Türkiyede yap işlet devret modeline karşı bakış açınız nedir?

Ben yap - işlet - devret modelinin türkiye için çok da iyi olmayan bir sistem olduğunu düşünüyorum ÇÜNKÜ ;

Yap işlet devret modeli EKONOMİSİ İYİ ÜLKELER için geçerlidir, Bizim çok iyi bir ekonomimiz yok daha doğrusu bu sisteme uygun ekonomi yok. Ülkenin çoğu parası bu projelere gidiyor sebebi ise verilen sözler ve o proje sahibinee yapılan hibeler.

Ekonomi iyi olsa şirketleri alt işveren gibi kullanırsın ve eknomi etkilenmez.

Anı şekide Türkiyede özelleştirmelerede karşıyım bizim gibi ekonomisi kötü ülkeler DEVLETÇİ OLMALI , çünkü özelleştirmede Devlet sadece vergi alır ama FABRİKA devletin olursa % 100 kazanç elde eder.

elbette her şey devlet elinded olsun demiyorum ama % 80 devletçi olmalıyız ama bu maalesef % 80 özel sektör var ülkede :D

Ekonomi iyiyse özel sektör çok iyidir.

Ayrıca akp dönemi satılan fabrika , liman vs. yerler asla satılmamalıydı , Çok büyük hata yapıldı. Özelleştirme adı altında Ülkenin şah damarları kesindi köklerine bomba koyuldu.

0 0

En İyi Kız Görüşü

  • çok berbatlar

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
  • Yazdıklarına katılıyorum

  • Yazdıklarının çoğuna katılmakla beraber yap-işlet-devret modelinin adilane hiçbir yönü yoktur. Bu model iktidara yakın sermaye sınıfına peşkeş çekilerek, bir avuç zengini daha da zengin yapıp, hem ekolojik açıdan yaşanmayacak noktaya getirmesi hem de alt sınıfların daha çok sömürülmesine yol açmaktadır. Kamulaştırma tek geçerli yol olmalıdır.

    • Yol projesinde çalıştım yap işlek devlet 800 tane kamyon hibe etmiş firmaya düşün daha sonra vergi derdi yine bunlara yardımcı oluyor diğer konularda da yardımcı oluyor mazottur benzindir bunlarda da ucuz almalarını sağlıyor ya bildiğin devlet yolu kendi yapıyor ya 🤣🤣. Cidden yani devlet bütün masrafı devlet çekiyor Bu yollar yapılırken İnan masrafların %70'ini yakını zaten devlet kendi karşılıyor. . Ya bir de belirttiğim gibi yapı işleri devret ekonomisi çok iyi olan devletler de acayip bir şey niye al kardeş sen parayı yap mesela Almanya ne uğraşacak adam gider yaptırır birine ama biz de böyle değil ki. Bir de az önce de belirttiğim gibi şu özelleştirmeler ya geçen ciddi anlamda bir listeye baktım 6 tane liman elektrik santralleri daha birçok yer yani deri fabrikaları Şimdi aklıma gelmiyor ama 50 tane falan fabrika var hani AKP dönemi satılan fabrikalar yazarsanız o özelleştirilen yerleri görebilirsiniz ya aklım hayalimi almıyor ya

    • Zaten yolsuzluk denilen olay burada ortaya çıkıyor. Devletin kadrolarını ele geçirmişler, devlet kasasından kendilerine hibe ediyorlar. AKP'nin zaten şu an çıkmaza girdiği bir diğer nokta bugüne kadar ekonomiyi sıcak para girişiyle bi nebze ayakta tuttular, bunu da her yeri özelleştirerek yaptılar. Artık devlet namına elde avuçta bir şey kalmadı dışarıdan sermayeyi de içeri çekemiyorlar. Son çırpınışları artık. Bakalım ilerleyen zamanlar neler gösterecek.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?