Nikah Başvurusu Nereye Yapılır? Evlenme İzin Belgesi Nedir?

Arkadaşlar 2 ay sonra evlilik teklifi etmeyi planlıyorum. Çok heyecanlıyım. Sonrasında da zaman kaybetmemek için nikah işlemlerini başlatacağım. Acaba nikah başvurusu nereye yapılır ve evlenme izin belgesi nedir? Şu kardeşinize yardımcı olursanız çok sevinirim.
0 0

En İyi Erkek Görüşü

 • Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?

  Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?
  Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?
  Nikah başvurusu, evlenecek olan çiftin en az birinin ikamet ettiği il ve ilçedeki belediyeye bağlı evlendirme memurluğuna yapılır. Ancak ikamet edilen yerler dışında başka il ve ilçe belediyesine başvurmak istenirse, yine çiftlerden birinin bağlı olduğu il ve ilçedeki evlendirme memurluğundan ortak izin belgesi alınması ve başvurulacak olan yere bu belgenin sunulması gerekir.

  İzin belgesi tek bir yerden alınabilir, ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleriyle yapılan başvurular kabul edilmiyor. 2018 yılından itibaren nikah başvuruları ilçe müftülüklerine de yapılabiliyor. Çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuru yapması yeterli oluyor. Köylerde yaşayanlar ise köy muhtarlıklarına başvurabilirler. Köy muhtarlıklarına yapılan başvurularda çiftlerin nüfus cüzdanı ve fotoğraflarını teslim alan muhtarlar, sağlık raporu için hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlarlar. Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocaklarına ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırdıktan sonra her iki kurumdan alınan belgeyi muhtara teslim eder. Belgelerin onaylanması ve nikah kıyma işlemi de köy muhtarı tarafından yapılır.

  Evlenme İzin Belgesi Nedir?

  Evlenme İzin Belgesi Nedir?
  Evlenme İzin Belgesi Nedir?
  Evlilik başvurusu yapacak olan kişilerin ikamet ettikleri il ve ilçe dışında bir yerde evlenebilmeleri için gereken belgeye evlenme izin belgesi denir. Aynı zamanda nikah izin belgesi olarak da adlandırılır. Farklı il ya da ilçelerde evlenmek isteyen çiftlerin bağlı bulundukları belediyeden bu belgeyi almaları gerekir. Yurt dışında yapılacak olan evlilikler için ise çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe belediyesinden izin belgesi alması ve evlenmeyi planladıkları ülkede bulunan Türk konsolosluğuna vermesi gerekir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?