Anlık dolar kuru 18.81! Sizce doların olması gereken kur ne?

Dolar kuru bugün itibarı ile 18.81 TL Uzun dönemdir de bu aralarda stabil duruyor kimine göre tutuluyor kimine göre ise gerçek değeri bu. Bir kaç gündür basında dolar kurunun çok yakın bir zamanda 14 TL değer kaybı yaşayıp 5 TL olabileceği iddiaları da var. Siz ne dersiniz bunlar dolar alınmaması için yapılan haberler mi yoksa gerçekleşme ihtimali olabilir mi? Sizce doların hak ettiği gerçek kur hangisi?

Anlık dolar kuru 18.81! Sizce doların olması gereken kur ne?
Anlık dolar kuru 18.81! Sizce doların olması gereken kur ne?
Anlık dolar kuru 18.81! Sizce doların olması gereken kur ne?
1 doların olması gereken değer en az 23 - 25 TL arası.
A seç
1 doların olması gereken değer 7 - 10 TL arası.
B seç
Diğer (Açıklayınız)
C seç
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Kızım Erkeğim
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Yatırımcı adam analitik ve rasyonel bakmalı hayat. Vatan, millet duygusallığı ile yatırım yapmak doğru bir yol değil. Öncelikle bunu söyleyim. Dolar bir global piyasa aracı ve yerel bir ürünmüş gibi bakamazsınız.

  Dolara fiyat vermek benim haddime değil. Ama şu şekilde bir analitik çıkarım yapabilirsiniz. Şimdi herkes diyor ki dolar aylardır sabit, ama her şeyin fiyatı artıyor. Neden? Doların fiyatı aslında sabit değil de ondan olabilir mi? Bugün evlerin değerleri dolar bazında artıyor. Çünkü dolar sabit. Ama piyasa sabit değil. Enflasyonla mücadele edilmiyor. Enflasyonla mücadele edilemeyen piyasada, fiyatlandırma doğru yapılamaz. Fırsatçılara gün doğduğu kadar, işini düzgün yapmak isteyenlerin de risk algısı ve öngörebildiği zaman değişir ve bu nedenle onlar da bir sonraki alım zamanı, ürünü alabilecekleri fiyatları almak için fiyatları artırmak zorunda kalır.

  Enflasyon fiyat artışına neden olur. Ama asıl sorunu, piyasada iş yapmak isteyenlerin öngörebildiği zamanı bulanıklaştırmasıdır. Bu da normalden fazla fiyat artışı ve normalden fazla enflasyon döngüsüne girmeye neden olur. Bu nedenle mantıklı ve doğru bir ekonomi yöntemiyle yönetilen ülkeler, durgunluk riskine karşın, enflasyonla daha önce mücadele ederler. Çünkü sis çözüldükten sonra zaten uçuşlar (piyasa) bir dengeye girecektir ve durgunluk kendiliğinden açılacaktır.

  Özetle, dolar ekranda sabit ama gerçekte farklı. Kurun gerçek değeri için, kurla bu şekilde yapay mücadele edilmeden önceki serbest piyasa zamanı aldığınız bir gayrimenkulün o gün ki dolar değerine bakarak bulabilirsiniz. Gayrimenkulün dolar değerinin sadece dolar enflasyonu olarak artmış olmasını bekleyebilir ve buna göre biraz işlemle yakın dolar değerini bulabilirsiniz. Bu da size güzel bir yatırımcı eğitimi olsun :)

  • Evet çok güzel paylaşmısınız, teşekkürler...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • 1 doların olması gereken değer 7 - 10 TL arası.

  • Evet bence de öyle kendi insanımızı ve ülkemizi düşündüğümüz derece bu ama maalesef ihracat yapanlar ise en az 24 TL istiyor...

 • Doların 5 tl olduğunu hatırlardım o yılları çok özlemeye başladım şimdi

  • Evet kesinlikle...

 • Dolar kuru kafa kafaya olmalı bence alım gücü ve yurt dışı tatili açısından.

  • Kesinlikle...

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?