İş Kariyer

Ülkenin Kalkınması, Gelişmesi için Para mı Eğitim mi?

haftaya münazaram var ve benim grup eğitimi savunacak :) sizce hangisi ve neden? ama ikisi diye bir seçenek yok ikisinden biri? :D
2 1

En İyi Erkek Görüşleri

 • Eğitimi seç ve kapitalist sisteminin açıklarını kullan. Kapitalizmin girdabına kapılıp sürekli bir şeyleri tüketmeye bağlı olarak yaşayan insanların paranın karşısındaki acizliğini anlat. Hayvanlar bile kimseye kul köle olmaz iken, insanların paraya ve paranın kaynağına köle olacak kadar aciz duruma düşmesinden bahset.

  İnsanların vicdan , ahlak , merhamet gibi insani özelliklerini kaybedip sürekli tüketme anlayışı ile paraya değer verirken insani özelliklerin nasıl değer kaybettiğine gem vur. Bu dünyada var olan doğal kaynakları daha fazla kazanabilmek için sadece bir kesimin kullanabilmesi, diğer bir kesimin ise yine bu insanlardan dolayı bir lokma ekmeğe muhtaç bırakılmasına sitem et.

  Bir kesim İphoneları ile kalkınmış bir toplum izlenimi yaratırken, Afrika da ki bir çocuğun bir damla suyu özlem duymasının adaletini sorgula. Sadistlerin, faşistlerin, kapitalistlerin egoları ve daha fazla kazanma arzusu yüzünden milyonlarca insanın savaşlarda can vermesinin nasıl bir vicdansızlık olduğunu dile getir. En üst düzeyde eğitim almış Amerikan vatandaşlarının bir yılda israf sonucu çöpe attıkları gıda maddelerinin Afrika'nın bir yıllık gıda ihtiyacını karşılayacağını düşünemeyen insanlara nasıl dönüşebileceğini sor onlara. Büyük güçlerin daha zengin olmak amacıyla silahlanma için harcadıklarıyla parayla Afrikanın yaşanabilir bir kıta olmasını düşünemeyecek kadar sömürüye bağlı olduklarına isyan et.

  Eğitimi okumakla bilgi edinmekle sınırlı tutma eğitimi tamamen insanın kendisini gerçekleştirme aşaması olarak kabul et. İnsani vasıfların yükseldiği, yüzeysel şeylerle bencillikle değil insani erdemlerle daha üst bir noktaya gelebileceğinden bahset. Yukarıda yazdığım toplumlar refah düzeyi ve alım gücü yüksek ve belirli eğitim alabilmiş bir tabaka ama içleri bomboş. Bakış açıları dar. Bunun tek sebebi para. Para süte damlatılmış bir damla sidik gibidir. Kişinin bütün ahlaki değerlerinin özünü kirletebilme ihtimali vardır. Daha da yazardım karakter bitti. :)
  • anamm bu neydi böyle gözlerim yoruldu okurken çok saol ya çok zahmet verdim ben :D

  • Yazmaktan asla yorulmam tam benim münazara konummuş aslında. Herkesi ağlatıp paraya lanet ettirip yollardım. Kendince çıkarımlar yaparsın işte kolay gelsin sana

  • saolasın..

  • Hepsini Göster
 • Eğer bu bir münazara konusu ise savunduğun şeyin doğruluğu ya da hangisinin doğru olduğu önemli değildir. Zira, para ve eğitim x yerde t zamanda farklı fonksiyonlara sahip birbirlerinin nedeni ve sonuçları olabilecek iki etkendir. Önemli olan savunduğun konuyu bilimsel verilerle desteklemendir. Bu çok önemli bir durum arz etmekte nitekim, insan denen organizma sayılarla kıyaslamada daha beceriklidir. Ancak, etkili bir hitap şeklinin yanında grup arasında yapılmış iş bölümü konuların dallanıp budaklanması konusunda önemli ve yararlı bir engel olacaktır.Savunduğunuz olguyu, gruptaki üye sayısı kadarbölüme ayırıp her üyenin kendi bölümüyle ilgili savunma yapıp, yine kendi bölümü ile ilgili sorulara cevap vermeli. Ancak, bilimsel veriler önemli avantajlar sağlayan, konuşmalarınızda bildiğinizi, araştırdığınızı hissiyatı uyandıran bir etkendir. Mesela şöyle ki, okuma yüzdesi a kadar olan x ülkesinde suç oranı b iken, kişi başına düşen gayri safi milli hasıla c olan y ülkesinde suç oranı d gibi bir bilimsel analizden eğitimin ya da paranın suç üzerinde daha fazla etkili olduğu tezine ulaşılıp savunulan teze bilimsellik katılarak yüksek inandırıcılık sağlanabilir. Bu şekilde savunan kişi beni etkileyebilirdi, lakin yok eğitim olmasaydı da cahil kalırdık da paramız da olmazdı da falan filan, maalesef çok yüzeysel gelirdi ve etkilenmezdim.
  • ewt biliyom merak etme bilimsel araştırmalar da yapıyom zaten :D

En İyi Kız Görüşleri

 • her şey para diyenler var aramızda okumayanlar şehir hayatında olmayanlar için para kazanma yollarına dikkat ediliyor ama şuna dikkat etmek gerekir
  eğitimin formal-informal, yaygın-örgün olarak çeşitleri vardır illa çatı altında sınıf ortamı demek değil eğitim.. yani her şeyde eğitim şart!! eğitim tanımını söylersen öğretmenler direkt olarak dikkat kesilir :) eğitim fakültesi eğitim ve tanımıyla dolu :D yazıyorum bak bunu mutlaka söyle: ''Yapılandırmacı yaklaşıma göre eğitim, yaşantılar yoluyla, deneyimleyerek, gözlemleyerek, deneme-yanılma yoluyla, davranış değişikliği meydana getirme sürecidir. yani para kazanmak işin sonucu eğitim para kazanmada temelde yatan etkendir eğitim olması gerekendir.. süsleyebilirsiniz tabi cümleyi de..
  • vayy süpersin :D

  • rica ederim:)

  • kpyala yapıştır yapmış soran

  • Hepsini Göster
 • eğitim ileriye dönük bir yatırımdır para ise geçip gidebilen bir şeydir.İyi bari şanslısın parayı savunmuyorsunuz.Eğitim ile para da sağlayabilirsin ama sırf para ile cahilliği bastıramazsın.İnsanlar hayatı boyunca görebildikleriyle yaşarlar sen bir insanı sırf paraya alıştırırsan o çocuk okumak istemez çünkü eğitimi değil parayı görmüştür ama sen o insanı eğitirsen hayatta paradan çok daha başka şeylerin önemli olduğu bir dünyayı gösterirsen o insan hayatı boyunca parayı aramaz bilgiyi ve başarıyı arar ve ister bu şekilde savunabilirsiniz bence.kaçıncı turdasınız okul içinde bir münazara mı bu?
  • okul içi ya..

  • hmm tamam daha önce yaptın mı münazara

  • yok bu ilk ama iyi konuşurum :)

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

45 97
 • Eğitim önemlidir çünkü eğitildiğiniz kadar bilgi sahibi olursunuz.
  Dolayısıyla bu bilgileri de paraya çevirmek size kalmıştır.
  Yani önce eğitim sonra para gelir.
  • güzell :)

  • ;))

 • Nasıl bir ülke ve hangi şartlarda. Ülkelerin yapısı, konumu değişken bir senaryo doğurmaz mı? Bence soruyu biraz açman gerekir.
  Eğitim olmadan kuvvetli ekonomi olmaz ancak zayıf ekonomide kaliteli eğitim olur. Eğitim ekonomiyi getirir. Çok zengin ülkelerin eğitim seviyeleri yüksektir. Ancak ekonomisi zayıf ülkelerde (Sömürü yoksa) eğitim seviyesi yüksektir. Petrol zengini ülkeler eğitimin kıymetini yeni anlayıp henüz kaliteli eğitim çabası içine girmişlerdir. Kolay gelsin ;)
  • saol ya çok yardımcı oldun :D

  • ciddi mi yahu :) ?

  • valla ya :) yeminde ettirdin bni yaw :)

  • Hepsini Göster
 • eğitim önemlidir bir ülkede para olabilir ama eğitimsiz kişiler bir şey üretemez üretemeyen toplum hep geri ilerler ama üreten eğitim almış biri yapacaklarıyla ülkenın milli gelirini arttırır
  • aynen çok katılıyom sana

 • Eğitim önemlidir, özellikle kişilik ve ahlak eğitimi. Bunlar olursa zaten para da beraberinde gelir. Kişiliksizler olursa ülkeyi kısa yoldan paraya çevirirler yaşanacak ülke bırakmazlar ortada. Önce kişilik ve ahlak...
  • aynn bu devirde de ahlak git gide kalmamaya başladı zaten..

 • Kapitalizmin var olmasi ile egitim seviyesin de kalite duser ama egitime onem verildigini hissettirirler.Fakat buna aldanilmamali.Gercek su ki egitimi tek ellerin kontrolun de olundugun da egitim gercekden uzaklasir.Bizim ulkemizdede bu tamamen paranin hukum surdugu bir toplum olusturul du.Egitimsizligin neticesi ile turkiye ve toplumun orneklenmesi guzel ornek olur.

  Egitimsiz birey bilincsiz topluma kapi acar.

  Paranin onemi ise bireycillige kapi aralar.

  Biz kavrami yok olur ve ben kavrami tavan yapar.

  Artik insanlar birine yardim da bulunur iken cikar dusuncesiyle yaklasiyor bu paranin esiri olundugunun ispatidir.
  • ewt orası çok doğru herkes para peşinde çıkar ilişkisi çoğunda..

 • "Eğitimsiz bir toplum yenilmeye mahkumdur." M.K.Atatürk

  Yenilmek:Çağdaş dünya düzeninin gerisinde kalmak olarak düşünebiliriz.
 • Eğitime önem veren ülkelere örnek başta japonya ve avrupa ülkeleri eğitime önem vermemediği halde petrol sayesinde parası olan ülkeler arap ülkeleri sende hangi ülkeler daha kalkınmış.
  Devrin en önemli gücü bilgidir. Bilgili toplumlar her yönde ilerdedir.
  • aynn akılsız bir insana sen ne kadar para yatırsanda o insan akıllanmaz ya

 • Paranın tek basına olması bir işe yaramaz onu kullanacak eğitimli bilinçli insanlar lazım. Eğitim beyni , zekayı geliştirir. kendini geliştirmiş toplulukta para kazanmanın yolunu illa ki bulur.
  • aynen öyle..

 • bence eğitim dünyada en büyük en çabuk kalkınmaları Peygamber yapmıştır.
  Ve her zaman bu işe 0 para %100 ilim ile başlamışlardır.
  Peygmaberimiz sahabelerini önce eğitti sonra onları dünyaya gönderdi.
  Çinden, hindistandan istanbula onların torunları afrikadan ispanyaya
  Peki ne oldu.Kanaatkar yetiştirdiği sahabeler az olan yemekle , parayla geçinmeyi öğrenip sabırla kalkındılar para ise zamanla ticaretle fazlasıyla ellerine geçti.İslami kaynaklarda da göreceğin gibi Para istersen kannat sana yeter kanaatkar olan insanın paraya ihtiyacı yoktur.Parası olmasa bile elindekiyle arkadaşının elinden tutup kendi seviyesine çekip birlikten kuvvet doğar mantığı ile yükseldi.
  Ama para olursa cahil ya da eğitimli insan hangisi olacağı belli değil cahil olursa büyük facialara yol açabilir.İnsanları hor görüp ezebilir.
  Günümüz dünyasını örnek isteyeceksin
  Herkes kanaatkar olurda paralarını bir yerde birleştirirseler para sıkıntısı olmaz eğitim oldugu sürece kalkınma maliyetlerini en aza indirecek yolları her zaman bulacaklardır.
  Örneğin Avrupa demir kılıç kullanırken Müslümanlar çelik kılıcı bulmuş kullanıyor avrupa kılıçlarını bölüyorlardı bu eğitimle oldu avrupalı sözde lord larını krallarını o fakir kuru ekmekle büyüyen insanlar yerle bir etti.
  yahudinin kuyudaki suyu parayla satmasını gören Hz Osman parası az olmasına karşın yahudiye kuyunun ortağı olmak istediğini teklif etti.Parayı verdi Birgün Hz Osman birgün yahudi duruyor suyu satıyordu.Hz Osman susuz halka suyu bedava verirken yahudi parayla veriyordu.Halkta sadece Hz osman gününde su alıyordu.Yahudi su satamayınca kuyunun tamamını parayla satmayı teklif etti Hz Osman almadı ama yahudi zorlayında diğer yarısı nerdeyse bedavaya geldi.Hz osman da kuyuyu halka bağışladı Şimdi Ticaret eğitimi ve tecrübesi olan bir insan parası malı olmasa bile parası malı olan biriyle yarışı kazanabiliyor.Ülke bir su kanalı kazanıp kalkınıyor.
  • süper yazdın ya örnekle harika..

 • Arap ulkelerinde para var da noluyo.. hiic. Egitimli birey orani cok olan ulke az parayi cok yapmayi da bilir..
  • aynen aynn

 • Eğitim olursa geleceğe yatırım ama parada cevher demek Dubai'ye git last vegasda sanarsın kendini...sokakda göreceğin arabaların fiyatının haddi hesabı yok..Şehirlik bir kısım tabi ciddede yapılan stat-spor kompleksi felen parayla yapılanan şehirler vardır... Ama bir ülkeyi eğitim ilerlettirir, Parada geliştirir.
  • ewt o arabalar para il bulunmadı beyin ile yapışdı para destek verdi

 • 7 yaşında bir çocuğa bolca para vermek ile aynı mantıkta bakabilirsiniz. Bu gün hiçbir ülke sadece doğal kaynaklarından dolayı süper güç olabilmiş değildir. Para bakımından en zengin ülkeler diyebileceğiniz petrol zengileri ülkesindeki kaynakları hep yurt dışından gelen mühendislere kaptırmaktadırlar. O dünyanın en yüksek otelleri en pahalı otelleri hep başka ülkeler tarafından yapılmıştır. Bunun içindir ki artık çok yüksek miktarda parayı eğitime harcamaktadırlar. Ama o ülkelerin seviyelerine gelmeleri şu koşularda mümkün değildir.
 • %60'ı Allah, din iman diyerek eğitimi ve bilimi baltaladığı sürece kalkınmak sadece yollarla ibaret kalır..
  • %60 Allah diyerek derken burada tam olarak ne kastettiniz acaba?

  • Dine kendini kaptırıp gericilik ile bilim ve öğretimi gereksiz bulan insanları...

  • sana göre din olmamalı öyle mi yani

  • Hepsini Göster
 • daha klasik bir münazara bulamadınız mı yav para olursa eğitim daha iyi olur eğitim daha iyi olursa para daha çok girer ülkeye ama para olsada onu işleyecek kullanacak eğitimli zeki insanlar olmadan o para bir işe yaramayacağı için burdan dem vur derim:D
  • işte çelişkili ondan verdiler ya bu konuyu bize :D

  • ya zaten çelişki olacak ta konu klasik bizdede yol mu okul mu diye bir münazara olmuştu:D

  • seninki daha saçmaymış :D

  • Hepsini Göster
 • İkisi de birbirini dengeler biçimde.
 • eğitim başta geliyo ama israil ne kadar küçük ve pasif aslında bizim konya kadar havaya uçar gider ama arkasında abd yani para var. Kısacası dünyada para geçerli.
  • ama o parayı abd aklını kullanarak kazanıyo parayı eğitime yatırıyo beyin göçü alıyo mühendisler yetiştiriyor icat yapabilcek insanlar yetiştiriyor..

  • amerika dünyaya sahip bir ülke. Onun izni olmadan madenlerimizi kullanamıyoruz. Para olmadan güç olmaz.Gönül isterdiki çalışan kazansın ama dünya adil değil.

  • ama o dünyaya aklıyla hakim oldu aklını kullandı eğitimle parasını arttırdı bu duruma geldi..

  • Hepsini Göster
 • para olmadan egıtım olmaz ama egıtımlı bireyler olmadanda para olmaz denklemi
  • aynn ama sıralama eğitim, meslek ve para olarak geri gelir sıralama budur :)

  • bu baktıgın yone dogru değısır sen genc bır bıreysen egıtım meslek para olur ama orta yaslı ısen meslek para egitim olur ( sirketlerin verdikleri semınerler egıtımler ornegi) yaslı biri isen eğitim meslek para ya doner ( emekli olan birisi genelde el işi zanaatleri ogrenin sonra bu ogrendıgını keyfı zaman oldurmek icin is olarak kullanır para gelsede olur gelmesede ) diye ozetliyebilirim

  • anladım ama bunun bile belli bir eğitimi var önceden yani her şeyin var

  • Hepsini Göster
 • Eski çağlarda olsa idi belki para ama günümüzde kaliteli insan ve güvenlik herşeyden önce geliyor.Teknoloji çağında yeni dünyayı iyi eğitim almış kendini geliştirmiş bilim adamları şekillendiriyor.90 ların en borçlu ülkesi Amerika teknoloji ve insan gücü ile bugün dünyanın lideri Eğitim herşeyden önce gelir iyi eğitilmiş aklını kullanabilen zeki birkaç insan bir ulusun kaderini değiştirebilir ÖRNEK ) MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

  DUNYADA BAZI ULKELERIN HERSEYI VAR IKEN INSANI YOKTUR COK AZDIR.BU DEVLETLER INSAN SAYISININ AZ OLMASINDAN OTE KORKU ICINDEDILRER GELECEGE YONELIK.FAKAT TURKIYEDE COK FAZLA GENC NUFUS VARDIR FAKAT EGITIM COK IYI DEGILDIR.EGER MILLETIMIZ IYI BIR EĞİTİM ALIR İSE ŞÜPHESİZ DEVLETİMİZ DÜNYANIN LIDERLIGINE OYNAYACAKTIR.
  • aynen aynen..

 • para. para olmadan eğitim olmuyor malesef bu kapitalist düzende.
  • kapitalist düzene en çok eğitimsiz toplumlar boyun eğer ;)

  • ama önce eğitim gelir eğitimini alırsın daha sonra mesleğini daha sonra da paranı bunun sırası budur

  • üniversite olarak bakarsak duruma. her şehirde yani her üniversitede eğitim aynı değil, kaliteli değil. daha küçük bir şehirde yaşayan biri maddi durum yüzünden büyük şehire okumaya gidemeyebilir ya da yurtdışında eğitim alıp kendini geliştiremeyebilirsin. kalitesiz eğitimden hayır gelmez. çok felsefik yerlere gider konu uzarsa :) bu ülkede para olmadan eğitim olmaz ve kalkınmazda. paran olmazsa internete de giremezsin mesela. neyse uzatmayım derinleştirmeyim ben.

  • Hepsini Göster
 • Eğitim. Neden bu ülke bu halde para önemli olan şey olsaydı böyle mi olurduk şimdi:) Cahil insan çok..
  • aynen öyle :)

 • Eğitimi yalnızca akademik çalışmalarla kısıtlamamak lazım. Parayı işletmeyi bilmezsen ve yatırımlarını doğru yapamazsan uzun vadel, bir getiri sağlayamazsın. O sebeple para eğitimsiz ellere teslim edildiği sürece ekonomik kalkınma da gerçekleşemez.
  • konuş ya seni kim tutar :)

 • eğitim önemli en nihayetinde parayı değerlendirmek için eğitimli insanlara gidiliyo
  • aynn aynn :)

 • eiğitim+para
  • önce eğitim ama

 • bence egitim ile birlikte birlik olma duygusu onemli..
  • ewwttttt :)

 • Eğitim olmalı.Para yönetimi eğitimden geçer...Beyinler kalkınmayı sağlar.
  • ewt aynn öyle :)

 • eğitim, ama okullrda verilen eğitim değil, önce ailenin vereceği eğitim, sonra kendi kendine vereceğin eğitim, daha sonra çevresel faktörler
 • eşşeğe altın semer vurmuşlar eşşek yine eşşek. sorunun cevabı bu herkesin bildiği ata sözünde var zaten ;)
  • ne güzel anlattın öyle ya :D

  • beğenmedin mi :D

  • beğendim beğenmem mi bunu hocanın yanında diycem eşeğe altın semer vursan yine eşektir hocam yapcak bişey yok diycm konunun özeti bu diycem :D

  • Hepsini Göster
 • eğtim önemlidir çünkü bilgi olmayınca o parayı doğru değerlendiremezsin eğtim olunca teknolojide ve farklı dallarda da ilerlersin buda hem paranı doğru kullanmanı sağlar hemde daha fazla kazanç elde etmeni
  • ewt bu sözleri bn kağıt kalem alıp yazıym lazım olcak haftaya :D

 • Bir ülkenin kalkınmasında para, bir halkın kalkınmasında eğitim önemlidir. Eğer parada bir sınır yoksa okumamış halk ülkeyi geriye götürmez. Okumuş insan ihtiyacı maaşla dış ülkelerden karşılanabilir. Fakat halkı cahil olan ülke neye yarar ki?
  • parayı kullanabilecek eğitimli insan lazım işte

  • İllaki eğitimli birisi olur bir ülkede. Diyelim bir ülkede eğitim yasak hani dış ülkeden eğitilmiş biri bile olabilir bu. Olabilir yani

  • yani eğitim yasak olduğu bir ülkede para da olmaz suyunu çeker

  • Hepsini Göster
 • iyi egitim verebilmek icin para önemli önce..., parasiz egitim eksik egitimdir..
 • Allahu tealada peygamber efendimize s. a. v. oku emri ile baslar ilim olmazsa dogru yol bulunmazRabb’imiz, Kur’an-ı Kerim’de birçok alanda mü’minlere ışık tuttuğu gibi ilim konusunda da onları karanlıkta bırakmamıştır. İlim sahibi olmayı övmüş, ilim sahiplerini müjdelemiş ve onları diğer insanlardan üstün tutmuştur. Bunun yanı sıra, Efendi’miz sallallahu aleyhi ve sellem de onlarca hadisi şeriflerinde ilmin ne kadar faziletli ve kıymetli olduğunu belirtmişlerdir. İlmin kıymeti bir yana, ilmin elde edilmesi de kitabımızın gündeme getirdiği konular arasındadır. İlim yolunda ilerlemek isteyenlerin ilme nasıl sahip olacaklarındaki püf noktayı çok iyi anlaması gerekmektedir. Rabb’imiz, Kur’an-ı Kerim’de ilimden bahsederken kimsenin çok çalışıp da ilim sahibi olduğunu anlatmıyor. Çok fazla kitap okuyanların âlim olacağından da söz etmiyor. Ya da “İlim elde etmek isteyenler Kâbe’nin dibinde onlarca âlimden ders okusunlar.” da demiyor. Ne Kâbe ne de Medine şartı vardır ilim sahibi olmak için. Muhakkak bunların kazandırdıkları olur, ancak âlim olmak için kural değildir.
  İlim, Allah katından bir ödüldür. Alîm olan; bildiklerimizi, bilmediklerimizi, bilmeyi istediklerimizi, bilmeyi hayâl ettiklerimizi veya edemediklerimizi özetle her şeyi bilen Allah’ın, kullarından dilediğine verdiği mükâfattır ilim.
 • Bir ülkenin kalkınması için eğitim de önemlidir parada fakat. Bizim ülkemiz gibi şehir kalkındırmak için her yere üniversite kurup ve puanları batı/doğu diye ayırırsanız eğitim önemli olmayabilir.
  • ya ama eğitim önemli gerçekten devlette bunun için eğitime çok para yatırıyo

  • Evet fakat o zaman üniversite puanları hemen hemen eşit olsun. Bu kadar puan farklılığı olan tek ülkeyiz. Her okula giren öğrencinin standartı farklı.

  • yani ama herkes aynı zeka seviyesinde insan istemiyo adam diyo benim ünivrsteme gelcek insan zeki olcak diyo benm koyduğm puanı geçcek diyo diğeri bna bu puan yeter diyo bn geliştircem öğrencimi diyo yani..

  • Hepsini Göster
 • Para zaten büyük ülçüde bilimle ve eğitimle kazanılır, kazanılan para tekrar eğitime yatırılır böyle böyle büyür bir ülke.Eğitimli ülkeler üretir, zengin ama üretemeyen ülkeler de üretenlerden satın alır ve onlara muhtaç kalırlar.
  • aynn afrika mesele yer altı kaynakları bakımından en zengin ülkelerden ama eğitim yok kalkınamıyor sömürge altında..

  • Evet öyle, adam gelir senin ülkende petrol çıkarır, senin ülkenin petrolünü sana satar, üstüne kendisi de kullanır.

  • aynn aynn işte bunu da Allah öteki dünyada sorar o kendilerini akıllı zanneden sömüren insanlra..

  • Hepsini Göster
 • para önemlidir ülkenin gelir seviyesi düşük ise eğitime yatırım yapamaz.
  • Aynen öyle

 • her ikisi de önemliii:)
 • egitim olursa bir muddet sonra para da olur ulke kalkinir. cunku egitim demek bilim demek ayni zamanda teknoloji demek. teknoloji alaninda yenilikler yaparak ulke para kazanir. ulke kalkinir.
  para olup da o ulkenin egitimi kotu olursa bastakiler parayi yer halk yoksullasir ulke kalkinmaz.
  iyi bir egitim her seydir.
  • süpersin :)

 • Kalkınmaya Nasil bir anlam yuklediginle alakali. Bence kalkınma doğal yasama yaklasmayla olur. İnsanların statüsüne bakmadan zevklerine vakit ayirabilmesiyle ölçülür. Evde kapali kalan kadin sayisiyla ters orantili gelişim gösterir. Birey olabilmeyi gerektirir. Hobileriniz nelerdir diye soruldugunda , ne deniyordu lan deyip kitap okumak, müzik dinlemek, bisiklete binmek... Diye şaşmaz siralamayi asabilmeyi gerektirir. Parayi paylasabilme bilinciyle gelişir. Zaman kullanimini dengede tutmak da mühim. Bana gore eğitim. Çünkü cok seksi.
  • çok seksii ole mi :D

 • Aklın olmadığı yerde üretim olmayacağı için para geçici bir süre için ülkeyi ayakta tutabilir. Ama bir ülkenin geleceği kesinlikle eğitimle ayakta durur.
  • aynen eğitim şart diyoruz başka söze gerek yok :D

 • Her turlu egitim.Paran olsa ama bisey bilmesen neye yarar.Egitimli olunca parada geliyo zaten.ulke ancak egitimli insanlarla kalkinir bence.
  • bncede..

 • eğitim tabiki zamanla para olur zaten eğitimi her bireye 4 dörtlük verirsen.
  • aynen öyle eğitimsiz para ne işe yarar

 • Arkadaş ülkeyi kalkındıran eğitimdir...Para kaldıraç görevi görür...Her türlü yatırımı gerçekleştirmek para ile olursa onu yönlendiren eğitimdir..Kafa tın tın kapasitesi düşük insan er geç ne kadar büyük iş kursada batmaya mahkumdur...Özet...Bir ülkeyi kalkındıran iyi eğitilmiş bireylerdir..
  • hay lafını seviyim ya ne güzel dedin öyle

 • eğitim tabiki. o para farklı şekilde de kullanılabilir ama eğitilen insanlar beyin göçü vs veya iş için göçmedikten sonra o ülke hem bilim hem maddi anlamda güçlenir
  • aynen..

 • eğitim her şeyin temeli.
  • bncede :)

 • Eğitim ve para biribine bağlı biri olmadan diğer olmaz ve ülke kalkınmaz. Ya da şöyle diyeyim. Aslında her ikisiylede ülke kalkınır.
  • ama eğitim olursa para olur

  • Para olmadanda eğitim olmaz.Eğer hiç bitmicek kadar paran varsa eğitimsiz yurt dışından temin ettiklerinle kalkındırırsın ama parayla iyi bir eğitim sağlarsan en güçlü en kalkınmış ülke senin ülke olur.

  • hiç bitmiycek kadar bir para olmadığını da biliyondur heralde

  • Hepsini Göster
 • eğitim olursa zaten para da olur
 • Egitim sart diyorum
  • soğru diyosun..

 • Ne eğitim, ne de para;
  Saygı kültürünü oluşturmuş eskimolar bile en medeni toplumlardan biridir; eğitim denen olmadığı halde.
  Para araçtır, ama amaç olmuş.
  Bence ülkenin kalkınması kültürle alakalıdır.
  Doktoradaki seminer konumdur.
  • Kızılderililerde çok kültürlü :D

  • Nazil?

 • Bu devirde herşey parayla yürüyor maalesef.
  • o para da eğitimle kazanılıyor

  • ne alakası var tüccar da çiftçi de ırgatta para kazanıyor kazandırıyor ona bakarsan para kazanmak için eğitime ihtiyac mı var?

  • o çiftçi onları doğmuş öğrenmedi onun bile eğitimi var illa okulda alınmasssı gerekmiyor bu eğitim

  • Hepsini Göster
 • Tabi ki eğitim.Neden diye soracaksın; Çünkü eğitim olmadan elindeki parayı verimli kullanamazsın ve verimli kullanılmayan paradan yarar göremezsin.Şöyle ki Suudi Arabistan, Kuveyt bir zamanlar Irak dünyanın en zengin ülkelerinden biriydi ve hala kuveyt ve arabistan öyle.Bunlarda eğitim yok ama para var yani eğitim olmadan para olmaz savını çürüttük.bu her zaman işlemez.Ama bu saydığım ülkelerde para olmasına rağmen eğitim seviyeleri düşük olduğu için para kalkınmada bir işe yaramıyor.Demek ki para tek başına kalkınmada yeterli değil.Gelelim İsveç'e japonya'ya.Bunlar hammadde bakımından fakir ülkeler ama eğitimleri çok ileri düzeyde.Ve baktığımızda bu ülkeler kalkınmış ülkeler.Yani diyeceğim para mı eğitim mi diye sorarsan, para ile her zaman iyi eğitim olmaz ama iyi bir eğitim ile para da olur kalkınma da olur.İşin özü iyi eğitim=Para para ve iyi eğitim=Kalkınma.Ama temelde EĞİTİM.
  • çok güzel yazmışsın eline sağlık..

  • Rica ederim.

  • Para olmazsa bilinçli bir şekilde eğitim alamazsın

 • Eğitim .
  • neden :)

 • eğitim önemlidir
  • neden :)

 • Hazırı var, buradan okuyabilirsin;
  https://forum.donanimhaber.com/m_36594694/tm.htm
  • teşekkür ederim bir de sizin yorumlarınızı alıyım dedim :)

  • Eğitimin önde olduğu bir ülkede para, paranın çok olduğu ülkede eğitim.

  • güzel denklem :)

 • Eğitim olursa uzun vadede para gelir, Eğitimsiz toplumlarsa parayı çarçur eder ve uzun vadede iflasın eşiğine gelir.
  • aynen öyle :)

  • ;)...

 • bkz : brezilya para var ama ne kendi otomobilini geliştiriyor.tam kalkınmış bir ülke değil.diğer yandan eğitimi iyi olup da parası olmayan bir ülke ben bilmiyorum şahsen :)
  • bnde bilmiyom :)

  • yok galiba yani burdan ufak bir giriş yapabilirsin.para başka yollarla da elde edilebilir.gerek uyuşturucu olsun gerek kaçakçılık ama o insanlarda bilindiği üzere eğitimsiz insanlar.bu yüzden ülkede refah pek olmaz.ama eğitimi olan bir ülkede refah daha çoktur..

  • ewt çünkü insan kendini geliştirdimi eğitim aldımı da şiddete baş vurmaz sorunlarını konuşarak halleder bunlarda eğitimden geçer

  • Hepsini Göster
 • Eğitim olursa zaten para da getirir.
  • ewt doğrudur :)

 • Ahlak yoksunu olduğu sürece insan gelişmez, insan gelişmedikçe de memleketi gelişemez! :)
  • ewt orası doğru herşeyden önce ahlak haklısın :)

 • eğitim, toplumsal kalkınmayı sağlayan en önemli ilk adımdır.
  • haklısın bncede..

 • Para olursa eğitimde olur.
  • tersi eğitim olursa para olur

  • Paran olmassa düzgün egitim veremessin, vatandaslarin yurtdisina gider

  • ya eğitim sadece okulda verilen değil ya ailenin çocuğuna öğrettiği bile bir eğitim bak mesela okullarda akıllı tahtalar var ama bunun kullanılmasını bilmiyosun eğitilmemişsin bu konuda eee o akıllı tahta bir para sonuçta eğitimin yok kullanamıyon ne işe yarar hiç bir işe..

  • Hepsini Göster
 • Egitim daha önemli para olsada bişe yapamıcaklar egitim olursa herşeyini kendi üretip dış ülkelere satabilir ne olursa
  • çok katılıyom sna

 • eğitimsiz bir insanın eline para verirsen onu nasıl kullanacak biyerin başına geçirdiğinde nasıl çekip çevirecek orayı ya da o insanın çocuk yetiştirdiğini (yetiştiremediğini) düşünsene eğitim ve bilinç toplumun yapıtaşıdır.
 • Daha Fazla (82)