Kabin Memurluğu Başvuru Nasıl Yapılır? Puanı Ne Kadar Olmalı

başvuranlar çok, olmadı diye ağlayan bol, nasıl bir meslektir bu arkadaşlar o kadar parayı adama sırf ingilizcesi iyi diye verceklerini sanmıyorum. Çalışanlar alışma sürecinden bahsediyor. Her mesleğin başvurmadan önce iyi yanları anlatılır hep, yok geziyorsun sürekli yok bilmem ne, kendimi bilirim merakım gitti mi bir yerden bir daha gidesim gelmez ,işim olmadıkça gitmek işkence gelir:) Work and Travel macerası bu konuda kendimi tanımamı sağladı. Bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum:) Lütfen birileri inanılır birşeyler söylesin... +1 cepte korkmayın:)
Güncellemeler:
+1 yıl
Evet arkadaşlar cevap veren herkese sonsuz teşekkürler:) Sonradan görenlerin de bilgi paylaşımı yapmayı ihmal etmemelerini rica ediyorum. Hepinize İyi geceler:) +1ler bitmez korkmayın.:)
0 0

En İyi Kız Görüşleri

 • Kabin memurluğu asla sadece yabancı dile bakmaz. Hatta sadece İngilizce bile yetmez.

  Muhakkak fiziki özellikleriniz uygun olmalı. Kilonuz, boyunuz ve belki güzelliğiniz de...

  Özellikle THY'nin birçok mülakatı olduğunu duydum. İnsan ilişkilerinizin nasıl olduğunu anlamak için psikolojik teste tabii tutuluyorlar. Size hakaret edip sert davranıyorlar ve karşınızdakinin bir müşteri olduğunu düşünmenizi istiyorlar. Bu da kabin memurluğu için en önemli ve zor sayılabilecek sınavlardan biridir sanırım.

  İngilizce'nin yanında bir dil daha isteyenler oluyor. Özellikle Almanca, Fransızca ve Japonca.

  Mülakatı ve sınavı geçerseniz de mesleki anlamdaki zorluğu/kolaylığı tartışılır. Ben bu konuda bir tecrübem olmadan, sadece araştırmalarım ve birebir konuşmalarımla söylüyorum ki, her şeyden önce ilginiz olması lazım. Gülü seven dikenine katlanır mantığı bir nevi... Sonuçta hostes/host olarak bir düzeniniz olsa da kendi ülkenizdeki, ailenizdeki düzene ayak uyduramazsınız. Bayramınız, tatiliniz bir değil. İlk 6 ay yurt içi, 6 aydan sonra yurtdışı çalışırsınız.

  Ama en güzel otellerde konaklarsınız. 1 haftada 1 yılda göremeyeceğiniz kadar yer görebilirsiniz. Her şeyi geçtim genel kültür açısından çok önemli bir avantaj bence.

  • yabancı dili olmayan tanıdıklarım var, 10 seneye yakın süredir yapıyo, ama o kadar süre içinde belki dil eğitiminden geçtiyse az çok bilemem, valla mülakata gidesim geldi ne diyeyim işi istemesem bile, iyi bir tecrübe olur:) siz de mi bu işteydiniz acaba? full kız alırım ben olsam onların yerinde erkek kontenjanı fazla mı? Yurtdışında gezmek için verdikleri ücret miktarı nasıl? çok teşekkür ederim:)

  • İstisnai durumlar olabilir, hele ki 10 yıl öncesindeyse :) Bir tanıdığım, İngilizce bilmediği ve boyu yetmediği için yolcunun bavulunu yerleştiremeyen hosteslerin olduğunu söylüyordu. İşte bunlar hep torpil :)) Çalışma süresinde dil eğitimine gitmiş de olabilir, kendiliğinden geliştirmiş de olabilir. İngilizce pratik isteyen bir dil takdir edersiniz ki. Hayır ben bu işte değildim ama bir ara çok araştırmıştım, okulum bitince kabin memurluğuna başvuru yapma niyetindeyim :)

  • Erkek kontenjanı diye bir şey var mı inanın bilmiyorum ama mantıken baktığınızda eşit olması gerekiyor, sonuçta kriterlere uyduğunuz takdir de sizin de doğrudan host olabilme hakkınız var. THY dışındaki havayolu şirketlerinin ücretleri ahım şahım değildir. THY'de eminim çok güzel imkanlar vardır ek ücret konusunda.

  • Hepsini Göster
 • Yakın bir arkadaşım Eskişehir'de kabin memurluğu okudu. Lisede de hep derdi ben hostes olucam diye. Oldu da... Hayatından da epey memnun. Ama izinleri hiç belli değil. Özel bir şirkette çalışıyor. En lüks otellerde kalıyorlar, maaşları iyi. Ama kışın yazın aldıkları paranın neredeyse yarısını alıyorlarmış. Yazın 3000 ise, kışın 1700 falan. İstanbul'da oturuyor doğal olarak. Ev kirası epey yüksek. O Mekke-Medine uçuşlarından pek memnun değil (pek dindar biri değildir, o uçuşa katılan yolcuları pek geveze buluyor). Ha bir de işe başlarken sözleşme imzalatıyorlar. 5 sene evlenmek yok diye. Feshedersen atılıyorsun falan. Dille de alakası yok. Arkadaşım sadece güzel bir kız :) Torpil gerekli. Erkeklerin pek şansı yok bu tarz işlerde eğer gerçekten mükemmel değillerse.

  • teşekkürler sözleşmeyi 10yıl diye duymuştum ama farklılık gösterebilir tabi ki, evet benim güzel olan tanıdığım var boy tutmamasına rağmen, dil bildiğini de sanmam ama kedi gibi derim ben ona güzel ve tatlı küçüklüğü ve şirinliğiyle( yaşı büyümüş olmasına rağmen) Dil de öğrenmiştir bu zamana kadar... evet enterasan sadece başvuran çok kişi var erkek olan da... bilgi almak istedim uğraşmaya gerek var mı çok teşekkür ederim, bir şans denemekten ne kaybederiz ki zaten

  • Tabi ki denemelisin. Alemin Kralı dizisinde Jülide iş başvuruları yaparken kurumun görüşüne göre giyinmeye gayret ediyordu :D Sana da onu tavsiye ederim. Ufak detayları yakalayarak karşındaki beyi ya da hanımı etkileyebilirsin.

  • Beni sevmeyecekler içimde hala heves olsa da:) salla gitsin sürü psikolojisi arkadaşlardaki sevinç umut bana bulaştı işte:) Deneyecez tabi :) Birçok şeyi sadece denediğimiz gibi, denemeye de alıştık zaten :D

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • +1 ini al gireceğin işin patronuna sok.

  şimdi soruna dönelim genç.

  kabin memurluğu dediğin bildiğimiz hosteslik. o işe girmek oldukça basittir.

  4 yıllık üniversite bil, ingilizcen iyi derecede olsun, boyun kilon görünümün ideal olsun rahatlıkla sun expres, onur air gibi firmalara girebilirsin, tabi ki kontenjanları açıksa.

  ilk etapta thy hayal olur. tecrübe yaşadıkça oraya da rahat girersin.

  çok parlak bir iş dalı olarakta düşünme bence, alt tarafı hostsun.

  kimse üniversiteyi host olayım diye okumamıştır.

  • bravo ilginç cevap ve ilginç havalar ne iş yapıyorsunuz merak ettim, burada kanıtlama gibi zorunluluğun yok nasılsa istersen pilotum de, fark etmez. kimse üniversiteyi işsiz kalmak için de okumadı adamım emin ol üniversite ingilizce herkeste var diğer kriterler bizim düşündüğümüz mevzu Çalışan yakınlarım senin dediğini demiyo nedense fakir adam sen kimsin:) Malum yurdum insanı her kafadan ses çıkar biz de kulak verdikçe gelen değişik laflar deli etmekten ziyade güldürür:)

  • ben aslında seni küçük görmüyorum. sadece halinize üzülüyorum. neden? ben gemiciyim, usta gemiciyim maaşım firmasına göre değişiyor en son 1.500 euradan 6 ay çalıştım, bundan sonraki seferim çin'e olacak bu anlaşmamda 2.000 euro dan oldu uzak yol olduğu için. ben okumadım, liseyi bitirdim ehliyet kursundan alır gibi gemi adamlığı cüzdanı aldım ve çoğu üniversiteliden daha iyi maaş alıyorum ve işimi çok seviyorum. sen 4 yıl oku ingilizce bil kalk host olmanın peşine düş. hiç hoş değil.

  • bunun için miydi yani diyorum

  • Hepsini Göster
 • BUYUR KARDEŞİM BEN KABİN MEMURUYUM.

  • anlat hocam:)

  • Bence en başta sen anlatmalısın.Mesela neden kabin memuru olmak istiyorsun ?

  • Öncelikle gerçekten dünyanın en zor mesleklerinden birisi olduğuna inanıyorum.Sürekli havadasın ve gece,gündüz yaz kış uçuyorsun.benim ve bütün meslektaşlarımın en büyük çilesi türbülans ist sidney aktarmasız 10 saat uçtuğumuz oluyor ve sidney de otele gittiğimiz zaman baş ağrısından uyuyamadığımız zamanlar oluyor.bunun için sıkca alkol tüketiyoruz hatta uyuşturucu madde kullanıp uçan arkadaşlarımda var ve daha birçok problem aile bağların çok zayıf oluyor

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 6
 • Bir tanıdığım hosteslik yapıyor. Doğru düzgün izni falan yok. Ama parası baya iyiymiş sanırım. Biraz tip lazım ona.

 • zamanında çok araştırmıştım herkes yok geziyosun şöyle güzel böyle güzel dyebilir ama bayram tatili yılbaşı tatili gibi zamanlarda çalışacağın muhtemel. uçuşlarının hangi saatte olduğu belli olmayabilir. düzenli bir yaşam zor gibi gözüküyor. ayrıca sadece ing. yeterli olduğunu da sanmıyorum diğerlerinden bir farkın olmalı 2.dil gibi

  • ya millet ingilizce var yazıyo cv ye ama konuşmaya gelince birşey beceremiyo karşısına yabancı çıktı mı, ''anlıyorum ama konuşamıyorum'' arkadaşlardan en çok duyduğum laf pratik yok, İkinci dili olan adam da kolay kolay gelmek istemez böyle bir işe başka hayalleri vardır onun, başka ülkede yüksek lisans doktora vs, Tabi şanslı doğmak diye de bir şey var adamın annesi fransız babası alman kendisi türkiyede büyümüş, öyle adamların böyle işlere ilgi duyacağını sanmam yani

  • 10 kademeden oluşuyo diye biliyorum bn .sınav var sağlık kontrolü var birde ing. birebir konuşma zaten bilmeyen o kısımlarda elenir bir arkadaşım gitmişti 2 sene önce hostluk için oda elendi elemeler çok sıkıymış.

  • sağlık kontrolü bizim ücret ödemek zorunda olduğumuz kısım mı?=

  • Hepsini Göster
 • ben ingilizce sözlü mülakatta elenmiştim :) amerikalı adamla sözlü mülakat mı yapılır aga :)

  • amerikalılarla çok takıldım ben aga, sözlü kısım yazılıdan kolaydır bence ya, amerikalıların ingilizce konuşma şekli farklı onu mu demek istedin amerikan aksanı falan yani? başka neler vardı?

  • yazılı ingilizce yoktu 2006 da girmiştim ben sadece sözlü mülakat vardı adam konuştu durdu hiç bişey anlamadım dedim abi ben çıkayım mı ? güldüler çıktım ve elendim :)

  • hacı konuşma olayına sonradan takılıp düşünseydin be ya yabancı dil isteyen işlerde konuşma çok önemli ayrıca yazılıdan daha kolay emin ol, o yıllarda hemen gider gitmez sözlü mülakata mı alırlar hangi aşamalardan geçtin?

  • Hepsini Göster
 • THK için başvuruda bulunmuştum liseden sonra. sınavına ve mülakatına girdim daha sonra vazgeçtim bu meslekte mutlu olamayacağıma karar verdim. 1 sene içinde 50 kere aradılar yakamı bırakmadılar zor kurtuldum

  • Bu bir yalan o kadar çok kabin memuru olmak isteyen aday varken, istemeyen birini hiç bir havayolu şirketi 50 kere aramaz.

  • aynen bence de, thy nin müşterisi olmayan kimseyi kolay kolay aradığını duymadım ben

  • Arama kayıtları durmuyor ama yıl içinde attılan onlarca mail duruyor niye yalan söyleyeyim ki ilginç :)

 • 30 yaşına kadar iyidir 30undan sonra özel sektör baskısı bezdirme mantığıyla meslekten souturlar .

  • sizin mesleğiniz mi yoksa?

  • bende uaçk teknisyeniyim . kabin hizmetleri okuyan arkadaşlarım vardı sadece. şuan hala irtibat haindeyim . alınırken ince elenip sık dokunmasından alındıktan sonra baskıdan çok şikayetçiler . ayrıca erkek için uygun değil dye söylüyorlar

  • bugünler bir grev havası söz konusu duyduklarıma göre, benim de tanıdıklarım var da şu an samimi değiliz pek, acil ihtiyaç olduğu zaman bilet bulan tipler, erkek için neden uygun değil hocam? Garsonluk tarzı şeylerden dolayı mı?

  • Hepsini Göster
 • Açıkçası fizikte bile güneş ışığına doğru uçtukları için zaman kavramını aşmaları ve geç yaşlanmaları konuşulan güzel bir meslektir. Çalışan bir tanıdığım olmasa da çok fazla uçak kullandıgım ıcın hosteslerle konusma fırsatı buluyorum. Sehır ıcı ucuslar o kadar yorucu olmasa da ülkeler arası ucuslarda kısıyı zorlayan bır meslek. Tatıllerı ne sıklıkla oluyor bılmıyorum ama sureklı havada olmak bıle benı korkutuyor. Sanırım parası,tatılı vs gıbı seylerden once havada o kadar uzun sure kalmak ve hayatınızın buyuk bolumunu yollarda gecırmeyı goze alabılmenız gerek

 • Şu an için en iyi sektör havayolları türkiyedeki en avantajlı firma thy extra 2.dil 5bin TL e kadar maaş var ama iş yorucu bayram haftasonu falan yok bunları göz ardı etmelisin

  • Hayat kısa pegasus la yakala ;)

 • İlk fizik ve görselinin olması gerek sonra akıcı şekilde ingilizce hatta yanına bir dil daha istiyorlar bilmen gerek... ve en önemlisi arkanda dayın olması gerek :)

  • ingilizce, fizik, dayı kısmı tamam diyelim şimdilik geri kalanı nelerdir acaba

  • eğlenceyi macerayı gezmeyi seviyorsan keyifle yaparsın bir süre bıkmazsın aynı yerlere sürekli gitmeye başladığın an biraz sıkıcı olur ama o zamana kadar alışkanlık olur. Benim arkadaş çalışıyodu senelerdir halada çalışıyo

  • dayı kısmını açar mısınız şirketin içinden mi dışından mı yoksa hepsi mi ne kadar referans yazsan kar misali okulunda seni seven prof.lar falan... şirketin içindeki çalışanlar ne kadar yardımcı olabilir? var mı böyle bir şans sizce

 • o işi yapıcaksan en iyi şartları thy sağlıyor, hostes tanıdıklarım var en düşük 2500 lira ile başlıyosun uçuşlarına ve kıdemine göre maaşın artıyor, fakat thy'de ilk 6 ay veya 1 sene sözleşmeli almaya başladı. İşin güzel yanı çalışırken bir sürü güzel yer görüyorsun ama zor yanıda insanlarla ve ihtiyaçları ile uğraşmak zordur, uzun uçuş süreleri olacaktır 10 saat gibi 12 saat gibi, düzensiz uyku saatlerin olacak gece 4'te uçuşun olacak 2 de hava limanında olacaksın, 12 saat amerika'dan uçup geleceksin, 1,5 gün gibi dinlenip en fazla tekrar amerika veya çin uçuşların olabilir, aynı gün yurt içinde 5 ayrı şehre uçabilirsin. Parası gayet güzel ama verdikleri paranın fazlasıyla karşılığını alıyorlar senden emin olabilirsin.

 • ilk defa duydum desem dislanir miyim ki? :(((

  • yok kanka duymamış ol ok.

 • para iyi de kaybettiğin sağlığın ne olacak iş hastalıklarından kulak ile ilgili büyük sorun yaşayacaksın iyi düşün derim.

 • Merhaba
  Sun express mülakatına hazırlanıyorum.
  Bir kaç sorum var bilgisi olan var mı?