KKTC Uyruklu Üniversite Nedir?

KKTC uyruklu üniversite nedir? Arkadaşlar bilen aydınlatsın lütfen.
Güncellemeler:
+1 yıl
Mesela Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Gastronomi bölümünde KKTC uyruklu yazıyor bu ne demek?
0 1

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ülkemizdeki üniversitelerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere açılan kontenjan dışında yabancı uyruklu vatandaşlar için de belli bir sayıda kontenjan açılır. Bu kontenjanlara YÖS ile girebiliyorlar. Yabancı öğrencilere açılan kontenjan dışında başka bir kontenjan da KKTC uyruklu öğrencilere açılıyor.

  KKTC Uyruklu Ne Demek?

  kktc uyruklu üniversite ne demek
  kktc uyruklu üniversite ne demek

  Üniversite eğitiminden önceki eğitimini KKTC yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde almış öğrenciler KKTC uyruklu olarak değerlendirilir ve Türkiye’de bulunan ve KKTC uyruklu öğrencilere kontenjan açan üniversitelere girebilir. Fakat öğrencilerin YÖS’e girip buradan belli bir puan alması gerekir. Sonrasında sıralamasına göre bir üniversite tercihi yapabilir.

  KKTC Uyruklu Üniversite Nedir?

  kktc uyruklu ne demek
  kktc uyruklu ne demek

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ihtiyaç duyulması halinde bazı devlet üniversitelerinin bölümlerine KKTC uyruklu olan öğrenciler kontenjan açmaktadır. KKTC uyruklu üniversitede KKTC uyruklu veya lise eğitimini KKTC’de tamamlamış öğrenciler, lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora yapabilmektedir. KKTC uyruklu üniversiteyi bu şekilde açıklayabiliriz.

  KKTC Uyruklu Kontenjan Nedir?

  kktc üniversiteleri ne demek
  kktc üniversiteleri ne demek

  KKTC uyruklu kontenjan da üstteki terimler kadar merak edilen bir terimdir. KKTC uyruklu kontenjan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden, lise eğitimini KKTC’de tamamlayan öğrenciler YÖS’e girdikten sonra başarılı olmaları halinde Türkiye’de bulunan üniversitelere girmeye hak kazanırlar. Bu öğrenciler için özel bir kontenjan açılır. Bu kontenjana KKTC uyruklu kontenjan denir.

  KKTC uyruklu kontenjan her sene ÖSYM tarafından belirlenir. Ayrıca KKTC uyruklu öğrenciler GCE- A level sınavından başarılı olmaları halinde burs alabilirler. Bunun yanı sıra sınavdan aldıkları başarı sırasına göre KYK yurtlarında kalma hakkı da kazanabilir veya okul harcı yatırmama gibi avantajlardan yararlanabilirler.

  KKTC uyruklu nedir ve üniversite KKTC uyruklu ne demek sorularına yanıt vermeye çalıştım, umarım işine yarar.
  Yurtdışında üniversite okumak konusunda bilgi ve görüşlere buradan ulaşabilirsiniz.

 • Anladığım kadarı ile Onsekiz Mart Üniversitesi KKTC uyruklu asistan alımı olacığıdır.

En İyi Kız Görüşleri

 • Anladığım kadarıyla üniversitelerde tamamen uyduruk rakam veriyorum hacettepe tıp alınacak kişi 59 altta aynı şekilde hacettepe tıp (kktc uyruklu) ve bir kişi yazıyor ve diğerlerine göre o bir kişinin puanını daha düşük tutuyorlar. Kktc uyruklu olup o bölümü isteyen öğrencilere bir nevi avantaj oluyor türkiye genelini değil ada genelinde bir yarışa giriyorlar. çünkü eğitim sistemi karşılaştırılırsa genel olarak düşük kalıyor kktc

 • kıbrısta olan üniversite

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • orada olan üniversiteler

 • Lefkoşa Üni.

 • ordaki üniler iste