İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?

Yıllardır herkes bu soruyu merak ediyor :) Sizce iş görüşmesinde sorulacak sorular neler, siz olsanız hangi soruları sorardınız?
İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?
4 1

Çok Süper Cevap

 • O zaman bu soruya ben açıklık getireyim :)

  İş Görüşmesinde Adaya Mutlaka Sorulması Gereken Sorular Neler?

  iş görüşmesinde sorulması gereken sorular
  iş görüşmesinde sorulması gereken sorular

  İş görüşmesini yapan tarafsanız, gelen adaylara mutlaka sormanız gereken sorular bulunuyor. Fakat çok uzun yıllardır süregelen klişe sorulardan sıyrılmanız bu noktada hem adayın mülakattan olumlu yönde etkilenmesi hem de ezber cevapların gelmemesi için önemli. Mülakata başlarken kağıt üzerinde öğrenmiş olsanız da adayın kendini kısa bir şekilde tanıtması gidişat açısından avantajlı olacaktır. Bu sebeple ilk olarak bu tür bir soruyla başlayabilirsiniz.

  Gerekli ama klişe bir soru olduğundan "Bize kendinizi tanıtabilir misiniz?" yerine farklı alternatifler türetebilirsiniz. Örneğin "Sizi kendi sesinizden dinleyebilir miyim?" bunun için çok daha pozitif ve iyi bir başlangıç olabilir. Devamında ise merak ettiğiniz mesleki soruların yanı sıra mülakata ekleyebileceğiniz sorular şu şekilde;

  1. İş hayatında bir fikir ayrılığı yaşadığınızda bunu nasıl yönetirsiniz?

  İş hayatında bir fikir ayrılığı yaşadığınızda bunu nasıl yönetirsiniz?
  İş hayatında bir fikir ayrılığı yaşadığınızda bunu nasıl yönetirsiniz?

  Ekip çalışmasına yatkın olmak, çalışma ortamlarında en çok ihtiyaç duyulan özelliklerin arasında yer alıyor. Kişiler bireysel olarak kendi özelliklerini güçlendirmeyi başarsalar da bazı ekip içi iletişim ve birlikte çalışma gerektiren durumlarda başarısız olabiliyor. Ekip çalışması gerektiren işlerde çok fazla fikir ayrılığı yaşanabileceği için bu tür ortamlarda bireysel davranışlar işi son derece olumsuz etkiliyor. Bu nedenle herhangi bir fikir ayrılığı durumunda kişilerin işin ilerlemesine katkıda bulunacak ve duygularını doğru yönetmeyi sağlayacak özelliklere sahip olması gerekiyor.

  2. Hayatınıza büyük etkisi olan ve hatta yön veren öncelikleriniz neler?

  Hayatınıza büyük etkisi olan ve hatta yön veren öncelikleriniz neler?
  Hayatınıza büyük etkisi olan ve hatta yön veren öncelikleriniz neler?

  Adayların kendileri hakkında söylemek istediği kişisel detaylarını, yaşantı tarzlarını ve önceliklerini öğrenmek için son derece kibar ve seviyeli bir soru.

  3. Kendinizi mesleki ve kişisel olarak geliştirmek için neler yaptınız?

  İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?

  Bu tür soru çeşitleri, adayların birbirinden ayrılan yönlerini ortaya koyma konusunda son derece faydalı. Seminerler, forumlar, kültürel geziler, üniversite kulüpleri, iş dışı aktiviteleri ve daha pek çok farklı seçenek cevaplar arasında karşınıza çıkabilir.

  4. Kendinizde en fazla takdir ettiğiniz, sevdiğiniz özellikleriniz neler?

  İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?

  Adayların özgüvenlerini sergilemeleri ve öne çıkarmak istedikleri davranışları ortaya koyabilmek için gerekli alanı bu soru yaratıyor. Özellikle göz ardı edebileceğiniz veya mülakattaki soruların yapısı nedeniyle ortaya koyamayacağı özellikleri öğrenmek için bu çok uygun bir soru kalıbı.

  5. Gelişiminizi desteklemesi konusunda sizin çalışacağınız yerden beklentileriniz nelerdir?

  İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?

  Çalışan ve işveren arasında benzer bir perspektif olup olmadığını bu soruyla ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer adayın beklentileri şirketinizin karşılayabileceğinden çok üst seviyelerdeyse zamanla ortaya çıkabilecek hoşnutsuzlukların önüne geçmek için kararınızı bu yönde oluşturabilirsiniz. Ayrıca verilen bu yanıtları bir feedback olarak kabul edip şirketinizi geliştirme yolunda da yol gösterici olarak kullanabilirsiniz.

  Bu tür soruların yanı sıra adayların kişisel özelliklerini daha yakından tanımanızı sağlayacak sorular şu şekilde;

  • Geçmişe baktığınızda kendinizle gurur duyduğunuz bir olay ya da başarı hikayeniz var mı?
  • İş yaşamında nelerin üstesinden geldiniz ve u sorunlar arasında sizi en çok zorlayan şey ne oldu?
  • Başkalarına zor gelse de sizin doğal ve kolay bir şekilde yapabildiğiniz işler neler?
  • İş yaşamında içinden çıkamadığınız bir sorun yaşadığınızda çözüm için neleri denersiniz?
  • Özgeçmişte yazmayan fakat bilmemin faydası olacağını düşünüz konular var mı, anlatmak ister misiniz?

  İş Görüşmesinde Adaya Kesinlikle Sorulmaması Gerekenler

  İş görüşmesinde sorulacak sorular neler?

  Mülakatlarda öncelikli amacınız adayı tanımak ve çalışma ortamına uygun olup olmadığını anlayacak sorular sormak. Böylece başvuruda bulunduğu işi yapabilecek özelliklere sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat mülakat yapıyor olmak insanlara her soruyu sorabileceğiniz anlamına gelmiyor. Karşınızdaki kişiyi incitebilecek ve mülakatı olumsuz yönde etkileyebilecek sorulardan kaçınmanızda fayda var.

  1. Adli sicil kaydı sormak


  Bu tür bilgiler resmi kayıtlarda mevcut olduğu halde yüz yüze sorulduğunda adayları strese sokabiliyor. Ayrıca bazı ülkelerde adaya adli sicil kaydına dair sorular sormak yasak olabiliyor.

  2. Mülakatı yaptığınız kurumda arkadaşları olup olmadığını sormak

  Mülakatta adayın belirtilen iş için uygun olmadığını ölçerken iş yerinde arkadaşı olup olmadığını sormak yetenekleri ile alakasız olacaktır.

  3. Engellilik durumunu sormak

  Eğer başvuru yapan adayın gözle görünür ya da görünmeyen bir engeli varsa bunun üzerine sorular sormak rahatsız edici ve kaba olacaktır. Bu noktada eğer iş tanımı dahilindeki yeteneklerini etkileyecek bir engel yoksa kişi rahatsız edebilecek ve mülakat sırasında özgüvenini zedeleyebilecek bu tür sorulardan kaçınmanızda fayda var.

  4. Evlilik durumu, isim değişikliği ve çocuk soruları sormak

  İnsanların medeni durumlarından ve çocuklarından bağımsız olarak çalışma haklı bulunuyor. Karşınızdaki size hayatındaki bu detaylar hakkında konuşmayı tercih etmediyse sizin de iş dışına çıkan bu tür sorular sormamanız gerekiyor.

  Son olarak "5 yıl sonra kendinizi nerde görüyorsunuz?" gibi mülakatlarda klişeleşmiş sorulardan mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var.

En İyi Kız Görüşü

 • Pozisyonun gerektirdiği özellikleri taşıyor musunuz?


  Mesai ve haftasonu çalışma size uygun mu?


  Vee kimsenin söylemediği şey 🤣🤣

  "Biz herkesin eşit şekilde yükselme ve tecrübesiz bile olsa işe alınmasından yanayız çünkü herkes 1 şansı hak eder"

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 6
 • Önceki işinden neden ayrıldın en çok bunu duyarsın

 • Hergün düzenli duş alıyor musun diye sorardım aminuyum

 • 10 yıl sonra kendini nerede görmek istersin

 • Herkes tecrübe soruyor

 • İnsan ilişkilerini sorarım. Çalışma arkadaşlarıyla problem yaşadığında ne yapacağını, nelerin kendisini sinirlendirdigini, sinir anında nasıl olduğunu vs.

 • Artık tecrübe arıyorlar bide askerliği soruyorlar

 • Neden biz soylesenize

 • Kızlar Bir Adım Öneneden biz ve neden sen

 • neyi değiştirebilirsin?

 • Ben is alımlarında her zaman karekter analizine yonelik sorularvl sorarim is bilgisi bir sekilde çözülür ama is ahlaki kisinin karekteri sorunluysa calisilmsdi zor olur