Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

Arkadaşlar banka hesabım var ama kartı koyduğum yeri hatırlamıyorum.

Haliyle ATM'den yapamıyorum bu işlemi. Havale nasıl yapılır? Özellikle internet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan havale nasıl yapılır? Sorusuna cevap verebilecek olan var mı? Bir türlü gitmiyor para göndersem de, anlamadım.
3 8

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Havale günümüzde en çok kullanılan banka işlemlerinden biri olmaktadır. Bu nedenle bazı kişiler

  • "Havale nedir?"
  • "Havale nasıl yapılır?"
  • "Havale hesaba ne zaman yatar?
  • " "Hangi saatlerde havale işlemleri gerçekleştirilir?"
  • "Bankaların havale kesintisi ne kadar?"
  • "PTT'den havale yapılıyor mu yapılıyorsa nasıl yapılıyor?"
  • "Hafta sonu havale olur mu?"
  • "Cebe havale nedir?"
  • "Yanlış hesaba havale gönderdim hangi işlemleri yapmalıyım?"

  gibi sorular akla ilk gelen sorulardır. Bunların cevabını hepsini tek tek size açıklayacağım. Haydi başlayalım 😊

  Havale Nedir?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Havale, bir bankadaki hesaptan aynı şekilde aynı bankadaki başka bir hesaba para aktarılması işlemidir. Yani Ziraat Bankası hesabından, başka bir Ziraat Bankası hesabına gönderilen para işlemidir.

  Havale Nasıl yapılır?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Bunun için bir çok seçenek bulunmaktadır. Oturduğunuz yerden hiç hareket etmeden tek tuşla her bankanın kullanmış olduğu mobil bankacılık uygulamasından veya mobil bankacılık sitesinden tek tuşla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da bankaya gidip ATM den yapabilirsiniz.

  Havale Hesaba Ne Zaman Yatar?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Aslında bir çok kişinin en çok merak ettiği bir diğer soru da havale ile gönderdiğim veya gelecek olan para hesaba ne zaman yatacaktır. Bankaların yoğunluğuna ve hızına bağlı olarak değişmektedir ama ortalama 10 dakika içerisinde havale gerçekleştirilmiş olacaktır.

  Hangi Saatlerde Havale İşlemleri Gerçekleştirilir?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Havale işlemi aynı bankalar içerisinde olduğu için 7/24 saat farketmeksizin havale yapabilirsiniz.

  Bankalar Havale İşlemlerinde Ne Kadar Kesinti Yapıyor?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Bu fiyat sabittir.

  • Mobil uygulama üzerinden: 1000 TL'ye kadar 0,50 kuruş, 1000 TL ve 50.000 TL arasında havale 1 TL, 50.000 TL ve üzeri havaleler de 12,50 TL para kesintisi yapılıyor.
  • İnternet üzerinden: 1000 TL'ye kadar 0,50 kuruş, 1000 TL ve 50.000 TL arasında havale 1 TL, 50.000 TL ve üzeri havaleler de 12,50 TL para kesintisi yapılıyor.
  • ATM üzerinden havale de : 1000 TL'ye kadar 1 TL, 1000 TL ve 50.000 TL arasında havale 2,50 TL, 50.000 TL ve üzeri havaleler de 25 TL para kesintisi yapılıyor.
  • Şube gidip de yapacağınız havale de: 1000 TL'ye kadar 2,5 TL, 1000 TL ve 50.000 TL arasında havale 5 TL, 50.000 TL ve üzeri havaleler de 50 TL para kesintisi yapılıyor.

  PTT'den Havale Yapılıyor Mu Yapılıyorsa Nasıl Yapılıyor?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Herhangi bir banka da vadesiz hesabın yoksa bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Alıcı ve gönderici en yakın PTT'ye gidip kimlik bilgileri ile kolaylıkla havale gönderip alabilir. Bu işlem normal havale göre daha uzun sürebilir. Bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

  Hafta Sonu Havale Olur Mu?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Aynı bankalar üzerinde havale olduğu için hafta sonu da havale yapılabilmektedir.

  Cebe Havale Nedir?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Bu havale yöntemi banka da hiç bir vadeli veya vadesiz hesabı olmayan kişilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Alıcı ATM üzerinden göndericinin TC kimlik numarası ister kimi banka sadece telefon numarası ister. Neyse işte ATM üzerinden istenen bilgiler girilecek ve gönderici size parayı gönderdiği an telefonunuza 6 haneli bir kod gelecektir. O kodu ATM girdiğiniz anda ATM'den gönderilen parayı çekebilirsiniz.

  Eyvah! Yanlış Hesaba Havale Gönderdim Hangi İşlemleri Yapmalıyım?

  Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

  Hesaba para gönderdiğiniz de eğer sisteme yanlış ad-soyad, harf hatası veya yanlış IBAN girdiğiniz takdirde havale işlemi gerçekleşmez ve size bilgi mesajı gelir. Paranız hesabınıza geri iade edilir. Ha şans eseri girdiğiniz ad-soyad ve IBAN kullanan biri varsa eğer para yanlış hesaba gittiğini düşünüyorsanız hemen bankanızı arayarak durumu bildirin aksi takdirde giden para için bir bardak soğuk su içmek zorunda kalacaksınız.
  Umarım açıklayıcı olmuştur 😊

  • Bu nasıl da güzel bir görüş böyle <3

  • @KürkMantoluHayri 😍😍 çok teşekkür ederim öyle telefonda yazabildigim kadar yazdim

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşleri

 • Havale nedir?

  Havale kısaca elektronik para transferidir bir bilgisayar ağı kullanarak aynı bankada bulunan arklı hesaplar arasında para transfer etmektir...

  Havale neden avantajlıdır?

  Havalenin avantajlı olmasındaki en büyük etken çok hızlı olmasıdır yapılan havale bir kaç dakika içinde gerçekleşebilir ve cumartesi pazar yani tatil günleride yapılabilmeside avantajlarından birisidir...

  Havale nasıl yapılır?

  Yurt içinde havale yapmak için, gönderen ve alıcı hesaplarının aynı bankada bulunması gerekir. Aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında havale yapılabilir.
  Havale çoğunlukla internet ve ATMler ile yapılır bunun için banka hesabında yeterli bakiye ve IBAN numaranı bilmen gerekir...
  Havaleyi günün hangi saatinde yapılıyorsa yapılsın işlem dakikalar içinde tamamlanacaktır ancak buna başlamadan önce hesapların aynı bankadan olduğuna emin olmak gerekir yoksa işlem havale değil EFT olacaktır...

  EFT ve Havale arasındaki farklar...

  Kısaca farkları şöyledir

   • EFT iş günleri ve mesai saatlerinde yapılabilir ancak havalenin böyle bir zaman sınırı yoktur
   • EFT farklı bankalarda bulunan hesaplara yapılan para transferidir Havalede ise hesaplar aynı bankada bulunur..
   • EFT Havaleden daha uzun sürer Havale dakikalar alırken EFT daha uzun sürebilir
   • Arasındaki maliyet farklarına bakılırsa Havalenin maliyeti çoğunlukla daha düşüktür

   Özetle Havale:

   Havale özet olarak bir internet sağlayıcısı veya bir ATM kullanılarak kısa sürede IBAN numarası ve yeterli bakiye gerektiren aynı bankadaki hesaplar arasındaki para transferidir...

   Yani cevap olarak bunlardan birini eksik yapıyor olabilirsin IBAN numaran önemli bunu kontrol etmen lazım Yeterli bakiye önemli bunuda kontrol etmen lazım...

   • Eline sağlık

   • Eline sağlık kuzum <3

  • Merhaba

   İnternet bankacılığından havale çok kolay bir işlemdir.

   • İlk olarak app store dan bankanızın uygulamasını indirin.
   • İndirdiginiz uygulamaya kimlik ve kart bilgilerinizle kayıt olun ardından giriş yapın.
   • Giriş yaptığınız uygulamada. Sırasıyla para gönder, havale eft seçeneklerine tıklayın.
   • Havale kısmına tıklayın.
   • Alıcı bilgilerini girin ve göndermek istediğiniz tutarı tuşlayın.
   • Para gönder tuşuna basın.
   • Telefonunuza gelen onay kodunu girin.
   • Dilerseniz dekont gönder seçeneğine tıklayarak dekont da gönderebilirsiniz.
   • Onay işlemlerini verdikten sonra işleminiz tamamlanır paranız hesaba gönderilir.

  En İyi Erkek Görüşleri

  • Merhabalar.

   Bir hesaptan bir başkasına havale için banka kartını kullanabiliriz ama sizin sanırım kayıp olmuş, çok geçmiş olsun öncelikle.

   Devamında, eğer ki banka kartımız kayıp olduysa banka işlemlerini nasıl yapabiliriz? Sorusu geliyor akla. Bildiğim kadarıyla yorumlamak istiyorum, siz ve soruyu gören birileri nasiplenir inşaAllah.

   İlk olarak '' havaleye '' dair minik bir bilgiyle başlamak istiyorum : Eskiden aynı banka hesaplarındaki para transferlerinde tamamen ücretsizken, bugün bankalara göre değişebiliyor durum ve ücret talep edilebiliyor ama bu 2-3 lira gibi meblalardır.

   Devamında, banka kartımız olmadığı için havaleyi şubeye gidip halledemezsiniz, şube çalışanı size atm yahut mobil işlemleri önerecektir. Bu durumda da, internet bankacılığı yahut mobil bankacılık devreye girecektir.

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Kafalar karışmasın diye mobil bankacılık ve internet bankacılığı nedir izah edeyim.
   İnternet ve mobil bankacılıkların giriş yöntemleri hemen hemen aynıdır. Çünkü ikisi de sizin banka kartında kullandığınız kart numarası ve şifrenin haricinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık için belirlediğiniz şifreleri kullanılır ama bir farkla : İnternet bankacılığına bilgisayar üzerinden tarayıcıdan hangi bankaya aitse kartınız oradan girerek giriş yapmanız gerekir, Mobil Bankacılıkta ise akıllı telefonunuza indirdiğiniz dahil olduğunuz bankanın mobil uygulamasından giriş yaparak girersiniz. Giriş şekli kesinlikle aynıdır, telefonunuza gelecek onay şifresi de dahil.

   Diyelim ki mobil uygulamasını indirdiniz, oradan da giriş yaptınız ve hesabına ulaşabildiniz, bu aşamadan sonra havale nasıl olacak?
   Üyesi olduğunuz bankanın mobil uygulamasından giriş yaptıktan sonra Menü > Para transferleri > Başka hesaba Havale/eft > yolunu izleyip tıkladıktan sonra da karşınıza para havale ekranı gelecektir. O ekranda '' TR '' ile başlayan kısımda muhtemelen iban yazacaktır, '' hesap numarası '' yazıyorsa da parayı göndereceğiniz ibanı seçebilirsiniz. Hemen altında '' Ad - Soy Ad '' kısmı vardır. Eğer ki doğru iban numarasını girerseniz de orada göndermek istediğiniz hesabın kime ait olduğu çıkacaktır. Hemen yan menüsünde iban değil de '' Hesap no '' ile yahut '' QR '' ile de para gönderimi mevcuttur. '' Devam '' dediğinizde karşınıza para miktarı ekranı gelecektir, o ekrandan da göndermek istediğiniz ücreti yazıp gönder dediğinizde karşınıza '' onay ekranı '' gelir ve son kontrollerinizi yapıp onaylarsanız paranızın gönderimi gerçekleşecektir.

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Şimdi konuya dair kafalara takılabilecek yerleri kısaca özetleyeyim :

   • Havale, aynı banka hesapları arasındaki para transferi şeklidir. Yani siz Ziraat bankasından havale yapacaksanız, alıcı da Ziraat üyesi olmalıdır. Yahut, siz Garanti bankası üyesiyseniz alıcının da Garanti üyesi olması gerekmektedir. Bankasına göre de cüzzi bir miktar ücret alınabilir.
   • Eğer farklı bankaya para transferi gerçekleşecekse, '' Para transferleri '' menüsünden sonra EFT'yi seçerek farklı bir banka hesabına gönderim yapabilirsiniz. Buradaki işlemden havaleden alınandan daha fazla ücret alınabilir, havale daha hesaplıdır yani.
   • Havale her gün ve her saat yapılabilir ama Eft banka mesai saatleri içerisinde yapılabilir.

   Konuya dair, konuyu da dağıtmadan ihtiyacınız olabilecek her şeyi kendimce toparladım. İnşaAllah sorunsuz bir şekilde siz ve sizin gibi durumdakiler çözebilirler. Son söz olarak da , unutmayın ki banka hesabınız dahi yoksa, Ptt'den para gönderme işlemi kimlik kartınızla her zaman yapılabilir.
   Kolay gelsin.

   • Çok iyi bir görüş olmuş gerçekten :)

   • @KürkMantoluHayri Beni uğraştırdı bu yorum, bilgilendirmesi için didindim inanın. Faydalı olduysa ve siz beğendiyseniz ne mutlu bana🍃

   • beğenmemek elde mi :)

  • Merhaba, havale yapmak için sadece banka kartına ihtiyaç duyulmaz. Banka kartı dışında da farklı seçenekler kullanılarak havale işlemi gerçekleştirilebilir.

   Havale nasıl yapılır?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Havale, aynı bankaya ait hesaplar arasındaki para aktarımına verilen isimdir. Banka kartı ile ATM üzerinden havale dışında;

   • Banka şubeleri
   • Mobil bankacılık
   • İnternet bankacılığı
   • Çağrı merkezi kullanılabilir.

   Mobil bankacılık ile havale nasıl gönderilir?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Mobil bankacılık seçeneği ile havale göndermek ya da farklı bir işlem gerçekleştirmek, en hızlı olan seçenektir. Bunun için öncelikle müşterisi olduğun bankanın uygulamasını telefonuna indirmen gerekir. Uygulamayı indirirken, bankanın resmi uygulaması olup olmadığına dikkat etmelisin. Aksi halde dolandırıların sahte uygulamaları üzerinden gerçekleştireceğin işlemler, hesabının tehlikeye girmesine sebep olabilir.

   Mobil banka uygulaması indirildikten sonra, kişisel bazı bilgiler ile aktivasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu aktivasyon için cep telefonu numarası kullanılır. Aktif edildikten sonra, ATM üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemleri yapabilirsiniz. Havale için mesai saati gibi belirli bir saat dilimi yoktur. 7 gün 24 saat havale gönderebilirsiniz. Havale gönderimi dışında;

   • Yeni hesap açmak
   • Fatura ödemek
   • Döviz alım satımı
   • Bireysel emeklilik işlemleri
   • Sigorta işlemleri de kolayca yapılabilir.

   İnternet bankacılığı ile havale nasıl gönderilir?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   İnternet bankacılığı ile havale göndermek için, müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Ardından ''bireysel bankacılık'' seçeneği üzerinden ilerlemelisiniz. Müşterisi olunan bankaya göre giriş için istenen bilgiler değişiklik gösterebilir. Genel olarak internet bankacılığına giriş için;

   • T. C. kimlik numarası
   • Cep telefonu numarası
   • Doğrulama kodu bilgileri istenir.

   İnternet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, menü üzerinden havale butonu kullanılarak; para gönderilmek istenen hesap numarası ile birlikte ad ve soyad bilgisi girilerek havale işlemi gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığında da havale için süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

   Havale göndermek ücretli mi?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Havale gönderimi her ne kadar aynı bankada bulunan hesaplar arasındaki para transferi olsa da, belirli bir ücret kesilmektedir. Tüm havale işlemlerinde, gönderilen paranın miktarına göre değişiklik gösteren ücret alınır. Havale gönderim ücreti;

   • 0 - 1000 TL
   • 1000 - 50.000 TL
   • 50.000 TL ve üzeri havale gönderim tutarlarına göre farklılaşır.

   Bankanızın ne kadar işlem ücreti aldığını; internet sitesi üzerinden ''Ürün ve hizmet ücretleri'' başlığı altında bulabilirsiniz.

   • Çok güzel bir görüş olmuş gerçekten :)

   • @KürkMantoluHayri 🤗🍀

  • Havale-EFT nedir?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Merhaba, havale ve EFT kişiler ile kurumlar arası para gönderme işlemlerine verilen isimdir.

   • Havale aynı bankanın şubeleri arasında gerçekleşen para transfer işlemidir, herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Gönderilen para anında karşı tarafın hesabına geçer. Havale için karşı tarafın hesap numarasının bilinmesi yeterlidir.
   • EFT ise, bankalar arası para transferine verilen isimdir. Bu transfer işleminde Merkez Bankası aracı kurum görev alır. Merkez Bankası'nin onaylama işlemiyle, A bankasindaki müşteri hesabındaki para, B bankasındaki müşteri hesabına geçer. Bu işlemlerde karşı tarafın banka kodu, hesap numarası/ IBAN ve müşteri isminin tam bilinmesi zorunludur. EFT işlemleri iş günleri saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılabilir.

   Havaleyi nasıl gönderebilirim?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?
   • Banka şubeleri (Banka şubelerinden gerçekleştirilen havale işlemlerinde diğer kanallara oranla daha fazla işlem ücreti ödenir.)
   • ATM'ler (Şubeye oranla daha az işlem ücreti ödenir, banka kartı kullanımı şarttır)
   • İnternet şubesi/mobil bankacılık (En çok tercih edilen, en pratik ve işlem ücreti en düşük olan kanaldir. Internet şubesi hesabı edinilerek, dakikalar içinde para transferi yapılabilir.)

   İnternet şubesi hesabı nasıl alınır?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   İnternet şubesi hesabı almak oldukça kolay bir işlemdir.

   • Hesabının bulunduğu bankanın internet bankacılığı uygulamasını Google Play Store'den indirebilirsin.
   • Bu senin için uzun iş olacaksa, bankanın internet sitesine girip en üst sütunlarda yer alan "bireysel internet şubesi" alanına tıklayarak, online bankacılık sistemine gelebilirsin.
   • Telefon numaran bankada kayitliysa, "parola al" seçeneğine tıklayarak telefonuna gelecek geçici şifreyle sisteme giriş yapabilirsin.
   • Bazı bankalar, internet şubesi şifresi alımlarında banka kartı bilgisi isteyebilmektedir, bu durumda bankanın telefon bankacılığını arayarak 5 dakika içinde şifreni alabilirsin.

   İnternet şubesinden havale işlemi nasıl yapılır?

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra havale işlemi yapmak çok basit.

   • Para aktarma alanına tıklayarak, para göndermek istediğin kişinin hesap numarasını alıcı kişi alanına gir.
   • Göndermek istediğin para tutarını da girdikten sonra, işlem türü kısmını diğer seçeneği yapabilirsin.
   • Girdiğin bilgileri kontrol ettikten sonra onay verdigin anda, gondermek istedigin para saniyeler içinde karşı tarafın hesabına geçecektir.
   • Çok iyi bir görüş olmuş gerçekten :)

   • @KürkMantoluHayri Teşekkür ederim 😊

  • Merhabalar,

   Havale yapmak kişiler için hem pratik hem de daha ucuz olan bir bankacılık işlemidir. Havale işlemleri çok kısa süre içinde gerçekleştirilebilir. Aynı anda ve aynı saatte hesaplar arası transfer gerçekleştirebilirsiniz.

   Bunun birkaç kolay yolu var.

   1- Mobil Uygulama;

   Bankaların mobil uygulamaları vardır. Hem çok pratik hem de çok kolay işlem yapabilirsiniz.

   Öncelikle telefonunuzda bankanızın size özel olarak belirlediği özel şifre ile mobil uygulamanıza girmeniz gerekiyor. Yine havale yapacağınız kişinin aynı bankada bir hesabı olması gerekiyor. Yoksa bunun adı hava değil EFT olacaktır. Bankanızın size ve şubenize özel olarak belirlediği bir havale kodu vardır. Her bankanın mobil uygulama veri içeriği değişkendir fakat ulaşılması kolaydır. Fakat genel olarak yapısı şu şekildedir.

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Kendi telefonum ekran görüntüsü alamadım maalesef. Çünkü güvenlik nedeni ile uygulamalar izin vermiyor.

   Bana göre mobil uygulama bu konu çok büyük bir nimet. Hem ara yüzleri daha basit. Hem de herkesin anlayabileceği şekilde tasarlanıyor. Ayrıca şubelere gidip dakikalarca beklemek zorunda kalmıyorum.

   2 - Telefon bankacılığı ile;

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   Buda yine kolay ve güvenilir yöntemlerden biridir. Telefon bankacılığını arayıp gerekli güvenlik aşamalarınızdan geçtikten sonra kolayca ve hızlı bir şekilde havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

   3 - Şubeye gitmek;

   Bana göre en teferruatlı iş şubeye gitmek, sıra beklemek tam bir zaman kaybıdır. Fakat elinizde yukarda bahsettiğim imkanlar yoksa başka çareniz yok demektir. Şubenize gidip banka personeli yardımı ile havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

   4 - ATM ile havale,

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   ATM ile yine hızlı seri bir şekilde havale yapabilirsiniz. Fakat kartınız olmadığı için yapıyorum demişsiniz. Artık çoğu bankanın ATM'leri kartsız işlemlere açık. Yine mobil uygulamanın size yolladığı kod ile kartı tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. Hatta kare kodu okutarak şifre bile girmeye gerek kalmıyor.

   İşinize yarabilir diye bazı bankaların numarasını bırakıyorum;

   • Ziraat Bankası:444 0 000
   • Halk Bankası:444 0 400
   • İş Bankası: 444 02 02
   • Vakıfbank: 444 0 724
   • Akbank:444 25 25
   • Garanti: 444 0 333
   • Yapı Kredi: 444 0 444
   • Denizbank: 444 0 800
   • Finansbank: 444 0 900
   • Ing: 444 0 600
   • Gerçekten çok iyi olmuş, eline sağlık :)

   • @KürkMantoluHayri Teşekküre ederim :)

  • Eğer herhangi bir bankada mevduat hesabınız varsa ve hesabınızda da para varsa, istediğiniz yere istediğiniz zaman Havale ve EFT yapabilirsiniz.

   Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?
   Havale:
   Parayı gönderecek olan olan hesap ile parayı alacak olan hesap eğer aynı bankada ise bu para gönderim işlemine havale denir. Aynı bankada olan hesaplar arasındaki işlem olduğundan havaleler genelde ya ücretsizdir ya da çok cüzi bir ücreti vardır.

   EFT (Elektronik Fon Transferi):
   EFT farklı bankalar arası para gönderimi işlemi yapılması durumuna denir. Parayı gönderen hesap başka, alacak olan hesap başka bir bankada olması durumunda yapılan işleme EFT denir.

   Not: Bu günlerde FAST adında bir uygulamaya geçilmiş durumda. Normalde EFT ve Havalelerin haftaiçi belirli bir saate kadar gerçekkeştirilmesine müsaade edilir. Ancak bu FAST uygulaması ile hem mesai saatleri dışında hem de hafta sonu bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

   Havale ve EFT işlemleri nasıl yapılır?

   Eğer hesabınızın bulunduğu bankaya ait platformlarda kullanacak bir şifreniz varsa kişisel bilgileriniz ve bu şifreniz ile giriş yaparak transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalarda işlemlerin adı farklı olabilir.

   Bu işlemleri gerçekleştirmek için;

   • IBAN numarasını bilmeniz gerekmektedir.
   • Ya da hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir.


   Bu bilgilere de sahip olduktan sonra gerisini basit bir şekilde yapabilirsiniz. İşlemleri takip etmeniz yeterlidir.

   Ayrıca şunu belirtmekte fayda vardır;
   Eğer bankaya ait şifrenizi kaybettiyseniz ve bankayı arayıp şifre almak gibi bir fırsatınız yoksa e-devlet şifreniz varsa e devlet platformu üzerinden giriş yaparak banka arayüzüne ulaşabilirsiniz. Bence çok önemli ve güzel bir uygulama. Hayat kurtarır.

   Bu yazdıklarım genel bildilendirme amacı ile yazılmıştır arkadaşlar. Bankalara göre bazı uygulamalar küçük farklılıklar gösterebilir. Ama çook büyük farklılıklar göreceğinizi sanmam.

   • Çok güzel bir görüş olmuş gerçekten :)

   • Teşekkür ederim. Çok sağolun.

   • ne demek, sen sağol :)

  • Merhaba, bankanın olduğu uygulamaya girdikten sonra ödemeler ya da para transferi
   yazan yere girmen gerekiyor. Burada önüne çokça seçenek çıkabilir. Şaun da 2 farklı seçenek var. ilk seçenekler için iban numarası gerekmektedir göndereceğin kişinin.HAVALE / EFT
   Havale senin bankan ile aynı bankayı kullanan kişi arasında kullanılır ve bildiğim kadarıyla hiçbir şekilde ücret alınmaz aynı banka olması sebebiyle tabiki de.
   Eft ise senin bankandan diğer banka hesaplarına yollanabilecek para türüdür hafta içi saat sabah 08:00 ile 17:00 arasındadır bilgim olan aralık. Hafta sonu eft gerçekleşmemktedir.
   Örnek vermek gerekirse eğer pazar günü yollarsan eft ile pazartesi diğer kişinin hesabına düşer veya hafta içi pazartesi saatleri dışında akşam yollarsan ertesi gün hesabına geçer kişinin.
   EFT ve Havale böyle gerçekleştirilmektedir.

   Havaleyi nasıl gerçekleştirebilirim?

   FAST - Kolay Adres İle Hızlı Transfer

   Bu sistem sonradan gelmiştir ama en kolay ve hızlı transfer aracıdır her banka uygulamasında da mevcuttur. 7/24 saat gün farketmez anında parayı başkasının hesabına gönderebilirsin.
   Bu sistemi güzel kılan ise bir çok seçenek ile göndermen;

   • Telefon no ile transfer
   • TCKN ile transfer
   • E-Posta ile transfer
   • Pasaport no ile transfer

   Yanlış bilgi olmasın diye yazmadım sistemde benim gördüğüm VKN ve YKN var bunların açılımını maalesef ki bilmiyorum ama bu 2 seçenek ile daha transfer var. Yani birinin telefon numarasını yazdığında direk sistemden adı soyadı çıkıyor tabi ama hepsi değil. Örnek vermek gerekirse de C**** Y***** şeklinde gösteriyor. İstersen iban ile de yine bu sistemden yollayabilirsin istediğin kişiye. Bu sistemin en güzel yani kişinin ibanını bilmene gerek kalmıyor.

   • Çok iyi bir görüş olmuş gerçekten :)

   • @KürkMantoluHayri teşekkür ederim :)

  • bankaya git diyeceğim ama sen bana ne sarışınım ne de o kadar salağım diyeceksn :D bu saatten bahsediyorsun galiba yapabileceğin en kolay iş bir başkasndan başka bir hesaba para yatırmasını istemek olacak sanırım.. internetten başka bir hesabına havalede yapabilirsin tabi internet bankacılıgın acıksa..

   • teşekkür ederim :) tabiki bu saatte acil birşy yok sadece kartı bulamıyorum internet bankacılıgı acık hatta bugün kaç defa girdim ama havale kısmını anlamadım hiç denemedim yanlış birşy yapmakta istemiyorum nasıl bir yol izlemeylim ki yarın direk gidip para cekebileyim

   • havale/eft tarzı bi bölüm olması gerekiyor yanlıs hatırlamıyorsam . orada IBAN Numarası falan yazıcak orda ki seçeneklerle elinde olan herhangi bi kartın numarasını girip göndereceğin parayı yazıp havale yapabilirsin tabii ki ayrı bir ücret talebinde bulunabilirler sana kalmış bir şey ama neden korktugunu anlamadm neyi yanlıs yapabilirsin ki .d 10 tl 5 tl atmayı dene önce sonra attıgın kartın online işlemlerinden hesabına bak eger doğru yaptıysan aynı şekilde işlemi gerçekleştirirsin

   • fazla kullanmış biri değilim internetten o yüzden korkum oluştu havale kısmı var ama havale edicedğim kart yok elimde fazla kart olsa problem yok ne bilim pttye göndersem adıma yada bankaya işin aksi nüfus cüzdanımda halamlarda unutmuşum o olsa bankaya gittiğimde cekerdim hepsi üst üste geldi

   • Hepsini Göster
  • Havale ya da eft yapabilirsin başka bankadaki hesabına. Ya da gündüz gidip şubeden çekebilirsin. Ama bu saatte eft yapamazsın en geç 16:00 cıvarına kadar yapılır bankalarda eftler. Ama havaleyi 24 saat yapabilirsin.

   • başka bankada hesabım yok ama ?internet bankacılıgımla nasıl bir yol izlemeyim bilemiyorum

   • Yanında kimsenin ziraat hesabı var mı? Ve kart var mı? Şu an acil mi lazım sana para?

   • hayırr şuan acill değill

   • Hepsini Göster

  Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

  Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

  Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

  11 35
  • Kartsız işlem diye bir şey var

  • bir kere kartsız atm işlemi yapabiliyorsun yeter ki uygulaması olsun onun dışında girp kişi ibanını girdikten sonra havale kısmından yine gönderim yapabilirsin

  • Banka hesabınin internet adresinibiliyorsan gireceksin internete havale ya da eft ne ypacaksn istenilen bilgileri girerek yollayacaksın. Para gitmeme durumu ya göndersigin hesabin bilgilerinde sıkıntılı bir hatanin olduğunu ya da senin hesabinda para bulunmadığını gösterir. Iknici bir yol ise alacaksın nüfus cüzdanı ya da kimliğini gideceksın hangi banka ise onun bir şubesine. Orada gişeden sira alıp yapacağın havaleninadresini görevli memura vereceksin hesabından veya yanindaki parandan havale ya da eft işlemini rahatlıkla yapabilirsin. Birde sana tavsiyem kartın kaybolduysa gitmişken kayıp olduğunu ve kartın yenisini istediğini söylemen yeterli. Yeni kartın gelince alışmış olduğun eski düzende işlemlerini yapabilirsin
   İnternet bankacılığından yapacağin islemler bankadan babkaya biraz farklilik göstersede fazla farklı degildir. Mutlaka para aktarma / havale/ para gonderme menü gibi bir bölum vardır. O islemi bu nemülerden yapabilirsin.

  • Online bankacılıktan 😉🙂😌

  • internet bankacılığı kolaydır oradan hemen yollaya bilirsin hesap numarasında

  • Öncelikle ATM'deki “GİRİŞ” seçeneği seçilir. Kartsız İşlemler ana menüsünden “Hesaba Para Yatırma” adımı seçilir. Parayı yatıracak kişi, beliren ekran üzerinden kendi cep telefonu numarasını girer. Para gönderimi gerçekleşmesi istenen hesabın numarası ve “Şube Kodu” yazılarak “Evet” tuşuna basılır.20

  • Para çekmek için kartına gerek yok qr var artık tüm bankalar kullanıyo nerdeyse gidip bankamatiğe kodu okut paranı al. En kolay yöntem ben kartım varkende böyle yapıyorum şifre felan girmene gerek te olmuyor. Mobil bankacılıktan ayarlayıp çekiyon qr ile. Başka bi yöntem olarak cebe havale yapabilirsin kendi telefon numarana yapabiliyormusun bilmiyorum ama yapılıyo cebe havale. Kimlik numarasına da havale yapılıyo. Bu yöntemlerden birini kullansan yeter.

  • yeni kart talebinde bulun... bir hafta içinde eskisi kapatılarak yenisini gönderiyorlar... ben bankaların mobil uygulamalarını telefonuma indirdim, havale sorun olmuyor ama her bankanın ki farklılık gösteriyor...

  • kartsız işlemler üzerinden atm lerde yapabilirsiniz

  • Her bankanın arayüzü farklıdır. Hangi banka ise o banka için tarayıcına bankanın adını ve nasıl havale yapılır fotoğraflı /resimli anlat de ve ordaki talimatları izle. Mesela İş Bankası para gönderme diyorsun eft/havale seçeneğinden havaleyi seçiyorsun ad soyad ve iban ve miktar yazıp gönderiyorsun. Zaten bankacılık sistemimiz bu manada çok iyi. Ad soyad ve iban karşılaştırır bir yanlışlık varsa parayı iade ediyor. Çok mümkün değil artık yanlış birine para göndermen yani.

   Önemli not:havalede bankalar aynı olur. Eft de ise gönderen ve alıcı farklı bankalardır. Eft de mesai saatlerinde işlem yapılır. Havalede her saat işlem yapılır. Korkma gönder gitsin. Böyle öğreneceksin bu işleri.

  • Kullanım amacına göre listeleme yapabilirim sokak çekimi profil çekimi amatör doğacılık vb

  • Havale/eft tarzı bi bölüm olması gerekiyor yanlıs hatırlamıyorsam. orada IBAN Numarası falan yazıcak orda ki seçeneklerle elinde olan herhangi bi kartın numarasını girip göndereceğin parayı yazıp havale yapabilirsin tabii ki ayrı bir ücret talebinde bulunabilirler sana kalmış bir şey ama neden korktugunu anlamadm neyi yanlıs yapabilirsin ki. d 10 tl 5 tl atmayı dene önce sonra attıgın kartın online işlemlerinden hesabına bak eger doğru yaptıysan aynı şekilde işlemi gerçekleştirirsin

  • Kusura bakma ama şuan yapabiliceğin pek bişey yok. :/ açıkçası bana kalırsa şu durumda hiçbirşey yapamazsın.Ama yarını beklersen bankaya gidip hesap numaran ve nüfus cüzdanınla başka bir hesaba havale yapabilir ve o hesaptan parayı çekebilirsin inşallah olur bişiler ama bu gece umudu kes derim sana :/

   • bu geceyle alakası yok :) kartı aradım bulamadım bu yüzden sordum yarında olabilir problem yok ama bankayla neden ugraşayım yok nüfs czdanı şu bu baksana uzun iş internetten yapamazmıyım bunu yarın direk gidip ceksem

  • Bu konu hakkında bir bencem var onun içeriğine bakarsanız eğer işinize yarayabilir.

   İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

  • Kartsız işlemlerden yapabilirsin

  • Papara kullan derim işlem ücreti vs yok hem çoğu yerde cashback veriyor yani indirimli alışveriş yapabiliyorsun

  • Havale yapmana gerek yok madem mobil bankacılığı var Qr kod ile çek havale ücreti ödemezsin.

  • Karşı tarafın IBAN numarasını alacaksın karşı tarafın, sonra mobil uygulamada "Para Transferleri" benzeri sekme olacak, oraya girdikten sonra havale edeceğin IBAN numarasını gireceksin, para miktarını yazıp göndere bastığın sırada isim-soyisim de göreceksin zaten, doğru kişiye gönderdiğine emin olduktan sonra EFT'yi onaylayacaksın. Bu kadar.

  • bence bankaya git kartımı kaybettim de adın ve soy isminden bulurlar tahminimce kimlik numarasındanda bulurlar büyütülecek birşey değil bence

  • Hangi banka ise o bankanın mobil uygulamasından yapabilirsin havale işlemini

  • Daha Fazla (26)