En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

Merhaba,
Bir yakınım bölüm seçecek bu yıl, ancak TS'den yani sözel taraftan mezun. Sizce en iyi sözel, ts bölümü meslekleri nelerdir? Tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim? Geleceği olan bir TS, sözel bölümü seçmesini istiyoruz.

Şimdiden teşekkürler!
0 0

Çok Süper Cevap

 • En İyi Sözel Bölüm Meslekleri Nelerdir?

  1- Görsel İletişim ve Tasarım

  En iyi sözel meslekler arasında görsel iletişim ve tasarım var. Görsel İletişim Tasarımın amacı, dijital medyada ve birçok farklı medya ve özel kuruluşlarda görsel içerikler üreterek müşteri ve ürün arasında bir bağ oluşturmaktır.

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  Sinema, bilgisayar, TV gibi iletişim kanallarının yayınlarını, yazılımlarını, görsellerini düzenleyen ve tasarlama işlerini üstlenen kişilerdir.

  Görsel İletişim Tasarımı mezunu bir kişi, tasarımını oluşturacağı konu hakkında araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonucunda en iyi ürünü ortaya çıkarmak için uğraşır.

  Web sitelerine, dijital medya kuruluşları için görselleri düzenleme ve hazırlama görevine sahipler...

  Ortalama maaşları: 5.000 TL bandında.

  2- Gastronomi ve Mutfak Sanatları

  Türk mutfağı, dünya mutfaklarını tanıma, modern ve klasik pişirme teknikleri, görsel sanat ve görgü kuralları ile iç içe uluslararası yemek kültürüne sahip sunum yapabilme yetilerini kazanıyorlar.

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  Sözel bölüm meslekleri arasında son yıllarda çokça tercih ediliyor. Turizm sektörü ve restoranlarda göze hitap eden lezzetli yemek sunumları hazırlıyorlar. Bütün yemeklerin hangi tekniklerle yapıldıklarını öğreniyorlar.

  İş imkanı da bu sıralar çok fazla. Devlette aşçı maaşı 2020 ortalama 3 bin 500 TL'dir. Özel sektörde ise aşçı maaşları asgari ücret ile 10 bin TL arasında değişiyor.

  3- Gazetecilik

  Gazetecilik; yaşanan bir olayı ya da merak edilen bir konuyu araştırıp, objektif bir şekilde kitlelere ulaştıran mesleğe deniyor. En iyi sözel meslekler arasında diyebilirim.

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  Gazeteler, televizyon ve radyo da dahil olmak üzere her türlü medya için haberleri araştırır ve raporlar. Haber öyküleri için araştırma yapma ve önemli kaynaklarla röportaj yapma becerisine sahip kişilerdir. Ortalama maaşları 3 bin ile 5 bin TL arasında değişiyor.

  4- Halkla İlişkiler Tanıtım ve Reklamcılık

  Sözel bölüm meslekler arasında tercih edilen bölümlerden bir tanesi. Kişi, kurum ya da kuruluşların sahip oldukları marka değerlerinin halk ile doğru iletişim araçları aracılığı ile aktarılmasını sağlayan bir bölüm.

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  Buradaki amaç bir markanın ya da değerin halka tanıtılmasını sağlamak. Reklam ajansları, dijital reklam ajansları gibi yerlerde çok rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Ortalama maaşı: Kıdeme göre değişiyor genel olarak 3 bin ile 6 bin TL arasında.

  5- Okul Öncesi Öğretmenliği

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  İlköğretim çağından küçük olan çocukların; duygusal, sosyal ve zeka yönünden gelişmesine katkı sağlarlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olan özel eğitim kurumları ile devlet okullarında iş bulabilirler. Ortalama maaş: 4 bin TL bandında.

  6- Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

  Sözel meslekler arasında öğretmenlik ayrı bir yere sahip. Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği: Eğitim kurumlarında, belirlenen süreler dahilinde müfredatta bulunan Türk dili ve edebiyatı dersi konularının eğitimini öğrencilere veren kişidir.

  En İyi Sözel & TS Bölümü Meslekleri Nelerdir? Tavsiyeleriniz Var mı?

  Dersin tüm ayrıntılarını öğrencilere aktarır ve öğrencilerin konuları iyice anlamasına ve kavramasına yardımcı olur.

  • Kütüphaneler ve Arşivlerde,
  • Televizyon Kanallarında,
  • Üniversitelerde (Okutman),
  • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (Ortaöğretim),
  • Türkçe Öğretmenliği (İlköğretim)
  • Reklam Ajanslarında (Metin Yazarlığı),
  • Yazarlık,
  • Gazete ve Dergilerde (Editörlük),
  • Türk Dil Kurumu,


  Gibi yerlerde rahatlıkla iş bulabilirler. Ortalama maaşları: 4.000 TL’dir.

  Genel olarak en iyi sözel, TS bölümleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olur.

  Ayrıca bkz: Sayısal (MF) Bölümü Meslekleri ve Maaşları

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 1
 • Eğer puanı tutuyorsa boğaziçi edebiyat çok iyi işsiz kalmaz asla ama iş bulma acısından reklamcılık ya da iletişim fakültesi mantıklı.

 • Bende soželim iyi oldu bu soru 😂

 • A yüzbir , şok, mekdanıls, pim eee

 • Yok tavsiye kanks