Türkiye Euro’ya geçse ekonomi düzelir mi?

Ülkede kime sorsalar ekonomi kötü diyor.
Yabancı ülkelerden gelenlerden örnek gurbetçilere euroyu on la çarpıp hava atarlar diyorlar.
Bulgarlar Edirne’ye geldiğinde levayı 6ya çarpıp alışveriş yapıyorlar deniliyor, gidiyor.
Acaba ülkece TL’yi bırakıp Euro’ya geçilse birşeyler düzelir mi?
Artıları, eksileri nelerdir, hiç düşündünüz mü?
Güncellemeler:
9 ay
Sizlerin de yorumlarından sonra kendi düşüncelerimi paylaşmayı uygun gördüm. Genel olarak ekonominin düzeleceğini zannetmiyorum fakat etkileri kesinlikle olur. Bugün ekonomide dengesizliklerin bir kısmı da maalesef bu döviz kurlarına göre belirleniyor. Ülke içerisinde TL ile hesap görülüyor, fakat yurtdışından ithal olan her şey Euro veya dolarla geliyor.
9 ay
Örneğin her iPhone piyasaya çıktığında gündem olur, yok 16000 TL, yok 22000 TL diye yükseliyor. Oysa mesela bir Avrupa ülkesinde iPhone laf çıktığında fiyatlar benzer kapasitede olduğunda, çokta aşırı farkedilmiyor fark. Şuanki 1TB lık modeli tabi 2000€ falanmış herhalde.
0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
  • Düzelmez ekonominin bununla çok güçlü bir bağlantısı yok. Aksine yatırım gelmez Bulgarlar yurtdışındakiler Türkiye'den alışveriş yapmazlar. Ekonominin kötü olmasının nedeni üretim olmaması ve buna dayanarakta enflasyonun sürekli artması. Eğer üretim olursa uluslararası çapta markalarımız olursa ihracatı arttırıp ithalatı azaltabilirsek ekonomi düzelir.

    • Çok güzel değinmişsin. Ozaman neden Bulgarlara, gurbetçilere Euro veya Levayla geliyorlar diye kızıyorlar? Bir kesim için hatta ekonominin böyle olmasının suçlusu yabancı ülkelerden gelenler. Yatırım gelmeyeceğine ben katılmıyorum. Hatta teşvik bile olabilir yatırım yapmak için.

    • Bulgarları, Gürcüleri, yunanları ya da avrupadan gelenleri suçlamanın bir anlamı yok onlar da kendi cebini düşünüyorlar haliyle. Yatırım meselesine gelirsek Türk Lirasının değeri düşük olduğu için az yatırım ile çok insan çalıştırabiliyor ucun insan gücü yani bu gibi nedenlerle ülkeye büyük şirketlerden yatırım geliyor. Diğer türlü yatırım şöyle gelebilir güçlü bir ekonomiye sahip olursanız şirketler paralarının yatırımlarının bu ülkede kaybolmayacağını güvenilir bir yatırım olduğunu düşünerek yatırıp yaparlar. Ama oradan çok uzağız şu günlerde

    • Benim anlatmaya çalıştığımda bu. Türkiye’de TL ile hesap yapılıyor, fakat yurtdışından ithal olanlar dövizle oluyor. Yatırımcı icin evet işçi ucuz olduğu icin, maliyeti düşük diye yatırım yapıyor olabilir, fakat bunun dengesi bence doğru sağlanmış değil birkere. Türkiye sadece ucuz işçiden daha fazlasını sunabilir yatırımcıya cekici gelebilmek için. Ve Euro’ya geçiş olsa da kimsenin maaşı bugünden yarına katkat artmayacaktır. Bugün 3000tl kazanana 300€ -500€ denkleyip, bunu sabit tutacaklardır. Fakat zamanla tabi dengeler kurulacaktır, diğer çevre ülkelerin seviyesine çekilecektir, bu da gelirleri arttırdığı kadar, giderleride arttıracaktır. Bu noktada enflasyon düzeyi belirleyecektir iyi mi, kötü mü oldu diye

  • Duzelmez

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?