Platonik aşkımı unutmak istiyorum. Platonik aşk nasıl unutulur?

Yıllardır birine platonik olarak aşığım ne yaptıysam unutamadım, olmadı. Ama artık bu durum bana zarar veriyor platonik aşk nasıl unutulur?
Platonik aşkımı unutmak istiyorum. Platonik aşk nasıl unutulur?
3 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Platonik Aşk Ne Demek?

  Platonik aşkımı unutmak istiyorum. Platonik aşk nasıl unutulur?

  Platonik aşk, halk arasında karşılıksız ve tek taraflı aşk olarak tanımlanıyor. Bu tür hisleri hoşlantıdan ayıran ise bir kişinin diğerine duyduğu saplantı derecesindeki sevgi oluyor. Genellikle ergenlik dönemlerinde, kişiler henüz hislerini rahatça dile getirmeyi başaramadığı ve sosyal ilişkilerini tam olarak geliştiremediği için karşısındaki kişiye karşı platonik aşk besleyebiliyor.

  Fakat içe kapanık veya özgüven sorunları yaşayan insanlarda bu durum yetişkinlikte de sorun yaratabiliyor. Aslında adını ünlü düşünür Platon'dan alan platonik aşk, onun tanımıyla seksüellikten çıkarak tinsele dönüşen aşkı temsil ediyor. Platon, aşkın içerisinde fiziksel güzelliği takdir edip bir sonraki adımda bu güzelliğin ardına geçmeyi savunuyor. Böylece platonik aşk, yani fiziksel güzelliğin ötesine geçen sonsuz, anlaşılabilir ve mükemmel fikirlerin güzelliğini sevme eylemi ortaya çıkıyor. Günümüzde kullanılan anlamı karşılıksız sevgiyken bu kavramın temeli aslında saf sevgiyi anlatıyor.

  Platonik Aşk Psikolojisi

  Platonik aşkımı unutmak istiyorum. Platonik aşk nasıl unutulur?

  Psikolojik açıdan kişiye büyük etkileri bulunan platonik aşkta bazı fikirler baskınlık oluşturabiliyor. Kişiler, yalnızca platonik aşk beslediği insanın onu mutlu edebileceğine inanıyor. Hayattaki her şeyin o insanla güzel olacağı ve o olmazsa hayatının anlamsız olacağını düşünüyor. Bu tür düşünceler zaman içerisinde yoğunlaşarak etkisini artırabiliyor. Böylece bir takıntı halini alarak beraberinde karamsarlığa kapılma ve depresyon durumlarını da getirebiliyor.

  Bu takıntılar ileri boyutlara eriştiğinde kişiyi takip etme, zarar verme veya acısını hafifletmek için kendine zarar verecek eylemlerde bulunma gibi sonuçlar da doğurabiliyor. Platonik aşk durumlarında kişiler ya karşısındaki insana kavuşamayacağını düşünüyor ya da o kişiye fazla anlam yüklediği için bu aşkı kendi içerisine hapsediyor. Bu durumda iki kişi arasında gerçek bir aşkın gelişeceği şekilde iletişim sağlanmadığından aslında bu aşkı besleyen kişi kafasında bir insan yaratır ve bu özellikleri de beğendiği kişiye yansıtır. Yani aslında bu kişi büyük çoğunlukla kendi hayallerine aşk besler.

  Platonik Aşk Nasıl Anlaşılır?

  Platonik aşkımı unutmak istiyorum. Platonik aşk nasıl unutulur?

  Eğer platonik aşk besleyip beslemediğinize emin olamıyorsanız karşınızdaki insana adım atmak için sizi engelleyen durumları inceleyebilirsiniz. Bunlardan ilki hayallerinizde kurduğunuz aşkın gerçekleşmemesi ihtimalinden korkmak. Bu noktada ne istediğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. İkinci bir sebep ise ret cevabı almaktan duyulan korku. En yaygın ve üçüncü sebep ise beğenilmemekten veya eleştirilmekten korkmak. Eğer aşk beslediğiniz kişiye karşı bu tür korkularınız varsa bu hislerin bir karşılığı olup olmadığını anlamak için karşınızdaki kişiyle iletişime geçmeniz gerekiyor.

  Eğer bu adım sonrasında o kişinin de size karşı hisleri varsa bu platonik aşk güzel bir ilişki ile taçlanabilir. Fakat aşk beslediğiniz kişinin size karşı hisleri yoksa buna saygı gösterip beslediğiniz sevgiyi hayranlık seviyesinde tutabilirsiniz. İki tarafında da psikolojik olarak yara almaması ve durumun zararsız sonuçlanması için bu noktada hayatınıza devam etmeniz çok önemli.

  Eğer sevgi beslediğiniz kişiyi gün içinde sıkça düşünüyor, sık sık fotoğraflarına bakıyor ve sosyal medya hesaplarını ziyaret ediyorsanız bu hisleri saplantı haline getirmiş olabilirsiniz. Her söylediğine ve yaptığına kendinizi dahil etme veya üzerinize alınma gibi davranışlar da platonik aşkın belirtileri arasında kabul ediliyor. Eğer bu gibi davranışları kendinizde görüyorsanız cesaretinizi toplayıp karşınızdaki insanla iletişime geçmenin yollarını aramakta fayda var.

  Platonik Aşktan Nasıl Vazgeçilir?

  Duygularınızı analiz edip karşınızdaki kişiyle konuşmaya yarar verdiğinizde olumsuz yanıt almaya da hazır olmanız gerekiyor. Platonik aşk durumlarında genellikle saplantılı hisler büyütüldüğü için karşı taraftan gelen hayır cevabı hemen kabul edilmeyebiliyor. İlk reddedişin nazdan kaynaklandığını ve ısrar edilirse o kişinin de evet diyebileceğini düşünüyorsanız pek çok platonik aşıkla aynı hataya düştüğünüzü söyleyebiliriz. Eğer hayır cevabı aldıysanız ve yolunuza devam etmek istiyorsanız arkadaş olarak kalma teklifini kesinlikle geri çevirmeniz gerekiyor.

  Karşı taraf hayır cevabını yumuşatmak ve sizi çok da kırmamak için arkadaş kalmak isteyebilir. Fakat bu durumda acı çeken ve sürekli aynı hislerle savaşması gereken siz olacaksınız. Bu nedenle herkesin kendi yoluna devam etmesi ilk etapta acılı fakat daha sonra en kolay rahatlamayı getiren çözüm olacaktır. Kalabalık ortamlarda buluşma, tekrar görüşme ve aynı ortama girme tekliflerini de reddetmenizde fayda var. Eğer aynı ortamda çalışıyor veya birbirinize rastlayacak alanlarda vakit geçiriyorsanız onu her gördüğünüzde acaba duyguları değişti mi diye düşünerek kendinize eziyet etmek yerine bu anları en kısa şekilde tutmanız gerekiyor.

  Ayrıca telefonunuzdan ve sosyal medyadan da bu kişiyi silmek sürekli karşınıza çıkmasını engelleyeceği için unutma yolunda önemli adımlardan biri. Fakat bu unutma sürecinde kendinizi yalnızlığa sürüklemek, müzikler ve duygusal filmlerle duygusallığınızı körüklemek yerine farklı ortamlara girmeye ve arkadaşlarınızla sosyalleşmeye özen gösterebilirsiniz. Bu gibi ufak farklılıklar ile kafanızdaki düşüncelerin yitip gittiğini ve önünüze bakmaya başladığınızı fark edeceksin

En İyi Erkek Görüşleri

 • Sen neden unutamıyorsun bilmiyorum ama eğer platonikse benim unutmam 1 saatimi almazdı şahsen. Yani bu duygu anlamsız bir duygu, eğer karşılığını alamayacaksan bu duyguyu neden besleyesin ki? Sadece duygusal değil mantıklı düşünmeyi dene. Biraz kaba ve klişe bir cümle olacak ama boş ver kanka başka karı mı yok sana.

 • Zaman her şeyin ilacı derler. Her şeyin degilse de platonik aşkın kesin ilacı.
  Bir de onu görüyorsanız yaptığı hareketlere bakıp ben bunu mu sevmişim bile diyorsunuz.
  O da bir beşer. Önceleri insanın gözüne insanüstü insan olarak görülüyor ama hepsi yanılsama.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

10 6
 • Platonik aşık olma sebeplerinden biri de olmayacak hayaller kurmak ve ona kendimize inandirmaktir. İnsan ister istemez kendini o hayallerde buluyor ama bizi kötü yola götüren o hayaller.

  Unutmanın en güzel yolu o hayalleri yavaş yavaş bırakmak olacak yoksa diğer unutman imkansız olabilir. Onu sosyal medya hesaplarından takip etmeyi de bırakmalısın görmemen senin içim daha iyi olur. Eğer bunları 63 gün boyunca yaparsan gerçekten unutabilirsin.

  • Çok güzel çözümleme 👏👏

 • Bulursan bana da söyle

 • Başakasina ilgi duymadan, aşik olmadan unutaman zor..
  İster istemez hayalini kuracaksin
  Kapilip gidecek böyle ömrün
  İşte o yüzden başkasina hitiyaçin var

 • Aşk öyle hemen bittiği ya bitecek bir şey değil yani senin içinde olsa bile o kadar kolay bitecek bir şey değil hele ki gerçekse

 • Kaç kadeh kırıldı dinle. Unutma boş ver. Kendiliğinden biter bir gün...

 • Hiçbir yerde görme takip etme aklına geldigi an aman boş ver ya falan de kendine zamanla unutuusun

 • Ona açıldın mı

 • Bunu kendine yapma, soyleme imkanin varsa söyle. Yok ise hayatina devam et.

 • Unutulmuyor 😂😂😂

 • Aynı durumdayız. Kısa süre gördüm onu sonra yollarımız ayrıldı tertemiz bir tanışma idi ama yüce Mevla devamını istemedi demek ki

 • Başka birisiyle çık

 • Başka biri ile

 • Ben birkaç dizi film izliyorum oradaki aşkları görünce bir tık soğuyorum aşktan. Sende öyle yap:)

 • sev yap

 • Unutulur

 • Gidip evlilik teklif et, korkunla yüzleş !