Mühendis Başlangıç Maaşları Özel ve Devlette Ne Kadar?

Adamlara para söylüyorum çok istiyorsun diyorlar . Benim aldıgım burs kadar maaş verecekler neredeyse utanmadan Şu anda 9 yerden teklif geldi ama para miktarını söyleyince şaşırıyorlar Bir mühendisin başlangıç ücreti devlet ve özelde ne kadardır?
Güncellemeler:
+1 yıl
1500 mü ölsem gitmem o ne ya
+1 yıl
bu bilgisayarcı erkeklerdeki tripler manken kızlarda yok malesef :))
0 0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hangi üniversiteyi bitirdiğin, hangi seminerlere ve kongrelere katıldığına bağlı, öte yandan hangi eğitimleri aldığına, referanslarına bağlı, ve somut projelerine.

  Mesela ben bilgisayar mühendisi değilim, yüksek endüstri mühendisiyim ama yazılım yönüm çok ağır yüzlerce freelance proje yaptım ücet karşılığı genelde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, artı lisans ve yüksek lisans bitirme projelerim program ve sağlam programlar :) gösterdiğim zaman ilgili kişilere mülakatlarda çok profesyonel buluyorlar çalışmalarımı ve benide çok yetenekli bir al benin oluşuyor şirket nezlinde, öte yandan sun microsystems dan sertifikam var java ile ilgili 2 tane :) ve de farklı sayısız eğitim ve başarı sertifikası, bir kaç kongreye katıldım ve sunum yaptım :), yurtdışı deneyimim var, ingilizce ve almanca hazılık okudum, ve de sağlam akademik referanslarım var bu konuşularda 3500-4000 tl arası alabiliyorum net çalışmak istersem yazılım sektöründe (5 yıllıkta freelancer deneyimim var), ama daha fazlasını istiyorum yazılım olacaksa, yoksa benzer paraya daha rahat var endüstri mühendisi olarak yapabileceğim işler var :).

  Kurumsal ve büyük bir firma olmazsa asgari ücret verirler deneyimin yoksa ve kanıtlayabileceğin programlama bilgin, ardından ya artar ya artmaz muamma. Zaten belirli bir deneyimin varsa maaşlar ona göre değişir bilgisayar mühendisliği için. Çok fazla mezun var ondan firmalar sana muhtaç değil kendini geliştirmediysen. Bazı kurumsal firmalarda artık ilk bilmeme kaç ay asgari ücret veriyor deneme süresi boyunca işe yarayacağını değer katabileceğini düşünürlerse çok makul olmasada daha iyi seviyeye getiriyorlar maaşı.

 • Kamuda mühendis maaşı 2600 TL civarında. Özeldeyse çalıştığın firmaya ve şehre bağlı, mesela İstanbul'da iyi bir firma yeni mezun mühendise (inşaat için söylüyorum) 2500 TL civarı para verir, yemek için Ticket verir, bir de araç verir ama ofiste çalışan mühendislere eğer yeni mezunsa araç vermezler, sahaya çıkacak olan kişiye verilir araç, ofiste çalışana servis yoksa benzin parası verirler. Ancak biraz da kendini yetiştirdiysen daha iyi şartlarda başlayabilirsin, ben okurken yaz tatillerinde Rusya'da staj yapmış ve çalışmıştım, mezun olunca da işvereni biraz daha zorlamıştım para konusunda. Çok maaş istemek biraz da senin elinde olan bir şey yani, zaten firma komik paralar teklif ediyorsa büyük bir firma değildir, küçük firmada işe başlamak bir mühendisin kariyeri açısından olumsuz bir adım olur.

En İyi Kız Görüşleri

 • İlk işe girişte fazla maaş alamazsın diploma olması alanında iyi olduğunu göstermez onun için düşük bir ücretle işe başlarsın.

  1000 lira veriyorlarsa hemen başla zamanla yükselir ben ilk işe girdiğimde 700 lira alıyordum :) grafikerim ben ama php ve css de biliyorum ve web tasarım firmasında bu ücreti alıyordum .

  bir sitenin hem tasarımını hem kodlamasını yapıyordum üstelik sonra işten çıktım sadece kendi işimi yapıyorum ve 2500 lira alıyorum şu anda .

 • benim erkek arkadaşım da yeni başladı 3000 falan alıyo birkaç ay sonra biraz daha artıcak hatta. devlette çalışıyo

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

8 60
 • bitirdiğin okula ve senin öğrenim hayatın boyunca iş hayatına yonelik birşeyler kazanmak için kendini geliştirmeye calıtıgın ugraslarla ilgili.

  2500 le de baslayabilirsin 1500 le de.

  üniversite yıllarında birçok farklı deneyim kazanmıssındır, çalışmışsındır, mezun olursun, direk orta kademe yoneticilikten baslarsın. 3000 de alabilirsin 5000 de 10 bin de.

  olay sen de bitiyor. ne insanlar var doktorasını dahi yapar yine gider 2000 tl ile baslar

  ne insanlar var daha üniversitenin 2. sınıfındaykken bir yandan calısır ayda 3000 tl alır. mezun olur direk yoneticilik yapar.

 • ilk tecrüben olacaksa 2000le başla. 2 yıl çalış çık. sonra 5000 iste. başka şirketlerde. teorik olarak bilgi sahibi olupta pratiğini görmeyenlere çok yüksek ücret ödemezler.patronlar kısmen haklı.

 • 1500 nedir ya konfeksiyona gir çalış makinacılar o kadar alıyor boşa yıllarca okudun zamanında girseydin konfeksiyona kendi atölyeni açardın :) şaka bi yana ilk etapta böyle düşük verirler sabret tecrübe yaptıkça artar yükselir. Basamak basamak hayat böyle malesef

 • Devlette mühendis maaşı 2.600 değil 3.500 tl ortalamasında dır. üstelik bu bekar ve tazminatsız maaşlardır. Bakanlık, belediye, kit ya da işçi statüsünde çalıştığın yerlere göre ücretlerde değişir. Büyükşehir belediyeler, nde 4 bin tl civarıdır. Devlet hava meydanı işletmelerinde havacılık tazminatı ile minumum4-4.500, bazı özel yerlerinde (router) 6 bin tl civarıdır. Botaşta ve Tpao ise 5 bin tl civarındadır. Devlet ile özel sektörü maaş olarak kıyaslamayın. Kıstaslarınız, emeklilik yaşı-işin devamlılığı (dönemlik inşaat ya da bilişim projlerinde ki döviz kuru sebebiyle olan farklara kanmayın)-çalışma koşulları-haftalık çalışma saatleri-sosyal haklar (yeşil pasaport, lojman, kreş, dil kursları, doğum, izinleri vb) gibi somut algılamalar olmalıdır. Yoksa maaş ölçütleri yanıltır.

 • ne müh. si acaba arada farklılklar var . en dolgun üceret şuanda özelde . bilgisayar

 • 18-24 arası yaştasın iş tecrüben yok... Seni tanıyan yok piyasa da ne bekliyorsun ki 5bin den mi başlayacaksın...

  Bi işe burnunu sok. Çevre edin işini düzgün yap...

  Gerisi zaten gelir...

 • yeni mezun olmuş bilkentli hemcinsin bir bilgisayar mühendisi almıştım işe .. deneme sürecinde kimseye yuksek maaş verilmez .. neyse bu salak iş saatlerinde bir şey yapmıyor, ama ertesi gün tüm işleri sabahtan teslim ediyordu .. sonra ben oturdum yanına yaz dedim kodu .. yazamadı .. evde akşamları sevgilisine yaptırıyormuş işleri :) o yuzden okuldur, diplomadır umrumda değil .. işi yapabildiğini, takım çalışmasına uyumluluğunu, verilen işi istenilen şekilde yapabildiğini ispatlamadan iyi para alamazsın ..

 • 1000 - 2500 arası değişir özel sektörde

 • hangi mühendislikten mezunsan ilgili mühendislik odasının belirlediği taban fiyattan aşağı ya seni kimse çalıştıramaz(sen istemezsen tabi).Bir çok bilgiyi üniversitede teorik olarak öğreniyorsun işin başına il defa geçeceksen bir yıl bu taban üçrete talim.Daha sonra ki yıl zaten sende ki yetenek ve azimle doğru orantılı olarak maaşın yükselir.İşverenin yerinde sende olsan aynı nı yapardın inan.Biraz sabır

 • Yeni mezunsan, iş tecrüben yoksa 1500 çok bile. Bizim şirkette bile 1200'den falan başlıyor yeni mühendisler. Bence pek yüksekten uçma, öncelikle işi kavramaya ve iş tecrübesi edinmeye çalış, amacın para değil tecrübe olsun öncelikle. İleride tercih edilen bir eleman olursan ücret konusunda ipler senin elinde olur.

 • Özel sektör önce ne yapabileceğini görmek ister yuksek ücretlerle başlatmazlar teklif edilen ücrette düşük değil normal .

 • bilgisayar mühendisi oldun ama farkında değilsin işin cılkı çıktı :D bilgisayar mühendisisin java biliyormusun ? javayi iyi bilen adamlar arıyorlar turkcell vodafone git kariyer yap maaşın gayet iyi olur ama biliyorsan? ne kadar zamandır çalişiyosun demyorum maaşı beğenmediğine göre belli ki daha yeni mezunsun ve çok şey istiyosun.. mühendis olmakla bitmiyor herşey.. kariyer yapcaksın tecruben olucak vb vb. ben mühendis değilim bilgisayar işiyle uğraşiyorum çok mühendis tanıdım ama bildikleri pek bişey yoktu..

  • java biliyom cv mi görsen böyle demezdin ;)

  • ne kadar biliyosun java ? türkiye de en iyi bilen hatta sana ders veren kişiler bile javanın %3 %4 biliyorlar ona göre hesapla mümkünse ;)

  • salliyor ya ne javasi. ben bile bilmiyorum adam gibi. java bilmeden once oracle ogrenmek gerekiyor zaten..

  • Hepsini Göster
 • özelde, şirketlere bağlı olarak değişir. Kobi sınıfı bir şirket ise alacağım başlangıç maaşı 1000-2000 lira arasındadır. Şirket kurumsal ise 2000-3000 arası başlarsın.

  Ama maaşın düşük olsa bile, zamanla maaş artışı, mavi yaka personellere göre daha yüksek olacaktır.

 • bilişim,telekomünikasyon alanındaki özel sektörlerde iyi bir firmaysa 2.500 ile 3500 arasında alıyorlar. devlet dairesinde ise 4.000 civarı falan. benim bildiğim bir kaç kurumu örnek verdim.

  • hangi devlet dairesiymiş 4bin veren?

  • nerenden salladın çok merak ettim.

  • 3500 ile başladı kuzenim il özel idaresinde, bilip bilmeden kimseye nerenden salladın demeyin terbiyenizi takının. herkes siz değil.

 • Çalışma şartmı takıl

 • devlette yüksek maaşlar ama hayatın bir masanın başında çürüyerek geçebilir. Eğer sen konum olarak yükselmek istiyorsan vs devleti unut. Özelde tecrübe kazanırsın ama kazanana kadar kanını emerler. ileride kendi işim olsun diyorsan devlete gitme

 • Mühendislik okumayı çok kolay zannediyorlar 1000 tl 'yi ameleler bile alıyor ya la

  • özel sektörde mühendis değil işi yapan iyi para alıyor malesef :(

  • Yeni mezun bir mühendis'e bence çaycı ile aynı maaşı vermeleri lazım... işi öğrenene kadar :) Amele demişsin onlar kadar alın terin akıyor mu ona bakmalısın ilk önce... Mühendislik okumak mı... kuzum ne mühendisliği okudun kızlarla gez toz sınav zamanı az bi kitap yüzü gör gir sınava... Bu mu dur :) Elini sallasan mühendise denk geliyor zaten...

  • Benim amacım kimseyi küçümsemek değil ama 25 yaşına kadar oku kafa patlat tonla para harca hiç bilmediğin yerlerde yaşa ve öyle kızlarla takılınıpta mühendis olunmuyor hocaların anlamsızca mühendissen herşeyi bileceksin diyerek kasmasını çek. Tuğla kadar kitaplarla boğuş sonra senin 16 yaşındayken yapabileceğin bir işle aynı muamele görülsün ve aynı ücreti al ilimin bilimin değeri bu mudur.

  • Hepsini Göster
 • farklı versiyon aynı kafa

 • Muhendislik fak. Mmezun olan kizlarin %90 i mezun olur olmaz 2500 net maas bekliyor. Min. 5 yil tecrube edinmeden para kazanamazsin. Ayrica hangi bolumden mezun oldugunda onemli.

 • Üretim tesisinin ölçeğine göre değişir.Küçük ölçekli firmalarda asgariden başlama ihtimalin var.Büyük ölçeklilerde de en az 1500'den başlarsın.

  • 1500 TL ile 2 çocuklu geçinen aileler var.Bu meblaya burun kıvırabiliyorsan oldukça zenginsin demektir.Çalışmaya ihtiyacın olduğuna emin misin?

  • zenginlikle ne alakası var değerimi biliyorum ve 1500 tan daha yüksek oldugu kesin

  • Bana göre de benim değerim en az 10000 ama burası Planet Earth malesef.Değerin kapitalizm tarafından belirlenir.

  • Hepsini Göster
 • Daha Fazla (48)