Önü açık bölümler, meslekler hangileridir?

Önü açık bölümler nelerdir? Mezun olunca hangi bölümlerden sorunsuz iş bulunur? Önü açık fakülteler hangileri?

İyi bir kariyer için illa ki yurtdışında üniversite okumak mı gerekir? Türkiye'de önü açık bölüm ve meslekler yok mu arkadaşlar?
2 3

En İyi Erkek Görüşleri

 • Önü Açık Bölümler, Meslekler Hangileridir?

  Hayatımızın en önemli seçimlerinden bir tanesi meslek seçimidir. Her aile çocuğunun önü açık mesleklerden bir tanesini seçmesini ister. Aslında hangi mesleği seviyorsanız sizin için önü açık meslek odur. Sevdiğiniz bir işte her zaman mutlu olursunuz ve mutluluk başarıyı getirir. Ancak aklınızda bir fikir yoksa önü açık bölümlerden bir tanesini seçebilirsiniz. Aşağıda önü açık üniversite bölümleri hakkında bir liste yaptım, umarım işinize yarar.

  2020'nin Önü Açık Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

  1- Tıp

  Tıp
  Tıp

  2020 yılında pandemi haline gelen Koronavirüs, bize tıp sektörünün önemini gösterdi. Her daim bu alanda iş açığı ve alımı olacaktır. Sadece doktorluk olarak düşünmemek gerekir, tıp sektörünün her alanı önü açık meslekler arasında yer alır.

  2- Fizik Tedavi Uzmanlığı

  Fizik Tedavi Uzmanlığı
  Fizik Tedavi Uzmanlığı

  Hayatımız gün geçtikçe dijitalleşiyor ve hareketlerimiz azalıyor. Ev alışverişlerini dahi artık evden yapmaya başladık. Hareketin bu kadar azaldığı bu dönemde, vücudumuzda rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizlikler ortaya çıkıyor. Fizik tedavi uzmanları ise bu fiziksel rahatsızlıklara çözüm oluyor. Yani geleceği olan meslekler arasında.

  3- Psikoloji

  Psikoloji
  Psikoloji

  Yukarıda söylediğim gibi her geçen gün dijitalleşmeye devam ediyoruz ve bu dijitalleşme aslında bizi yalnızlığa itiyor. Yalnızlık ise psikolojik rahatsızlıkların önünü açıyor. Günümüzde de çok değerli bir meslek olan Psikologluk, ileride de aynı önemi taşımaya devam edecek.

  4- Yazılım Mühendisliği

  Yazılım Mühendisliği
  Yazılım Mühendisliği

  Önü en açık bölümler arasında yazılığım mühendisliği de bulunuyor. Her işimizi sanal ortamda hallettiğimiz bu dönemde, yazılım mühendisliği önemli bir meslekken ileride çok daha önemli bir hale gelecektir.

  5- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

  Eğitim devam ettikçe önü açık olan bir meslektir. Öğrencilere rehberlik ve danışmanlık yapar. Oldukça rahat çalışma şartları bulunuyor. Hem özel hem de devlet okullarında çalışabilir. Kısaca önü en açık mesleklerden bir tanesidir.

  6- Beslenme ve Diyetetik

  Beslenme ve Diyetetik
  Beslenme ve Diyetetik

  Günümüzde hayat çok hızlı bir şekilde aktığı için birçok işimizi aceleyle hallediyoruz. Bu hızlı akan hayatta, beslenme konusunda birçok kişi kendisine dikkat etmiyor ve kilo alıyor. Her ne kadar kendi kendine kilo vermeye çalışsa da bunu başaramayıp işin uzmanına yani diyetisyenlere başvuruyor. Bu durum gelecekte de aynı şekilde devam edecek ve diyetisyenlik her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek olacak diye düşünüyorum.

  7- Özel Eğitim Öğretmenliği

  Özel Eğitim Öğretmenliği
  Özel Eğitim Öğretmenliği

  İşitme engelliler, zihin engelliler gibi çocuklara eğitim veren öğretmenlere her zaman ihtiyaç var. Hem özel eğitim kurumlarında hem de devlet okullarında rahatça iş bulabiliyorlar. Atama puanları oldukça düşüktür. Çocuklarla ilgilenmeyi seven biriyseniz tavsiye ederim.

  8- Aşçılık

  Aşçılık
  Aşçılık

  Büyük şirketlerde veya restoranlarda olmazsa olmaz çalışanlardan bir tanesidir. Zor olsa da önü oldukça açık bir meslektir. Kendinizi aşçılık alanında geliştirirseniz çok başarılı olup, büyük paralar kazanabilirsiniz. Hem günümüzde hem de gelecekte yapılabilecek bir meslek.

  9- Tercümanlık

  Tercümanlık
  Tercümanlık

  Öğrendiğiniz her dil size CV olarak avantaj sağlar. Özellikle tercümanlık mesleğinde bilinen dil sayısı çok önemlidir. Büyük şirketlerde yapılan ticaret anlaşmalarında oldukça önemli bir rol oynarlar. Ticaret var olduğu sürece ölmeyecek bir meslektir. Bu mesleği seçecekseniz tek bir dille kalmamanızı öneririm, kendinizi ne kadar geliştirir ve dil öğrenirseniz o kadar rahat iş bulursunuz.

  10- Mobil Uygulama Geliştiricisi

  Mobil Uygulama Geliştiricisi
  Mobil Uygulama Geliştiricisi

  Aslında yazılım mühendisliğinin alt bölümlerinden bir tanesi olarak söylemek gerekir. Mobile uygun olan dilleri kullanarak yeni uygulamalar ortaya çıkarır. Akıllı telefon kullanımının her gün arttığını göz önünde bulundurursak, ileride de çok ihtiyaç duyulan mesleklerden bir tanesi olacaktır.

  11- Robot Mühendisliği

  Robot Mühendisliği
  Robot Mühendisliği

  Artık yapılan bütün makineler yapay zeka olarak ve insan gücüne ihtiyaç duymayacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Son zamanlarda robot askerler, robot işçiler terimlerini illa ki duymuşsunuzdur. Bundan önce çok fazla filmlerde duyduğumuz bu terimler, gerçek olmaya başladı ve büyük bir sektör haline geldi.

  12- Pilotaj

  Pilotaj
  Pilotaj

  Pilotaj yani pilotluk oldukça revaçta olan bir meslek. En çok kullanılan ulaşım aracı olduğunu ve her geçen gün uçak kullanan kişi sayısının arttığını göz önünde bulundurursak, pilotluk geleceğin gözde mesleklerinden bir tanesidir. Şu an bile oldukça yüksek maaşlar kazanıyorlar, bu ileride de devam edecektir.

  13- Reklam ve Pazarlama

  Reklam ve Pazarlama
  Reklam ve Pazarlama

  Bir ürünün satılmasında ürünün kalitesi kadar onun tanıtılması da büyük rol oynamaktadır. Burada devreye şirketlerin reklam ve pazarlama departmanları giriyor. Büyük bir şirketin reklam ve pazarlama departmanında çalışmak size iyi kazançlar sağlayabilir. Tabii burada da önemli olan kendinizi geliştirmektir.

  14- Dış Ticaret

  Dış Ticaret
  Dış Ticaret

  Ürettiğiniz bir ürünü sadece ülke içinde satmak size iyi paralar kazandırabilir ama ürünü dışarıya pazarlamak her zaman çok daha iyi gelirler elde etmenizi sağlar. Dış ticaret uzmanları bu ticaret anlaşmalarını bağlayan kişilerdir. Dış ticaret uzmanları bir şirkette ücretli çalışabilir veya kendi ürettiği ürünleri dışarı satabilir. Oldukça değerli bir meslektir ve önü açık bölümler arasındadır.

  15- Lojistik

  Lojistik
  Lojistik

  Lojistik, ticarette oldukça önemli bir kısımdır. Bu bölümü okuyanlar özel kurumlarda ve resmi kurumlarda çalışabilir. Nakliyat, gümrükleme, dağıtım gibi hizmetlerde çalışacak personeller genelde bu bölümden yetişir. Geleceği olan bölümlerden bir tanesidir.

  Hangi bölümlerin önü açık?” soruna cevap vermeye çalıştım. Umarım yardımım olmuştur.
  Popüler mesleklerden olan Teğmen olmak hakkında bilgiye de bu sorudan ulaşabilirsiniz.

 • Önü açık alan sanırım hırsızlık var sadece.. kapanmaz yani önü rahat meslek.. Okul okumakmı? hırsızların tuzağıdır sadece bir halta yaramaz okumuşla okumamış arasında bir fark var mı ülkemizde? yok o zaman neden okursunki git hırsız ol.

  • ne hırsızlığı önerirsin ve neden böyle düşünüyorsun

  • @değiliks ülkemizde sadece yaşayanlar hırsızlarda ondan. Ne hırsızlığı önemli değil ister siyasetten gir en iyisi budur dokunulmazlığıda var alalen hırsızlık ediyorlar ve hiç suçlanmıyorlar süper bişe yani.. ama bu torpil ister bu bende yok diyorsan gözüne ne kestiyorsan ordan başla.. Yai yan dalı çift ana dal olarakta yapabilirsin bu mesleği.. kısaca hangi alanda ilerlersen ilerle önü açık bir meslek.. Tabiki en iyisi siyasetten girmek.

 • Oxford, Almanya Max Planck Ensitütüsü, Princeton, MIT ve Yale aklıma gelen önü açık yerler. Buralardan mezun olanlar sorunsuz biçimde iş buluyor.
  Diğer üniversilerde biraz ders çalışmak gerekiyor :) :) :)

En İyi Kız Görüşleri

 • Önü açık bölümlerin basında hırsızlık geliyor. Bunların içinde en iyiside siyasette yer almaktır. Böylece yargılanmadan büyük parçaları koparabilirsin. Küçük hırsızlıklarda idare eder ama risklidir.

 • kime sorsam hangi eğitimciye sorsam hepsi farklı şeyler söylüyor mesela yazılımın önü açık diye sevmeediğim bir bölümü okumak onla yaşamak kötü bir fikir

  • Yazilimin onu aciksa ben niye iş bulamiyorum?

  • @unnamed5 bilemiyorum herkes bir şeyler diyor

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

53 76
 • Sağlık bölümleri..

 • Bilgisayar Programcılığı

 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği sonra Mekatronik ve Makina Mühendisliği önü asla kapanmayacak bölümler.

 • Yazılım ve genetik dünyaya yön verecek meslek alanları ama ülkemizde gelişmesi mümkün gözükmüyor.

 • Önü açık diye bir olay yoktur. işini seven mutlaka başarır. Canlı örnek; https://yildiz.space

 • Ülkede 1 hafta sonrasında bile ne olacağı belirsiz. Bugün önü açık diye bir bölüme yerleşirsin 4 yıl sonra tam tersi olur... Önü açık meslek yok, önü açık insan var bu yüzden.

 • Bence ileride altin bilezik denilecek bolumler ile daha cok mekatronik ve robotics

 • 21. Yüzyıldayız. Yani teknoloji çağı. Yazılım bence.

 • Bilgisayar ile ilgili bölümler önceden de önü açıktı şimdi de önü açık tabi kendini geliştirmek önemli.

 • yok öyle bir bölüm olay sen de bitiyo

 • Işsizlik mesleği önü çok açık 😛

 • Bu memlekette açlıktan ölen görmedim ben. İdealleri , zevkleri , bazı alanlara yatkınlığı olabilmeli insanın. Çok dert etmeyin bu geçim derdi maaş vs bunları. Meslek liselerinden hangi bölüm olursa olsun bitiren biri işsiz kalmaz veya sağlık bölümleri. En kötü hemşire olur

 • 2. bölümler önü açık bölümlerdir.

  Önü açık bölümler, meslekler hangileridir?
 • mühendisliklerin hepsi

 • sağlık ve gıda sektörü asla ölmez

 • öyle bir şey yok artık.

 • programcılık en iyisi ve iş bulmak çok kolay.

 • Ilahiyat...

 • İşini iyi yaptıktan sonra hepsinin önü açıktır.

 • önü açık bölüm diyince aklıma başka birşey gelmişti

 • Daha Fazla (109)