İlişkiler

Boşanma sonrası erkek psikolojisi nasıldır? Boşanmış erkekler neler yaşar?

Boşanma sonrasında erkekler daha çok zorlanır derler, ne kadar doğrudur bilemem. Siz ne düşünüyorsunuz, bir boşanma veya uzun süreli bir ilişki sonrası ayrılık da olabilir, erkek tarafı ne hisseder? Ayrılmayı boşanmayı erkek de istemiş olsa bile yine de kötü hisseder mi? Neler yaşar?
8 6
Bibilen

Reşat Sabri Yurdakul Ne Diyor?

Reşat Sabri Yurdakul
Psikiyatrist, Psikoloji
 • Boşanma sonrası erkek psikolojisi nasıldır, neler yaşar?

  https://www.youtube.com/embed/ptp5kaDc7rUBoşanma sonrası erkekler, kadınlardan daha farklı olarak hayata adapte olamazlar. Özellikle erkeklerde boşanma sonrası alkol ve madde kullanımının arttığı, depresyonun da geçmişe göre arttığı gözlemlenir. Çünkü erkekler kendi başlarına ayakta durmakta zorlanırlar.

  Sosyal ilişkilere de giremezler. Kadınlar çok daha rahat sosyal ilişkilere girerler. Erkekler hayatın içerisinde yalnızlığa gidebilirler. Tabii ki bu erkeğin yapısı ile de ilgili.

  • Erkekler yalnızlaştığında; intihar riski artabiliyor ve beklenen yaşam süresi de kısalabiliyor.
  • Erkeklerde boşanma sonrası birtakım kronik hastalıklar da görülebiliyor.
  • Ayrıca yapılan araştırmalarda depresyon ve kaygı bozuklukları oranının da çok daha arttığı gözlemlenmiştir.
  • Boşanma sürecinde yaşananlar; kişinin kişisel özelliklerine ve yaşantısına göre değişiklik gösterir.

En İyi Erkek Görüşleri

 • 16 yıldır evliyiz.
  Öncesi dahil olmak üzere ne elime başka bir kadın eli, ne de nefesime başka bir kadın nefesi değdi.
  Elimi bir kez bile kaldırmadım, akşamları gezmem tozmam, alkolün kokusunu bilmem, gazozuna tavla bile oynamışlığım yok.
  İki yavrumuz var;Bakmaya kıyamam öyle akıllı ve güzeller.
  2 yıldır karım boşanmak konusunda kararlılığından bir dirhem dahi geri adım atmadı.
  Benim kabahatim aslında onların geleceğini daha iyi nasıl inşa ederim diyerek daha çok çalışmakla, akşamları da nasıl daha güçlü bir geleceğimiz olabilir diye düşünceli, suskun ve içine kapanık bir ruh halini yaşamak ve yaşatmakla geçti.
  Bazı şeyleri çok geç anladım oysa;40 yaşından sonra.
  Ben annemden bile su isterken 2 defa istemem, öyle gururluyumdur. Lakin köpekler gibi sevdiğim karım ellerimi bırakmasın diye kayınvalideme, baldızıma, en yakın arkadaşlarına köpekler gibi yalvardım. Farklı farklı şehirlerde değer verdiği kim varsa aradım, buldum... Ne olur yardım edin, bu bedenden o canı gitmesin, bir şeyler yapın diye... Hep başka umutlar buldum aylarca. Bu hamlem belki kalbini yumuşatır diye düşündüm. Bir kaç gün o umutla tutundum hayata. Hepsi hüsranla sonuçlandı. O kadar çok dua ettim ki Allah'a. Bir gün iş yerime gelen bir müşterime hoşgeldin Allah'ım sözleri dökülüvermiş. Annemde kalıyorum şimdi, gündüzler akşam olmasın istiyorum. Annem dahi olsa akşamları ayaklarım götürmüyor beni o eve. Dört dönüyorum evin etrafında geceleri. İstemsizce ağlıyorum dakikalarca, sonra belli olmasın diye gözlerimin kuruması için biraz daha dolaşıyorum sessiz sokaklarda. Tanımadığım birisi yanıma yaklaştığında ya avukat sanıyorum, ya da kurye, boşanma davası evraklarını getirecek. Güçlü biriyim diye bilirdim. Ciğerlerim soldu ciğerlerim. Kim demiş erkekler için kolay diye. Şunu biliyorum sadece;o bensizliğe sevdalanmış ben ona. Hayatımın hakimin kararından sonraki kısmını düşünemiyorum. Şu an bunları yazarken bile bir şey olacak da mutlaka karım bana dönecek diye yazıyorum. Onu anam kadar sevdim.
  • Vayy be.. inş mutlu olursun eşin döner

  • Her gecenin sabahi vardir kardes hayrli ise donsun hayrsiz ise sen daha iyisini bul daha cok sev ve o da sevgine layik olarak seni sevsin

  • @mrtcn1 Bu görüş sahibi burada mı acaba, merak ettim inşallah hayatı en güzel şekilde huzurla ilerliyordur.

  • Hepsini Göster
 • evet kötü hisseder, eski eşin ağır depresyona girmiş olabilir, yorumlarını okuduğum kadarıyla.

  ama seninde artık onun hakkında bunları düşünmemen, kendi hayatına odaklanman gerekir. senin kendini düşünmeyip eski eşin hakkında sorman ilginç geldi doğrusu..

  çocuk yok sanırım, olsaydı dertler katlanırdı.
  • Haklısın, aslında kendi hayatımı düşünüyorum, süper bir işe başladım mesela, arkadaşlarımla sürekli görüşüyorum yani kendim için bir şeyler yapıyorum. Eski eşim hakkında soru sorma nedenim ise, hadi itiraf edeyim, yaptıkları o kadar çok gururumu kırdı ki ve sonrasında bir dönem ben çok kötü hissettiğim dönemde o kadar hiç etkilenmemiş umursamamış gibi davrandı ki açıkçası o da üzülsün en azından bir parça olsun kötü hissetsin istiyorum. O nedenle fikir almak istedim.

  • sanırım o da üzülüyor. benim fikrim bu yönde. umarım ikinizde hayatlarınıza daha iyi yerlerden devam edersiniz

En İyi Kız Görüşleri

 • Britanyada bir firmanın boşanmış 3 bin 515 kişi ile yapmış olduğu ankete göre, kadınlar ayrıldıktan sonra erkeklere oranla kendilerini çok daha ‘özgür, hafif ve mutlu’ hissediyor. Buna karşılık erkekler, evliliklerinin sona ermesinin ardından mutsuz ve stresli oluyor, hatta bu ayrılık, intiharı bile düşündürebiliyor. Kadınlar ise boşanmayı ‘yeni bir başlangıç’ olarak görüyor.

  Anket çalışmasına katılanlar, ‘son iki yıl içinde boşananlar’ ve ‘iki yıldan daha uzun süredir ayrı olanlar’ diye iki gruba ayrıldı. Buna göre, son iki yıl içinde boşanmış olan kadınların yüzde 53'ü kendini ‘hafiflemiş’ hissederken, bu durum erkeklerin sadece yüzde 46'sında gözlendi. Her 10 kadından dördü, her üç erkekten biri boşandıktan sonra kendini ‘özgürleşmiş’ hissettiğini söyledi. Bu arada, eşlerinden iki yıldan daha önce boşanmış olan erkeklerin yüzde 41'i hâlâ kendini mutsuz hissederken, kadınların ise sadece üçte biri bu ruh hali içinde.

  Ayrılan çiftlerin büyük çoğunluğu uzun vadede yine de kendilerini çok daha iyi hissediyor. Bu kıyaslamada da kadınlar daha önde gidiyor.

  • Evet ben de benzer şeyler duydum, ama kimin boşanmayı istediği de önemli, en azından iki taraf eşit oranda istediyse bile durum farkeder. Ama tamamen kadın istediyse erkek ayrılmaya karşıysa herhalde sadece o zaman etkiler erkeği.

 • Bende 2 ay önce boşandım ailesinin fitnelikleri yüzünden yuvamda huzur yoktu ben bosanma taraftarı degildim 1 yıl evli kaldık evlilik yıl donumumde bosandım cok agır bişey içimde kopan fırtınaları bir ben bilirim ben kesinlikle bosanma taraftarı degildim mahkeme günü bile yalvardım bosanmayalım diye düş yakamdan falanlar fistanlar bosandık geldim 4 gün sonra arıyo bişeye ihtiyacın var mı flörtte yapmıs kendine tabi hemen sevdigim için biraz yumusak davrandm 500 km yol geldi 1 günlük yemin ettirdi kimseye soyleme geldigimi ettigimi amacını çözemedm ama allah yukarda baska bişey demiyorum bana iyisine de kötüsünede ne yasattıysa allah aynısını yasatsın 🙏🙏 üzülüyor mu bilmiyorum belli etmiyor hiç 1 defa hüngür hüngür agladı sonra aglamadı hiç
  • Seviştiniz mi sonra

  • evet sevistik

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

33 61
 • Psikolojisi bozuktur
 • Her daim zor günler yaşar erkekler bayanlar gibi değildir
 • Tekrar özgür olmanın o inanilmaz mutluluğu...
 • Hiç boşanmadım ama 7 yıl herşeyi paylaştığım her çılgınlığı yaptığım sevgilim evlendiğinde ki benden kaynaklanan bi engel yoktu ben evlenmeye hzırdım o doğulu olmamı ailesi sorun edeceğinden istemedi neyse acaba neye yetersiz kaldım neydi diye kendimi sorguladım ve insanın kucağındakine başkasının sarılacak olması en kötü bir söz söylememişken acaba eşi hakaret edermi şiddet uygularmı fikri, başkasının çocuğunu doğuracak düşüncesini atlatmak için 10 kilo verdim
 • Elindeki kıymetliyse kıymetini bilmeyip kaybeden herkes büyük bir yıkıma uğrar bunun kadını erkeği yok.
  • Helal

 • Valla beni mahvetti başkasını bilemem😊
 • Onbeş yıllık evliliğim bir aldatma sonucunda bitti. Çok içeriğe girmeyeceğim durumunu düzeltsin diye çok uyardım üç sefer ailesini cümbür cemaat meclis yapıp uyardım işin astarını tam bilmiyordum ama sonradan herşey çorap söküğü gibi geldi. Demek ki zorlamak olmuyormuş. Tek taraflı sevgi bir yere kadarmış.

  Boşanalı birbuçuk sene oldu. İki evladıma ben bakıyorum. Kimseden yardım almıyorum. Yemeğimi ütümü yufkamı, böreğimi yemeğimi, temizliğimi aklınıza gelen her şeyi yapıyorum. Bu süreçte çocuklarım da ban yardım ediyorlar. Hayatı öğreniyorlar, sorumluluk alıyorlar. Her şeyden haberleri var. Beni kötü bilmemeleri için.

  Sadece içimde nefret var. Bu da Allah'tan. Derdi veren mevla dermanı da verir. Hayatımda bir boşluk var. Zor oluyor. Evlatlarımın sevgisi başka ama benimde aşka sevgiye ihtiyacım var. Duygusal bir boşluk yaşıyorsunuz elinizde değil. Sabrımı, şükrümü ibadetlerime borçluyum. Eğer mevla kabul ederse inşallah. Her daim dua ediyorum. Rabbîm her şeyin hayırlısını versin inşallah
 • Boşanmış erkek saldırganlaşır
  • Aksine daha çok duruldum

 • Kötü olur tabi ki
  Ama
  Daha kotu bir ortamdan çıktı ise
  Sevinir en azından
 • Boşanmak herkesi iyi kötü etkiler kimisi çok takar kimisi umursamaz kadın erkek böyle
 • Karısı sıkıntıysa erkek yeniden doğmuş olur ma kendisi sıkıntılıysa zor günler geçirir
 • Yeni birini bulunca aklına bile gelmez.
 • Valla bu soruyu yanıtlamak isterdim ama önce evlenip sonra boşanmak gerek 😂😂😂
 • Eğer erkek evlilikte sürekli üste binen sorumluluk , evde sürekli detay ve boş konuşan bi kadın varsa , ayrıldıktan sonra rahatlık gelir. Ferahlar ve niye daha önce ayrılmadım diye kendini döver. Eğer parasal durumlardan dolayı ayrılık gerekiyosa da , üzülürüz , adam olamadığımıza yanarız. Ev işleri ve bulaşık konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz
 • Boşandığım için mutluyum birdaha ki ilişkimi düşünüyorum beni kabul eder mi etmez mi insanlar senin hakkında hep ön yargılı oluyor pskolojikmen çöküntü halindeyim kimse el uzatmıyor boşanmışım diye
 • aslında her erkeğe göre değişir mesela kimi erkek var ana kuzusudur, anasının koynundan çıkıp karısının koynuna girmiştir, 3-5 sene sonra boşanmıştır. İşte o erkeği düştüğü boşluktan çıkarmak çok zordur.
  Elbette erkek kötü hisseder ancak boşanma sebebi de bunu etkiler. Sebepler genel olarak insanı üzüntüye sokar. Erkeği kadını yok bu işin. Şiddet gördüğü için boşanan bir kadın ile aldatıldığı için boşanan kadın boşanmadan sonra aynı duygulara kapılmazlar mesela.
 • Defalarca intihara kalkışan bir komşum vardı.
  Evlilik buysa canı cehenneme.
 • Yani elbette hisseder bir aike kurmussun ve ona sahip cikamassin iki tarafinda hatasi olabilir bu uzulut tabi kimse boyke bir seyi istemez ama zaman herseye care
  • Farkettinmi bunsoru çok eski

  • @Grandiflora yok fark etmedim o kadar eski mi ki benim karsima cikti

  • Bilmiyorum yorumlarda eski.. hatta bu yotumların altında yapılmış yeni yorumlar var tartışılmış..

  • Hepsini Göster
 • Erkeğin zorlanacağı tek konu artık çamaşırını, bulaşığını kendisinin yıkamak ve ütüsünü kendisinin yapmak zorunda olmasıdır. Onun haricinde kadınlar kadar etkileneceğini hiç sanmıyorum ben.
  • Aslında doğru bir mantık ama kimisi anasının dizinin dibine dönüyor, eh çamaşır bulaşık derdi yine yok.

  • Anasına döneni bilemem :))

  • yani onda da zorlanmaz anneler var saolsun :):):)

  • Hepsini Göster
 • .


  Boşandığımda bu kadar rahat olacağımı bilseydim ( maddi, manevi) kurtarmak için o kadar katlanmaz ve fedakarlık yapmazdım.


  Hayatın bir dakikasında bile istemeyeceğin şey yapmazdın.


  .
  • Neden boşandınız

  • . Artık beni sevmiyormuş. Özgür olmak istiyormuş, Dilediği zaman dilediğini yapabilirdi. Bir kez bile isteklerine hayır demedim. Rahat ettirmek için kendi yaşamımdan vazgeçtim. Ama olmadı. Şimdi tek başıma ve o kadar rahatımki anlatamam. .

  • Ne güzel ben o kararı veremiyorum boşanma kararını eşimi sevmiyorum sevmeden zorla evlendim 12 yok geçti ): şimdi bu kararı vermek zor 😞

  • Hepsini Göster
 • Hani bir insanı alırsın banyoda hortumla döversin, üzerine kaynar su dökersin, o derileri soyulur da onları böyle keselersin ya kanar dayanamaz çığlık atar, işte buna benzer bir durum olmalı...
  • Bu nasıl bir hayal gücüdür 🙄

 • genel halk tabi erkek hanımı gömer dönüş yolunda bıyıgını bürer
 • neden sordun ki böyle bir soru, kaynım boşandı benim, zorlandığını görüyorum genelde
 • 😁 bosandigimda normal askerdim o psikolojiyle askeriyede temelli kaldim 😁 kisiye gore farkliliar gosteri kısacası ☺️
 • Kişiden kişiye degişir
 • Türkiye de boşanmış 3 erkekten 2'sinin psikolojisinde yatan tek bir gerçek var
  Nasıl öldürebilirim
  Geride kalan tüm hayatını boşandığı eşini süründürme fikriyle geçer
  Böyle takıntılı ruh hastası yetişmiş ataerkil toplumla aynı havayı solumak beni. çok üzüyor allah tüm kadınlarımızın yardımcısı olsun işimiz zor"
  • Yok artık. 3 - 5 psikopat öyle diye her erkek öyle değildir

  • Biz Birşey Diyince,1-2 tane kadın böyle diye hepimizi bir tutamazsınız" diye konuşur durursunuz. ama işinize gelince de "siz erkekler şöylesiniz, böylesiniz." diye genelleme yaparsınız çifte standardın dibine vurup hala özeleştiri yapmaktan kaçarsınız. kendini eleştiremeyen kimseyi eleştiremez anlamıyor musunuz? bazı kadınlar, bazı erkekler şöyle, bazı erkekler böyle diye ağlayacağına önce kendi cinslerine ders versinler. bazı erkekler böyleyse bazı kadınlar da bakınız gördüğünüz gibi. yapacak bir şey yok. feministik mastürbasyona devam.

 • Skıyaslama yapar kadından bir nefretle bahseder kendi iyi haltmis gibi
  Vs vs
 • Bayqnlqr kadar etkelenmedikleri kesin
 • Ilk zamanlar zorlanır başka kadın bulursa yola devam
 • Ben boşanmayı kendim istedim. Ilk önce avantajlısın, kararı düşünüp taşınıp eşine bildirmişsin.

  Ama sonra... Evet belki sevgi tamamen bitmiş olsa bile şahsen ben vijdan azabı çekiyorum. Özellikle eşimin ; ben seninle yaşlanmayı düşünmüştüm...Sözünü hatırladıkça, ama dönersem iyi olacakmı? Emin değilim. Boşanan erkeğin içinde fırtınalar kopuyor. Kolay değildir. Zor, çok zor...Hele bir de çocuk varsa.
 • evlenmedim de boşanmadım da... ama gördüm biliyorum... insanda bazı şeylere alışmış olduğundan terkedince zoruna gidiyor... Aşırı sigara tiryakisinin sigarayı bırakması gibi birşey
 • Çocuk varsa onun düşüncesiyle zorluk yaşayabilir. Onun haricinde boşanmış adamlar pek zorlanmaz.
 • Yogun2 stes
 • Eger sevmisse evet hisseder ama sevmemisse umrunda olmaz
 • erkeklerin boşanma sonrası sendromu bence sadece çamaşırı bulaşığı yıkıcak yemek yapıcak herşey önüne gelicek ..bu durumların ortadan kalkmasıdır adamı strese sokan ortada çocuk varsa babalık duygularından dolayı zor adapte olur boşanmayı hangi taraf istedi anlaşmalımı oldu filan bunlar önemli eğer kadın isteyip erkek ayrıldıysa biraz erkek duruma zor konsantre olur ama yinede bence erkekler daha kolay dağıtıyor kafalarını arkadaşlar filan daha düz mantıklı oldukları için bizim gibi iniğini ciciğini düşünmüyolar buda daha kolay adapte olmalarını sağlıyor
  • kaç defa evlendinde boşandın bekara karı boşamak kolay at bakalım :))

  • ayrılmıs bır anne babanın cocuguyum desem sıze yeterlıdır umarım!

  • salla Ziya salla çamaşırmış bulaşıkmış kaç yaşındasın sen

  • Hepsini Göster
 • bende yaşiyorum aynı şeyi benimde eşim boşanmak istiyor görünürde hic uzuldugunu zannetmıyorum aslında ama kimsenin ic dünyasını bilemem ama ben üzülüyorum o kesim cok zor allah yardım etsın
  • Biliyorum senin konunu da okudum, gerçekten zor bir durum. İnsan kötü bir süreçten geçerken karşı tarafı da merak ediyor işte, acaba o nasıl atlatıyor diye.

  • bende merak edıyorum onlar ıcınde zor ama bıtıren taraf onlarsa daha kolay atlatıyolar işte hayırlısını dilemekten başka cagre yok umarım herşey gönlüne göre olur

  • Ben de bosaniyorum ve eşim istiyor en çok :(

 • göbek atar göbek
  • Sjjsjsjs

 • Boşanmak her iki taraf içinde zor bende bugün boşandım nefessiz kalmak gibi anlamsız bir üşüme var en zoru hayallerinin elinden alınması her insan için zor sadece bunu gösterme şekli farkı olduğu için bazıları sanki hiç üzülmüyormuş gibi yapabiliyor ama gece tek başına uyuduğunda canından can gider en azından benim için öyle kimse boşanmak için evlenmez erkek de kadın da hayallerini kaybetmiştir taştan değillerse bu her zaman can yakar
  • İyilesebildiniz mi

  • Evet

  • Sevindim. Çocuk var miydi

  • Hepsini Göster
 • neden ve nasıl boşandığına bağlı bir durum sevinebilirde üzülebilirde
 • Bosanmayi isteyen erkekse bisey umrumda olmaz cunku isteyen o. Sadece mahkeme tazminat ode derse keyfi kacar.
 • Duruma göre değişir. Ben 3 yıl önce boşandım
 • boşanma sonrasında eğer erkeğin gidecek bir limanı yoksa ister istemez bir süre sonra zorlanacaktır. ister istemez aynı ortamı paylaştığınız kişinin yokluğunu hissedeceksiniz. en azından insan akşam yemek yerken bile tek başına yerken yokluğunu farkeder evde sessizlik olur gibi gibi
 • Duruma gore degisir
 • o an seviniyorlar aleme gidiyorlar
 • boşanan erkek, benim boşandığım erkek ana ve babasınlan asalak gibi yaşadığı için onu etkilemedi bile, anası hep destekti yanında..:)
  • ...

  • Aynı durumda bir asalakla bosaniyorum anası başının üstünde gezdirmeseydi belki karım çocuklarım nerde diebilirdi. Allah herkesin gönlüne göre versin!!!

  • Amin , sizin için zoe bir süreçtir tabiki ama bu kadar pasif olduğunu düşünüyorsanız sizin için iyi olmuş diyebiliriz

 • Bosanmayi istemisse bile mutsuz olur . Cunku birlikte zaman gecirdigin ve eşim dedigin biri ile yollarini ayirmak zordur .
 • sanırım ilk bir kaç gün güçlü olmaya çalışır öyle de görünür sonrasında çöküş başlar :) mideye kramp sokacak kadar ağır bir mutsuzluk devamlı onu düşünme ve konuştuğu herkese onu anlatma isteği hep bir teselli arayışı
 • Boşanma kısmını bilmiyorum ama sevgiliyle ayrılınca insan bir rahatlıyor başta özgür oluyor. Ama sonra duruma göre değişebiliyor.
 • Neden bosandigina bagli
 • Sen neler yaşadın aslında onu daha çok merak ettim
 • başka kız bulur nasılsa 2 lafa kanan bakire kız çok
 • Pek takmazlar
 • Boşlukta olur
 • bunalım stres
 • Bencede çünkü kolay kalay içindekileri kimseyle paylaşamazlar bu onları dahada kütüleştirir
 • Bunlara hic bir sey olmaz diyim sana...
 • Bilgim yok
 • Olmuşla olacağa care yok kuzum örneğini ben yaşıyorum ama zoruma giden ne kadar kormusum ki anlayamadım bazi şeyleri ama diğer taraf kaybetti bir ben daha babayı bulurlar
 • çok kısa bir süre önce yaşadım bu olayı ve acısı devam ediyor. neresinden bakarsan bak zor bir olay. yalnızlık hissediyorsun. alışkanlaıkların, yaşamıni herşeyin baştan değişmek zorunda. hatta hayatı yeniden anlamlandırmak zorundasın. tek kelimeyle bir yıkım. bakalım ben başetmeye çalışıyorum ama işim zor :(
  • Ne yaptınız? Kendinize gelebildiniz mi

 • rahatlar herhalde
 • Daha Fazla (34)