Mutlu olmak için zenginlik, para yeterli mi?

Sizce mutlu olmak için zenginlik yeterli mi değil mi? ne düşünüyorsunuz? iş seçerken para odaklı mı olmak gerekir, iş hayatı nasıl ilerlemeli?
Güncellemeler:
+1 yıl
Bizim konumuz yeterlidir o yüzden ona göre fikirler verirseniz sevinirim
+1 yıl
Arkadaşlar sağlık diyip klişeleşmiş sabancı yorumunu yapmayın para olmadan tedavi olamazsınız
6 5
Bibilen

Aydın Serdar Kuru Ne Diyor?

Aydın Serdar Kuru
ICF Koçu, Uzman Eğitmen, Konuşmacı ve Yazar, Algı Yönetimi
 • Mutlu olmak için zenginlik, para yeterli mi?

  https://www.youtube.com/embed/AgXPhrkV0Bk

  Benim fikrime göre herkesin mutluluk tanımı farklıdır; kimi insan ailesiyle mutludur, kimi insan kitapları ile mutludur, kimisi konuşurken mutludur vs.

  Para, özgürlük açısından çok önemli bir faktör ama ana faktör değil. Paranın azlığı ya da çokluğundan çok, o para ile ne yaptığınız önemli.

  Mesela çalışmak zorundasınızdır, paranız vardır ama eğlenceye vaktiniz yoktur; bu sizi mutlu etmez. Her şeye dengeli bakmak lazım.

  Kişisel görüşüm;

  • Para çok önemli.
  • Paranın olması, olmamasından çok daha iyi. Ama asıl önemli olan paranızı kendi isteklerinize göre sizi mutlu edecek şekilde harcayabilmeniz.
  • "Sağlığınız yerinde mi, her durumda mutlu oluyor musunuz, paranızı harcayabileceğiniz sizi mutlu eden arkadaşlarınız var mı, topluma ne faydanız var?" Bu soruları kendinize sorun.


  Kendinizi sınırlamayın. Paranız olmazsa da mutlu olursunuz, paranız olursa da.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bazı konularda para tabiki ihtiyaç. Olmadan olmaz ama mutluluk gibi büyük bir şeyi sadece paraya bağlamak kadar basit olmayın lütfen. Öyle olsa zengin olan kimse de intihar etmezdi. Hayatta tatmin olabilmek, sadece para ile olan şeyler değil. Çünkü para ile doyurabileceğin şeyler sadece maddi olan zevklerin. Yığınlarca güzel kadın ve yakışıklı erkekle beraber olarak tensel arzularını tatmin edebilirsin ya da son model bir arabayı alıp gazına bastığın zamanki o tutkuyu hissedebilirsin ama ya ruhun? Onlarca kadınla beraber olsan da hep derinlerde birinin sevgisine ihtiyaç duyuyor olucaksın. O arabaya binip tutkusunu alsan bile yeri geldiğinde küçük minibüsleri ile mutlu mutlu seyahatine giden aileleri gördüğün zaman, onlara imreneceksin içinden. Sonra durup düşünüp diyeceksinki belirli bir yaştan sonra "Her şeye sahip olan benim. Yakışıklıyım/güzelim, param var, her istediğimi elde edebiliyorum. Peki neden o diğer insanlar benden daha mutlu? Halbuki onlardan fazlasına sahip olan ben değil miyim?"
  Zaman geçicek, alkole vurucaksın iyice kendine...
  Çünkü istediğin her şeyi elde ettiğinden hayat artık çok sıradan bir hale gelicek...
  Hep arayacaksın, arayacaksın ama ihtiyacın olan şeyin ne olduğunu bulamayacaksın. Çünkü sen her şeyin "madde" olduğunu, "para" olduğunu düşünücek kadar kendini ve hayatını basite indirmiş olucaksın.
  Hayatta her şeyin "para" olduğunu söyleyerek sadece kendinizi aşağılıyorsunuz ve ne kadar harika bir varlık olduğumuzu unutuyorsunuz...
  Sevmek, sevilmek, sağlık, doya doya yaşamak, hayatı sevdiğin dostların, sevgilin, arkadaşların ile paylaşabilmek, vakti geldiğinde minik minik bebişlere sahip olabilmek çok daha harika değil mi?
  İşte parayı da burada sevdiklerin için araç olarak kullanıcaksın, asla amaç yapmayacaksın. Amacın sevdiklerin olursa, sevdiğinin tek gülüşü bile seni dünyanın en mutlu insanı yapmaya yeter soran...
  Her şeyi değiştiren sadece bakış açışı...

  https://i.hizliresim.com/pggB1m.jpg

 • parasız hiç bişey olmaz. sağlık falan diyenlere çok gülüyorum çünkü benim bildiğim kadarıyla hasta olmadan ömrünü tamamlayabilen yok. zengin olsun fakir olsun mutlaka herkes bir gün hasta olacak. zengin olursan adam muamelesi görürsün fakir olursan köpek muamelesi. onun için her zaman için öncelikli hedef zengin olmak. zengin adam mutlu adamdır. zenginin mutsuz olduğu zamanlar olur mutlaka ama fakirin ki kadar uzun süremez o mutsuzluk. çünkü varlık her zaman geleceğe dair umut verir. zenginin problem çözmede kullanacağı metalar daha fazladır. Fakir bir problem olduğu zaman eli kolu hemen bağlanır. çünkü parası yoktur, 'ah bir param olsa şunu yapardım, bunu yapardım' der durur. Zengin bu tip durumları otomatikman geçer, çözüme daha çabık ulaşır. Fakirin umutsuzluğu, karamsarlığı ve mutsuzluğu katlanarak çoğalır. Geleceğe dair kötümserliği kümülatif olarak artarken zengin buraları çoktan aşmıştır. Zenginlik mutluluk getirir ve bu mutluluk asla bir fakirin züğürt tesellileriyle ölçülemeyecek kadar büyüktür.

En İyi Kız Görüşleri

 • zenginlik mutluluk getirmiyor malesef ki. maddi durum olarak kusursuz olabiliriz ama maneviyat olarak gerçekten değiliz. ailesel problemler artıyor parada artınca. aldatmalar, miras kavgaları yüzünden ailede küslükler, ilgisiz büyütülen sevilmeye muhtaç çocuklar oluyor genellikle böyle ailelerde (kendimden biliyorum). bu işin aile kısmıydı birde aşk hayatına değineyim. üstünüzdeki marka kıyafetleri görüp kendi çıkarları için bize aşık numarası yapan, bizden ve ailemizden yararlanmaya çalışan kişi çok. bazılarımız o kadar saf ki o kişilere inanıyoruz. şimdi diyeceğim çok klişe olacak belki ama parayla "gerçek" aşk satın alınamıyor. sevdiğimiz kişi bizi paramız var diye sevmiyor bize aşık olmuyor (bahsettiğim karaktersizler haricinde). ayrıca küçüklükten gelen herşeye sahip olma psikolojimiz ne yazıkki hayattan çok fena kazık yememize sebep oluyor.

 • zenginlik mutlu etmez, cogu zengin ailelerde huzur eksikligi var. huzursuz bir ev de nasil mutlu olunur ki..

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

64 87
 • Mutluluk sevdiğim şeyleri yapmaktır bana göre ama malesef benim sevdiğim her şey parasız olmuyor 🤷

 • Mantıksal olarak bakarsak, evet yeterli.

 • Hayır

 • Yeterli degil ama gecinecek kadar para lazim.

 • Para fiziken konforu sağlar, ruhsal rahatlığı değil. Yani zengin olup, mutsuz olan da vardır.

 • Parayı ben bir araç olarak görüyorum. İhtiyacım kadar olsun yeter. Bir iş kuracağım örnek 30 bin TL yeter diyorum. İşimi aşımı kazanacağım kadar. Paraya bu kadar güvenmemek tapmamak gerek. Benim 30 bin TL gitse o kadar üzülmem hayatımda o kadar değişiklik olmaz ama bir zenginin elinden servetini alırsan bir daha yaşayamaz. O yüzden para bir araçtır ve İhtiyacın kadarını isteyeceksin

 • Şöyle bir bakıyorum da fakir olanlar mutluluğu zenginlikte zannediyorlar , fakat zengin olanlar ise nedense mutluluğu hiçbir şeyde bulamıyor , canının her istediğine kolaylıkla ulaşabileceği için neredeyse hiçbir şeyden tat alamıyor. Gözlemlediğim kadarıyla asıl mesele fakir veya zengin olmakta değil , elinde olanla yetinmeyi bilmekte.

 • Para mutluluğu satın alır

 • Sağlık olmadıktan sonra para sadece anlık mutluluk verir

 • Kesinlikle hayır

 • Para sadece yardımcı bir element dir bana göre, parasızda olmuyor para ile de olmuyor. Zengin tanıdığım akrabam ve arkadaşım var çoğu bunalımda, zenginin borcu fakirden daha çok emin olun, adamlar kaçacak yer arıyor, bizim akrabamız evi arabayı sattı köye yerleşti ;) malını da çocuklarına bıraktı, emekli maaşı ile geçinip bostanında zaman geçiriyor. Kimisi de zengin parası ile gününü gün edip o açığı kapatmaya çalışıyor mutlu olan da vardır bilemem ama ben şahsen parayı da gördüm parasızlığı da, hiçbirşey 90 larda soba başında uzanıp tavana yansıyan soba ışığının verdiği mutluluğu, karlı kış gününde ailece soba başında kestane ve kızarmış ekmek keyfimizin verdiği huzuru veremez. Herşey kararında güzel,çok zengin olmak istemem şahsen. şu an orta halliyim iyiyim.

 • Yeterli tabi. Sağlık bile parayla herşey para.

 • Valla şu an için evet, çok şükür her şey çok güzel ama fena olmazdı kenarda köşede milyonlarım olsaydı

 • Kişiden kişiye değişebilir. Misal, beni para zerre mutlu etmiyor. Bir şeyler satın alarak mutlu olamıyorum demek ki.

 • yeterli degil

 • Yetmez ama bi miktar etkiler

 • Zenginlik olursa tabikide mutluluk olur sevdiğin insana istediğin şeyleri alıp mutlu edebilirsin o mutlu oluncaya sen olusun ama bu durumda gerçekten seni seven birini bulmak zor

 • Asla önemli olan huzur ve sükunet dünya malı insanın olsa ne yazar işin sonucunda ayrılık var 😣

 • Yeter

 • Sağlığın yerindeyse para her şeydir.
  Para =mutluluk

 • Daha Fazla (131)