Faiz tamamen kaldırılmalı mı?

Yüksek faizde kimse üretim yapmaz parası olan faize basar bunun sonucunda enflasyon oluşur. Üretimi artırmanın tek çaresi faizi kaldırmak, üretimin artması enflasyonun düşmesi ihracatın artması demektir.
1 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Yüksek faizde yatırım üretim az olur doğru. Fakat şu var faiz 0 olsa mesela ben kredi çektim. Ama paramız değer kaybedecek vs. Biz gene zamları alacaz. Paramız sabit değerde kalmadığı ve zam alacağımız için faiz 0 olursa bankalar iflas eder. Dediğin olay güçlü ekonomiye sahip ülkelerde olabilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 1
 • Ekonomi yok

 • Kardeşim kusura bakma amacım sataşmak ya da seni incitmek değil ama dünyada 100 lerce milyon ekonomistin aklına gelmeyen senin aklına gelmiş olabilirmi ekonomi 2 değişkenle değişebilirmi

  • Kardeşim acaba para babaları faizin düşmesini istemiyor olabilir mi? Faiz dediğin nedir biliyormusun parası olan parasını belli bir yüzde ile bankaya kiralar, banka bu parayı belli bir yüzde oranında geri ödemek şartı ile sana satar. Parayı alan eşşek gibi çalışıp hem ana parayı hemde faizi ödemeye çalışır, kim kazanır banka ve parayı veren kişi? Soruyorum sana parası olan gidip parayı faize mi koyar, yoksa yatırım mı yapar ben bu piyasanın içindeyim. Yüksek faiz == Düşük üretim Düşük üretim == İşsizlik ve Enflasyon Faiz ile birlikte Türk halkının parası bir gecede yabancılara akmaktadır.

  • Kardeşim ben finans yüksek lisansım faiz paranın fiyatıdır. Para arz edenle para talep eden taraf vardır bizim ülkede halk krediyle telefon aldığı için sana böyle geliyor ama makto iktisat böyle işlemiyor

  • @enbedboy Anlaşılmayan bir nokta var, Avrupa ilkeleri ve bir çok ülkede faiz sıfır veya eksi, Milyon doları olan yatırımcı, yatırım yapma düşüncesinde iken faiz yüksek diye gider parasını faize basar. Bu üretimi negatif yönde etkileyen bir durumdur. Faiz düşük olan yerde kimse parasını faize basmaz gider yatırım yapar veya bir şirkete ait hisse senedi alır vs. Üretimin en büyük düşmanı yüksek faizdir. Rahmetli Erbakanı devirende faize çomak sokmasındandır, havuz sistemini kurarak kurumların parasını tek noktada toplanmasını sağlamıştır. Faiz lobisinin ve yeşil sermayenin ayağına bastığı için askeri cunta tarafından indirilmiştir.

  • Hepsini Göster