Geleceği en parlak meslek nedir? Ne olmalıyım sizce?

Hemşirelik ebelik mi yoksa elektrik elektronik, makine, ziraat, gıda :) hangisini seçmeliyim?
Güncellemeler:
+1 yıl
mühendislik istiyorum en cok ama mezun olduktan sonra hangisinde daha cok iş bulabilirim?
+1 yıl
hemsirelik atamaları 85 yakında 90 olur :/
0 2

En İyi Erkek Görüşleri

 • parlak meslek diye birşey yok. kontenjanlar 5 katına falan çıktı, vasıfsız eleman çıkarıyor okullar. her türlü ucuza çalışcaksın, her meslekten gereğinden fazla mezun var. yeni mezunun iş bulması çok zor, o yüzden sevdiğin mesleği oku en azından mutlu olursun okurken. kişisel tavsiyem, ilk 10 bine girmediysen lise kpss ye gir ve direk atan. uğraşma uniyle falan, gereğinden fazla öğrenci var şu an ünilerde. bunun sebebi de ekonomi dönsün diye, millet çocuğunu okula yollayınca her türlü desteği verecek, devlet para kazanacak. ekonomi büyüyecek, üstüne üstlük psikolojik olarak "bak herkesi üniye yolladık" imajı yaratacak. bu kadar insan mezun olduğunda ciddi psikolojik problemler yaşayacaklar starbucks ta burger da çalışmak zorunda kalınca.

  • ole bir konustun ki bu sne uni gitcektm icimdekii heycani yok ettn resmen yaa :/ole bir ko

  • valla haklı, ben zamanında bölüme 7bin ile sonuncu falan girmiştim; sanırım şu an 25binle falan alıyorlar. hem kontenjan arttı, hem puanlar düştü. üstüne üstlük mühendislik tamamlamayla bölüme gelenler var. bazı dersleri 300 kişi falan alıyor alttan alanlarla beraber

  • Katiliyorum. Türkiye'de herkes üniversitede okumak zorunda. Bir nevi bir statü sembolü olmus. Türk siyaseti de insanlarin bu takintilarini hem oya hem de paraya cevirmeye calisiyor. Ardindan da issizler ordusu. Türkiye'nin ekonomisi üretime bagli bir ekonomi degil. O yüzden insallah o okuyan binlerce kisiden bir Bill Gates, bir Steve Jobs cikar da, hic degilse kalan binlerce kisiyi pesinden götürür. Eger yurtdisinda calismayi düsünürsen lakin, Bilisim alani, Elektronik alani veya Tip alanlarini tavsiye ederim. Yapilan calismalara göre önümüzdeki 10 yil icerisinde bu tarz elemanlara asiri ihtiyac duyulacak. Ben kendim de bilisimciyim bu arada.

  • Hepsini Göster
 • Arkadaşın dediğine katılıyorum artık türkiyede üniversite okumanın bir anlamı kalmadı çünkü gereğinden fazla mezun insan var ;) en basit hesap tahmini 60 küsür üniversite olsa türkiyede her biri 60 öğrenci alsa ikinici öğretim ve değişen sayıları katmıyorum çünkü kimi üniversiteler 120 kontejanda açabiliyor. Senede 3600 mezun demektir bu ve her sene böyle devam ediyor. Türkiyenin zaten iş olanağını sağlayan İstanbul, izmir, izmit, ankara, bursa gibi şehirler haliyle fazla olanak yok bu yüzden ne okursan oku açıkta kalabilirsin ki kalacaksın burada iş kendinde biter kendini geliştirmen lazım ;) en yakın tarihte örnek vereğim okul öncesi öğretmenliği zamınında 60bin 40 binle alırken şimdi 300binlerle alıyor.

  • ne alakası var aksine eskiden okul öncesi 300 binlerde alırken şimdi 40 bi, n bile yetersiz kalıyor

En İyi Kız Görüşleri

 • ilk senemde ege ziraat tutuodu istemedim.. adamlar mezun oldu atandı şimdi 3 buck milyar kazanıolar. ikinci senemde ailem saolsun hemsrelğe gttim begenmedm 1 yıl okudum tekrar sınava hazrladım.. biizm zmanımızda hemsrelk yerlerdeydi çunku.. muhendsilk kazandım okudum bir bayan olarak nefret ettim her gun agladım.. erkeklerle hep içiçesin ve özel sektör cok zor.. sana tavsiyem herkesi dinle kmseyi küçük görme lise mezunu memuru bile otur dinle hayatı nasıl nasıl para kazanıo.. çok iyi arastrma yap internet elinin altında.. rehber hocalrınla değil bu işi yapanlarla otur konus.. sınava hazrılanır gbi bilgi topla.. sonra ailenle otur tartış.. sonuca var gaza gelme sakın dedm ya muhendislk okucaksan da ataması olan bir bölüm oku..

 • şu ne olmalıyım lafı kadar uyuz olduğum bişi yok sen zaten bir yaşayan bir varlık bir insansın homo sapienim benim o yüzden hayattaki isteklerimi yerine getirmek geçinmek için ne yapmalıyım diye sor bak bana hayatta hiçbir arzum emelim yok son moda bir çanta ya da telefon için çıldırmıyorum hippi gibi yaşıyorum ve çok da mutluyum ve huzurluyum en zenginler bile benim sahip olduğum bu zenginlie sahip değiller böle diyince fakir ve bir eziğin lafları gibi geliyo gibi durabilir ama cidden keşke herkes benim gibi hissedebilse insanlara çok acıyorum fakat bana mı sordunuz doğrurken bu dünyanın kahrını çek babam çek yani

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

89 296
 • Tüm mesleki dallar birbiriyle rekabet ve ihtiyaç politikası nedeniyle bir gün çok tutulan, bir günse hiç tutulmayan meslekler olacaktır. Bu meslekler bir biriyle savaşmakla meşgulken biz İşletmeciler, maliyeciler ve iktisatçılar hep ayakta kalabilen bir meslek gurubu olacağız...

 • MEKATRONİK...

  özellikle büyük harflerle yazdım...

  geleceğin robot bilimidir.. şimdiki aklım olsa kesinlikle okuyacağım tek bölüm...

 • memurluk olsa gerek artık meslekten ziyada en gözde mesleği memurlukla halletmeye çalışıyoruz ama bana sorarsan en gözde meslek bildiğin anladığın ve kolunda bilerziği olan bir işçiye dahi muhtaç olmadan yapacağın her iş bir ömür devam ettirebilir meslektir.

 • valla bok gibi para olan ve en rahat tek meslek biliyorum arkadaşım oda postanede çalışmak , siktimin yerine 9 da gidiyorlar 12de 1 saat molaları sonra da 4buçukta kapanıyor , klimaları herşeyi var en baba masterpiece i 4 milyar para alıyor buyur burdan yak

 • BESYO oku sporla ilgileniyorsan. Ben besyo okuyorum memnunum

 • Neye kabiliyetin var ona göre , seç birini :(

 • Yani en parlak meslek diye sınıflandırılamaz bence. Ama eğer para kazanacağın bir meslek istiyorsan, ülkede eksikliği olan meslekleri araştır. Üniverstieden mezun olunduğu gibi işe girilen meslekler var. Onlardan birini seçebilirsin.

 • Öğretmen olma da ne olursan ol. Atamanı yapman için siyasi partinin köpeği olmanı istiyorlar. Bakınız AKP

 • bence güzelsen elektronik ya da makine oku:) yazık günah adamlar sap sap okuyo azıcık gözleri gönülleri açılsın

 • İlla iş garantisi istiyorusan en garanti Polis MYO. Ya idelini hedefliyeceksin ya iş garantisini. Birini seç bence.

 • PDR, hemşirelik, okul öncesi
  Bugünkü aklım olsaydı, psikoloji yerine pdr ya da hemşireliği seçerdim.

 • En parlak meslek diye bir şey yok. Bu göreceli bir kavram.. kişi için en parlak meslek diyebiliriz. En parlak meslek de senin yeteneklerine uygun, yaparken mutlu olucağın meslektir...

 • Mühendislik güzel tabiki rahatta iş bulabilirsin. Onun dışında psikoloji, pdr , adalet gibi bölümlerde iş olanağı çok yüksek mesleklerden.

 • geleceğin mesleği bence inşaat mühendisliği. heryer yıkılıyor kentsel dönüşüm falan filan onun için inşaat mühendislerinin işsiz kalıcağını zannetmiyorum. şuanda da gayet iyi bir meslek zaten

 • Gelecegi en parlak meslek, icra ederken zevk aldigin meslektir.
  insan, cok para kazanmak uğruna mutsuz olacagi bir meslek seçmemeli. Tamam günümüz sartlari para kazanmayi ilk siraya koyuyor ama , para yetecek kadar olsa kafidir. Bir düşünür , ( ismini animsayamadim )
  "sevdiğin isi yaparsan ömrün boyunca calismazsin " demiş. Dogru da demiş.

 • sağlık alanında boşta kalanı görmedim
  bence hemsirelik güzeldir bunu hemşirelik okuyan biri olarak söylüyorum

 • ben hemşirelik okuyorum gayetde iyi bir meslek

 • Mühendislik ve pilot

 • Yakın bir zamanda sağlık bakanlığı açıklamıştı, sektörde önemli ölçüde hemşire ve ATT ihtiyacı var diye. Zira bu açığı kapatmaya yönelik okullar açılıyor ve öğrencilere mezun olduklarında garanti iş sunuyorlar. İlaveten sağlık sektörü hep bir sirkülasyon içerisinde olduğundan ihtiyaç hiçbir zaman bitmez bitemez.

 • İstediğin mesleği seç. Fakat iyi bir üniversiteden mezun ol ve kendini geliştirebildiğin kadar geliştir. Dil öğren , kendini ifade edebilecek kadar rahat ve düzgün bir Türkçeye sahip ol. Ön planda olmaya çalış yoksa her mesleğin kendine göre geliri gideri var. Önemli olan senin bu mesleği ne denli doğru yapabileceğin. Kendi geleceğinin parlak mesleğini kendin oluşturursun. :)

 • Daha Fazla (365)