Özgüven nasıl kazanır insan ?

Özgüven sizce doğuştan gelen birşeymidir ? Aile yapısına mı bağlıdır ?

Birçok arkadaşım bende dahil eminim ki bu durumdan dertli. Dış görünüş özgüvende ne kadar sorun? Özgüvenimi nasıl sağlayabilirim? Korkularını nasıl yener insan?

0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Özgüven Kazanmanın 9 Yolu

  Kendine güveni fark etmek kolaydır ama geliştirmek zordur. Herkes kendine güvenmek ister. Ancak birçoğu onu inşa etmeye nasıl başlayacağını bilemez. Özgüven genellikle kendinizle ve içgüdülerinizle rahatlık duygusu ve kendi yeteneklerinize, bilginize ve yargınıza güvenebileceğiniz inancını ifade eder. Pek çok başarılı insan, benlik duygularını ve özgüvenlerini başarılarına borçludur. Fakat özgüven farklı şeyler üzerine kuruludur. Genel olarak tutkunuzu besleyen ve sizi kim olduğunuzdan mutlu ve gururlu hissettiren seçimler ve başarılar üzerine inşa edilir.

  Bunları keşfetmek, hayatınızın en değerli uğraşlarından biridir. İşte özgüven kazanmanın yolları;

  1. İyi Olduğunuz Alanları Belirleyin.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Bu, güveni korumak için gerekli olan, öz-olumlu bir zihniyete girmenize yardımcı olacak basit bir görevdir. Hayatınızdaki pozitifleri ve iyi olduğunuz alanları listelemek, küçük negatifleri aşmanıza yardımcı olabilir. Yeteneklerinizi ve becerilerinizi, kişisel özelliklerinizi ve şimdiye kadar başarılı ve bundan gurur duyduğunuz şeyleri belirleyin.

  Listeyi yakınınızda tutun ve gurur duyduğunuz bir şey yaptığınızda listeye ekleyin. Kendinize güveniniz azaldığında, listeyi çıkarın ve yaptığınız tüm harika şeyleri kendinize hatırlatmak için kullanın.

  2. Kendinize Nazik Davranın.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Kendinize karşı nazik olmak, hepimizin insan olduğunu kabul etmek demektir… Hata yaptığınızda ya da işler planladığınız gibi gitmediğinde kendinizi azarlamak yerine, bu hataları kabul edip kendinize öz saygı duymanız gerekir. Her insan hata yapabilir önemli olan bu hatadan ders çıkarmaktır.

  Bu nedenle, bir dahaki sefere zorlu bir durumda olduğunuzda, kusurlu olmanın veya bazen yetersiz kalmanın insan olmanın bir parçası olduğunu kabul edin. Kendinize karşı şefkatle bu deneyimleri yönlendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

  3. İnsanlarla İletişiminizi Geliştirin.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Etkili iletişim becerilerini öğrenmek, kendinizi ifade etmenize ve hem kişisel hem de profesyonel ilişkilerinizi geliştirmenize olanak tanıyan basit bir süreçtir. İyi dinlemeyi ve net bir şekilde iletişim kurmayı bilmek, iş görüşmelerinde, iş toplantılarında ve özel yaşamınızda da kendinizi ifade etmenize yardımcı olacaktır.

  İnsanlarla iletişiminizi geliştirmek sizi daha üretken bir çalışan yapar ve yanlış iletişim sonucunda ortaya çıkan istenmeyen sonuçları azaltır. Etkili bir iletişim süreci geliştirmek, başkalarının ne söylediğini anlamanıza yardımcı olur ve sizi daha iyi bir işbirlikçi ve ekip üyesi yapar. Bu sayede de özgüveniniz yükselir ve daha pozitif olursunuz.

  4. Kendinizden Emin Olmayı Öğrenin.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Kendinizden emin olmak genel olarak, özgüven oluşturmak için en iyi stratejilerden biridir. Kendinizden emin olma; kendi yargınıza, kapasitenize ve yeteneklerinize güvenmek anlamına gelir. Herhangi bir kusurunuz veya başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden bağımsız olarak, kendinize değer vermek ve değerli hissetmekle ilgilidir.

  Kendimizi becerilerde ustalaştığımızı ve hedeflere ulaştığımızı gördüğümüzde bir öz yeterlilik duygusu kazanırız. Bu bizi, belirli bir alanda öğrenir ve çok çalışırsak başarılı olacağımıza inanmaya teşvik eder.

  5. "Hayır" Demeyi Öğrenin.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Birçok insan "Hayır" demekle mücadele eder. Biri sizden bir iyilik veya taahhüt isterse, "Evet" demek zorunda hissedebilirsiniz. Unutmayın bir şeyi yapabiliyor olmanız, onun gerekli olduğu anlamına gelmez. "Hayır" demenin en iyi yollarını düşünmeye çalışın. Kişisel sınırlarınız ve elinizdeki durum gibi şeyleri düşünün.

  Hayır derken, bunu sınırlarınızı netleştiren kibar bir şekilde yapın. Hayır dedikten sonra suçluluktan kaçınmaya çalışın. Bir daveti geri çevirme veya bir iyiliği reddetme hakkınız olduğunu her zaman anlayın.

  6. Kendinize Hedefler Belirleyin.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Başarabileceğinizi bildiğiniz gerçekçi hedefler belirleyin. Bu, rahatlık alanınızın dışına çıkmak anlamına gelebilir, ancak bir şeyi başardığınızda kendinize olan güveninizin artacağından emin olabilirsiniz.

  Büyük hayallerinizi küçük adımlara bölerek gerçekçi hedefler belirlemeye çalışabilirsiniz. Örneğin, spora başlamak istiyorsunuz. İlk olarak 6 ay antrenman yapın, ardından hedefinizin yarısına ulaştınız bile. Ardından, 3 ay daha antrenman yapın. Bunu istediğiniz vücuda kavuşana kadar uygulayın.

  7. Kendinizi Başkaları ile Kıyaslamayın.

  Özgüven nasıl kazanır insan ?

  Kendinize olan güveninizi geliştirmek istiyorsanız; hayatınızı en iyi arkadaşınızın, ağabeyinizin veya televizyonda gördüğünüz ünlülerinki gibi yapmaya değil, kendi hayatınızı daha iyi hale getirmeye odaklanmalısınız. Herkesin sizden daha iyi olduğuna ikna olduğunuz için güven eksikliği yaşayabilirsiniz. Ancak günün sonunda, yalnızca kendi standartlarınıza göre mutlu olmanız önemlidir.

  Araştırmalar sosyal medyada zaman geçirmenin genellikle insanları kendilerini başkalarıyla karşılaştırmaya teşvik ettiğini bulmuştur. İnsanlar günlük hayatın gerçeklerini değil de yalnızca zaferlerini paylaşma eğiliminde olduklarından, başkalarının hayatları sizinkinden daha harikaymış gibi görünebilir. Bu muhtemelen doğru değil! Herkesin hayatında inişler ve çıkışlar vardır. Bu yüzden başkaları ile kendinizi asla kendinizi kıyaslamayın.

  8. Vücudunuza ve Sağlığınıza Dikkat Edin.

  Benlik saygınızı geliştirmek için kendinize iyi bakmanız önemlidir. Hayallerinizin peşinden koşarken, elinizden gelenin en iyisini hissetmek istersiniz. Çünkü bu size hedeflerinize ulaşmak için çok çalışmanız için gereken enerjiyi verir. Bunu yapabilmek için fiziksel ve zihinsel sağlığınıza öncelik vermeli, kendinizi mutlu ve sağlıklı hissettirecek şeyler yapmalısınız.

  Kişisel bakım; ruh halinizi iyileştirip ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.. Kişisel bakım alışkanlıklarını uygulayarak, doğal olarak kim olduğunuzdan daha emin ve daha mutlu hissetmeye başlayacaksınız! Kendine bakmanın bir parçası da egzersiz yapmaktır. Birçok çalışma, egzersizin hayata olumlu bir bakış açısı için gerekli olduğunu ve olumlu bir tutumun özgüvene katkıda bulunduğunu göstermiştir.

  9. Korkularınızla Yüzleşin.

  Korku, içgüdüsel olarak kendinizi zarardan korumanıza yardımcı olur. Korkunuz, tehlikeli bir şey yapmak üzere olduğunuzu anlamanıza ve daha güvenli bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Bunu söylemek kolay fakat uygulamak zor olabilir; korkularınızın üzerine gitmeye çalışın. Siz korktuğunuz şeylerden sürekli saklanırsanız kendinize olan güveninizi de yitirmiş olursunuz.

  Örneğin; toplum içerisinde konuşmaktan çekiniyorsanız bunu bir anlığına unutun ve aktif olmaya çalışın. Bir kere bu korkunun üzerine gittiğiniz de aslında zor olmadığını göreceksiniz.

  Özgüvenli İnsanların Özellikleri Nelerdir?

  Özgüvenli insanların özellikleri çeşitlidir, ancak genel olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Özgüvenli insanlar genellikle kendilerine güvenirler ve kendi değerlerini bilirler.
  • Kendilerini ifade etmekten korkmazlar ve başkalarıyla etkileşim kurmaktan çekinmezler.
  • Kendilerine karşı dürüst olurlar ve kendi hatalarını kabul ederler.
  • Kendileri için çalışırlar ve başkalarının fikirlerine saygı duyarlar.
  • Yeniliklere açık olurlar ve kendi düşüncelerini kabul ederler.
  • Özgüvenli insanlar kararlarını kolayca verirler ve sorumluluk almayı severler
  • Özgüvenli insanlar pozitif bakarlar ve olumlu düşünürler
  • Özgüvenli insanlar karşılarındakileri etkileyebilirler ve liderlik yetenekleri vardır.

  Özgüvenin Faydaları Nelerdir?

  Özgüven yüksekliği hayatınızın her alanında çok iyi bir şeydir. Özgüven yüksekliği, başarılı olmanıza, mutlu olmanıza, insanlarla ilişkilerinizi geliştirmenize ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olur. Özgüvenin faydalarını şu şekilde sırayalayabiliriz;

  1. Özgüven yüksekliği sayesinde, insanlar sizi daha güzel görür ve sizi daha fazla sevmeye başlarlar.

  2. Ayrıca, özgüven yüksekliği sayesinde daha iyi insanlarla ilişki kurarsınız. Bu da sizin hayatınızın her alanında iyi bir şeydir.

  3. Özgüven yüksekliği, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürdürmenize de yardımcı olur. Özgüven yüksekliği sayesinde, daha az stresli ve daha mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

  4. Hedeflerinize ulaşmanız kolaylaşır ve başarılı olmanızı sağlar.

  5. Özgüven yalnızca kişisel olarak ilerlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda toplum içinde de pozitif bir etki yaratır.

  6. Özgüven sahibi olan kişiler, diğerlerine güven verir ve onları da daha güçlü kılar.

  7. Özgüvenli kişiler, kariyerlerinde daha başarılı olurlar ve daha yüksek maaşlar kazanırlar.

  8. Özgüvenli kişiler diğerlerine güven verir ve onları da motive eder.

  Özgüven Kazanmak için Nerelerden Yardım Alınır?

  Yaşamınızı değiştirecek kadar önemli olan bu konu için profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz. Bunun için bir terapist, psikiyatrist veya psikologtan yardım alabilirsiniz. Bu uzmanlardan biriyle görüşmeye karar verdiğinizde, onlara kendinizi anlatmanız ve onların size yardımcı olmasını istediğinizi söylemeniz gerekir. Bu kişiler size karşı samimi olacaklar ve sizinle birlikte çalışacaklar. Ya da kişisel gelişim kitapları okuyup kendinizi geliştirebilirsiniz.

En İyi Kız Görüşleri

 • Özgüven öncelikle insanın kendisini sevmesiyle başlar.

  Örneğin, boyunuz kısadır ama siz kendinizi kısa boylu da olsanız kötü hissetmiyorsunuzdur. Yada size boyun kısa diyenlere aldırış etmiyorsunuzdur çünkü siz kendinizi boyunuz kısa da olsa beğeniyorsunuz. Bir müddet sonra sizin kendinizi bu derece beğenmeniz insanlar arasında da kabullenir hale gelecektir.

  Özgüvenin oluşmasındaki bir diğer husus ailenin davranış biçimidir. Sizi destekleyen bir aileniz yoksa ezilmiş ve sözleri kaale alınmayan insan olarak kendinizi düşünürsünüz. Bu da sizde olumsuzluğa sebep olur. Ailenizin size deger vermesi ve birçok konuda sizi desteklemesi sizin özgüven sağlamanıza çok yardımcı olacaktır.

  Demem o ki, özgüven doğuştan gelen bir şey değildir.

 • Özgüven bence tamamen ailede başlayan ve bireyin daha sonra üstüne eklemesi ile oluşan birşey. Çocuk ve gençlik döneminde çok da olmamak şartı ile serbest bırakmalı ebevyinler çocuklarını. Başarı hissiyatı Küçükken işlenmeli kalbine. Emin olma duygusu. Eğer yaşayamamışsa kişi, hayatta hiçbirşey için geç değil. !

En İyi Erkek Görüşleri

 • Arkadaşlar aile maile demiş yetiştirilme tarzı demiş ama alakası yok kardeş. Özgüven dediğin olay hiç birşeyi kafana takmadan yaşamaktır. bir kıza çıkma teklifi ederken 'acaba kabul etmezse ?' demek yerine' yiyeceğim en fazla bir tokat' mantığıyla hareket etmektir.İşte o kafandakini gerçekleştirdiğin an ne tipin, ne kilon, ne fiziğin hiç bişeyi kafana takmadan o eylemi gerçekleştirirsin buda özgüvenini tavan yaptırır. Hani bu bir örnekti ama genel olarak böyle. Aslında özgüven sadece TECRÜBELERİNLE gelişen bişeydir.Yaşaya yaşaya hem tecrüben artar hem özgüvenin. Bunlar benim kişisel görüşlerim tabiki başkalarına göre farklı şeyler.

 • bunu da bak mutlaka

  özgüven #çözülmüştür

  mutlaka oku ve uygula kısmını oku ; www.kizlarsoruyor.com/.../a13829-kolay-yoldan-ozguven-kazan-para-harcamadan

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • kardeşim sana bişi sölicem aynısını uygula :) bu sokakta broşür dagıtan warya krdeşım gıt onların elınden al bir tanede fırlama ark al yanına sokakta dagıt onları özelikle kızlara yönel 2 gün sonra öz güven patlaması yaşarsın :) ne alaka deme dene

 • Benim özgüvene ait tek önerim var o da yapabilirim de sonunda ölüm yok ya bu işin de ve yap bu işi. Ve hayattaki sıkıntıları takma

 • Yetiştirilme tarzı ve kendinde beğendiğin olumlu şeyler özgüveni etkiliyor

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?