Deniz ulaştırma işletme mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar?

Arkadaşlar, bir tanıdığım bu bölümü seçmiş. İlk defa duyuyorum, deniz ulaştırma işletme mühendisliği nedir? Buradan mezun olanlar ne iş yapar?
2 1

Çok Süper Cevap

 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Ne İş Yapar?

  Deniz ulaştırma işletme mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar?

  Gemideki tüm mühendislik ekipmanlarının bakımı ve işletilmesinden sorumludur. Lisanslı denizci olarak çalışan deniz ulaştırma işletme mühendisinin gemideki iş statüsü üst sıralarda yer alır ve bazı durumlarda kaptan ile eşit görevler paylaşır. Vardiya zabiti görev süresini tamamladıktan sonra uzak yol kaptanı da olabiliyorlar.

  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nerelerde Çalışabilir?

  • Resmi ve özel deniz ticaret firmalarında,
  • Liman ve liman işletme kuruluşlarında,
  • Uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde,
  • Denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında,
  • Kaptan veya gemi makine mühendisi olarak gemilerde, kısaca deniz yolu ile ilgili bütün kurum/kuruluşlarda çalışabilirler.


  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 2020 Taban Puanlarına Buradan Bakabilirsin; https://www.basarisiralamalari.com/deniz-ulastirma-isletme-muhendisligi-taban-puanlari-2020-ve-basari-siralamalari-osym/

  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Maaşları Nasıl?

  Deniz ulaştırma işletme mühendisliği maaşları diğer mühendislik bölümlerine göre oldukça yüksek. Yeni mezun bir deniz ulaştırma mühendisi 4. kaptan olarak gemide çalışmaya başlar ve yaklaşık 2500-4500 dolar arası maaş alır. Ama bu maaş gemi tiplerine göre değişkenlik gösteriyor.

  30 ay gemide çalışma süresini tamamlamış ve sınavları geçerek 2. kaptan olmuş deniz ulaştırma işletme mühendisleri ise 4000-8000 dolar arası maaş alırlar.

  Gemide 1. kaptan olarak çalışan deniz ulaştırma işletme mühendislerinin maaşlarıysa yine gemi tipine bağlı olarak 6000-10000 dolar arası değişir.

  EFT ücreti almayan bankalar hakkında bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Kıymeti pek bilinmeyecek ama harika bir bölüm bence :)
  Gemideki tüm teknik aksamlardan sorumlu kişi demektir. Maaş çok iyidir. Ortalama 5000 Dolardan başlar. Fakat düzenli bir hayatı olmuyor çoğu zaman denizlerde olduğu için.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • Denizcilikle ilgili her alanda çalışabilirler.

 • maaşı çok iyidir. ama düzenli bir hayatın olmaz.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?