Önü açık bölümler, meslekler hangileridir?

Önü açık bölümler nelerdir? Mezun olunca hangi bölümlerden sorunsuz iş bulunur? Önü açık fakülteler hangileri?

İyi bir kariyer için illa ki yurtdışında üniversite okumak mı gerekir? Türkiye'de önü açık bölüm ve meslekler yok mu arkadaşlar?
2 3

En İyi Erkek Görüşleri

 • Önü Açık Bölümler, Meslekler Hangileridir?

  Hayatımızın en önemli seçimlerinden bir tanesi meslek seçimidir. Her aile çocuğunun önü açık mesleklerden bir tanesini seçmesini ister. Aslında hangi mesleği seviyorsanız sizin için önü açık meslek odur. Sevdiğiniz bir işte her zaman mutlu olursunuz ve mutluluk başarıyı getirir. Ancak aklınızda bir fikir yoksa önü açık bölümlerden bir tanesini seçebilirsiniz. Aşağıda önü açık üniversite bölümleri hakkında bir liste yaptım, umarım işinize yarar.

  2020'nin Önü Açık Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

  1- Tıp

  Tıp
  Tıp
  2020 yılında pandemi haline gelen Koronavirüs, bize tıp sektörünün önemini gösterdi. Her daim bu alanda iş açığı ve alımı olacaktır. Sadece doktorluk olarak düşünmemek gerekir, tıp sektörünün her alanı önü açık meslekler arasında yer alır.

  2- Fizik Tedavi Uzmanlığı

  Fizik Tedavi Uzmanlığı
  Fizik Tedavi Uzmanlığı
  Hayatımız gün geçtikçe dijitalleşiyor ve hareketlerimiz azalıyor. Ev alışverişlerini dahi artık evden yapmaya başladık. Hareketin bu kadar azaldığı bu dönemde, vücudumuzda rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizlikler ortaya çıkıyor. Fizik tedavi uzmanları ise bu fiziksel rahatsızlıklara çözüm oluyor. Yani geleceği olan meslekler arasında.

  3- Psikoloji

  Psikoloji
  Psikoloji
  Yukarıda söylediğim gibi her geçen gün dijitalleşmeye devam ediyoruz ve bu dijitalleşme aslında bizi yalnızlığa itiyor. Yalnızlık ise psikolojik rahatsızlıkların önünü açıyor. Günümüzde de çok değerli bir meslek olan Psikologluk, ileride de aynı önemi taşımaya devam edecek.

  4- Yazılım Mühendisliği

  Yazılım Mühendisliği
  Yazılım Mühendisliği
  Önü en açık bölümler arasında yazılığım mühendisliği de bulunuyor. Her işimizi sanal ortamda hallettiğimiz bu dönemde, yazılım mühendisliği önemli bir meslekken ileride çok daha önemli bir hale gelecektir.

  5- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)
  Eğitim devam ettikçe önü açık olan bir meslektir. Öğrencilere rehberlik ve danışmanlık yapar. Oldukça rahat çalışma şartları bulunuyor. Hem özel hem de devlet okullarında çalışabilir. Kısaca önü en açık mesleklerden bir tanesidir.

  6- Beslenme ve Diyetetik

  Beslenme ve Diyetetik
  Beslenme ve Diyetetik
  Günümüzde hayat çok hızlı bir şekilde aktığı için birçok işimizi aceleyle hallediyoruz. Bu hızlı akan hayatta, beslenme konusunda birçok kişi kendisine dikkat etmiyor ve kilo alıyor. Her ne kadar kendi kendine kilo vermeye çalışsa da bunu başaramayıp işin uzmanına yani diyetisyenlere başvuruyor. Bu durum gelecekte de aynı şekilde devam edecek ve diyetisyenlik her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek olacak diye düşünüyorum.

  7- Özel Eğitim Öğretmenliği

  Özel Eğitim Öğretmenliği
  Özel Eğitim Öğretmenliği
  İşitme engelliler, zihin engelliler gibi çocuklara eğitim veren öğretmenlere her zaman ihtiyaç var. Hem özel eğitim kurumlarında hem de devlet okullarında rahatça iş bulabiliyorlar. Atama puanları oldukça düşüktür. Çocuklarla ilgilenmeyi seven biriyseniz tavsiye ederim.

  8- Aşçılık

  Aşçılık
  Aşçılık
  Büyük şirketlerde veya restoranlarda olmazsa olmaz çalışanlardan bir tanesidir. Zor olsa da önü oldukça açık bir meslektir. Kendinizi aşçılık alanında geliştirirseniz çok başarılı olup, büyük paralar kazanabilirsiniz. Hem günümüzde hem de gelecekte yapılabilecek bir meslek.

  9- Tercümanlık

  Tercümanlık
  Tercümanlık
  Öğrendiğiniz her dil size CV olarak avantaj sağlar. Özellikle tercümanlık mesleğinde bilinen dil sayısı çok önemlidir. Büyük şirketlerde yapılan ticaret anlaşmalarında oldukça önemli bir rol oynarlar. Ticaret var olduğu sürece ölmeyecek bir meslektir. Bu mesleği seçecekseniz tek bir dille kalmamanızı öneririm, kendinizi ne kadar geliştirir ve dil öğrenirseniz o kadar rahat iş bulursunuz.

  10- Mobil Uygulama Geliştiricisi

  Mobil Uygulama Geliştiricisi
  Mobil Uygulama Geliştiricisi
  Aslında yazılım mühendisliğinin alt bölümlerinden bir tanesi olarak söylemek gerekir. Mobile uygun olan dilleri kullanarak yeni uygulamalar ortaya çıkarır. Akıllı telefon kullanımının her gün arttığını göz önünde bulundurursak, ileride de çok ihtiyaç duyulan mesleklerden bir tanesi olacaktır.

  11- Robot Mühendisliği

  Robot Mühendisliği
  Robot Mühendisliği
  Artık yapılan bütün makineler yapay zeka olarak ve insan gücüne ihtiyaç duymayacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Son zamanlarda robot askerler, robot işçiler terimlerini illa ki duymuşsunuzdur. Bundan önce çok fazla filmlerde duyduğumuz bu terimler, gerçek olmaya başladı ve büyük bir sektör haline geldi.

  12- Pilotaj

  Pilotaj
  Pilotaj
  Pilotaj yani pilotluk oldukça revaçta olan bir meslek. En çok kullanılan ulaşım aracı olduğunu ve her geçen gün uçak kullanan kişi sayısının arttığını göz önünde bulundurursak, pilotluk geleceğin gözde mesleklerinden bir tanesidir. Şu an bile oldukça yüksek maaşlar kazanıyorlar, bu ileride de devam edecektir.

  13- Reklam ve Pazarlama

  Reklam ve Pazarlama
  Reklam ve Pazarlama
  Bir ürünün satılmasında ürünün kalitesi kadar onun tanıtılması da büyük rol oynamaktadır. Burada devreye şirketlerin reklam ve pazarlama departmanları giriyor. Büyük bir şirketin reklam ve pazarlama departmanında çalışmak size iyi kazançlar sağlayabilir. Tabii burada da önemli olan kendinizi geliştirmektir.

  14- Dış Ticaret

  Dış Ticaret
  Dış Ticaret
  Ürettiğiniz bir ürünü sadece ülke içinde satmak size iyi paralar kazandırabilir ama ürünü dışarıya pazarlamak her zaman çok daha iyi gelirler elde etmenizi sağlar. Dış ticaret uzmanları bu ticaret anlaşmalarını bağlayan kişilerdir. Dış ticaret uzmanları bir şirkette ücretli çalışabilir veya kendi ürettiği ürünleri dışarı satabilir. Oldukça değerli bir meslektir ve önü açık bölümler arasındadır.

  15- Lojistik

  Lojistik
  Lojistik
  Lojistik, ticarette oldukça önemli bir kısımdır. Bu bölümü okuyanlar özel kurumlarda ve resmi kurumlarda çalışabilir. Nakliyat, gümrükleme, dağıtım gibi hizmetlerde çalışacak personeller genelde bu bölümden yetişir. Geleceği olan bölümlerden bir tanesidir.

  Hangi bölümlerin önü açık?” soruna cevap vermeye çalıştım. Umarım yardımım olmuştur.
  Popüler mesleklerden olan Teğmen olmak hakkında bilgiye de bu sorudan ulaşabilirsiniz.
 • Önü açık alan sanırım hırsızlık var sadece.. kapanmaz yani önü rahat meslek.. Okul okumakmı? hırsızların tuzağıdır sadece bir halta yaramaz okumuşla okumamış arasında bir fark var mı ülkemizde? yok o zaman neden okursunki git hırsız ol.
  • ne hırsızlığı önerirsin ve neden böyle düşünüyorsun

  • @değiliks ülkemizde sadece yaşayanlar hırsızlarda ondan. Ne hırsızlığı önemli değil ister siyasetten gir en iyisi budur dokunulmazlığıda var alalen hırsızlık ediyorlar ve hiç suçlanmıyorlar süper bişe yani.. ama bu torpil ister bu bende yok diyorsan gözüne ne kestiyorsan ordan başla.. Yai yan dalı çift ana dal olarakta yapabilirsin bu mesleği.. kısaca hangi alanda ilerlersen ilerle önü açık bir meslek.. Tabiki en iyisi siyasetten girmek.

 • Oxford, Almanya Max Planck Ensitütüsü, Princeton, MIT ve Yale aklıma gelen önü açık yerler. Buralardan mezun olanlar sorunsuz biçimde iş buluyor.
  Diğer üniversilerde biraz ders çalışmak gerekiyor :) :) :)

En İyi Kız Görüşleri

 • Önü açık bölümlerin basında hırsızlık geliyor. Bunların içinde en iyiside siyasette yer almaktır. Böylece yargılanmadan büyük parçaları koparabilirsin. Küçük hırsızlıklarda idare eder ama risklidir.
 • kime sorsam hangi eğitimciye sorsam hepsi farklı şeyler söylüyor mesela yazılımın önü açık diye sevmeediğim bir bölümü okumak onla yaşamak kötü bir fikir
  • Yazilimin onu aciksa ben niye iş bulamiyorum?

  • @unnamed5 bilemiyorum herkes bir şeyler diyor

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

53 76
 • Sağlık bölümleri..
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği sonra Mekatronik ve Makina Mühendisliği önü asla kapanmayacak bölümler.
 • Yazılım ve genetik dünyaya yön verecek meslek alanları ama ülkemizde gelişmesi mümkün gözükmüyor.
 • Önü açık diye bir olay yoktur. işini seven mutlaka başarır. Canlı örnek; https://yildiz.space
 • Ülkede 1 hafta sonrasında bile ne olacağı belirsiz. Bugün önü açık diye bir bölüme yerleşirsin 4 yıl sonra tam tersi olur... Önü açık meslek yok, önü açık insan var bu yüzden.
 • Bence ileride altin bilezik denilecek bolumler ile daha cok mekatronik ve robotics
 • 21. Yüzyıldayız. Yani teknoloji çağı. Yazılım bence.
 • Bilgisayar ile ilgili bölümler önceden de önü açıktı şimdi de önü açık tabi kendini geliştirmek önemli.
 • yok öyle bir bölüm olay sen de bitiyo
 • Işsizlik mesleği önü çok açık 😛
 • Bu memlekette açlıktan ölen görmedim ben. İdealleri , zevkleri , bazı alanlara yatkınlığı olabilmeli insanın. Çok dert etmeyin bu geçim derdi maaş vs bunları. Meslek liselerinden hangi bölüm olursa olsun bitiren biri işsiz kalmaz veya sağlık bölümleri. En kötü hemşire olur
 • 2. bölümler önü açık bölümlerdir.Önü açık bölümler, meslekler hangileridir?
 • sağlık ve gıda sektörü asla ölmez
 • mühendisliklerin hepsi
 • Ilahiyat...
 • İşini iyi yaptıktan sonra hepsinin önü açıktır.
 • Gastronomi. İnsanlar yemek zorunda :)
 • yuvarlak laflar bende söyleyebilirim bunları spesifik birşey söyleyebilir mi 6 yıl sonrasına benim öngörmediğim birşeyi öngörebiliyor mu şahıs kimdir ne iş yapar akademik vasfı varmıdır nedir nasıl yıllar sonrası için böylesi bir ülkede ahkam kesebilme hakkına sahip oluyor ya burdan bir genç üniversite seçimini ve bölümünü sizden etkilenerek seçer ve hayatta muvaffak olamazsa sizi bulup sizden bir hayat isteyebilecek mi
 • Gıda teknolojisi bölümü nasıl bilginiz varmı?
 • Saglik
 • öyle bir şey yok artık.
 • önü açık bölüm diyince aklıma başka birşey gelmişti
 • İlahiyat Fakültesi ve İmam Hatip Liseleri
 • yazılım tabi ki ama bu yazılım matematiksiz olmaz. bu sebeple matematikten anlamayanlar pek bir şey yapamaz yazılımda.

 • Tıp ve Hukuk var önü açık diğerleri boş bölümler
 • Öncelikle videoya değineceğim.
  Video nasıl ve ne şekilde ufkumuzu açtı bizim?
  33 saniye boyunca hiçbir koşulda gençlerin aklına yatabilecek net bir öneri yok. Sadece izlenmesi gereken yüzeysel yollardan bahsedilmiş. O zaman başlığı '' önü açık bölümler '' değil '' bölüm seçerken yapılması gerekenler '' olarak yazsaydınız. Gerçekten traji komik.

  Soru başlığına gelecek olursak.
  Hakikaten son 10 yılı gözden geçiren biri hayretler içinde kalır.
  Zira; çok geriye gitmeden, birkaç yıl evveline baksak bazı öğretmenlik alanlarının hayret içinde görürüz ki; kpss puanı neredeyse (-) olan yani puansız alan bölümler şu an üniversiteye giriş puanı tıp ile yarışır halde ve ataması da keza çok zor. Sebep? Önü açık olarak görüldü ve herkes oraya yöneldi. Aslında bizde de hata var sanırım, gençler iyi yönlendirilmiyor.

  Sonrasında bakıyorsunuz; neredeyse doğru dürüst mühendislik kalmadı öğrencilere önerebileceğimiz. Birçok mühendislikte iş sahası kalmadı; etrafımda birçok mühendislik mezunu öğrenci ya boşta geziyor, ya güç bela özel sektörde bir yere girip asgari ücretin biraz yukarısında maaşları ile çalışıyor.

  Sağlık alanının bazı bölümlerine gidilebilir; ama hemşirelik mesela eskiden çabuk iş alınan ama şu anda ciddi kpss puanları isteyen bölümdür. Ebelik daha uygun. Teknikerlik , diş, pratisyenlik vs gibi bölümlerde ise güzel meslekler edinilebilir. Araştırınca kesinlikle gidilecek bölümler var.

  Ama şu an hiçbir Kamu sektöründe işi de önermem şahsi olarak mesela; sonuçta çift sınavdan geçeceksiniz. Sözlü, yazılı.

  Ama öte yandan bugünün çok iyi para kazananlarına bakarsak; karşımıza garip örnekler çıkıyor. Youtuber'lar, blogger'lar, garip garip hareketlerle yemek yapan insanlar, antik kuntik makyaj videolsu çeken insaniyet namına nasibini alamamış ve kesinlikle ergenlikten çıkamamış şahıslar yahut bir şekilde gündeme gelip lüks yaşama kendini veren tipleri görüyorsunuz. Bir yanda işsiz gezen kalifiye yetiştirilmiş üniversite mezunları, bir yanda bu tipler. Neyin önü açık sizce?
 • Hemsirelik diyorum
 • Oyuncu olmak istiyorum ben ama bakalım şans
 • Video bende gözükmüyor...
 • bu zaman da pilot olsan ülkede işsiz kalma ihtimalin var
 • Önü açık bölüm kavramına aldanıp insanların buna göre tercih yapmasını gerçekten çok mantıksız.

  Sadece tıpta mezun olduktan sonra işin hemen hazır ama ilerlemek çalışmak yne sana bakıyor
 • Ülkemizde hiçbir bölümün garantisi yoktur, bu biraz iyimser bir yaklaşım.
 • Aşçılık.
  Önü o kadar açık ki sizi yalnız Türkiye ile kısıtlamaz. İstenilen her ülkede çalışma imkanı sağlar.
 • urası türkiye önü açık bölüm yok sanayide çırak arayan usta çok ama
 • Önü açık bir bölüm yoktur. 4 sene veya 2 sene sonra ne olur kimse bilemez.
 • Hukuk bile ele ayağa düştü. Sadece tıp
 • tıp, hukuk
 • Odyoloji, tekstil, pdr, güzellik ve bakım, inşaat ve mekatronikmüh.
 • Denizcilik çünkü ne kadar çok mezun olsa bile işe yarar işini sevgi ve saygıyla yerine getiren daimi çalışan bulmak zor , deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olan 10 kişiden 6 sı farklı bölüme geçiş yapıyor bu da denizciliğin ne kadar zor bir meslek olduğunu hatırlatıyor fakat yine de devamlılık sağlayan ve mesleğini seven denizciler için çok güzel paraların kazanıldığı önü çok açık bir bölümdür denizcilik :)
 • Bana göre önü açık bölüm yoktur, torpil vardır. Yurt dışını diyorsak eğer onda da başarılı, kendini yetiştiren insan vardır.
 • bankacılık
 • Sağlık bölümleri tabiki. Bunu söylemeye bile gerek yok.
 • (AÇIK) ogretim :€
 • Hemşirelik
 • Psikoloji
 • programcılık en iyisi ve iş bulmak çok kolay.
 • Bu ülkede önü açık bölüm yok
 • Bence tıp oku üroloji bölümünün önü açık 🤔🤔😀
 • Ben sana en çok para kazananları söyleyim
  Aşçılar
  Güzellik uzmanları
  din hocaları
  Eskiden hemşirelerde bayağı kazanırdı ama artık herkes oraya yüklendi şu an o mesleğin önü kapalı işsizler çoğaldı

  • Güzellik uzmanları çok iyi kazanıyor ama kendini geliştirmek önemli. Yapabileceklerini arttırman gerek

 • Tıp
  Diş
  Eczacılık
  Hemşirelik
  Bunların önü hep açık
  • eczacılık maalesef önü kapalı. bence uzak durulmalı

  • Kardeş sen eczacılığı eczane açmak sanıyorsan sana göre önü kapalıdır

 • Önü açık bölüm yok torpil var
 • mini etek
 • İlahiyat
  Hukuk
  Tıp
  Pilotaj
  Makine Mühendisliği açık bölümler
  • ılahıyatın onu acık degıl dıyanete gıerersen yeterlılık sınavı var hoca ıcın o sınavda baya zormus ayetlerı tersten ezbere okutuyorlarmıs ogretmenlık var onada formasyon lazım uzun ıs yanı. baska dusun

  • Önü açık mesela Tercüman olabilirsin

  • Sen ne kadar boş bir yorum yapmışsın genç kardeşim ya. Makine mühendisliğinin okuma şartları ve mezun sonrası neler olduğunu biliyor musun? İlahiyatın ne zaman ne olacağı belli değil nasıl açıkmış? Bomboş, kulaktan dolma bir öneri. Tıp gerçekten önü açık mı? :D Tıp her zaman, Cumhuriyet tarihinin en kaliteli bölümüdür, bunu sen bulmadın. Gerçekten traji komik. Hukuk da keza tıp gibi. Ne iş yapar, nerede okur yahut meziyetlerin nelerdir bilmiyorum ama; '' önü açık bölümler '' kısmına gelip saçmalayın bida. Ki zaten sen öneri kabul edecek konumdasın bu bilgi ve yaşla, öneri değil.

  • Hepsini Göster
 • güvenlik görevlisi olmak 🤔
 • türkiyede iş bulamazsınız
  • neden

  • @değiliks sanki yurtdisinda bulabilcegizde

 • Tıp hukuk
 • Hiçbir bölüm herşey sana bağlın
 • tıp bile sorunlu şuanda. Hukuk bitti. İlahiyat oku.
  • tıp sorunluysa ilahiyat niye okusunlar

  • @değiliks full ilahiyat oldu ortalık o yüzdendir

  • @KhaLiSui onu kim söyledi

  • Hepsini Göster
 • bırak bölümü bolümü zıbar yat
 • Daha Fazla (69)