Sizce böyle davranmakta, 1 kez daha üniversite okumak istemekte haksız mıyım?

Liseden 2018'de mezun oldum ve Yks'ye de ilk olarak 2018'de girdim. Ben o zaman için Türk Dili ve Edebiyatı okumak istiyordum ve tercihlerin başladığı güne kadar babam da beni destekliyordu, ama öğretmenlik yapan halalarım ise o bölümün okuması çok zor ve ayrıca atamasının da olmadığı bir bölüm olduğunu; Optisyenlik bölümünün ise çok rahat bir bölüm olduğunu, üstelik önlisans bölümü olduğu için derslerinin de kolay olduğunu düşündüklerini söyleyerek zorla babamı ikna ettiler ve Optisyenlik yazdım. Okula başladıktan sonra ise derslerin zor geldiğini söyleyip başka bir bölüme geçmek istediğimi söyledim, ama hepsi bir olup bu isteğime şiddetle karşı çıktılar. Ben de aynı bölümde okumaya devam ettim. En azından sevdiğim bir şehirde okuyayım diye düşünüp İzmir'de bir okula geçtim, ama orada daha çok zorlandım ve azami süremi doldurup okuldan atıldım. Geçen sene ise dilediğim gibi bir üniversite öğrenciliği hayatım olmadığı için 1 kez daha sınava girdim ve bu kez kendi isteğimle Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik yazdım, ama babam her fırsatta beni suçlayıp " Senin yaşıtların şu anda iş sahibi, biz de hâlâ senin sorumluluğunu taşıyoruz " gibisinden şeyler söylüyor, oysaki benim o bahsettiği yaşıtlarıma baktığım zaman içimin kan ağladığını bilmiyor. Şu anki isteğim ise bu kez kendi isteğimle seçtiğim bir yerde okuyup 2. sene mavi diploma veren bir okula yatay geçiş yapıp mezun olduğumda ise Danimarka'ya gitmek ( Akrabalarımızın büyük bir çoğunluğu Danimarka'da yaşıyor. )
0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • gençliğimizi çaldılar maalesef. Ben 2 sene önce mezun olmuş Makine mühendisiyim aldığım maaş asgari ücretti istifa ettim, yalan dolan çok, Danimarkaya amele olarak gitsen bile burdan daha rahat edebilirsin. Mühendislik okudum ama amelilik yaptım.

  • Ama maalesef benim gençliğimi çalan ülkeyi yönetenler değil, ailem oldu. Şu anda ise tek suçlu benmişim gibi davranıyorlar...

 • Dostum sanki fazla mı zorluyorsun kendini? Geçtiğin yollardan geçmiş bi büyüğün olarak istersen kendini Türkiye ye göre ayarla. Okul okumak isek de bana senin için 24 yaşına kadar bitmiş olması gerek. Tip okumuyorsun ki hala eğitim peşinde koştur diyeyim. Geçen 32 yaşında hukuk okuyup avukat olanı gördüm ama işte ben hayatta cesaret edip okula gidemedim. Dediğim gibi en fazla 24 yaşına kadar herseyin bitmiş olması gerek

  • Ama benim de dediğim gibi ailem buna engel oldu, öyle olmasaydı ben de şu anda birçok yaşıtım gibi kurulu bir düzenimin, her gün severek gittiğim bir işimin olmasını çooook isterdim.

  • Ama maalesef ailem buna var gücüyle engel oldu, şu anda ise konu her açıldığında beni suçlayıp duruyorlar.

  • Yoksa ben de şu anda birçok yaşıtım gibi kendi paramı kazanıp tamamen kendi ayaklarımın üzerinde durmayı, aileme bağlı olmamayı çok isterdim, ama 4-5 yıl önce üniversite tercihlerimizi yaparken birçok yaşıtım kendi istediği yerleri yazıp kendi yollarını kendi isteklerine göre çizerken benim yolumu tamamen ailem çizdi, onların çizdiği yolda yürüyemeyince de bu duruma geldim.

  • Hepsini Göster

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?