Esnaftan neye göre vergi alınıyor?

Arkadaşlar vergi miktarını belirleyen hususlar neler? Çalışma süresi, büyük şehir veya küçük şehir olmasına göre farkediyor mu? Küçük şehirlerde tavuk döner daha ucuz mesela... Neden ucuz?
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Bir esnafın en çok karşılaştığı vergi KDV ve gelir vergisidir.
  Bunların ikiside resmi olarak yapılan satış hasılatına bağlı olarak yapılır.
  KDV, yapılan satışlar üzerinden direkt olarak hesaplanır. Örneğin 10 liralık bir tavuk döner resmi olarak yazarkasa fişi kesilerek satılırsa, bu ürün için 10 kuruş gibi bir KDV ödemek zorundadır esnaf (Yemek sektöründe KDV %1)
  Eğer fiş kesmeden satarsa bu işlemden devletin doğrudan haberi olmayacağı için bir vergi ödemez yani vergi kaçırmış olur.
  Yani devlet derki, satışını yaptığın ürünler için bir KDV (Katma Değer Vergisi) oranı belirleyeceğim (Türkiyede %1, %8 ve %18) ve bu oranda tutarı bana ödeyeceksin. Bir esnafda ürünün fiyatını belirlerken ilgili oranı devlete ödeyeceğini bilerek gerçek fiyatının üzerine KDV tutarını ilave eder.
  Tavuk döner örneğinde esnafın satış yapmak istediği tutar aslında 9,9 TL dir. Ama bu fiyattan satarsa yine yaklaşık 10 kuruş devlete ödeyeceği için 9,8 TL eline geçer ve karı kısılır. Bu nedenle 10 TL den satar ki günü sonunda eline yine 9,9 TL geçsin. Tabi burada indirim konusu yapılacak KDV diye bir konuda var. Oraya girmiyorum.
  Gelir vergisi ise esnafın günün sonunda satışları ve yaptığı tüm masraflar düşüldükten sonra cebinde kalan paranın yine bir kısmını (%20-%25) devlete vermesidir.
  Örneğin günde 10 tane tavuk döner sattı. KDV ödedikten sonra 99 TL günlük satışı.
  O günkü toplam masrafıda (Kira, elektrik, personel vb.) 80 TL olsun. Elinde toplam 19 TL kalır.
  Bu paradan da ilgili oranda devlete vergi verir.
  Bu esnaf o gün hiç fiş kesmedi ve yaptığı satışların hiçbirini resmileştirmediyse bu vergilerin hiçbirini ödemez.
  Özetle bu vergi olaylarının detayları çok önemli değil. Kısacası devlet eline geçen paranın %50 gibi bir kısmını senden alır. Yani gizli ortağındır. Bunu yapmazsa da zaten devlet hayatta kalamaz.

  Küçük şehirlerde tavuk dönerin ucuz olması vergilerle ilgili değil, maliyetler ile ilgilidir. Zira vergi heryerde aynıdır. Bağdat caddesindeki bir dükkan kirasıyla kırşehirdeki bir dükkan kirası aynı değildir. Bu nedenle de ürünler daha ucuzdur.

  • Anladım hocam. Çok sağolun çok açıklayıcı olmuş. 😊

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • Matrah üzerinden gelir vergisi, kesilen faturalar üzerinden KDV ve stopaj. Küçük yerin birim maliyeti düşük

  • Birim maliyeti neydi?

  • Senin bir mala dair ödediğin masraf kalemlerinin ortalaması

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?