Kıyakçılık diye bir meslek varmış tam olarak nedir?

Bu mesleği yapmak çok garip değil mi sizcede?
0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • Kıyakçılık kelimesi aslen "kolaylık sağlama" anlamına gelen kıyak kelimesinden türetilmiştir. Kıyakçılık adı verilen bu meslek, işçilere maddi ve sosyal haklar açısından avantajlar sağlar. Bu avantajlar, işçilerin yaptığı zorlu ve tehlikeli işlere karşılık olarak düşünülür.

  Kıyakçılık, genellikle riskli ve zor çalışma şartlarında çalışan işçiler için uygulanır. Bu meslek, işçilerin çalışma motivasyonunu artırmak, daha iyi koşullarda çalışmalarını teşvik etmek ve işveren ile işçi arasında olumlu bir ilişki kurmayı hedefler. Ancak, bazı eleştirilere maruz kalan kıyakçılık, çalışma şartlarının düzenlenmesi ve adil bir çalışma ortamının sağlanmasıyla daha sürdürülebilir bir sistem oluşturulmaya çalışılmaktadır.

  Kıyakçılık, ormanda ağaç kesimi, kömür ocağı işleri, maden ocaklarında kazı işleri ve benzeri meşakkatli ve zorlu işlerde çalışan işçilere, sosyal güvencelerin sağlanması amacıyla işveren tarafından sunulan destek ve kolaylıklardır.

  Kısacası meslek değil , zor ve riskli meslekten olan çalışanlara sağlanan olanaklardır.

  Örnek dersen ; kömür madeninde çalışanlara verilen temizlenme duş alma olanağı olabilir

  • Googlede bu şekilde açıklamayla çıkmıyor kelime anlamı kıyaçılık mesleğinin, atlarla ilgili bir şeyden bahsediyor açıklamadan bahsediyor, kıyakçılık mesleği ama evet kıyakçılık kelime anlamı bakımından senin dediğin gibi meslek değil yardım ve destek içerikli bir kelime anlamı taşıyor. “Kıyakçılık tek başına yazılınca başka bir kelime anlamı taşıyor, kıyakçılık mesleği denilince farklı anlama kayıyor.”

 • Atlara yapılan bir işlemin adı 😁

  • Evet ama çok garip değil mi sencede 😁

  • Evet garip bir meslek

  • Hayvan doğurtmayı anladıkta bu ilginç.

  • Hepsini Göster

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?