Başarı bir işi tamamlamak mı yoksa birinci bitirmek midir?

Bir kaç gündür bu soruyu düşünüyorum. Videodaki sporcu Bou Samnang SEA Spor yarışlarında birinciden 6 dakika sonra bitiş çizgisine ulaştı. Ancak bu azmi onu birinciden daha ünlü biri yaptı. Time dergisi kendisini haber yaptı.

Bu yağmur altında pes etmemesi aslında yarışın kendi ile olduğunun kanıtıydı. Pes etmedi, alay edilme endişesine rağmen koştu. Ödül değil kendi kişiliği için koştu. Bu sporcudan çok etkilendim bende.

Başladığı işi bitirmenin onuru mu yoksa birinci olmanın prestiji mi? Sen hangisini tercih ederdin, bu konudaki fikrin nedir?

3 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Sportif mücadelelerde kriter farklıdır elbette. Ama günlük hayatta veya iş hayatında başarı başladığın işi doğru zamanda ve doğru şekilde sonlandırmaktır. Bir ayda bitmesi gereken bir projeyi altı ayda birirmek başarı değil ezikliktir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Es-selamu aleyküm.

  Üzerinden iki gün geçmiş ancak yine de ilgimi çektiği için birkaç cümle sarf etmek istiyorum.

  Başarı kelimesini muvaffakiyet ile anlamlandırmaya çalışan biri olarak, bir de buna mesudiyeti eklemek istiyorum.

  Kimine göre başarı bir işi tamamlamak / hedefe ulaşmak olsa da, o işte mutlu olmadıkça başarmış sayılmayız.

  Çünkü üçüncü şahıslar her ne kadar bizi takdir ediyor olsa bile başardığımızı görmek için mutlu olmamız, kendi ile mücadelemizde beklentileri karşılamamız gerekir.

  İnsanlar kendilerine hedef belirlerken genellikle başkalarını memnun etmeyi ya da duyulacak övgü dolu bir sözü arzuladıkları için her ne kadar buna ulaşsalar da içlerinde küçük bir şüphe ve endişe birikir. Bu onlar için gerçekçi bir tavır olmayacaktır. Çünkü bilinenin aksine başarmak, hiçbir etki altında kalmadan belirlediğimiz hedefte kendimizi memnun ve mutlu edebilmektir.

  Her insan muvaffak olabilir, yani işi sonuca götürebilir. Ama her insan mesud olamaz.

  Her işimizde Allah bizleri muvaffak ve mesud etsin..

  Bizim hedefimiz daima ve elbette mesudiyet olmadıkça gerçek manada başarılı olamayız. Dünyada herkesin gözdesi olsak bile...

  #Selâmetle 🙂

  • Teşekkürler.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 1
 • Bir işi iyi şekilde tamamlamak

 • Bence kişi kendini hangisinde güçlü mutlu hissederse odur bazı kişiler. olduğu zaman bazı kişiler başkaları işi tamamladıginda kendini daha iyi hissediyor ben başladığım işi tamamlayınca kendimle gurur duyar mutlu olurum 1. mutlu olanlara baktım çevremde gördüğüm kadarıyla genelde mükemmeliyetçi kişiler 1. mutlu oluyor

 • Elinden geldiğini yapmaktır...

 • Bir söz var, herkes zirveye ulaşır ama nasıl gittiğin önemli. Yilanda , Kartal'da zirveye çıkabilir ama biri sürünerek diğeri uçarak varır.
  Bana göre başarı yilmadan her zorluğa göğüs gerip hedefine ulaşmaktir. Sonucunda neyi hak edecek olursa olsun başladığı işe ve hedefe sahip çıkma azmi zaten başarının ta kendisidir. Bu yolda ilerlerken yalakalık yaparak , hile yaparak varanlar da asıl başarısız olanlardır. Azim ve çaba yoksa kimse kendine başardım demesin