Yurt dışında nasıl üniversite okunur? Türkiye'deki en kaliteli 10 üniversite hangisi?

Yurt dışında üniversite okuyabilmek için ne yapmam lazım? Sınavlara mı girmem gerek?

Türkiye'deki en kaliteli 10 üniversite hangisi?

0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 5
 • Yurt dışı için sağlam para lazım.

  Bana göre en iyi 10 Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Sabancı, Koç, Bilkent, Hacettepe, Cerrahpaşa, Acıbadem, TOBB.

 • Hangi ülkede okumak istiyorsun? Yurtdışında okumak istiyorsan lise mezuniyet puanın önemli ve paran olması lazım canım

  • Amerika, İngiltere olabilir İngilizce anadil olduğu için. Almanya'da olabilir. Lise mezuniyet puanı ortalama olsa olmaz mı yani? Sonuçta liseden bir kere mezun oluyorsun.

  • Avrupa'yi biliyorum, onlar da lise mezuniyet puanina ve dil bilgine gore alirlar seni. Almanya'da Almanca bilmeden okuyamazsin. Danimarka, Almanya, Fransa vb. ulkelerde universitelerin hepsi ucretsiz

 • Türkiyede Üniversite mi bıraktılar.

 • Öncelikle ailenin maddi durumu buna el verişli olması lazım. Bazı Avrupa ülkelerinde üniversite okumak ücretsiz İsveç, Finlandiya gibi ama kendi dilinde ücretsiz sadece yani isveççe ve fince için. Hazırlık eğitimide vermiyorlar kendin öğrenip gitmen gerekli yani boş iş bunu es geçiyorum. En uygun ülke Almanya. Hangi bölümü okumak istiyorsan Türkiye de o bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olman gerekli vakıf-devlet fark etmiyor. Ama sadece lisans için geçerli ön lisans için değil. Aşağıda bir arkadaş Almanca bilmeden okuyamazsın demiş hayır okuyabilirsin. Bazı üniversiteler şartlı kabul olarak alıyor. Öncesinde 1 sene Almanca kursu alıyorsun sonrasında testdaf sınavına giriyorsun C1 seviyesi sertifikanı aldıktan sonra başvurduğun üniversite için eğitime başlıyorsun. Sadece dönemlik harçlık ücretler oluyor 500-600 euro civarı. Ek olarak da Fransa'da üniversite okumak artık ücretsiz değil 2019 yılından itibaren ab dışından gelen ülkeler için ücretli oldu.

  • Almanya ek mantıklısı o halde. Türkiye'deki bir üniversite ve bölümden Almanya'daki bir üniversiteye eşleşme mi oluyor? Bu eşleşme düzeye göre mi oluyor yoksa sen mi seçiyorsun? Ha birde şunu sorayım nerde kalacağız? Almanya'da devlet yurdu var mı ya da kalmak için olanak imkan sağlıyorlar mı?

 • Yurtdisinda okumak icin sinava bile girmiyorsun gidib kayit yaptiracaksin o kadar

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?