Hackathon Yarışması Nedir? Ne Zaman Düzenlenir? Nasıl Katılınır?

Arkadaşlar merhaba, Hackathon yarışması nedir? Nasıl katılabilirim? Ne zaman düzenleniyor? Bilenler bilgi verebilir mi acaba?
2 1
Bibilen

Emir Hepoğlu Ne Diyor?

Emir Hepoğlu
Girişimci, Turizm ve Otelcilik
 • Hackathon nedir? Nasıl katılabilirim, nasıl bir projem olmalı?

  https://www.youtube.com/embed/UJH4hnNN_w8

  Hackathon diye bir kavram var. Hacklemek ve maratondan oluşmuş bir kelime. Kısacası şirketler bunun yarışmalarını yapıyor. Bu yarışmaları bazen keyif için yapıyorlar bazen de iş realiteye dönüyor. Hackathonda şöyle bir şey var; sizi çalışma gruplarına bölüyorlar.

  Diyorlar ki şu kalemler üzerinden şöyle bir şey yaratmanız gerekiyor. Kendi fikrinizi üretiyorsunuz, ekip olarak bu fikri geliştirip faydalı bir hale gelecek şekilde hayata geçiriyorsunuz. Fikrinizi bir jüriye sunuyorsunuz; eğer proje iyiyse kazanıp, ödül alıyorsunuz. Ya da fikrinizle birlikte sizi alıp, kendi şirketlerine dahil ediyorlar.

  Hackathon, 1999 senesinden sonra dünyaya yayılmış önemli bir şey.

  Hackathon Türkiye’nin bir web sitesi var, tüm etkinlikler orada. Hackathon başvurularınızı oradan gerçekleştirebilirsiniz. En son Kuveyt Türk’ün bir çalışması vardı, gayet de verimli geçmişti. Bir bakın bakalım, belki keyifli bir şeyler çıkabilir.

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Hackathon Nedir? Ne Zaman Düzenlenir?

  Kelime olarak hack ve marathon kelimelerinden oluşuyor. Teknoloji ile ilgili alanlarda farklı yazılım, tasarım ve proje ekiplerinin bir araya gelip, bir yarışma ortamında donanım ya da yazılım ürünü geliştirmesi hakkında yaptığı etkinliktir. Bir nevi ürün tanıtma projesi diyebiliriz.

  Hackathon yarışmaları, bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, marka veya şirket tanıtımı yapılması, iş ve staj başvuruları sürecinde gerçekleştirilebilir.

  Genç Hackathon Nedir?

  Genç Hackathon; gençlerin profesyonel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, gençlerin inovasyon ve girişimciliğe olan ilgisini artırmak, üretilen projelerden kazanılacak fayda ile genç istihdamın iyileştirilmesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çeşitli odak alanlarda ihtiyaç duyduğu çözümlerin gençler ile birlikte geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor.

  Hackathon Yarışması Nedir? Ne Zaman Düzenlenir? Nasıl Katılınır?

  Hackathon Yarışmalarına Nasıl Katılabiliriz?

  Bu yarışmaları düzenleyen şirketler belli tarihlerde duyuru yaparlar. Özellikle banka ve teknoloji şirketleri her sene düzenliyor. Hackathon yarışmaları Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve birçok yerde düzenleniyor. Buradaki hackathonlara katılmak isterseniz genelde süreç boyunca masraflarınız programı düzenleyen şirket tarafından karşılanıyor.

  Hackathon 2020 Yarışma Tarihleri

  Türkiye’de düzenlenen yarışma tarihlerini https://hackathonturkiye.com/ buradan takip edebilirsin.
  Teknosacell müşteri hizmetleri hakkında bilgi için bu soruya göz atabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 2
 • bu sene yaparlar mı bilemedim. genelde bu mevsimlerde yapılıyor

 • İlk defa duydum

 • Anlamadım hack le alakalı bişey mi yoksa life hack gibi bişey mi

 • Hackathon bir kodlama yarışmasıdır. Hackathon genelde yazılım geliştiricilerinin, arayüz tasarımcılarının ve bilgisayar programcılarının 3 ila 5 kişilik gruplar halinde bir araya gelmesiyle oluşan ve 1-2 gün boyunca yeni bir proje geliştirmeye çalıştıkları bir yarışmadır. Hackathon’a katılmak için belirli bir kısıtlama bulunmamaktadır. Hackathonlara kendini teknoloji alanında geliştirmiş arayüz tasarımcıları, yazılımcılar ve bilgisayar programcıları katılabilmektedir. Hackathonu düzenleyen kurum/kuruluş bir şirket ise, o şirkette çalışma fırsatı yakalamak için düzenledikleri hackathon yarışmasında kendini göstermek, yeteneklerini mümkün olduğunca zorlamak iyi bir şirkette görev alma fırsatı yakalamayı kolaylaştıracaktır. Hackathon’a Neden Katılmalı? Hackathon’a katılmak için bir sürü nedeniniz olabilir. Örneğin, yeni insanlarla tanışmak, kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyenler bu etkinliklere katılmayı tercih edebilir. Ayrıca, bu etkinlikler diğer yazılımcılarla tanışma fırsatı sunduğu için bir network oluşturur. Aynı zamanda katılımcılara yeteneklerini, bilgilerini yoğun bir şekilde kullanma fırsatı tanımasından dolayı kendini geliştirmek isteyenler için ideal bir ortam sunmaktadır. Üstelik diğer katılımcıların alan hakimiyetini görme, kendini test etme olanağı sunmasından kaynaklı olarak sıkı bir rekabet yaratmakta ve inovatif fikirleri hayata geçirme noktasında çok önemli bir yol açmaktadır.