Bilkent mi Boğaziçi mi? Hangisinin eğitimi, olanakları daha iyidir?

Bilkent mi Boğaziçi mi olsun acayip kararsız kaldım. Bilkent ve Boğaziçi arasındaki farklar nelerdir? İmkanları nasıl iki üniversitenin bilgilendirir misiniz?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Öncelikle Türkiye’nin en iyileri arasında yer alan 2 üniversiteyi hedefe koymuşsun, bunun için tebrik ederim. İki üniversiteyi de detaylı olarak anlatayım, sen de kararını kolayca verirsin.

  Bilkent mi Boğaziçi mi Daha İyi & Kaliteli Eğitim Sunuyor?

  Biri Ankara’nın önemli bir vakıf üniversitesi, diğeri İstanbul’un en köklü üniversitelerinden. Çekişmeli bir karşılaştırma olacak. Bilkent vakıf, Boğaziçi devlet üniversitesi olmasına rağmen imkanlar açısından iki üniversite de kafa kafaya yarışır. İki üniversitenin de gerek kampüs, gerek yurt olanakları oldukça yeterli. Bu konuda sıkıntı yaşamazsın.

  • Bilkent Üniversitesi, 34 lisans programını barından 9 fakülte, 13 lisans ve önlisans programını barındıran 2 yüksekokul, 10 akademik birim ve 6 enstitüye sahip.
  • Boğaziçi Üniversitesi ise, 4 fakülte, 2 yüksekokul, 6 enstitü bulunuyor, bu birimlerde 32 lisans, 56 yüksek lisans ve 32 doktora programı bulunuyor.

  Bilkent ve Boğaziçi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  En temel farkı bulundukları şehirler. Bilkent Üniversitesi Ankara’da yer alırken, Boğaziçi Üniversitesi İstanbul’da yer almakta. Boğaziçi Üniversitesi devlet üniversitesi iken, Bilkent Üniversitesi vakıf (özel) üniversitedir. Boğaziçi Üniversitesi’nin geçmişi 1863’lere dayanırken, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi’ne göre daha yeni bir üniversitedir, kuruluş yılı 1984.

  Bilkent mi Boğaziçi mi? Hangisinin eğitimi, olanakları daha iyidir?

  Bilkent ve Boğaziçindeki Hangi Bölümler Puan Olarak Birbirine Yakın?

  Burada biri özel, diğeri devlet olduğu için işin içine burslu puanlar da giriyor. Ancak ben burada sadece tam burslu olan puanları baz alarak puanları yakın bölümleri sıralayacağım.

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik - Elektronik Mühendisliği
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı
  • İşletme
  • Makine Mühendisliği
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği

  Bu bölümlerin puanları (+/- 5) birbirine yakın.

  Bilkent mi Boğaziçi mi? Hangisinin eğitimi, olanakları daha iyidir?

  Neden Bilkent Üniversitesi?

  Her ne kadar kafa kafaya yarışan desek de özel üniversitelerin imkanları, devlet üniversitelerine göre bir tık daha kaliteli oluyor. Yurt olanakları, kulüpleri, sağlık olanakları, sosyal olanakları bir adım önde. Bilkent Üniversite’si, THES - QS Dünya Üniversiteler Sıralaması araştırmasının 2016 yılı verilerine göre dünyanın en iyi 411 üniversitesi arasında gösterilmiş. Times Higher Education dünya üniversiteleri 2017 sıralamasında ise dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında gösterilmiş. Bu sıralamalara göre Türkiye'de 3., Asya genelinde ise 46. konumda.

  Neden Boğaziçi Üniversitesi?

  Boğaziçi Üniversitesi, köklü bir üniversite. Robert Koleji’nin devamıdır. Bu kadar mazisi bulunan bir üniversitenin takdir edersiniz ki akademik kadrosundan eğitimimine güçlü olması yadsınamaz. Boğaziçi Üniversitesi, 2006, 2007 ve 2009 yıllarında, ÖSS'de tüm puan türlerinde en fazla tercih edilen üniversiteler kategorisinde 1. olmuş. Times Higher Education'a göre en iyi 10 Türk üniversitesi sıralamasında 3. sırada yer almakta. Ayrıca birçok ünlü isim de buradan mezundur. Ahmet Davutoğlu, Cem Yılmaz, Ezel Akay, Fahriye Evcen, Güler Sabancı, Gülse Birsel, Harun Tekin, Nilgün Marmara, Nil Karaibrahimgil, Nuri Bilge Ceylan, Tansu Çiller, Teoman bu üniversiteden mezun olan isimlerden bazılarıdır.

  Boğaziçi mi Bilkent mi Daha İyi? Hangisini Seçmeliyim? gibi sorulara yanıt verebildiğimi umuyorum. Şimdiden başarılar dilerim!
  Mavi diploma hakkında bilgiye buradan bakabilirsiniz.

En İyi Kız Görüşü

 • Bunu düşünmek bile hata. Tabi ki de Boğaziçi üniversitesi. Ben bilkent lisesi mezunuyum. Biz bir sınava girip belirli şartlar altında bilkent üniversitesine doğrudan yerleşebiliyoruz. Fakat ben bunu seçmedim. Tabi ki de bilkent üniversitesi çok iyi ama kesinlikle Boğaziçi üniversitesinin ortamı, eğitimi ve gelecekte sağlayacağı yararı vermez diye düşünüyorum. En basitinden Boğaziçi'nde mezun dayanışması vardır. Siz mezun olmadan önce, önceki mezunlarla hep diyalog halinde olursunuz ve mezun olduğunuz zaman zaten işiniz hazır olur. Buna benzer birçok şey sayabilirim ama daha uzun yazıp yormak istemem. O yüzden Boğaziçi.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 4
 • hangi bölüm

 • Ben olsam Boğaziçi tercih ederdim

 • Bogazicili olmak ayricaliktir..

 • Bilkent

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?