İlişkide kendini değersiz hissetme sorunu aşılır mı?

5 senedir süren bir ilişkim var fakat kendimi çok değersiz hissetmeye başladım. Sanki benim duygu ve düşüncelerimin önemi yok gibi geliyor bilmiyorum belki de ben kuruntu yapıyorum ama ilişkimi zedelemeye başladı. İlişkide kendini değersiz hissetme sorun aşılır mı? Nasıl aşılır?
İlişkide kendini değersiz hissetme sorunu aşılır mı?
5 2

Çok Süper Cevap

 • İlişkide kendini değersiz hissetme sorunu nasıl aşılır?

  Değersiz hissetme, herkesin baş etmeye çalıştığı duyguların arasında yer alıyor. Bireyin kendi fiziksel özelliklerinde veya yaşamında memnun olmadığı şeyler değersiz hissetmesine yol açabiliyor. Sosyal medyadaki ideal vücut, ideal yeme düzeni, mutlu ilişki kalıpları ve mutlu hayat betimlemeleri günümüzde değersizlik hissini körükleyen faktörler arasında yer alıyor.

  Bu hisleri yaşayan kişiler zamanla hayattan zevk almamaya ve kendine olan saygısını yitirmeye başlıyor. Hayatın içerisindeki trajik olaylar da kişinin değersiz hissetmesine yol açabiliyor. Maddi zorluklar, zorbalığa uğramak, boşanma ve ayrılık gibi olaylar bu hissin en yoğun şekilde ortaya çıktığı durumlar arasında. Üstelik hayatın bir bölümünde yaşanan bu olaylar yaşamınızın geneline de yansıdığı için her şeyin kötüye gittiği düşüncesini de beraberinde getiriyor.

  İlişkilerde Değersizlik Duygusu

  İlişkide kendini değersiz hissetme sorunu aşılır mı?

  Evlilikte veya ilişkilerde iki taraf da birbirini değersiz hissettirebilir. İlişkide sizi değersiz hissettiren kişiler bunu hareketleriyle, sözleriyle, ses tonuyla veya tepkisizliğiyle yansıtabiliyor. İlişkide belli bir noktaya geldikten sonra birlikte olduğunuz kişi hiçbir şey söylemese bile beden diliyle sizi onaylamadığını, takdir etmediğini hissettirebiliyor. Duygusal ve kimi zaman da fiziksele varan şiddet durumları, sizi manipüle etme çabaları, suçlayıcı, kınayıcı ve bazen de hakarete varan ifadeler ilişkinin içerisinde günden güne daha değersiz hissetmenize yol açabiliyor.

  Bu tür davranışlar genellikle yavaş yavaş başlayıp şiddetini artırarak devam ettiği için "bizim ilişkimizde bu seviyede kötü davranışlar sergilenmiyor" diyerek içinizi rahatlatmaya çalışıyor olabilirsiniz. Fakat eğer ilişki yaşadığınız insanın düşüncelerinize, yaptıklarınıza ve yaşayış biçiminize herhangi bir şekilde saygı göstermediğini düşünüyor, sizi sürekli olarak yargıladığını hissediyor ve tartışmalarda her zaman haksız görülüyorsanız değersiz hissetmenizi sağlayacak yeterince sebebe sahipsiniz.

  Değersiz Hissettiğinizi Nasıl Anlarsınız?

  • Psikolojik hastalıklar vücudun farklı noktalarında fiziksel olarak kendini gösterebildiği için şiddetli vücut ağrısı yaşayabilir veya vücudunuzun belli bir bölümüne yerleşen donuk ağrılar hissedebilirsiniz.
  • Kendinizi kötü hissedebilir ve özellikleriniz hakkında olumsuz düşüncelere kapılabilirsiniz.
  • Psikolojik olarak savunmasız hale geldiğiniz için sık sık duygusallaşabilir ve hayata dair umutsuzluk hissedebilirsiniz.
  • Yaşama dair ilgi ve hevesiniz azalabilir.
  • Bununla birlikte sosyal anksiyete yaşayarak daha içe kapanık bir ruh haline girebilirsiniz.
  • Uyuşukluk hissedebilir ve sürekli uyku hali yaşayabilirsiniz.
  • Sık duş almak, tıraş olmak, kıyafetlerinizi yıkamak gibi kişisel bakıma dair görevleri göz ardı edebilirsiniz.
  • Beraber olduğunuz kişiye karşı soğukluk hissedebilir ve aranızdaki sevgi bağının zayıfladığını düşünmeye başlayabilirsiniz.

  İlişkide Değersiz Hissettirilen Kişi Ne Yapmalı?

  İlişkide kendini değersiz hissetme sorunu aşılır mı?

  Eğer ilişkide olduğunuz kişi şiddete başvuruyor ve sizi manipüle ediyorsa belli sınırların aşıldığını fark etmeniz gerekiyor. Bu noktadan sonra en doğru olan şey arkanızı dönüp gitmek olacaktır. Fakat iletişim eksiklikleri yaşıyor ve hala aranızda düzeltebilecek şeylerin olduğunuz düşünüyorsanız değişime kendinizden başlamanız gerekiyor. Sizi değersiz hissettiren kişi bir başkası olsa da bu sorunu çözecek olan kişi sizsiniz. Kendi değerinizi fark edip öz saygınızı güçlendirirseniz çevrenizdeki insanlar da sizin kendinize olan tavrınıza göre davranışlarını şekillendirecektir. Öncelikle kendinize saygı duymayı, değer vermeyi ve güvenmeyi öğrenmelisiniz.

  Saygıyı hak ettiğinize inandıktan sonra hislerinizi ve ilişkideki gidişatın sizin psikolojiniz üzerindeki etkilerini karşınızdaki insanla açıkça konuşmanız gerekiyor. İlişkide olduğunuz kişinin düşünceleri ve davranışları hakkında varsayımlar yapmak ve karşınızdaki insanın kendiliğinden sizi anlamasını beklemek bu durumda yapılan en büyük hatalardan. Anlaşmanın ve sağlıklı bir ilişki kurmanın temellerinde iletişim yatıyor. Bu sebeple sorunlarınızı konuşarak çözme yoluna gitmeniz en doğru adım olacaktır.

  Kendinize Olan Öz Saygınızı Artırmanın Yolları Neler?

  • Öncelikle sürekli olumsuz yanlarınıza odaklanmak yerine başarılarınızı, insanların sizde takdir ettiği yönleri, güçlü özelliklerinizi fark etmeniz ve bu konularda kendinizi takdir etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.
  • Başkalarına bu kadar acımasızca eleştirmezken kendinize neden bu kadar çok yüklendiğinizi bir sorgulayabilirsiniz ve kendinizi eleştirirken daha adil olmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Öz saygının temelinde kendinizi olduğunuz gibi kabul edip sevmek yatıyor. Günün sonunda siz de bir insansınız ve herkes gibi hata yapmaya, yanlışlardan ders almaya ve toparlanıp hayata devam etmeye hakkınız var.
  • Eğer düşüncelerinize saplanıyor ve olduğunuz yerden çıkmakta zorlanıyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Terapi sırasında bir uzman tarafından düşüncelerinizin akışını takip etmek ve yapıcı öneriler almak size iyi gelecek ve büyük yardımı dokunacaktır.

En İyi Kız Görüşleri

 • Bunu sevgilinle konuşmalısın. Neden böyle hissediyorsun buna sebep ne anlatmalısın. Anlamıyorsa/anlamak istemiyorsa sessiz kalıp anlatabilirsin. O da olmuyorsa bitirirsin. Ben böyle yapmıştım ne sesli ne sessiz anlatmamı anlamadı demek ki anlamak istemedi.

 • İlişkide değersiz hissetmeniz sizin suçunuz değil böyle hissettiren 5 yıldır emek vermiş olduğunuz kişi. Sorunu aşmak için oturup konuşmalısınız devam etmek konusunda yıpranır mısınız daha çok değersizleştiririmsiniz diye. Mutluluklar dilerim 🌷

En İyi Erkek Görüşü

 • Biraz uzak durarak, onun sana gelişine bakabilirsin. Sanırım hep sen ilgileniyorsun, ondan aynısını göremediğin için içerliyorsun. Biraz onun gelmesini bekle

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

14 6
 • Bunu onunla konuş bence

 • Düşündüğüm buydu benimde ben bir insanım bireyim düşüncem fikrim var bence bizi kötü hissettirenler hayatımızda olmamalı boyle kurtuluruz

 • Ya sende bi sorun vardır yapınla alakalı ya da karşı taraf sana öyle hissettiriyordur. Mesela neden böyle hissediyorsun sana yardımcı olabilirim

 • Aşılor

 • Asılır