Boğaziçi/ODTÜ-İşletme mezunu birisinin yurtdışındaki (ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere) şirketlerden kabul alma ihtimali?

Boğaziçi'nde, ODTÜ'den falan lisans derecesini almış yurtdışında yüksek, mba falan yapmamış birisinin saydığım ülkelerden kabul alma ihtimali ne? Her yıl sayıyla mı alıyorlar?
0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 1
 • okul notlarına bakarlar ve okurken iş deneyimin olmasını önemserler aslında çok uzun ama bir yolunu bulursun

  • Burada 2-3 yıl çalışıp uzman pozisyona geldikten sonra neden kabul etmiyorlar? Onu anlamadım ben. Belli bir sayıyla falan mı kabul ediyor ülkeler?

  • bunun nedeni tek sen istemiyorsun. aslında sana uzun uzun anlatacağım bak ben almanyada şu an üniversite okuyorum ve burada hindistanlı faslı bunlar ağırlıkta sonra iranlı bir sürü çocuk var. bu çocuklar ben almanyada iyi bir eğitimle büyümeme rağmen ve onların ülkelerindeki bozuk şartlara rağmen çok iyiler. beni bazı alanlarda geçiyorlar. işte sen de bu kişilerle kriter olarak yarışıyorsun. ekstra bir dil eklemelisin, ekstra bir beceri eklemelisin. ayrıca bu çocuklar ülkelerinde çok dandik bilgisayarlarda bile kodlamayı öğreniyor, teknolojinin çini diyebilirsin bu çocuklar için. kendi değerini kanıtlamalısın. kanada olarak konuşursak benim kuzenim kanadada yaşıyor yıllardır ve 3 ayrı şekilde oraya girebilirsin. temizlik ara işçilik - finans işletme - akademik. kuzenim orada okudu. bu şekilde okul bittikten sonra 1 yılda iş bulabilirse oturma izni alabilir (1 yılı tahmini söyledim), sen işletme kategorisindeysen bu zor çünkü ihtiyacı karşılayabilecek demin bahsettiğim kişilerin arasında derin bir rekabet içinde olabilirsin! bu yüzden olmuyor olabilir. Abd'nin yeni işletme mezunlarına her zaman kapısı açık olduğu için kriterin kapitalizm ülkesine uymuyor olabilir. Abd konusunda bir kapasite olamaz zaten herkes oraya amerikan rüyası için sıfırdan şirket kurmaya gidiyor. başka aklıma bir şey gelmedi şimdi.

  • Anladığım kadarıyla devlet her yıl sınırlı sayıda finans, pazarlama, yazılım uzmanı alıyor. Bu yüzden mi şansım düşük? Orta dereceli bir şirkette fark atarım diye düşünmüştüm ben, ODTÜ/Boğaziçi mezunu donanımlı biri olarak.

  • Hepsini Göster
 • mba yapsaydın kolay olurdu

  • İkiside ilk 500 e giriyor. Neden gitmem zor?

 • Artık zor valla. Koçun önü açık bie

  • Neden artık zor?

  • Boğaziçi akademisyenleri gittikten sonra değer kaybetti ki, en iyi ünlüler listesinde zaten yukarda değildi şimdi iyice aşağı inmiş. Referans sağlayan hocalar hep Koç da artık