İnsan Kaynakları Uzmanı / Departmanı Ne İş Yapar?

insan kaynakları ve planlama departmanı için endüstri mühendisi olarak ön görüşmeye çağrıldım.ne demeliyim.yeni mezunum nasıl konuşmalıyım. insan kaynakları departmanı ne iş yapar. pazarlama ne iş yapar? maaş ne kadar verirlerse kabul ediyim? iş görüşmesine nasıl gidiyim e konusuyum. fikir öneri ve yorumlarınız çok önemli . fikir verecek bana.
Güncellemeler:
+1 yıl
büyük bi firmanın ik sıda mı aynı şey...
0 1

Çok Süper Cevap

 • İnsan kaynakları ne iş yapar?

  İnsan kaynakları, bir şirket içinde çalışanlarla ilgili her şeyden sorumlu olan departmandır. Bu, işe alma, eğitim, bordro ve faydaları yönetme ve daha fazlasını içerebilir. İnsan kaynaklarının amacı, şirketin mümkün olan en iyi çalışanlara sahip olmasını sağlamak ve rolleri dahilinde büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmaktır.

  İnsan kaynaklarının en önemli işlevlerinden biri işe alımdır. Bu, açık pozisyonlar için nitelikli adayları bulma ve çekme sürecidir. Bu, çevrimiçi iş ilanları, iş fuarlarına katılma ve personel ajanslarıyla çalışma yoluyla yapılabilir. Bir aday havuzu belirlendikten sonra, insan kaynakları şirket için uygun olduklarından emin olmak için adayları gözden geçirecektir. Bir sonraki adım işe almaktır. Bu, insan kaynaklarının pozisyon için en uygun adayın hangisi olduğunu belirlemek için işe alım yöneticisi ile birlikte çalıştığı zamandır. Özgeçmişleri gözden geçirecek, adaylarla görüşecek ve arka plan kontrolleri yaparlar. Bir karar verildikten sonra, insan kaynakları seçilen adaya bir teklif sunacaktır.

  İnsan kaynakları nerede çalışır?

  İnsan kaynakları çeşitli sektörlerde ve kuruluşlarda çalışır, ancak birincil hedefleri her zaman aynıdır: bir kuruluşun çalışanlarının üretken, bağlı ve mutlu olmalarını sağlamak. Bunu başarmak için insan kaynakları uzmanları, yeni çalışanları işe almaktan ve işe almaktan çalışanlara sağlanan faydaları ve bordroyu yönetmeye kadar çok çeşitli görevleri yerine getirir. Ayrıca çatışmayı çözmek ve performans sorunlarını çözmek için de çalışırlar. İnsan kaynakları, herhangi bir kuruluşta kritik bir işlevdir ve bu alanda çalışanlar, bir kuruluşun sorunsuz çalışmasını sağlamada hayati bir rol oynar.

  İnsan kaynaklarında kariyer yapmanın avantajları nelerdir?

  İnsan kaynaklarında bir kariyer son derece ödüllendirici olabilir. İnsan kaynaklarında bir kariyerin avantajlarından bazıları şunlardır:

  1. İnsanların hayallerindeki işi bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bir insan kaynakları uzmanı olarak, insanların hayallerindeki işi bulmalarına yardımcı olma fırsatınız var. Becerilerini değerlendirmelerine ve onları mükemmel işle eşleştirmelerine yardımcı olmak için bireylerle birlikte çalışabilirsiniz. İnsanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken, bu son derece tatmin edici bir kariyer hamlesi olabilir.

  2. Çeşitli sektörlerde çalışabilirsiniz. İnsan kaynakları uzmanlarına hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, ilgi alanlarınıza ve becerilerinize uygun bir iş bulabileceğiniz anlamına gelir. Sağlık, üretim ve hatta kar amacı gütmeyen sektörde çalışmak isteseniz de, muhtemelen size uygun bir insan kaynakları pozisyonu vardır.

  3. Kariyerinizi ilerletebilirsiniz. İnsan kaynaklarında kariyer gelişimi için birçok fırsat vardır. Yönetim rollerine geçebilir veya işe alım veya çalışan ilişkileri gibi belirli bir insan kaynakları alanında uzmanlaşabilirsiniz. Doğru deneyim ve eğitim ile insan kaynakları kariyerinizin sınırı gökyüzüdür.

  4. İyi bir maaş kazanabilirsiniz. İnsan kaynakları uzmanları, becerileri ve deneyimleri için iyi ücret alırlar. Doğru deneyim ve kimlik bilgileriyle, bir insan kaynakları uzmanı olarak çok rahat bir yaşam kazanabilirsiniz.

  5. Bir fark yaratabilirsiniz. İnsan kaynakları uzmanları, çalışanlara adil davranılmasının ve tam potansiyellerine ulaşma fırsatına sahip olmalarının sağlanmasında hayati bir rol oynamaktadır. Başka bir deyişle, insan kaynakları alanındaki çalışmalarınız aracılığıyla başkalarının hayatlarında gerçek bir fark yaratabilirsiniz.

  Zorlu ve ödüllendirici bir kariyer arıyorsanız, insan kaynakları sizin için mükemmel bir alan olabilir.

  İnsan kaynakları ne kadar maaş alır?

  İnsan kaynakları maaşları kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Ancak en düşük 7.000 TL ile 12.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

En İyi Kız Görüşleri

 • insan kaynakları departmanı; herhangi bir iş yerinde ihtiyaç duyulan insan gücünü karşılamak için oluşturulmuş, iş arayan bireylerin değerlendirmesini yapan departmandır.

 • insan kaynakları personel giriş çıkışıyla ilgilenir..

En İyi Erkek Görüşleri

 • İnsan kaynakların departmanı aslında çok iş yapması gerekirken, Türkiye'de çok dandik çalışırlar. Genel itibari ile ikiye ayrılır.

  Personel: bodro, yıllık izin gibi yasal süreçleri takip eden amele işleri. genelde düşük vafıslı çalışanlardır. yabancı dil, MS ofis programları filan bilmezler

  Organizasyon: burda genellikle vasıflı çalışanlar olur. yabancı dil bilirler, sunum yetenekleri vardır (fakat en çok bu tiplere antipati duyulur) bunlar, işe alımda yönetici öncesi ilk görüşmeleri yapar, şirket kurallarını takip eder, varsa performans değerlendirme süreçlerini takip eder gibi

  2. kısımdakiler iyi bir gelire sahip olur. Fakat, büyük ölçekli iyi bir şirkette İK yöneticisi (bazı firmalarda bu direktörlük seviyesine kadar yükselir) personel işlerinden de anlayan elemanlar yükselir.

  Son olarak, firma yapısına göre idari işlerin de bu departmana bağlı olduğu görülür. İdari işler bir firmada olmazsa olmaz ama ıvır zıvır işlerdir. yemek firması, güvenlik firması ile sözleşmeler, bazen kırtarsiye alımları, firma yeşil alanlarının bakımı

  Ücret meselesine gelince; ben şunu net bir şekilde gördüm anladım ki ilk başlangıç ücreti çok önemli. Düşük ücret ile başladığında, ücret seviyen hep düşük kalıyor. Misal 1000 TL brüte başladın, iş veren senden memnun sana 30% zam dese (ki bu güzel bir ücret artışıdır) ve bu her yıl 30% artış ile devam etse 4 yıl sonunda 2850 TL gibi bir rakam alırsın, 2000 TL ücret ile işe başlasan ve yıllık sabit 10% ücret artışın olsa 4 yıl sonunda 2900 kazanmaya başlarsın. yani 4 yıl sonunda ancak aylık gelirin kafa kafaya gelirken 4 yıl sonunda ilk senaryoda toplam 108bin kazanırken 2. senaryoda 146bin kazanmış olursun.

  Uzun lafın kısası: yeni mezun olduğunu bile bile seni işe çağırıyorlar, beklentileri ona göre olmalı. Kendini ucuza satma. İlk iş çok önemli. Bunun yanında firma sende güzel intiba uyandırıyorsa düşük ücret dahi olsa kabul et. Kendini yetiştir. gün geldiğinde tekrar pazarlığını yaparsın olmadı mı kendine tecrübeli bir çalışan olarak tekrar iş ararsın.

  Şimdiden hayırlısı :)

  • zaten yetiştirilmek üzere diye çağırıyolar ;)

 • milattan önce o birimin adı personel müdürlüğü idi galiba :)

  • Hatta ve hatta, muhasebe departmanında bordodan anlayan birisi o işi de yapardı. Patron kızdı mı şöyler der ya "Muhasebeye git, hesabını kesinler"

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 3
 • endüstri mühendisi ? yaş kaç ?

 • Sen bu kafayla o ise alinirsan ben de okulu birakirim

 • çok şey yapmaları lazım ama bir bok yapmazlar . türkiyede şirketlerin bazı bölümleri kar yapmak üzere vardır insan kaynakları ilginç bir şekilde türkiyede kar yapmak zorunda olan bir departman haline geldiinden vasıfsız insanlar ile dolu şirket çalışanı arar dururlar brde sgk düzenlerler boş iş adamlarıdır hepsi

 • ik çalışıyorum görüşmeye gitme :) yoğunn sıkıcı :)

  • boş gibi geldin ...

 • Marketing ve İK paso yatar onu bilirim ben :)

 • Bi is yapmiyolar.

 • eski işyerimde 11e kadar makyaj ve dedikodu yapıyolardı, öğle arası genelde 3 saat falan, öğleden sonra makyaj tazele+trendyol ve türevleri.

  • bilir kendileri klsjfkljdfl

  • Türk kahvesi+ fal unutulmuş

  • @rootben ik'yı bıraktım olm çok sıkıcı:D @wadeva: pardon yia, en önemlisi oydu. evet türk kahvesi ve fal bir ik'cının olmazsa olmazıdır:D

  • Hepsini Göster