+1 yıl

Turbo Arızası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Arkadaşlar iki üç gündür araba tabiri caizse yürümüyor. Ben turbo arızasından şüpheleniyorum ama bilemedim, götüremedik de bir yere köyde yaşıyoruz şu an, bir süre de böyle devam edecek. Bu turbo arızası belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır anlatabilecek bir arkadaşımız var mı acaba? Araba severler, arabadan anlayanlar; yardımcı olabilir misiniz?
0 2

Çok Süper Cevap

 • Günümüzde üretilen araçlar genel olarak turbo beslemeli olarak üretiliyor. Turbo arızasına geçmeden önce turbonun nasıl çalıştığını kısaca anlatayım. Turbo, egzozdan alınan havanın motora soğuk hava basması ile birlikte yanmayı daha verimli hale getirir ve tekerlere aktarılan güç artar. Böylece araba daha performanslı şekilde çalışır.

  Turbo Arızası Nedir?

  Yukarıda belirttiğim gibi günümüzde üretilen araçların çoğunda turbo sistemi bulunuyor. Turbo motordan bağımsız bir yapıda gibi dursa da arızaları bütün aracı etkiliyor. Turboda oluşan bir arızayı kolayca anlayabilirsiniz. Hem belirtilerine bakarak hem de aracınızdaki bazı durumlardan turboda arıza olduğu anlaşılabilir.

  Turbo Arızası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  Turbo Arızası Belirtileri Nelerdir?

  Turboda arıza olup olmadığını anlamanın birkaç belirtisi vardır. Bu belirtiler şu şekilde:

  • Yakıt tüketiminde artış
  • Rampalarda görülen performans düşüşü
  • Turbodan gelen ıslık sesi
  • Araçta aynı devirde hissiyat azalması
  • Aracın yağ dumanı atması
  • Turbo göstergesindeki barda görülen düşüş
  • Arıza ışığında yanma
  • Aracın çiğ duman çıkarması

  Turbo arızası belirtileri bu şekildedir.

  Turbo Arızası Nasıl Oluşur, Anlaşılır?

  Turbo arızası birçok sebepten dolayı oluşabilir. Genellikle yağ pompasının yağlamayı kesmesinden dolayı turbo arızaları oluşur. Bu sadece turboya değil motora da zarar verir. Ayrıca araç yağının zamanında değişmemesi, yağın işlevinin kaybetmesine neden olur ve turbo arızalanabilir. Bunun dışında turbo soğutma sisteminde oluşacak bir hata turbonun ısınmasına neden olur ve turbo arızalanır.

  Aracınızı sürmeye başladığınızda araçta olan değişikliği hemen fark edip turbonun arızalandığını anlayabilirsiniz. Turbosu arızalı olan bir araçta performans düşüşü yaşanır. Bunun dışında yakıt tüketimi fazlalaşır. Egzozundan çıkan dumandan dahi turbo arızasını anlayabilirsiniz.

  Clio Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Türkiye’de en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi olan Clio, turbo beslemesi ile çalışan motora sahiptir. Eğer aracınızda yakıt tüketimi fazlalaştıysa ve egzozdan çıkan duman normalden farklıysa turbo arızalanmış demektir.

  Turbo Arızası Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  Linea Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Linea’da Türkiye’de oldukça fazla tercih edilen modellerden bir tanesidir. Fiat’ın sedan aracı olan Linea da turbo beslemeli motor kullanmaktadır. Araçta rampada çıkışta zorlanmalar, arıza ışığında yanma veya performansta bir düşüş fark ediyorsanız turbo arızalanmıştır.

  Ford Focus Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Amerikan otomobil markası olan Ford’un Focus modelinde de turbo arızaları ile karşılaşılabiliyor. Arıza olup olmadığını aracı sürerken anlayabilirsiniz. Turbo göstergesindeki barda düşme yaşanırsa, rampa çıkışlarında zorlanırsa turbo arızası olduğunu anlayabilirsiniz.

  Dizel Araçlarda Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Dizel araçlarda turbo arızasının nasıl anlaşıldığı oldukça merak edilen bir konu. Aslında diğer araçlardan pek bir farkı bulunmuyor. Yukarıda saydığım performans düşüşü, turbo göstergesinde anormallik veya yakıt tüketiminde artış görürseniz turbo arızalanmıştır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Turbo arızasının bir çok belirtileri var ben bir kaç tanesini sıralamak istiyorum.

  • Egzozdan beyaz duman çıkması
  • normalden fazla yakıt tüketmek
  • araçta yağ eksilmesi
  • yük altındayken araç zorlanır

  Eğer sorun gerçekten turbo arızası ise gösterge panelinde turbo arıza lambası yanacak bir de turbo sesi tuhaflaşır. Tuhaf ses derken ötme gibi seslerden bahsediyorum soruların varsa bana sorabilirsin.

 • Turbo patladıysa yüksek hızda tuhaf bir ses çıkarır

 • Pololdaki kelebek bogazi gibi , bu parcada cizilirse hava almiyor moyir. Ilk marsta zor, bisure sonra daha zor. Ama avantajlı yinede atmisferik motora gore. Belki sarj dinsmosudur

 • Gaza basinca boyle bi tıslama ufleme gibisinden ses gelir.

 • Sarı motor arıza ışığı yanar zaten dizelse yandın zaten... dandik mazot koyduysan patates olur