İş Kariyer

Mühendis Başlangıç Maaşları Özel ve Devlette Ne Kadar?

Adamlara para söylüyorum çok istiyorsun diyorlar . Benim aldıgım burs kadar maaş verecekler neredeyse utanmadan Şu anda 9 yerden teklif geldi ama para miktarını söyleyince şaşırıyorlar Bir mühendisin başlangıç ücreti devlet ve özelde ne kadardır?
Güncellemeler:
1500 mü ölsem gitmem o ne ya
bu bilgisayarcı erkeklerdeki tripler manken kızlarda yok malesef :))
0 0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hangi üniversiteyi bitirdiğin, hangi seminerlere ve kongrelere katıldığına bağlı, öte yandan hangi eğitimleri aldığına, referanslarına bağlı, ve somut projelerine.

  Mesela ben bilgisayar mühendisi değilim, yüksek endüstri mühendisiyim ama yazılım yönüm çok ağır yüzlerce freelance proje yaptım ücet karşılığı genelde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, artı lisans ve yüksek lisans bitirme projelerim program ve sağlam programlar :) gösterdiğim zaman ilgili kişilere mülakatlarda çok profesyonel buluyorlar çalışmalarımı ve benide çok yetenekli bir al benin oluşuyor şirket nezlinde, öte yandan sun microsystems dan sertifikam var java ile ilgili 2 tane :) ve de farklı sayısız eğitim ve başarı sertifikası, bir kaç kongreye katıldım ve sunum yaptım :), yurtdışı deneyimim var, ingilizce ve almanca hazılık okudum, ve de sağlam akademik referanslarım var bu konuşularda 3500-4000 tl arası alabiliyorum net çalışmak istersem yazılım sektöründe (5 yıllıkta freelancer deneyimim var), ama daha fazlasını istiyorum yazılım olacaksa, yoksa benzer paraya daha rahat var endüstri mühendisi olarak yapabileceğim işler var :).

  Kurumsal ve büyük bir firma olmazsa asgari ücret verirler deneyimin yoksa ve kanıtlayabileceğin programlama bilgin, ardından ya artar ya artmaz muamma. Zaten belirli bir deneyimin varsa maaşlar ona göre değişir bilgisayar mühendisliği için. Çok fazla mezun var ondan firmalar sana muhtaç değil kendini geliştirmediysen. Bazı kurumsal firmalarda artık ilk bilmeme kaç ay asgari ücret veriyor deneme süresi boyunca işe yarayacağını değer katabileceğini düşünürlerse çok makul olmasada daha iyi seviyeye getiriyorlar maaşı.

 • Kamuda mühendis maaşı 2600 TL civarında. Özeldeyse çalıştığın firmaya ve şehre bağlı, mesela İstanbul'da iyi bir firma yeni mezun mühendise (inşaat için söylüyorum) 2500 TL civarı para verir, yemek için Ticket verir, bir de araç verir ama ofiste çalışan mühendislere eğer yeni mezunsa araç vermezler, sahaya çıkacak olan kişiye verilir araç, ofiste çalışana servis yoksa benzin parası verirler. Ancak biraz da kendini yetiştirdiysen daha iyi şartlarda başlayabilirsin, ben okurken yaz tatillerinde Rusya'da staj yapmış ve çalışmıştım, mezun olunca da işvereni biraz daha zorlamıştım para konusunda. Çok maaş istemek biraz da senin elinde olan bir şey yani, zaten firma komik paralar teklif ediyorsa büyük bir firma değildir, küçük firmada işe başlamak bir mühendisin kariyeri açısından olumsuz bir adım olur.

En İyi Kız Görüşleri

 • İlk işe girişte fazla maaş alamazsın diploma olması alanında iyi olduğunu göstermez onun için düşük bir ücretle işe başlarsın.

  1000 lira veriyorlarsa hemen başla zamanla yükselir ben ilk işe girdiğimde 700 lira alıyordum :) grafikerim ben ama php ve css de biliyorum ve web tasarım firmasında bu ücreti alıyordum .

  bir sitenin hem tasarımını hem kodlamasını yapıyordum üstelik sonra işten çıktım sadece kendi işimi yapıyorum ve 2500 lira alıyorum şu anda .
 • benim erkek arkadaşım da yeni başladı 3000 falan alıyo birkaç ay sonra biraz daha artıcak hatta. devlette çalışıyo

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

8 60
 • bitirdiğin okula ve senin öğrenim hayatın boyunca iş hayatına yonelik birşeyler kazanmak için kendini geliştirmeye calıtıgın ugraslarla ilgili.

  2500 le de baslayabilirsin 1500 le de.

  üniversite yıllarında birçok farklı deneyim kazanmıssındır, çalışmışsındır, mezun olursun, direk orta kademe yoneticilikten baslarsın. 3000 de alabilirsin 5000 de 10 bin de.

  olay sen de bitiyor. ne insanlar var doktorasını dahi yapar yine gider 2000 tl ile baslar

  ne insanlar var daha üniversitenin 2. sınıfındaykken bir yandan calısır ayda 3000 tl alır. mezun olur direk yoneticilik yapar.
 • ilk tecrüben olacaksa 2000le başla. 2 yıl çalış çık. sonra 5000 iste. başka şirketlerde. teorik olarak bilgi sahibi olupta pratiğini görmeyenlere çok yüksek ücret ödemezler.patronlar kısmen haklı.
 • 1500 nedir ya konfeksiyona gir çalış makinacılar o kadar alıyor boşa yıllarca okudun zamanında girseydin konfeksiyona kendi atölyeni açardın :) şaka bi yana ilk etapta böyle düşük verirler sabret tecrübe yaptıkça artar yükselir. Basamak basamak hayat böyle malesef
 • Devlette mühendis maaşı 2.600 değil 3.500 tl ortalamasında dır. üstelik bu bekar ve tazminatsız maaşlardır. Bakanlık, belediye, kit ya da işçi statüsünde çalıştığın yerlere göre ücretlerde değişir. Büyükşehir belediyeler, nde 4 bin tl civarıdır. Devlet hava meydanı işletmelerinde havacılık tazminatı ile minumum4-4.500, bazı özel yerlerinde (router) 6 bin tl civarıdır. Botaşta ve Tpao ise 5 bin tl civarındadır. Devlet ile özel sektörü maaş olarak kıyaslamayın. Kıstaslarınız, emeklilik yaşı-işin devamlılığı (dönemlik inşaat ya da bilişim projlerinde ki döviz kuru sebebiyle olan farklara kanmayın)-çalışma koşulları-haftalık çalışma saatleri-sosyal haklar (yeşil pasaport, lojman, kreş, dil kursları, doğum, izinleri vb) gibi somut algılamalar olmalıdır. Yoksa maaş ölçütleri yanıltır.
 • ne müh. si acaba arada farklılklar var . en dolgun üceret şuanda özelde . bilgisayar
 • 18-24 arası yaştasın iş tecrüben yok... Seni tanıyan yok piyasa da ne bekliyorsun ki 5bin den mi başlayacaksın...

  Bi işe burnunu sok. Çevre edin işini düzgün yap...

  Gerisi zaten gelir...

 • yeni mezun olmuş bilkentli hemcinsin bir bilgisayar mühendisi almıştım işe .. deneme sürecinde kimseye yuksek maaş verilmez .. neyse bu salak iş saatlerinde bir şey yapmıyor, ama ertesi gün tüm işleri sabahtan teslim ediyordu .. sonra ben oturdum yanına yaz dedim kodu .. yazamadı .. evde akşamları sevgilisine yaptırıyormuş işleri :) o yuzden okuldur, diplomadır umrumda değil .. işi yapabildiğini, takım çalışmasına uyumluluğunu, verilen işi istenilen şekilde yapabildiğini ispatlamadan iyi para alamazsın ..
 • 1000 - 2500 arası değişir özel sektörde
 • hangi mühendislikten mezunsan ilgili mühendislik odasının belirlediği taban fiyattan aşağı ya seni kimse çalıştıramaz(sen istemezsen tabi).Bir çok bilgiyi üniversitede teorik olarak öğreniyorsun işin başına il defa geçeceksen bir yıl bu taban üçrete talim.Daha sonra ki yıl zaten sende ki yetenek ve azimle doğru orantılı olarak maaşın yükselir.İşverenin yerinde sende olsan aynı nı yapardın inan.Biraz sabır
 • Yeni mezunsan, iş tecrüben yoksa 1500 çok bile. Bizim şirkette bile 1200'den falan başlıyor yeni mühendisler. Bence pek yüksekten uçma, öncelikle işi kavramaya ve iş tecrübesi edinmeye çalış, amacın para değil tecrübe olsun öncelikle. İleride tercih edilen bir eleman olursan ücret konusunda ipler senin elinde olur.
 • Özel sektör önce ne yapabileceğini görmek ister yuksek ücretlerle başlatmazlar teklif edilen ücrette düşük değil normal .
 • bilgisayar mühendisi oldun ama farkında değilsin işin cılkı çıktı :D bilgisayar mühendisisin java biliyormusun ? javayi iyi bilen adamlar arıyorlar turkcell vodafone git kariyer yap maaşın gayet iyi olur ama biliyorsan? ne kadar zamandır çalişiyosun demyorum maaşı beğenmediğine göre belli ki daha yeni mezunsun ve çok şey istiyosun.. mühendis olmakla bitmiyor herşey.. kariyer yapcaksın tecruben olucak vb vb. ben mühendis değilim bilgisayar işiyle uğraşiyorum çok mühendis tanıdım ama bildikleri pek bişey yoktu..
  • java biliyom cv mi görsen böyle demezdin ;)

  • ne kadar biliyosun java ? türkiye de en iyi bilen hatta sana ders veren kişiler bile javanın %3 %4 biliyorlar ona göre hesapla mümkünse ;)

  • salliyor ya ne javasi. ben bile bilmiyorum adam gibi. java bilmeden once oracle ogrenmek gerekiyor zaten..

  • Hepsini Göster
 • özelde, şirketlere bağlı olarak değişir. Kobi sınıfı bir şirket ise alacağım başlangıç maaşı 1000-2000 lira arasındadır. Şirket kurumsal ise 2000-3000 arası başlarsın.

  Ama maaşın düşük olsa bile, zamanla maaş artışı, mavi yaka personellere göre daha yüksek olacaktır.
 • bilişim,telekomünikasyon alanındaki özel sektörlerde iyi bir firmaysa 2.500 ile 3500 arasında alıyorlar. devlet dairesinde ise 4.000 civarı falan. benim bildiğim bir kaç kurumu örnek verdim.
  • hangi devlet dairesiymiş 4bin veren?

  • nerenden salladın çok merak ettim.

  • 3500 ile başladı kuzenim il özel idaresinde, bilip bilmeden kimseye nerenden salladın demeyin terbiyenizi takının. herkes siz değil.

 • Çalışma şartmı takıl
 • devlette yüksek maaşlar ama hayatın bir masanın başında çürüyerek geçebilir. Eğer sen konum olarak yükselmek istiyorsan vs devleti unut. Özelde tecrübe kazanırsın ama kazanana kadar kanını emerler. ileride kendi işim olsun diyorsan devlete gitme
 • Mühendislik okumayı çok kolay zannediyorlar 1000 tl 'yi ameleler bile alıyor ya la
  • özel sektörde mühendis değil işi yapan iyi para alıyor malesef :(

  • Yeni mezun bir mühendis'e bence çaycı ile aynı maaşı vermeleri lazım... işi öğrenene kadar :) Amele demişsin onlar kadar alın terin akıyor mu ona bakmalısın ilk önce... Mühendislik okumak mı... kuzum ne mühendisliği okudun kızlarla gez toz sınav zamanı az bi kitap yüzü gör gir sınava... Bu mu dur :) Elini sallasan mühendise denk geliyor zaten...

  • Benim amacım kimseyi küçümsemek değil ama 25 yaşına kadar oku kafa patlat tonla para harca hiç bilmediğin yerlerde yaşa ve öyle kızlarla takılınıpta mühendis olunmuyor hocaların anlamsızca mühendissen herşeyi bileceksin diyerek kasmasını çek. Tuğla kadar kitaplarla boğuş sonra senin 16 yaşındayken yapabileceğin bir işle aynı muamele görülsün ve aynı ücreti al ilimin bilimin değeri bu mudur.

  • Hepsini Göster
 • Muhendislik fak. Mmezun olan kizlarin %90 i mezun olur olmaz 2500 net maas bekliyor. Min. 5 yil tecrube edinmeden para kazanamazsin. Ayrica hangi bolumden mezun oldugunda onemli.
 • Üretim tesisinin ölçeğine göre değişir.Küçük ölçekli firmalarda asgariden başlama ihtimalin var.Büyük ölçeklilerde de en az 1500'den başlarsın.
  • 1500 TL ile 2 çocuklu geçinen aileler var.Bu meblaya burun kıvırabiliyorsan oldukça zenginsin demektir.Çalışmaya ihtiyacın olduğuna emin misin?

  • zenginlikle ne alakası var değerimi biliyorum ve 1500 tan daha yüksek oldugu kesin

  • Bana göre de benim değerim en az 10000 ama burası Planet Earth malesef.Değerin kapitalizm tarafından belirlenir.

  • Hepsini Göster
 • Ne mühendisi olduğuna bağlı.
  • komputer

  • bilgisayar değilmiş,komputermiş. :)

 • maalesef ki yeni başlayan bir mühendis için 1500 bile çok sonuç olarak seni işe alacaklar tecruben sıfır sana işi öğretecekler her hangi bir sorunla karşılaştıgında sorun çözecek durumda olman lazım ki bu da 1-2 senelik bir zaman fazla uçma. mühendislik iş hayatında kitap işinden çıkıyor tamamen tecrubeye bakıyor hem ne mühendisisin.

  bende kamusal firmanın birinde makine mühendisiyim ilk başladıgım ücrette şu an ki aldıgım ücrette diğerlerinden farklı düzlise,fen lisesi,anadolu lisesi mezunu değil endüstri meslekten mezun oldum da kazandım ;) kitaptan çok makineler ile ugrastım elleri üstü başı batırmak lazım dı
 • Ne mühendisi olduğuna bağlı ?
 • Ne biliyorsun ki ne istiyosun ? 1. Okul malesef hiç bişey öğretmiyor ayriyetten kızlar zaten yarım anlıyo herşeyi hele konu bilgisayar ise :) Ayriyetten heryer mühendis kaynıyor sıfır tecrübe doğru düzgün iş bilgisi yok sadece mühendis adın var diye mi hemen yüksek maaş bekliyosun 1000 liraya çalışan mühendisler var kendini o kadar havalarda görme derim. Ayriyetten mühendislik mezunu olmayıp senin yapıcağın işin kat ve katını yapanlarda bulunmakta piyasada :)
  • teknisyenler mesela.

 • farklı versiyon aynı kafa
 • Yeni mezunsan en fazla 2000 iste. 1-2 senelik bir deneyimden sonra 3000-4000 aşağısı isteme.
 • Ilk giris boyle evet. Babasindan daha fazla harclik alan arkadaslarim olmustu ama sartlar boyle. Adamlar da diyor ki sallasam muhendise degiyor niye ilk isi olana ik giriste fazla.vereyim. Sonra kendini kanitladikca ya orada zam alirsin yada piyasadan zaten teklifler olur headhunter dolu ortalik
 • :)) 2500 uzman için
  • ayrıca başlangı seviyesindeysen kod falan yazamıyorsan 1500 -2000 arası ben Ankaradayım burda 2500 den falan başlıyor ama ortalama 3000 ve üzeri

 • Uzaklara uçma kuşum , uçupta gitme yorulursun demiş kuş aydın :D
 • Yeni başlayacaksan tabi ki de düşük maaş alacaksın. Sonuçta adamlar seni eğitmek için alıyolar. Odtü mezunu makine mühendisi tanıdığım var ve 1500 tl maaş alıyor. Yeni başlayan bi mühendis 1500-1800 tl alabilir .
 • arkadaşım ben bu alanda işverenim. sana en doğru rakamları ben söylerim. devlette bulduğun pozisyona bağlı olarak 1850 ile 2250 arasında başlangıç ücreti alırsın. daha fazla veren kurumlar da var ama oraya sadece çok özel yetenekleri olanlar girebilir. mühendis değil de bilgisayar mühendisi özelinde söylecek olursak özel sektörde çok kolay iş bulursun. ancak yazılım projelerinin çoğu bir yıllık olduğundan herhangi bir işte uzun süre çalışamazsın. bu nedenle de maaşın çok yükselmez. başlangıç ücretin de 1500 ile 1800 arasında olur. daha fazlası için hayal kurma. bir de piyasada bayan bilgisayar mühendisi alıp da bin pişman olan çok tanıdığım var. bu nedenle zaten kadın bilgisayar mühendisleri hakkında olumsuz bir kanı var. durum böyleyken şansını fazla zorlamamanı öneririm. başarılar.
 • Mesleğini satın almadan satamazsın,okul yeterli değil tecrübe şart ki insanların gözünde değerli bir eleman olasın.
 • yazılımcımısın bebiş
 • valla bak devlette yani TOKİ de 2500+ ...

  özele gecersek işin rengi degişio bak bi insaat firiasına girersin 5-6 sene sana dogru duzgun para wermezle 2000+ ile idare edersin ama makina mühendisi vea endüstri mühendisi olursun bi fabrikaya müdür olursun we 4500+ alırsın we otomativ sektorune gir 3500+ alırsın

  diyecegim su sen ne mühendisisin ?

  ?
 • kusura bakmada sana hemen 3 4 binden baslatmazlar ilk önce gir 2 3 sene tecrübe yap kendine muhtaç et ondan sonra iste kafandaki miktarı bilgisayarcı diyorsun ama adam kafa yoruyor çalısıp muhtaç ediyor kendine şekerim anladın mı
 • 200-den başlar 4-5 binde durur.

  Sonra sınıf atlarsın yönetici olursun 7-8 bandına gelirsin.

  Siemens İstanbulun başına geçersen 15-20 +

 • ne mühendisisin? ziraat falansa iyi para vermişler
 • başlangıcta muhendısler deneyımsız olur bu yuzden ucretlerı haylı asagıda olur guzelce pıstıkten sonra tecrube kazandıktan sonra hakkını alırsın bundan emın olabılırsın...
 • ben bi taraftan açık lise okurken yazılım uzmanı olarak çalışıyodum ankarada bi yazılım şirketinde

  o iş girerkende 3 tane mühendis elemiştim sonra afyon kocatepe üniversitesini kazandım bu pazar gidiyodu

  mulakatta şu sorular soruldu

  1.E ticaret nedir

  2.Verileri web üzerinde nasıl tutarsın

  3.online satış yaparken başka kullancı girerse naparsın ürün düşer mi düşmezmi

  4sql server da tirigger,function,prosodürler hakkında bilgi verirmisin di

  adam 2 hafta sonra seni arayacam dedi 2 hafta sonra aradı gel başla dedi

  Bu şirket mühendis değil kendini geliştirmiş yazılımcı arıyomuş ben girdim maaşımda 1100 dü sonra artacaktı okulu kazandığım için çıkmak zorunda kaldım  • Tamam yazılım sektör öyle Bende yazılım mühendisliği mezunuyum. fakat diğer mühendislik alanlarında bu pekte geçerli sayılmaz.

 • la sen neden kapattın eski hesabı maynak
 • ne mühendisi ama mak müh mi kaldırım mühendisi mi ;)
 • millet asgari ücret alıyor karnı doymuyor.. sen saçmalıyorsun
 • 2000 filandır ya.
 • erkek olsan o kadar iş teklifi gelmez...
 • gerçek dünyaya hoşgeldin beyb <3
  • Sonunaaa kadar katılıyorummm :)

 • bende mühendis olarak o bransına baglı olmakla beraber 1500 2000 tl arasında değişiyor
 • 1500ü beğenmiyosan ne özelliğin var da beğenmiyosun ki. piyasa o. çok iyi kendini geliştirmiş insan yüksek maaş alır. yeni mezunsan iyi bi gelişimin yoksa 1500 bile vermezler. kalırsın öyle.
 • Bilgisayar mühendisiysen özel sektörde 1800 altında çalışma. Bu yeteneğine göre artar. Kendine güveniyorsan, kendini geliştirmiş biriysen 2500-9000 arasında gidip gelmelisin. Çalıştığın yere de bağlı, Microsoft'ta iş bulursan hem $ olarak alırsın maaşını hemde yüksek olur, 10.000$ dan başlarsın en az.
  • he microsoft onune gelene 10.000 dollar bagis yapiyor. bende staj gordum londra da hic bi bok vermiyolar :(

  • Kendini geliştirecen işte, mezun olmakla bitmiyor iş. Amerika da staj yapabilirsin, 12 aylık staj ortalama 6-7 bin TL ye patlıyor. Bunun için aracılar var, staj yapacağın yeri onlar ayarlıyor, vizesi falan herşeyi ayarlıyıp gönderiyolar. Çalışacağın yere göre kalacak yer verenler veya vermeyenler oluyor ama mühendis olarak en az 1800$ staj maaşı alırsın kendi evini kiralar paşalar gibi kalırsın. İngilizcende maximum seviyeye gelir. 1 yıl sonra Türkiyeye döner daha iyi yerlere gelbilirsin.

  • cok kisi taniyorum yerli yabanci, yurt disinda kariyer egitimi ve staj yapanlar. genelde bekledikleri gibi olmuyor. yani sould gibi dusunuyorlar hepsi. mesleklerini para icin tercih ediyorlar ama is sadece para da degil, yetenege gore degerlendiriliyor.

  • Hepsini Göster
 • kusura bakma adamlar mühendis alıp yetiştirecek doğal yani hem çok var alabilceği eleman
 • önce nerden mezunsun o önemli bazı üniversitelerin eğitimi yetersiz kalır o yüzden zaten fazla para istemen mantıksız olur ama sen kendine güvendiğine göre sorun yok ilk iş tecrübense biraz düşük fiyat söylemende yarar var ancak tecrüben varsa sorun yok fiyatını sen belirleyeceksin.işini iyi bilen bi makine mühendisine 3000 veririm ki verenler de var.senin ne mühendisliği bilmiyorum
 • istanbulda bankacılık sektöründe 6 bine kadar çıkıyor...
  • bilgi islem mi yoksa yazilim muhendisi mi?

  • bilgi işlem...

  • bilgi islem de calisan adam bilgi. yazilim veya muhendislikten cakmaz. donanim uzerine birde server linux falan biliyorsa fix cakar.

  • Hepsini Göster
 • 1500 ile başlarsın kendini ispat edersen 3 e katlarsın böyle boş boş oturursan da bi cacık olmaz sonra 1000 e razı olursun ;) ben işe ilk başladığmda 450 lira alıyordum şimdi ne aldğımı söylersem hayattan soğursun :D
 • min 2.000 TL uzerinde oynaniyor sould.

  5.000 TL kazananda var daha azinida.

  zaten sen bilg. muhendisiysen kendini kolay satmazsin, zeki ve uretken olursun.

  hee ama avrupa da bu cok yuksek miktarlara kadar cikiyor. genelde bilgisayar ve yazilim muhendisleri, ozel sektorlerde calisiyorlar. cunku gelir duzenegi cok farkli..
 • 1-Ne mühendisisin?

  2-Tecrüben var mı

  3-Hangi şehirdesin?

  -----------------------------------

  Devlette: 2300-2700 gibi birşey

  -----------------------------------

  Özel sektörde : 1000 den başlar 3500e kadar gider :) (ilk giriş)
  • *güncelleme : Doktor olsaydın o zaman .

 • 2.500 falan
 • Yeni mezunsan bence alacagın maaşdan çok yapacagın işin gerçkten mühenslik bir iş olup olmadıgına bakarım.
 • ne mühendisi olduğuna bağlı bişey bu, eğer piyasada çok aranan bi mühendislikdeysen iyi para alabilirsin. ama yeni başlangıç için 1,200 1,500 lira alırsın özel sektmrde. ama devlette bu rakam 4,500 liraya kadar çıkabilir. belki daha fazlası.
 • kpss ye çalış memur ol 2-3 arası alırsın ama ozel de 1500 sonra artar 3 olunca sana yol verılır yenıden 1500 eleman alırlar
 • ne mühendisin sen hangi okuldan mezunsun
 • 1500 2000 senin gibi binlerce yenimezun var kendini büyük görme sebat et
 • Ne mühendisi olduğuna bağlı. Devlette 1500 ile başlarda özelde 1000 alan mühendis bile var. Mühendisten fazla alan teknikerler biliyorum. O yüzden mühendisim çok maaş alacam diye bişey yok. Firmaya ne kazandırırsan o kadar alırsın.
 • Daha Fazla (8)