Norveç kronu geleceği ve dolar kuru?

Dikkat ettim de ülkemizde ki tüm döviz kurlarının değeri dolara bağlı. Yani dolar yükselirse onlar da yükseliyor, azalıyorsa onlar da azalıyor. Benim merak ettiğim bunun nedeni nedir? Aklıma takılan diğer bir soru da dolar kurundan bağımsız Norveç kronu veya başka bir para birimi yükselebilir mi? Geçmişte böyle bir duruma tanık oldunuz mu?
#postmodernpokemon #ekonomi #para
0 1

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • Dolar yükselmiyor TL değer kaybediyor

  • Bende ki ekonomi bilgisi bu kadar az işte :) Ama aklıma takılan hepsi orantılı olması neden? Bir döviz kuru , diğerlerine oranla çok daha fazla değer kazanabilir mi Türk Lirasına karşı?

  • Her paranın kendine ait değeri var. Alım gücü düştükçe Afrika para birimi bile değerlenir. Çünkü enflasyon diye bir şey var. Hareket eden dolar Euro değil aslında hareket eden TL. Aşağı yukarı gidince atrasindaki enflasyon farkıni hesaplıyor. TL değer kaybedince otoalmatikmen cin para birimi bile senin parana göre yukseliyor. Şöyle düşün iki elini havaya kaldır sol elin TL sağ elin Afrika parası. Sol elini assagi indirince sağ el otomatikman yukarıda kalır. Yukarıda kalan mesela Afrika parası oluyor. Sen de zannediyosun ki Afrika para birimi değer kazanıyor. Halbuki senin para birimin değer kaybediyor.

 • dolara bağlı değil tl'nin durumuna göre değişiyor :D

  tl değer kaybedince tüm para birimlerine karşı kaybediyor tl değer kazanırsa tüm para birimlerine karşı kazanıyor

  • Bende ki ekonomi bilgisi bu kadar az işte :) Ama aklıma takılan hepsi orantılı olması neden? Bir döviz kuru , diğerlerine oranla çok daha fazla değer kazanabilir mi Türk Lirasına karşı?

  • etkileyen iki faktör var. birincisi ülkelerin ekonomik durumu. atıyorum x ülkesi ekonomik kalkınma planı yaptı ve bunu uyguladı. ekonomik olarak parası değer kazanırsa diğerlerine karşı daha yukarılara çıkabilir. ikincisi küresel ekonomik durum. küresel olarak ekonomik piyasayı etkileyen durumlar tüm paralara neredeyse aynı etkiyi yapar. örneğin pandemi tüm paralar değer kaybetti pandemiden sanırım en güçlü çıkan ülke çin oldu. bu da onun para birimini yükseltir. örneğin ukrayna-rusya savaşı tüm dünyayı etkiledi. etkileri yakın zamanda görünür. bundan da en karlı çıkan amerika olur neden silah satışı ile çok büyük kar elde eder. bir ülkenin parasının değer kazanıp kazanmayacağını bilmek için hem iç durumunu hem de dünya durumunu iyi okumak gerekir.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?