8 ay

Volant nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Volant nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Volant nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?
2 1

Çok Süper Cevap

 • Arabanın motorunda ilk hareket etmeye sağlayan büyük dişli. Marş motorundaki dönme kuvveti, marş dinamosu dişlisi aracılığıyla volan dişlilerine aktarılır, bildiğim budur.

En İyi Erkek Görüşü

 • Volant Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

  Volant nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?

  Volan, kendi ekseni etrafında dönmek için çok fazla kuvvet gerektiren ağır bir tekerlektir. Tekerlek yüksek hızda hareket ederken siz onu çok fazla kuvvet uygulayarak durdurmadığınız sürece dönmeye devam edecektir. Döndüğünde, daha sonra motoru çalıştırırken veya hızlanırken bir araca veya makineye güç vermek için kullanacağı büyük miktarda kinetik enerjiyi korur.

  Bir volan, daha yüksek bir hızda dönerse veya daha yüksek bir eylemsizlik momentine sahipse, yani daha hantalsa, daha fazla enerji depolayabilecektir. Ancak kütlesini arttırmak yerine daha hızlı döndürdüğünüzde her zaman en iyi sonucu verir. Örneğin, bir tekerlek, her ikisinin de aynı hızla dönmesi koşuluyla, ağırlığının yarısı kadar olan tekerlekten iki kat daha fazla enerji üretecektir. Öte yandan, çakmak çarkını iki kat daha hızlı döndürmek, depolanan enerji miktarını dört katına çıkaracaktır. Bu nedenle ağırlığa sahip üniteler yerine daha hafif, yüksek hızlı tekerleklerin kullanılması her zaman daha iyidir. Ayrıca kompakt volanlar yarış arabalarında kullanışlıdır çünkü yüksek hızlarda çalışabilmeleri için mümkün olduğunca hafif olmaları gerekir.

  Volant bozuk olursa ne olur?

  Volan, motorun çalışmasının önemli bir parçasıdır; bu nedenle, arızalanırsa arabanızın hareket etmeyeceğini göreceksiniz. Endişelenmeyin, genellikle volanınızın bu gerçekleşmeden çok önce bakıma ihtiyaç duyabileceğine dair pek çok işaret vardır!

  Volanın yay bağlantıları aktarma organlarındaki gerilimin azaltılmasına katkıda bulunduğundan, bazen bu 'gerilmenin' (bu durumda titreşimlerin) bir kısmının, sürüş sırasında ve vites değiştirirken debriyaj pedalınız titreştiğinde belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, debriyaj baskı plakasının sağlam bir şekilde monte edilmiş volana karşı tutulmak yerine hafifçe hareket etmesidir.

  Volant arızası neden olur?

  Aracı çalıştırdıktan sonra bile anahtarı açık tutmak gibi kaba çalıştırma işlemleri, marş motoru bileşenlerine zarar verir. Marş motoru ile volan dişlerinin zamanla çarpışması dişlerin zarar görmesine yol açacaktır. Kontak anahtarı çalıştırmayı zorlaştırıyorsa aracın aküsünü değiştirmek daha iyidir. Yoldan uçan küçük çakıllar dişlilere takılabilir. Bu, aracı çalıştırmaya çalışırken kırılmaya neden olabilir.

  Volan, kayan bir kavramanın ısısından dolayı çatlayabilir ve çizilebilir. Volan, motor geri teptiğinde ateşleme zamanlaması hataları sırasında risk altındadır.

  Volant tamir edilir mi?

  Tek kütleli volanların onarımı daha kolaydır çünkü bileşenlerin yüzeyi onarılabilir, oysa çift kütleli volanların taşlama işlemleri iç bileşenleri etkileyebileceğinden genellikle değiştirilmesi gerekir. Debriyajın volanla aynı anda değiştirilmesinin sıklıkla gerekli olması nedeniyle işler pahalılaşmaya başlayabilir. Neyse ki piyasada çok sayıda uygun fiyatlı debriyaj seti bulunuyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • Volant aracın motoruna ilk hareketi veren dişli grubudur.
  Volant gücü vermek için ilk hareket marş dinamosun dan alarak motora güç aktarmalı sağlayan Bir araç organıdır.
  Volant arızaları genelde maliyetli olur

  • aynı zamanda vites ve motor bağlantısını sağlar

  • Tamamlama yaptığınız için teşekür ederiz

 • Aracının çakışmasını sağlar marş dinamosu volantı hareket ettirir volantta kranka bağlı olduğu için motor çalışıe

 • Kullanmıyorum

 • Volant sevdiğimiz bir abimizdi, janti adamdı, adab-ı giyinmeyi çok iyi bilirdi mesela ben bilmem