İş Kariyer

Mühendis Başlangıç Maaşları Özel ve Devlette Ne Kadar?

Adamlara para söylüyorum çok istiyorsun diyorlar . Benim aldıgım burs kadar maaş verecekler neredeyse utanmadan Şu anda 9 yerden teklif geldi ama para miktarını söyleyince şaşırıyorlar Bir mühendisin başlangıç ücreti devlet ve özelde ne kadardır?
Güncellemeler:
1500 mü ölsem gitmem o ne ya
bu bilgisayarcı erkeklerdeki tripler manken kızlarda yok malesef :))
0 0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hangi üniversiteyi bitirdiğin, hangi seminerlere ve kongrelere katıldığına bağlı, öte yandan hangi eğitimleri aldığına, referanslarına bağlı, ve somut projelerine.

  Mesela ben bilgisayar mühendisi değilim, yüksek endüstri mühendisiyim ama yazılım yönüm çok ağır yüzlerce freelance proje yaptım ücet karşılığı genelde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, artı lisans ve yüksek lisans bitirme projelerim program ve sağlam programlar :) gösterdiğim zaman ilgili kişilere mülakatlarda çok profesyonel buluyorlar çalışmalarımı ve benide çok yetenekli bir al benin oluşuyor şirket nezlinde, öte yandan sun microsystems dan sertifikam var java ile ilgili 2 tane :) ve de farklı sayısız eğitim ve başarı sertifikası, bir kaç kongreye katıldım ve sunum yaptım :), yurtdışı deneyimim var, ingilizce ve almanca hazılık okudum, ve de sağlam akademik referanslarım var bu konuşularda 3500-4000 tl arası alabiliyorum net çalışmak istersem yazılım sektöründe (5 yıllıkta freelancer deneyimim var), ama daha fazlasını istiyorum yazılım olacaksa, yoksa benzer paraya daha rahat var endüstri mühendisi olarak yapabileceğim işler var :).

  Kurumsal ve büyük bir firma olmazsa asgari ücret verirler deneyimin yoksa ve kanıtlayabileceğin programlama bilgin, ardından ya artar ya artmaz muamma. Zaten belirli bir deneyimin varsa maaşlar ona göre değişir bilgisayar mühendisliği için. Çok fazla mezun var ondan firmalar sana muhtaç değil kendini geliştirmediysen. Bazı kurumsal firmalarda artık ilk bilmeme kaç ay asgari ücret veriyor deneme süresi boyunca işe yarayacağını değer katabileceğini düşünürlerse çok makul olmasada daha iyi seviyeye getiriyorlar maaşı.

 • Kamuda mühendis maaşı 2600 TL civarında. Özeldeyse çalıştığın firmaya ve şehre bağlı, mesela İstanbul'da iyi bir firma yeni mezun mühendise (inşaat için söylüyorum) 2500 TL civarı para verir, yemek için Ticket verir, bir de araç verir ama ofiste çalışan mühendislere eğer yeni mezunsa araç vermezler, sahaya çıkacak olan kişiye verilir araç, ofiste çalışana servis yoksa benzin parası verirler. Ancak biraz da kendini yetiştirdiysen daha iyi şartlarda başlayabilirsin, ben okurken yaz tatillerinde Rusya'da staj yapmış ve çalışmıştım, mezun olunca da işvereni biraz daha zorlamıştım para konusunda. Çok maaş istemek biraz da senin elinde olan bir şey yani, zaten firma komik paralar teklif ediyorsa büyük bir firma değildir, küçük firmada işe başlamak bir mühendisin kariyeri açısından olumsuz bir adım olur.

En İyi Kız Görüşleri

 • İlk işe girişte fazla maaş alamazsın diploma olması alanında iyi olduğunu göstermez onun için düşük bir ücretle işe başlarsın.

  1000 lira veriyorlarsa hemen başla zamanla yükselir ben ilk işe girdiğimde 700 lira alıyordum :) grafikerim ben ama php ve css de biliyorum ve web tasarım firmasında bu ücreti alıyordum .

  bir sitenin hem tasarımını hem kodlamasını yapıyordum üstelik sonra işten çıktım sadece kendi işimi yapıyorum ve 2500 lira alıyorum şu anda .
 • benim erkek arkadaşım da yeni başladı 3000 falan alıyo birkaç ay sonra biraz daha artıcak hatta. devlette çalışıyo

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

8 60
 • Ne mühendisi olduğuna bağlı. Devlette 1500 ile başlarda özelde 1000 alan mühendis bile var. Mühendisten fazla alan teknikerler biliyorum. O yüzden mühendisim çok maaş alacam diye bişey yok. Firmaya ne kazandırırsan o kadar alırsın.
 • Daha önceden biryerde tecrüben oldu mu?Bu işler öyle C#'ta iki radyo-button koymaya benzemez.Bence o 1800 TL'ye beğenmediğin yerde gir ve tecrübe edin.
 • 2000 alan tanıdığımda var 7000 $ alanda 15000 alanda nerede çalıştığı ne kadar bilgisi olduğuna bağlı
 • fitnefesat beye soralım babasının malikanesine ne kadarla mühendis alıyolarmıs ?
  • Beni güldürdün.

 • Eee buralarda dalga geçmek için soru sorup yanıtlamaya benzemiyormuş değil migerçek hayat sevgili soul? Dikkat et ölsem gitmem dediğin paraya canlı canlı gidebilirsin.
  • şu an 1800 e gel çalış dediler gitmedim :))

 • biz erkeklerle bitirdik okulu ablam sen neredeydin ben okurken
 • azıcık daha çalışıp doktor olaydın
  • ne alaka mühendis olmak istemek suçmu :))

  • suç sende değil seni sevende

  • ahahahaha... gizli ask mi yasiyon nabiyon lan :(

  • Hepsini Göster
 • 2k TL teklif etmişlerdi az geldi gitmedim.