Gider Pusulası Stopaj Oranları Nelerdir?

Gider pusulasında anlamadığım bir mevzu var, o da stopaj mevzusu... Şimdi gider pusulası stopaj oranları ne kadar oluyor da hesaplamayı öyle düzenliyoruz bilen varsa yardımcı olabilir mi?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gider Pusulası Stopaj Oranları

  Gider Pusulası Stopaj Oranları Nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesi gereğince vergiden muaf esnaftan mal veya hizmet alındığı zaman, karşılığında yapılan ödemelerde stopaj uygulanıyor. Gider pusulası stopaj oranı ise yapılan hizmet veya satın alınan mala göre değişiyor. Ödemenin hangi muhtasar kodu ile yapılacağı vergi oranını etkiliyor.

  • Halı, kilim, çorap, havlu, çarşaf, dokuma ürünleri, her tür nakış işleri, örgü, dantel, her çeşit turistik eşya, sepet, hasır, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek ve benzeri mal bedelleri veya bu malın yapımı için ödenen hizmet bedeli üzerinden %2
  • Hurda mal alımı üzerinden %2
  • Diğer mal alımları için %5
  • Diğer hizmet alımları için %10

  Eğer mal veya hizmet satan kişi esnaf muaflığından yararlanmıyorsa faydalanılacak işin sürekliliğine bakmak gerekir.

  • İş devamlılık gerektiren bir hizmet ise kişiyi bordrolu olarak çalıştırmak ve ücretini artan oranlı vergiye tabi tutmak gerekir.
  • 18. madde kapsamına giren serbest meslek işleri için %17,
  • Serbest meslek için bazı istisnalar söz konusudur. Resmi gazeteye göre bunlar şu şekilde sıralanır: Müellif, mütercim, hattat, ressam, bestekar, heykeltıraş, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve onların kanuni mirasçılarının makale, şiir, hikaye, roman, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, karikatür, röportaj, film, video, fotoğraf, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini dergi, gazete, bilgisayar ve internet, radyo, televizyonda yayınlamak veya kitap, disket, CD, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat eserlerin dağıtma, temsil, icra ve teşhir gibi şekillerde değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler.
  • Diğerlerinden %20 vergi kesintisi yapılır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?