İlişkiler

Boşanmaktan korkuyorum. Nasıl atlatmalıyım?

Boşanmaktan korkuyorum. Nasıl atlatmalıyım?

Sorunum eşimden ayrılmak falan degil aslında. Sanırım boşanma düşüncesine alışamadım. Belki de beni korkutan bu.

Boşanmak sanki tuhaf, aslında anlatamam ama boşanma kelimesi sanırım korkutuyor beni. Bilmiyorum kafam cok karışık durumda.
0 0

En İyi Kız Görüşleri

 • Esracım, her ne kadar eşinden ayrılmanın sorun olmadığını söylesen de, o da insanın üzerine binen bir yük.. Hiç de kolay bir durum değildir, ne kadar kısa süre bile olsa, bir süre aynı yastığa baş koymuş olmak, beraber bir hayatı paylamış olmak, insan hayatında çok önemli bir durumdur.. Ve gün gelip bu yaptıklarına bir son vereceğini düşünmek bile insana koyar, ürperti verir..

  Ancak, bir arada yaşamanın mümkün olmadı durumlarda, kişi bir karar vermeli ve ne olursa olsun bu kararının arkasında durmalıdır.. Herhangi bir kararsızlık gösterisi, kişiyi daha zor durumlara götürebilir.. En önemki an karar anı olmakla birlikte, bu kararıda yürürlüğe koyabilmektir.. Bunun için de, bir desteğe ihtiyacın olacaktır.. Bu desteği seni iyi ve kötü gününde yalnız bırakmayan bir arkadaşın olabilir veya bir psikolojik danışman olabilir.. Onlardan bir yardım ve destek alabilirsin.. Kararını verdikten sonra da, elbette bir avukata ihtiyacın olacaktır..

  Şimdi bir de senin kelimeler üzerinde takıntın olduğun hissi uyandı bende.. Mesela, "boşanmak" kelimesi gibi.. Bence bu kelimeyi hiç kullanma.. Onun yerine "ayrılık" veya "yeni bir hayata başlamak" gibi sözcükleri kullanman daha yerinde olacaktır.. Zaten amacın da bu değil mi..? Yepyeni bir hayata başlamak için adım atmak üzeresin.. Bunun adını da, "yeni bir hayatın başlangıcı" olarak tanımlarsın.. Sanırım bu tanımınlama, senin hem karar verme aşamasında, hem de sonraki dönemde kendini daha hissetmene yardımcı olabilecektir..

  Bu arada da kafanın karışıklığını önlemek için, kendine meşguliyetler yaratmalısın.. Kafanı bu konudan uzak tutmalısın.. Sadece gerektiğinde ve bu konuyla ilgilenmen gerektiğinde bunu düşün ki, yanlış kararlar vermemiş olursun..

  Umarım ve dilerim her şey dilediğin ve gönlünce olur.. Sonunda da mutlu olacağın yepyeni bir hayata kavuşursun..

  Sevgilerimle..
 • Esra daha çok gençsin, boşanmak kabusun olmasın. Berbat giden evlilik aldatan bir koca yerine, bosanıp kendi ayakların üstünde durmak gibisi olamaz. çalısmıyorsanda kendine mutlaka bir ugras bulmanı tavsiye ederim, kafan mesgul olsun.

  Toplumun ön yargılarına karşı dimdik ayakta durmalısın, çünkü haklısın! Sakın kendini üzgün ve aciz gösterme, yaralarını gösterme, hele ki o adama, çünkü sana karşı olan kim varsa, en çok neren acıyorsa, ordan kanatmaya bayılırlar.. Yaralarını sarmaya bak, unutma güneş gecenin en karanlık olduğu zamandan sonra doğar.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Öncelikle çok acı bir durum. Her insan bir evliliğe, ilişkiye bitecek diye başlamaz. Kalıcı gelecek planları yapılır birlikte bir ömür düşlenir. Birbirine binlerce söz verilir. Ama işler sarma sarmaya başlayınca hiç hesapta olmayan planlar devreye girer. Şuan planda olmayan, belki 3-5 ay öncesinde hiç aklına gelmeyecek birşeyi yaşıyorsunuz. Bilmediğiniz, hesaplamadığınız, tahmin etmediğiniz bir süreci yaşadığınız için korkunuz, tedirginliğiniz normal.

  Bence yalnızlık düşüncesi sizi korkutan. Alıştığınız ya da alışmaya çalıştığınız birşeyi bıraktığınızda yoksunluk hissi yaşayacağınızdan korkuyor olabilirsiniz. Evliliğiniz yürümedi diye dünyanın sonu değil. Hiç mi öğrencilik yıllarınızda yüksek not bekleyip düşük not aldığınız olmadı. Önceki sorularınızı da daha önce okumuştum. Güçlü olun. Daha çok gençsiniz. Zordur ayrılmak. Hele bu evliliğin yürümesi için çaba sarfettiğiniz olmuşsa daha da zorunuza gidebilir herşey. Bir işinizin olması, uğraş edinmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır. Asil ve güçlü durumunuzu koruyun. Ve asla korkmayın. Biz duygusal insanlar bir ömür boyu aşk, sorunsuz bir evlilik hayal ettiğimiz için boşanma düşüncesi tabu gibi geliyor. Ama ölüm değil. Önünüzde mutlu olabileceğiniz çok uzun yıllar var.
 • Esra bu kez sorunu çok fazla uzatmadan yanıtlayacağım. Boşanmaktan korkman normal. Sonuçta tasarladığın hayattan farklı bir hayata geçiş olacak. Ama yolun başında iken olayların farkına varmış olman senin açından avantajlı. Ya 5 yıl sonra olsaydı? 6 ay fiilen evli kalmış olan bir bayansın. Eğer yeni bir evlilik yapamamaktan, yeni birisini bulamamaktan korkuyorsan, bu korkun yersiz. Hiç kimse sadece 6 ay evli kalmış bir kadın ile evlenmekten kaçınmaz. Rahat ol. Mutsuz olacağın bir evliliği yıllar boyu sürdürüp (ki bu senin durumunda imkansız görünüyor) işkence çekeceğine, göğsünü gere gere yeni hayatına yelken aç. Hiç merak etme herşey hayırlısına varır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

8 6
 • eger ayaklarının ustunde durmayan esının yardımlarıyla(maddı manevı)bu gunlere gelmıs bırıysen bu korkunun nedenı budur bence oturup ayrılıgı dusundugunde kendı hayatınla ılgılı belırsızlık nasıl olur nasıl gıder ne yaparım yanlısmı olur dogrumu olur vs. ama bence ayrılmak dusuncesını bıle dusunmeye basladıysan bıseyler eksılmeye baslamıs demektır ayrılırsın hayatından cıkar bosanırsın yıne hayatından cıkar fark yok yanı
  • yo allaha şukur ne maddi ne manevı muhtac değilim ona sadece boşanmak tuhaf bişey

 • Boşanmanın kötü bir evlilikten daha kötü birşey olmadığını düşün.

  Evliliğe yüklediğin anlam ne kadar fazlaysa boşanma da o kadar yıpratıcı olacaktır elbet.
 • Ne eşiyle boşanan ilk kişisiniz ne de son olacaksınız ne yazıkki.. Benim annem ve babam da 4 ay önce boşandılar..Ayrılıktan öncesi ve sonrası düşünüldüğünde korkan taraf için genelde ayrılıktan sonrası daha kolaydır.Çünkü ayrılığa daha yatkın olan kişi hayatı zorlaştıkca pişmanlıklarıyla başbaşa kalırken ayrılıktan korkan kişi o fiili gerçekleştirmemek için elinden geleni yapmıştır büyük ihtimalle.Ve bu durum insanın üstünden koskoca bir yük alır aslında.Eminim ki ayrıldıktan birkaç ay sonra evliliği onarmaya yönelik konuşmalar yapacaksınız eşinizle ama bırakın bu konuyu konuşmaya yeltenen siz değil karşı taraf olsun.En azından af gibi bir durum söz konusu olduğunda affettiğiniz ya da affedildiğinizde bir ağırlığınız olsun aynı konular kolay kolay gündeme gelmesin.Şu an sizin yerinizde olsam boşanmakta olan eşimin haberi olmadan psikoloğa giderdim ve Allah a çok dua ederdim içimdeki korkuyu alsın diye..
 • Her yikim yeni bir baslangicin mujdesidir. Bosanmak sana yepyeni kapilarin onunu acacaktir.
  • Ben sana Hiç katılmıyorum, Kızarsan beni affet bu ne saçma sapan bi düşüncedir ki boşan boşan evlen o zaman ?

  • Bunun anlami senin dedigin gibi degil.Ama bazen olaylara farkli acidan bakmak gerekir.Bosanmaktan korkmak, gecmise bakmak ona ne fayda saglayacak? Kastettigim bosan evlen canin sikildikca degil, eldeki kosullara mantikli yaklasmaktir ve ikisi ayri seylerdir.

 • önce güçlü olmalısın..zorlu bir süreç bekliyor seni. yalnızlıkla, tek başına çocuk yetiştirmekle,etraftaki insanların sürekli eski eşinle ilgili şeyleri sana yetiştirmesiyle baş etmek zorundasın. ama bu süreçte insana en ii gelen bir aktivite içinde bulunmak. çalışıyorsan hiç problem yok.zaten oyalanacaksın ve bu süreç daha kolay gececek.çalışmıyorsan sosyal kuruluşlarda gönüllü olarak çalış. benm bir akrabam koroya katıldı kadın büyük bir bunalımdan çıktı:) Allah kolaylık versin
  • Çocuk yok bu soruda :)

  • belki çocuğu vardır diye yazdım ama benn

  • Yok yok. Sadece 6 aylık evli bu arkadaşımız. Bu tavsiyen genel nitelikte olsun senin. Öyle kabul edelim :)

  • Hepsini Göster
 • korkucak bısey yok bosanmak ozgurluk demek bana gore bende bosananlar gurubundayım ve neden evlenmısımkı dıyorum cooook mutluyum ozgurum...
  • Bir daha evlenmem diyen birisi var sanırım burada :)

  • aynen hakan bıldın :)))

  • :)

 • Bu gerizekalı ülkede, eğer güçlü bir kadın isen boşanmak pek koymaz insana.. Fakat, orta halli bir ev kadını isen o zaman gerçekten işin zor..

  Bak burada her türlü hak veriyorum kadın milletine. Dolap bile çevirseler, haklılar..

  Bir de, boşanma olayı neden vuku bulacak? O da var..
 • boşanmak dünyanın sonu değil korkma cesaretini topla doğru adliyeye ...
 • insan en mutlu olduğu anlarda sevdiğiyle yaşadığı güzel anlarda tüm güzelliklerin bir anda yok olcağını düşünebiliyor. Boşanmayı düşündürcek bi durum yoksa pekte düşünme derim ben ne kadar çok düşünürsen o kadar çok kafan karışır. düşünmemeye çalış güzel şeyleri düşün Allah bir yastıkta kocatsın inş. darısı başıma :))
 • Valla Arkadaş ben daha yeni evlenecem Allah nasip ederse, O düşünceye girmek bişeylerin başlangıcıdır, ki bilmediğimiz bişey varda söylüyoda olabilirsin ama düşüncelerindede hep yapıcı ol yıkıcı olma, Olumsuz düşünceler olumsuzlukları getirir, iyi düşünki iyi olsun, zengin olmayı düşünüyorumda zengin olamıyorum da deme huzur verir :)) Olabildiğince Olumlu düşün, Hakkında Hayırlısı Olsun..

 • Sen kendini şu hayatta şanslı bir kaç kişiden biri sayabilirsin..Eğer o adamın elinde yıllarca acı çekseydin daha mı iyiydi sen bir kadın olarak kendi ayakları üzerinde durup sana karşı gelebilecek şeylere göğüs germen gerekecek...Bu yüzden yıkılmamalısın ve ayakta durmalısın

  Şunu unutma gerçekten çok şanslısın
 • Tamam. şöyle söyleyeyim sana, kimse sana bu bir koca eskitti diye bakmayacak, kimse yalnız oldugunu düşünmeyecek, kimse kötü biri oldugunu düşünmeyecek. Boşanmak evlenmek kadar doğaldır.
 • Kısa, öz ve belli başlıklar üzerine değineceğim güzelim.

  Birincisi, sanıyorum yakın çevrende boşanan insan sayısı fazla yada karşı taraf için bu böyle. Bu sende ekstra bir antipati uyandırıyor.

  İkincisi, toplum baskısını çok fazla yaşayacağını düşünüyorsun. Ailenin tutumunun burada çok önemli bir etken olduğunu unutmamanı istiyorum.

  Üçüncüsü, yalnız kalacağını düşünüyorsun. Ama kalmayacaksın. Seni suçlayanlar olabilir elbette, vazgeçirmeye çalışanlar veyahut..

  Bir gün zaman gelecek (ki ben buna 6 ay ile 2 sene arası diyorum) kimsenin seni yargılamaya, yadırgamaya gücü yetmeyecek. Yeniden özgüvenini değil öz saygını bulmuş olacaksın.

  Yalnız şunu da belirtmek isterim ki, başkasıyla çok da farklı olmayacak. :) Şu an büyük sandığın olayların daha büyüğünü de yaşayabilirsin.

  Hayırlısı olsun hakkında.

  Sevgiler.

  • Güzel bir değerlendirme.. Beklendiği gibi.. :)) +1 puan..

 • Boşanma ile ilgili toplumda yaygın olan önyargılar ister istemez etkili oluyor sanırım üzerinde. kendine boşanmak fiilinin sadece hukuki bir prosedürü ifade ettiğini, bunun dışında sevgiliden ayrılmakla herhangi bir ilişkiyi bitirmek arasında aslında çok büyük bir fark olmadığını anlatmaya çalışmanı tavsiye edebilirim sanırım. bir de bizde 'boşanmış kadın' olarak görülmek gibi bir fobi var maalesef, bu da etkili olabilir düşüncelerinde.

  en sağlıklısı, bu dönemde ilişkiler üzerine çalışmış bir uzmanla görüşüp onun fikirlerini almandır bence..