettir.

  Bu kuvvet motorlarda da kullanılır. Motorlar, motoru döndürmeye yardımcı olmak için bir kol kullanır. Kol ne kadar kısa olursa onu döndürmek o kadar zor olacak ve daha fazla kuvvete ihtiyaç duyulacaktır. Kol ne kadar uzun olursa, onu döndürmek o kadar kolay olur ve daha az kuvvete ihtiyaç duyulur.

  Araba açısından tork, aracınızın çalışma yeteneğini ölçer, dolayısıyla yüksek torklu bir araba, motorun çok fazla güç üretebileceği anlamına gelir.

  Tork nasıl hesaplanır?

  Torku ölçmek için kullanılan iki ölçüm birimi vardır: Newton metre (Nm) ve düzenli İngiliz ölçü birimi olan Pound-Feet (lb-ft), ancak ikincisi güncelliğini yitirmiştir.

  Tork değeri kuvvet X (çarpı) kuvvet kolu şeklinde hesaplanıyor. Kuvvet kolundaki artış tork değerinde de artış yaratıyor. Yani kuvvet kolu ne kadar artarsa tork değeri de artıyor.

  Tork Ne İşe Yarar?

  Bir otomobil tutkunuysanız veya hangi modelin sizin için en iyi olduğuna karar vermeye çalışıyorsanız, torkun ne olduğunu ve motoru nasıl etkilediğini öğrenmek, iyi bir karar vermenize yardımcı olması açısından çok önemlidir.

  Daha önce de belirtildiği gibi tork, motorun çalışmasına yardımcı olan bir kolu döndürmek için kullanılan kuvvet miktarıdır. Kolun uzunluğu, arabanın hızlanmasının ne kadar kolay veya düzgün olacağını tanımlar.

  Bir arabanın torku düşükse, kolu kısaysa, o kadar çabuk hızlanmayacak ve biraz sert hissedecektir. Arabanın torku yüksekse, kolu uzunsa hızlı bir şekilde hızlanacak ve çok daha yumuşak bir his verecektir. Başka bir deyişle, ne kadar fazla torka sahipseniz hızlanma o kadar zahmetsiz hissedilecektir.

  Tork ve Beygir Gücü Farkları

  Beygir gücü, gücü veya bir motor veya motor tarafından "işin yapılma hızını" belirtmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Beygir gücü ayrıca bir aracın kullanabileceği maksimum gücü ifade eder.

  Bir arabanın beygir gücü ne kadar yüksek olursa tekerleklere o kadar fazla güç gönderilir ve araba o kadar hızlı gider. Bazı spor arabaların şaşırtıcı derecede yüksek beygir gücü değerlerine sahip olmasının nedeni budur.

  Ancak elde ettiğiniz hızlanmanın miktarı, arabanın ağırlığı ve torku da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. En yüksek beygir gücüne sahip araç en hızlı olmayabilir.

  Beygir gücü ve tork, biri diğeriyle birlikte aynı madalyonun iki yüzüdür. Tork kuvvettir, beygir gücü ise bu kuvvetin çalışma hızıdır. Torktaki fark işin yapılmasıyla, beygir gücü ise işin ne kadar hızlı yapıldığıyla ilgilidir.

  Beygir gücü ve tork, her birinin aracın dakika başına motor devri (dev/dak) aralığı ve vites donanımına düştüğü yer ile birlikte bir arabanın hızını ve ivmelenmesini belirler.

  Basit bir ifadeyle tork, ayağınızı yere bastığınızda hızlanma hissini hissetmenizi sağlarken, beygir gücü genel hızınız ve gücünüzdür.

  Bir araba satın almaya karar vermeden önce tork ve beygir gücü rakamlarını göz önünde bulundurun. Beygir gücü, genel gücün iyi bir göstergesidir ancak tork, aracın neler yapabileceğine dair net bir ipucu verebilir. Tork her motorun çalışması için hayati öneme sahiptir, ancak beygir gücü harika bir motoru iyi bir motordan ayırır.

  Daha yüksek sayıda beygir gücü veya torkun her zaman daha fazla çekme kapasitesi, hızlanma veya hız anlamına gelmediğini unutmayın. Aracın ağırlığı, yeteneklerinde büyük rol oynuyor. İkinci el araba almaya karar verirken bunları göz önünde bulundurun.

  Aracın amacına dikkat ederken beygir gücü ve tork değerlerine göz atın. Engebeli veya dağlık bir alanda ihtiyacınız olan şey, iyi bir düşük torka sahip bir arabadır ve yüksek torka sahip bir kamyon, çekme için mükemmeldir.

 • Tork yani dönme gücü.
  Motorun çekiş gücü.
  Fizik kanunlarını esas alıyor.
  Arabanın kompresörü zayıfladıkça çekişin düşer. Piston aşımı, düzensiz elektrik akımı, yetersiz yakıt karışımı ve bunların içinde olduğu elemanlar. Eksoz sistemi de etki eder.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 4
 • Krank gücüne tork derler

 • döndürme kuvvetidir, hesaplayan cihazları var

 • Aracın Hareket etmesini sağlayan mil dır.

  • 😭

  • @alindzeko? Yanlışmı söyledim bence öyle ya

  • Aracın hareket etmesini sağlan krank mili desek yanlış olmaz, o da hareketi başka bir yere aktarır vs, tork dediğimiz olay ise pistonları yukarı iten kuvvet x krank mildeki büküntülerin uzunluğu gibi düşünün, tork araçlar için böyle hesaplanır, ama tork döndürme kuvvetidir, genel bir kavramdır ve kuvvet x kol uzunluğu ile hesaplanan bir moment etkisidir.

  • Hepsini Göster
 • Tork kuvvet momentidir, bir nesnenin dayanak noktasına uygulanan kuvvet ile oluşur. Kuvvet çarpı kuvvet kolu.

 • Güç kuvvet demek

 • Motorun çekiş gücü de neyi hesaplamamız lazım?