Gider Pusulası Nedir, Gider Pusulası Ne İşe Yarar?

Çok duyuyorum ismen ama tam ne işe yarar bilmiyorum, bilen varsa gider pusulası nedir, gider pusulası ne işe yarar, nerede kullanırız söyleyebilir mi? En azından merakımı gideririm...
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gider Pusulası Nedir?

  Gider pusulası vergi sistemi için önemli bir araç olarak hayatımızda yer tutuyor. Ticari bir işletmede belgelendirilmesi mümkün olmayan giderlerin defter kaydı sorun olacağı için gider pusulası muhasebe kayıtları açısından çok önemli. Peki, gider pusulası nedir? Nasıl düzenlenir? Nasıl hesaplanır? Gider pusulası fatura yerine geçer mi? Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız. Öğrenmeye hazırsanız başlayalım!

  Ticari bir işletme için giderlerin kayıt altına alınması en önemli konulardan biri. Durum böyle olduğunda gider pusulasının önemi de gün yüzüne çıkmış oluyor. Bir kişiden mal veya hizmet alırken vergileri de hesaplayarak kişiye ödeyeceğiniz tutarı resmi olarak belgelemiş oluyorsunuz. İşin içinde vergi ve resmi evraklar olunca gider pusulası son derece dikkatli olunması gereken bir konu. Gider pusulası hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımda bulabilirsiniz.

  Gider Pusulası Nedir, Gider Pusulası Ne İşe Yarar?

  Vergi mükellefi olmayan, yani defter tutmayan kişilerden mal veya hizmet alındığı zaman düzenlenen belgeye gider pusulası denir. Ayrıca tüketicilere satılan malın iadesi söz konusu olduğu zaman da gider pusulası düzenlenir.

  Bu belge satıcıya imzalatılır. Belgenin aslı satıcıda, kopyası işletmecide kalır. Belgeyi düzenleyen satıcı değil, mal veya hizmeti satın alan taraftır. Satıcı gider pusulası düzenlemez, sadece imzalar. Alıcı olan işletme gider pusulası düzenler ve defterine gider olarak işler.

  Gider Pusulası Ne İşe Yarar?

  Kanuna göre sadece gelir vergisi, kurumlar vergisi ve KDV mükellefleri fatura düzenleyebiliyor. Kanunen fatura kesmesi mümkün olmayan kişilerden alınan mal veya hizmetin resmi olarak belgelendirilmesi ancak gider pusulası ile mümkün hale gelir. Vergi usul kanuna göre gider pusulası fatura yerine geçer. Böylelikle giderler kayıt altına alınarak devlete ödenecek olan vergiler de resmi olarak belgelendirilmiş olur.

  Hazine ve Maliye Bakanlığının yayınladığı tebliğler aracılığı ile gider pusulası sınırı genişletilerek uygulanabilir olduğu durumların kapsamı artırıldı. Gider pusulası, vergiden muaf esnaf ile yapılan ticaretin yanında nihai tüketiciden alınan mal veya hizmet, iadeler, telif ödemeleri gibi pek çok durum için kullanılabiliyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?