Güvensizlik Sorunu?

16-17-18 li yaşlarımda aktif bi aşk hayatım olmuştu. Kötü şeyler oldu ve bende etkileri kaldı. Tekrar sevememekten çok korkuyodum ama yanılmışım seviliyormuş. Fakat ben güvenememeye başladım arkadaşlar. Karşıma çıkan kişi dünyanın ennn iyi karakterine sahip olduğunu bilsem bile güvenemiyorum. Bunu nasıl aşabilirim?

0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 1
  • Bence bana kalırsa zaman bırak geçmişi umursama hiç. Öncelikle duygularınızı kabul edin. Korku ve güvensizlik gibi duyguların varlığı normaldir. Bu duyguları inkar etmek yerine kabul edin. Geçmişteki olumsuz deneyimleri tekrar yaşamaktan korkuyorsunuz, ancak her ilişki farklıdır. Bu yeni ilişkiyi, geçmişte yaşadıklarınıza göre değil, kendine özgü bir deneyim olarak görün. Karşılaştığınız kişiye duygularınızı ve endişelerinizi açıkça ifade edin. İletişim kurarak, onun da sizi anlamasını sağlayabilirsiniz. İlişkinizi yavaşça ilerletmek, güven sorunlarını aşmanıza yardımcı olabilir. İlişkiyi aceleye getirmemek, güveni tekrar inşa etmek için zaman verir. Kendinize güveni artırmak için bireysel olarak çalışın. Kendinizi iyi hissetmek ve kendi değerinizi bilmek, güven duygusunu yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir. Eğer güven sorunları çok derin ve sizi olumsuz etkiliyorsa, bir terapist veya danışmanla çalışmayı düşünebilirsiniz. Profesyonel yardım, geçmiş deneyimleri işleme koyma ve gelecekteki ilişkilerde daha sağlıklı bir şekilde güven kurma konusunda size destek olabilir. Güveni tekrar inşa etmek zaman alabilir. İlk etapta güvendiğiniz alanlarda küçük adımlar atarak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

  • güven problemini geçmiş deneyimlerden dolayı yaşıyorsan yani; x de böyle söylemişti ama şöyle yapmıştı şimdi y de böyle diyor ama şöyle yapar diyorsan; ilk olarak geçmişteki kişi ile şu anki kişinin birbirinden farklı insanlar olduğunu zihninde kabullenmen gerekiyor. ben de güvensizlik yaşamıştım, evet devam ediyor ama bunu azaltmam "geçmişteki kişinin hatalarının cezasını hiçbir suçu olmayan birinden çıkartamam" düşüncesiyle oldu. zaten birine körü körüne güvenmemek gerekiyor. bir hatası olmadıkça, kendi içinde güven konusunu da düşünmemeye çalışmak lazım. zamanla bu tereddütler yavaş yavaş geçiyor. insanlar birbirini tanıdıkça, karakterini tam olarak bildikçe de güven oluşuyor. kısaca, şu an "nasıl güvenicem" diye düşünmenin bir yararı olmaz. düşünme ve akışa bırak, kafanın içinde soru işaretleri olacak ama zamanla alışacak. bir insan başka bir insana hemen güvenemez zaten.

    • Farkında olduğum bi düşünceydi ama bu düşünceye daha çok bağlanmam gerektiğini anladım teşekkürler.