İnsan Kaynakları Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Selam arkadaşlar, insan kaynakları nedir? Nasıl olunur ve maaşları ne kadardır? Bilen birileri yardımcı olabilir mi?
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • İnsan Kaynakları Nedir?

  İnsan Kaynakları Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

  İnsan kaynakları (İK) bir firmanın işe alımlar, özlük hakları, çalışan memnuniyeti ve bordrolama gibi işleriyle ilgilenen departmandır. İnsan kaynakları departmanında çalışan kişiler yeni işe alımlarda doğru profillerin tercih edilmesinden, çalışan personelin mutlu ve verimli olmasından sorumludur.

  İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

  Bir firmada bir pozisyonda personel ihtiyacı olduğunda insan kaynakları departmanı devreye girer ve o pozisyon için en uygun adaylarla iletişime geçer. İşe alım sürecindeki mülakat ve değerlendirmeler de insan kaynakları uzmanı tarafından yapılır. Bir insan kaynakları uzmanı için başarı ölçüsü, işe alınan personelin uygunluğu ve şirket içindeki tüm personellerin mutlu ve verimli çalışmasıdır.

  İnsan Kaynakları Uzmanı Görevleri Nelerdir?

  İnsan kaynakları uzmanlarının bir şirkette üstlendiği görevler şunlardır:

  • · İşe alım süreçlerini yönetmek,
  • · Özlük hakları, sigortalar ve bordrolama işlerini idare etmek,
  • · Personel motivasyonunu artıracak şirket içi etkinlikler düzenlemek,
  • · Performans değerlendirmesi yapmak.

  İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

  İnsan kaynakları uzmanı olmak için bir lisans bölümü şartı olmasa da insan kaynakları uzmanları genellikle işletme, iktisat, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, insan kaynakları, sosyoloji ve psikoloji gibi bölümlerden yetişir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen birinin, bölümünden bağımsız olarak insan kaynakları alanında staj yapması ve kendini geliştirmesi gerekir.

  İnsan Kaynakları Uzmanı Çalışma Alanları Nelerdir?

  İnsan kaynakları uzmanları şirket içi ve taşeron olarak çalışabilir. Örneğin bir firma kendi içerisinde insan kaynakları departmanı kurabileceği gibi, bu hizmeti dışarıdan bir şirket yardımıyla da alabilir.

  İnsan Kaynakları Uzmanı Maaşları Yaklaşık Ne Kadar?

  İnsan kaynakları uzmanlığı maaşı çalışılan şirkete, sektöre ve kişinin deneyimine göre değişse de yaklaşık olarak 4030 TL ile 5580 TL arasındadır.

En İyi Kız Görüşü

 • aslında alanları mevcut işe alım süreci oryantasyon eğitim gibi. Hangi alanda gireceğine bağlı açıkçası ama genel olarak işe girişte zorluk çekmemesi için eğitim verirler. İşe alım süreci ile ilgilenirler. Maaş bordro yıllık izinleri ayarlarlar. İş mülakatlarını da onlar yapar. Personelin sorunları ile birebir ilgilenir. Maaş da deneyime göre değişir ben daha yeniyim 3500le başladım. ama ilerledikçe 4-5 arası ilerliyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 2
 • Halkla ilişkiler tarz o bölümler oku

 • İşleri çok basit olduğu kesin.

 • Biz sizi arayacağız