İşten Çıkarıldım! Tazminatım Ödenmiyor! Ne Yapmalıyım?

arkadaşlar işten çıkarıldım ve tazminatımı ödemek istemiyor avukatlık ücretleri çok yüksek ne yapmam lazım bilgisi olan yardım edebilirmi lütfennnn
Güncellemeler:
+1 yıl
çıkışımı verelı neredeyse 1 ay olacak halen aktif gözüküyorum bu sebeptende iş kura henüz gitmadim iki yıla yakın oldu çalışalı sadece tazminat değil benim taleplerim agi devlet çocuk yardımı bunuda hiç almadık çalıştığım süre zarfında onuda talep etmeyi düşünüyorum haksızmıyım sizce
+1 yıl
restoranda çalıştım ıkı yıla yakın çalıştım işten çıkarıldım 28 maddeden dolayı hastalık sebeplı çıkarıldım
0 1

En İyi Kız Görüşleri

 • şuan kıdem tazminatı talep edemezsin çünkü işyerinde hala aktif görünüyorsun resmi olarak ilişiğinin kesilmesi gerekir.Seni kandırarak kendi isteğimle ya da 1 yıl içinde evlendim oyüzden ayrılıyorum şeklinde bir yazı hazırlayarak imzalatabilirler dikkat et eğer bunu yaparsan bu hakkını kaybedersin.hastalık nedeniyle işten çıkartılman kıdem tazminatı alman için bir engel değildir.kıdem tazminatı alırken ayrıca.- Çıplak ücret

  - Yemek yardımı

  - Kasa tazminatı

  - Gıda yardımı

  - Yakacak yardımı

  - Eğitim yardımı

  - Konut yardımı

  - Giyecek yardımı

  - Erzak yardımı

  - Sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli

  - Unvan tazminatı

  - Aile yardımı

  - Çocuk yardımı

  - Temettü

  - Havlu ve sabun yardımı ( işyerinde kullanılacaksa tazminat hesabında dikkate alınmaz)

  - Taşıt yardımı

  - Yıpranma tazminatı

  - Kalifiye

  -Nitelik zammı

  - Sağlık yardımı

  - Mali sorumluluk tazminatı

  - Devamlı ödenen primler

  dahil edilir.

  dava açarsanız hemen hemen masraflara gider fakat bazı avukatlar ucuza hallediyolar bazı avukatlardan fikir alın görüşün genede derim.Ama geneldede işçiler kazanıyor alıyolar davayı zaten kazanınca tüm masraflarda karşı tarafa geçiyor mutlaka avukatla görüşmelisin.Son olarak iş yerinden resmi çıkışın verildikten yanlış hatırlamıyorsam en geç 1ay içinde sgk ya başvurarak işsizlik maaşı alabiliyorsun sadece 2yıllık sigortalı isen 6ay tahminen 300tl alırsın her ay buna mutlaka başvur.Ama dediğim gibi şuan resmi çıkışın verilmediği için hiç birini yapamazsın ne zaman çıkışın verilirse mutlaka haberdar ol.

  • pardon işsizlik maaşı için işkura gideceksin onu yanlış yazdım.

 • bir muhasebeci olarak sana yardımcı olmaya çalışayım herşeyden önce bordo imzalarken almış olduğun ücretin içinde agi vs varmıydı bir hatırla maaşlarınız bankadan mı ödeniyordu çünkü 10 işçi ve üzeri olursa aylık stopaja tabi olduğu için bankadan yatmak zorunda sana elden istifa ibraname imzalattılar mı? bütün alacaklarımı aldım şeklinde bir kağıt imzalatmış olsalar bile artık hiç bir geçerliliği yok çünkü bütün kıdem,ihbar tazminatı ayni yardımlar bunların hepsi banka dekontuyla ibraz edilmek zorunda sen bunların cevabını verirsen yardımcı olabilirim sana birde yaşın kaç?

  • maas bordosunu hatırlamıyorum maaşımızı bankadan alıyoruz 1 çocuğum var 28 yasım bana cıkısta ımzalattıgı k�ğıtla işkur gıdıp işsizlik maaşı almam için bır belgeymiş başka herhangi bir belge imzalamadım iki yıla yakın çalıştım egerki maaşımıza yansıdığını soylemış muasebecı agi leri ama o zamanda asgari ücretten eksik alıyor olurum o zaman bu durumda ne yapmam lazım

  • işçi çıkış bildirgesinde işveren tarafından fesihle işten çıkarıldıysan 1-0 öndesin bilgin olsun ... işçi sana verdikleri çalışma belgesi olabilir verdikleri kağıt üzerinde çıkış bildirgesi yazar ve çıkış tarihi 1 kabul edilmekle birlikte 30 gün içinde işkura işsizlik ödeneği için başvurabilirsin.süreyi geçirmemeni tavsiye ederim. öncelikle iş yerinden çıkış bildirgeni iste barkodlu olur zaten o.

  • çocuk eğer senin üzerindeyse agi ile birlikte 786 tl gibi bir ücret yatması gerekir bankaya eğerki sen bu ücretten daha düşük aldıysan bunu bankaya yatan parandan hesaplayabilirisn ve o şekilde başvuru yapabilirsin çünkü 1. çocukta %7,5 gibi bir rakam senin asgarigeçim indirimindir. eğerki aldığın maaşlarında agi hesaplanmadığna dair bir şüphen vrsa resmiyetten işyerin sana bu bordrodan 1 nüsha vermesi zorunludur bunları ordan talep edebilir bnkaya yatan paranla karşılaştırabilirisn

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Şu anda aktif görünmen işyeri aylık prim bildirgesini göndermediği için görünüyordur. Bunun için ilk aşamada dava açman çok saçma olacaktır. İlk önce doktor raporun la birlikte(hastalık sebebi ile dediğin için) Bağlı bulunduğun SGK il müdürlüğüne şikayet dilekcesi vereceksin, Sgk müfettişleri İş yerini arayarak senin evraklarını işten çıkarılma sebebini varsa istifa dilekçen gibi vs bilgileri iş yerinden taleb edecektir. Sgk müfettişleri bu tür durumlarda genel olarak işciyi haklı görerek kıdem ihbar tazminatının işciye ödenmesi kararı verir ve iş yeri buna uymak zorundadır. Bunlardan sonra işyerin ödemezse mahkemeye verirsin ki müfettiş raporu olduğu için %90 kazanır ve alacaklarını faiziyle birlikte tahsil edersin ve avukata da gerek yoktur. İş mahkemeleri sana yardımcı olacaktır.

  İşine yarayacağını düşünüyorum,

  Sevgiyle,

 • iş mahkemesine başvurarak davanı açıcaksın. haber verilmeden çıkarıldığın için ihbar + 2 yıllık kıdem tazminatını talep ediceksin. Bunların haricinde alamadığın hakların var ise onlarıda talepte bulunabilirsin.

  Yalnız mahkemeye orada çalıştığını ispat etmene gerek yok çünkü sigortalı çalışan birisiydin. Çıkarıldığın maddede onların haklı olmadığını düşünüyosan bunu mahkemeye ispatlarsan davayı kazanman yüksek olasılıktır.

  Çıkışını verdikleri zaman tazminatını aldığına dair herhangi bir belge imzalamadın demi ?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 33
 • Öncelikli soru;

  Nerede,ne zamandan bu yana çalışıyor ve işten çıkarılma nedenin ne?

 • işkur bu işi cozmelı,kımseye hakkını yedırme 5 lira olsun al,begenmezsen gıt sadaka ver

 • SGK'ye bildir durumu ihbar et.

  Bir avukatla gorus vekin tahin et. Cocuk yardimi parasini bilemiyorum ama tazminatini alirsin emin ol

  Sosyal guvenlik kuruluda is yerine saglam ve yagli bir ceza yazar (halen aktif oldugun icin)

  Senden krali yok

 • Avukatla işin yok SGK ya git yardımcı olsunlar ya da danışma hattını ara

 • Sizden kaynaklanmayan sebepler veya sizin istifanız nedeni ile çıkarılmadı iseniz tazminat hakkınız vardır...

  Size tavsiyem kesinlikle HİÇBİRŞEYE İMZA ATMA...

  Çok sıkıntı olursa SGK ihbar et işveren arkadan koşar... en olmadı BIMER'e şikayet edebilirsin...

 • cmuk tan ücretsiz avukat talep edebilirsin

  • o ne yaa neresi orası burası İstanbul degıl kıçı kırık bir ilçe egede o kadar cok imkan yok maalesef ki

  • bütün adliyelerin bu konuda hizmeti var adliyeye gidip gerekli belgeleri öğreneceksin milyarlar kazanabilirsin tazminatta açarsın avukat senin bütün işlerini ücretsiz takip ediyor, etmek zorunda. devlet görevlendiriyor onu.

 • işkura git ve bir şikayet dilekçesi ver onlar soruşturma yapacaklar ve sana bir avukat atayacaklar bilgin olsun

 • bebem şirket batmış bile olsa iflastan kalanlarla işçilerin tazminatları ödenir. senin işveren flas etmediği halde vermiyor. hakkını ara, enayi olma. ücretsiz avukat da tutabilirsin.

 • nerde yani hangi ilde oturuyorsun?hangi sebepten dolayı olursa olsun tazminatını vede diğer haklarını vermek zorundalar.birde herhangi bir kağıda imza attın mı?

 • imza atmayacaktın eger iimza atmış isen avukart birsey yapamaz sana 2 yıllık için ihbar haric vermesi gerecen para 2140 tldir ama imza attıgın icin herseyi kabullenmis sayılırsın ayrıca eger imza atmasaydın ben sikayet etmeye gidiyorum dedıgınde zaten senin haklarını veririlerdi cünki devletle oyun olmayacagını onlar senden iyi bilirler

 • doğruca iş mahkemesine her zaman işçi lehine karar verirler avukata ihtiyacın olacağını sanmam

 • Bazı avukatlar davayı alıyor sonuçlanınca parasını alıyorlar biraz yüksek yüzde verirsin kabul ederler..

 • cıkısınla ılgılı her hangı bır evrak ımzaladınmı?

 • iş hukkuna göre bir yıldan fazla çalıştığın için vermek zorundalar çünkü tazminatta hastalık bahane değildir avukat pahalı ama sonra alacağın tazminatla giderlerinde karşılanmış olur

 • işten çıkarılma nedenin çok önemli. önce bir avukata danış . haklıysan sonuna kadar gidersin ve avukata verdiğin paranın mislini kazanırsın tazminatın haricinde.

 • Ödemek Mecburiyetindeler

 • sigortalı isen çatır çatır alırsın. ayrıca çıkarken sana kağıt felan imzalattılarmı?

 • adına sahte imza düzenleyecekler daha hazır ol sürekli çıkışına netten dikkat et sen imza atmadıkça tazminatsız işten çıkaramaz.

 • tazminat alsan ne yapcan ya bırak haram et.

  • işe başlayana kadar en azından kerdi borcumu oderım dıye dusunmustum sakıncası var mı,

  • alabilirsen alabilirsin ama hiçbiri tazminata vermek istemiyor avukat tutsan bile bir yolunu bulur vermezler.

  • eğer avukat tutulursa söke söke alır parasını.

 • SGK ya git.

  Hem işsizlik maaşını (Her ay sigorta priminize ek sizin adınıza işsizlik hissesi alır SGK) hemde tazminatınızı istediğinize dair düzgün bir usluplu dilekce yaz.

  işyeri sicil numaranı bilmen işlemleri daha hızlandırır. bunu bilmiyorsan işyeri unvanı vergi dairesi yeterlidir.

  SGK toleransın 0 oldugu bir kurumdur.Adamın gözünün yaşına bakmaz..

  İşvereni süründürebilirsin.

 • Daha Fazla (19)