İlişkide ghosting nedir, neden yapılır?

Arkadaşım sevgilim sürekli bana ghosting yapıyor gibi bir şey dedi. Ne demek istediğini anlayamadım. İlişkide ghosting nedir, neden yapılır? Böyle bir şey varsa ilişkide ghosting ile nasıl baş edilir?
İlişkide ghosting nedir, neden yapılır?
1 2

Çok Süper Cevap

 • Ghosting nedir?

  Ghosting nedir?
  Ghosting nedir?

  İngilizcedeki hayalet anlamına gelen ghost kelimesinden türeyen ghosting, son yıllarda popüler olsa da aslında hepimizin aşina olduğu bir duruma işaret ediyor. İlişkideki bir tarafın aniden sırra kadem basması yani bir "hayalet" gibi ortadan kaybolması ghosting oluyor. Fakat bu durumu diğer ayrılıklardan ayıran bir nokta var. Ghosting genellikle her şey yolunda giderken anlam verilemeyen bir şekilde ilişki yaşanılan kişinin kaçması durumu oluyor.

  Yani anlamsız kavgalar, ilişkiyi yıpratan tartışmalar ve gidenin ayak seslerini duymanıza sebep olacak davranışlar olmadan ilişki bir anda sonlanmak zorunda kalıyor. Ayrıca karşınızdaki kişi direkt olarak kaybolmak yerine bir anda sebepsiz yere size soğuk davranmaya başladıysa ve ilişkiden uzaklaştıysa bu da ghosting olarak tabir edilen durumun içerisinde kalıyor.

  Ghosting Yapan Kadın Olur mu?

  Ghosting Yapan Kadın Olur mu?
  Ghosting Yapan Kadın Olur mu?

  Eskinden "soğumak" olarak tabir edilen bu durum genellikle derin ilişkiler kurmaktan kaçınan insanlarda ortaya çıkıyordu. Fakat günümüzde toplumun daha bireysel hale gelmesi ve teknolojinin de yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar birbirine karşı daha az sorumluluk hissetmeye başlamış olabilir. Önceleri sınırlı bir çevreyi ve benzer ortamları paylaşarak tanışan insanlar, karşısındaki ilişki kuracağı insana ve çevresindeki tanıdıklarına karşı bir sorumluluk hissediyordu.

  Bu sorumluluk hissi farklı seviyelerde olsa da kişileri ilişkiler için daha fazla çabalamaya teşvik ediyordu. Günümüzde şehirleri ve hatta ülke sınırlarını aşarak dakikalar içerisinde yeni birileriyle tanışabilmek mümkün. Bu sayede kafanıza uymayan ve sizi rahatsız eden bir davranış gördüğünüzde o ilişkiden çok daha rahat uzaklaşabilme özgüvenine sahip olabilirsiniz. Bu sebeple de genellikle erkekler tarafından yapıldığı bilinen ghosting aslında kadınların da başvurduğu davranışlar arasında yer alıyor. Aslında tek bir kişinin fark etmeden hem ghosting'e maruz kalması hem de başka birine ghosting uygulaması mümkün.

  Ghosting neden yapılır?

  Ghosting neden yapılır?
  Ghosting neden yapılır?

  Ortadan kaybolma davranışının altında yatan pek çok farklı sebep olabiliyor. Bunlardan ilki korku. Çünkü insanlar çoğu zaman yeni birileriyle tanışırken, kendini bu yeni insana açarken ve bir sonraki adıma geçmesi gerektiğinde korkuya kapılabiliyor. Korkuyla aynı anda pek çok farklı hissin hücum ettiği bu dönemde en kolay ve hızlı verilen tepki ise kaçmak oluyor. Diğer bir sebep de iletişim eksiklikleri. İki insan birbirinden hoşlanmadığında veya ilişkilerinin çok hızlı ilerlediğini düşündüğünde yapılması gereken ilk şey konuşmaktır.

  Böylece bu konuşmanın sonunda ayrılık olabilir veya ilişkiyi ağırdan almak için anlaşılabilir. Fakat bu tür durumlarla uğraşmak istemeyen ve karşılıklı konuşma eyleminde başarısız olacağını düşünenler de ghosting yolunu seçiyor. Üçüncü bir seçenek de ciddi ilişkiden ve bunun yükledikleri sorumluluklardan kaçınma olabiliyor. Öylesine konuşmaya başlayan ve uzun soluklu bir ilişki için henüz hazır olmayan kişiler, işlerin ciddiye binmeye başladığını hissettiğinde kaçma eğilimi hissedebiliyor. Bu hislerin arasında çoğu zaman zarar görmekten korktuğu için bağlanma korkusu da yer alıyor.

  Ghosting nasıl anlaşılır?

  Ghosting nasıl anlaşılır
  Ghosting nasıl anlaşılır

  Ghosting'in belirtileri aslında son derece açık oluyor. Fakat bazen karşınızdaki insanın çok mu umursamaz olduğunu yoksa ghosting mi yaptığını anlamayabilirsiniz. Bu noktada en sık karşılaşılan belirtilerden biri cevap verme aralıklarının uzaması. Eğer flört ettiğiniz veya sevgili olduğunuz kişi mesajlarınıza sık sık ve uzun süreli olarak cevap vermemeye başladıysa kafanızda soru işaretleri oluşmaya başlayabilir. Tabii ki bu durumun başka pek çok farklı sebebi olabileceği için size ghosting yapıldığına karar vermeden önce cevaplanmayan mesajlardan daha fazla kanıta ihtiyacınız var.

  Ortadan kaybolma eğilimini fark edebileceğiniz bir başka ipucu da aranıza giren mesafeler. Eğer birlikte olduğunuz kişinin size her zamankinden daha mesafeli olduğunu hissediyorsanız bu konuda düşünmeye başlayabilirsiniz.

  Ghosting Durumunda Ne Yapılmalı?

  İletişimin olmadığı yerde insan beyni düşüncelerde ve gerçeği yansıtmayan ihtimallerde boğulabilir. Bu tür durumlarda psikolojinizi korumak için durumu kişiselleştirmekten vazgeçin. Öncelikle karşınızdaki kişinin sizinle medeni bir şekilde konuşacak cesarete sahip olmadığını fark edin ve onun özgüven eksikliklerini kendinize mal etmeyin. Bu noktada özgüveninizi koruyabilmeniz çok önemli.

  Sonuçta hayatta yaşanan her olayın altında büyük bir anlam yatması gerekmiyor. Bu sebeple her şey yolunda giderken kayıplara karışan kişinin hareketlerini anlamlandırmaya çalışmaktan ve bunu yaparken de çuvaldızı kendinize batırmaktan vazgeçin. Yapabileceğiniz en doğru ve sağlıklı hareket olayı kabullenip bırakmak. Böylece önünüze bakabilir ve hayatınıza daha mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Merhaba, yani aslında çekip gitmek, ilişkiye kısa veya uzun süreli ara vermek olarak anladım ben bunu. İngilizce anlamlar yüklemeye gerek yok yani Türkçe olarak da gayet ifade edilebilir bir kavram olduğunu düşünüyorum. Neden yapılır sorusuna gelecek olursam, varlığımla kıymetimi bilmeyeni yokluğumda terbiye ederim anlayışı kendisinde hakim olduğu için böyle bir şeye kalkışmış. Bence hiç böyle şeylere gerek yok. Soğumuşsan, bir şeylerin düzeleceğine olan inancın azalmışsa doğru düzgün ben ayrılıyorum dersin sebep varsa onları sıralayıp geçer gidersin yani işin doğrusu budur. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

5 5
 • O ne kesin cinsel birşeydir

  • Aklınız fikriniz şeyde Bu kızlar niye hep böyle yav

  • Pardon da benim aklım fikrim mi şeyde afedersiniz günümüz insanların aklı Fikri şeyde olduğunu bildiğim için cinsel bir şey sanmam çok normal değil mi herkesle bir tutmayın kendinizi

  • Sakin ol gül geç😑😑 Hani bu laf sürekli erkeklere söyleniyor ya..

  • Hepsini Göster
 • terk etmenin sanal karşılığı

 • Ortadan kayboluyormuş birden. Manipülasyonun bir parçası.

 • Oyun terimini ilişki için kullanmak 🤦🏽 Arkadaşına oyun yayınlarını az izlemesini söyle

 • Karşı tarafı görmezden gelmek