Munazaram var. konu din bireysel mi toplumsalmi benimki bireysel biraz örnek falan verırmisiniz veya toplumsalı curutecek tezler?

Örnek verırmisiniz arkadaşlar
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Bugün dünyada mevcut devletlerin yarısında bile kitabın kavlince bir demokrasi yoktur, olanlarda da -özü aynı olmakla beraber- farklı uygulama ve anlayışlar mevcuttur. Çağdaş demokrasilerin tarihi de oldukça yenidir. İslam''dan söz edilirken yaklaşık on beş asır tarihe ve coğrafyaya damgasını vurmuş bir ilâhî (vahyedilmiş kitabı bulunan) dinden bahsedildiği unutulmamalıdır. Günümüzde devletlerin bir kısmında benimsenmiş bulunan ve daha çözülmemiş birçok da problemi olan bir siyasi sistemi din yerine koyup, ilâhî bir dini ona göre yeniden biçimlendirmek, onun dar kalıpları içine sokmak en azından bir sapmadır. Doğru olan yaklaşım, dini kendi tarihi, esasları ve değerleri içinde demokrasiyi de kendi mahiyeti çerçevesinde tanımlamak, karşılaştırılacak tarafları varsa bunların karşılaştırmasını yapmaktır. Son iki yüz yılda insanlığın bir bölümü tarafından benimsendi ve kısmen uygulanıyor diye dinle demokrasiyi değiştirmek de, dini demokrasiye hapsetmek de yanlıştır. Demokrasi insan icadı bir sistemdir, insan gibi onun da dine ihtiyacı vardır, dinsiz demokrasi insanı mutlu edemez, insanın yaratılıştan gelen ihtiyaçlarını karşılayamaz.

En İyi Kız Görüşü

 • Din bireyseldir konusuyla aslında öndesin.
  Çünkü din aslında bireyseldir.
  Din bireyseldir çünkü işlediğimiz iyilikleri sadece kendimiz görebiliriz, bizim bir yavru kediye süt almamız toplumu alakadar etmez lakin bize sevap kazandırır.
  Din bireyseldir çünkü biri dua ettiğinde inandığı şey ve onun arasında iletişim olur. Toplumun bununla bir alakası yoktur.
  Dinin toplumsal olabilmesi için tanrıyı oyla seçmemiz gerekirdi.
  Ya da tanrının başa gelmesi için belirli şartları kendinde barındırması gerekirdi.
  Ancak dinler dogmatiktir ve tanrı kusursuzdur. Din eğer toplumsal bir konu olsaydı, o zaman dinler eleştirilebilir olurdu. Nasıl ki siyasi partileri eleştirebiliyoruz, aynı şekilde dinleri de eleştirebiliyor olmalıydık.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • Özel günler dışında ibadetlerin evde de yapılabilmesi

 • kişinin kendi iç dünyası bireyseldur yani

 • Birsesel olmak iyi

 • Bilsem yardımcı olurdum