Emlakçılık ne kadar sürede öğrenilir? Ayrıca emlaçıların şehir değiştirmesi kolay mıdır, zor mudur?

22 yaşındayım, doğma büyüme Konya'lıyım. Babam neredeyse 30 yıldır, dedem de 50 yıldır Konya'da emlak ve inşaat işiyle uğraşıyor. Ben de üniversite okumamam halinde Konya'da emlakçılık yapmayı düşünüyorum, ama emlakçılık hakkında pek de bilgim yok. Sizce ne kadar sürede öğrenebilirim? Ayrıca gelecekte İzmir'e taşınıp hayatıma orada devam etmeyi düşünüyorum. Sizce Konya'da emlakçılık yapan biri kurulu düzenini kolaylıkla İzmir'e taşıyabilir mi?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Çok gereksiz bir meslek. Kusura bakmayın ama hiç bir görevleri ve amaçları yok. Evi göster, parayı al. sonra hiç bir şeye karışma. Aradan çekil. Öyle ki; sahibinden kiralan evleri bile ev sahibine sormadan başkalarına kiralayanlar var.

  Emlakçılık olacaksa şöyle olmalı:
  - bütün sözleşmeyi emlakçı hazırlamalı.
  - Her iki tarafa sözleşme maddelerini anlatmalı.
  - 1 sene boyunca çıkabilecek sorunlar ilgilenmeli.
  - Komisyonu kiracılardan değil, ev sahiplerinden almalı.
  - Önüne gelen değil, inşaat mühendisleri tarafından yapılmalı.

  • İlk iki madde zaten yapılıyor Adam kirayı ödemedi bununla neden emlakçı ilgilensin babasının oğlu mu o ev sahibinin sorunu komisyonu da her iki taraftan alır bu da yasa da böyle zaten inşaat mühendisi emlakçı mı olur herkes işini yapsın…

  • @Talhaxx ben ev sahibinden komisyon alan emlakçı görmedim. 1 kira bedeli her zaman kiracıdan alıyor. Yaptığı ne hiç bir şey. Ben kiracı olarak emlakçıdan aldığım zerre kadar hizmet yok. Ortada bir hizmet varsa o hizmeti ev sahibi alıyor. Komisyonunu da o ödemeli. Kaldı ki ev sahibi de bir hizmet almıyor. Bir bakıyorum ev sahibi 1 evi 3-5 tane emlakçıya birden vermiş. Hangisi bulursa. Hizmete gelince ortalıkta zerre kadar hizmet yok. Emlakçıya sorma evle ilgili teknik bilgileri (tapu örneği, depreme dayanıklılık raporu, ruhsat vb.) hiç birini bilmiyor. Hiç bir şey yapmıyor en azında bu bilgileri öğreneyim o da. Kiracı bulmada ne var. Ev sahipleri versin ilan sitelerine bulsun. Emlakçının burada araya girip para almaktan başka ne görevi var? Hem ev sahibi açısında hem de kiracı açısında baktığımızda her iki tarafta zerre hizmet almıyor. İnşaat mühendisi yapsın demem ki amaç, en azından vasıfsız insanlar bu işi yapmasın. En azında bina ile ilgili teknik bilgileri de konuşabilirim. Hatta; her iş dalında komisyonculuk mesleği tamamen kaldırılması gerekiyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • sana kalmis belki ben 2 ayda ogrenicem sen 5 ayda