Avukat var mı acaba?

Kira sözleşmesinde ki kefillik ile alakalı bir şey soracağım.

0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
  • buyrun sorun

    • Ben bir arkadaşıma kiraladığı ev için kefil oldum. Neyse son 5 aydır kira ödememiş emlakçıda beni aradı avukata vereceğim diye. Dedim ben arar söylerim. Her neyse kiralama tarihinden bu yana 1.5 yıl geçti. Normalde kura sözleşmeleri her yıl yenilenir. Yenilenirken kefilede bilgi verilmezmi. Ben bu kefillikten çekilmek istiyorum ne yapmam lazım

    • en başta kaç yıl için kefil oldunuz. belirtilir sözleşmede e

    • TBK’nın 583. maddesinin 1. fıkrası uyarınca; “Kefalet sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça ve kefilin sorumlu olacağı azamî miktar ile kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmaz. Kefilin, sorumlu olduğu azamî miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda, bu sıfatla veya bu anlama gelen herhangi bir ifadeyle yükümlülük altına girdiğini kefalet sözleşmesinde kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır.” Kira sözleşmeleri özelinde değerlendirmek gerekirse; kira sözleşmesine eklenen kefalet hükmünün geçerli olabilmesi için kira sözleşmesinde kefilin el yazısı ile sorumlu olduğu miktar ve kefalet tarihi mutlaka belirtilmelidir.

    • Hepsini Göster