Yurt dışında yaşayan ya da akrabası olanlar ekonomi konusuyla ilgili detaya gelebilir mi?

Şimdi kiminle konuşsak Türkiye'nin ekonomik anlamda bittiği söyleniyor. Çoğu insan euro, sterlin, doların cazibesine kapılmış durumda. Bugün yaşlı bir abi ile konuştum. Benim gelin ile oğlan Hollanda'da dedi. Aylık 1,900 euro aldığını söyledi. Çocuğunun kirası ise 900 euro imiş.

Şimdi Hollanda'da tahminen aşağı yukarı asgari ücret 1,600 euro olmalı diye düşünüyorum. Kiraya 900 euro gidiyorsa faturalar, sosyal hayat, gida, eğitim, hastane ve birçok masraf daha eklendiginde 1,900 eurodan geriye taş çatlasın 200 - 300 euro falan kalmaz mi? Yani o paraya orada calisip para biriktirmeye kalksak yillari bulur gibi. Meslek, sanat yoksa elimizde bulaşıkçılık, çöpçülük, temizlik, şoför gibi işlerle orada yaşamanın da pek cazibesi kalmiyor. Zaten amaç orada para biriktirip Türkiye'ye yillar sonra geri dönmekse eğer bu paraya çalışılacaksa gitmek ne derece mantikli sizce? Tabi tek kişinin çalışmasindan bahsediyorum.

Bu konulari iyi bilenler yorum yaparsa sevinirim.
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
  • Hollanda' da 900 € kira Allahın emri mi? Diğer konu Almanya, Hollanda gibi ülkelerde çoğu elektrik, su, ısınma faturası kiranın (warmmietei nebenkosten) içindedir. Ayrıca doğalgaz kışın Türkiye' deki gibi aylık 500 birim (TL) gelmez, ısınma kış ayları için zorunlu bir ihtiyaçtır ve fakirlere ısınma için yardım verilir. Yani faturaları karşılanır. Hollanda, Almanya gibi ülkelerde asgari ücretliysen ve kiraların çok pahalı olduğu bir şehirde iş bulduysan, işvereninde bir türlü maaşını yükseltmiyorsa sana kira yardımı, fatura yardımı, ayrıca çocuklarına okulun Avrupa gezilerinde yardım verilir. Çocuğun ilkokul, lisede Roma, Lizbon, Paris gezer ama yarısını devlet karşılar. Bu fakir aileden geliyor, Avrupanın diğer ülkelerini görmesin demezler. Aylık 200 - 300 € ancak arttırabilir demişsin, aylık 300 € arttıran insan 2 ayda istediği elektrikli bisikleti alabilir, 1,5 ayda yeni bir çamaşır makinası alabilir. Black Friday ve Christhmas Dönemi indirim broşürlerine bakarsan Avrupada 380 €' ya çamaşır makinesi (Samsung, LG filan) satıldığını görebilirsin. Türkiye' de *g-*ö*t*ü* -b*o-*k*l*u Ariston Hotpoint çamaşır makinası için 3500 TL veriyorsun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 1
  • Buralarda kimse asgari ücret almıyor. Temizlikçi bile. Fabrikada çalışıyorum kalifiyeyim ama çok kalifiye değil. sürekli gece vardiyası artı günde 1 saat bilgisayardan ek iş yapıyorum. Gelirim 3500 Euro. Hamburgtayım. Kiram faturalar dahil 600 Euro. Otopark dahil 1+1

  • Knk Hollandada kira yardimi su yardimi bu yardimi veriyorlar ayrica 1600€ da calismazsan zaten calisan rahat ondan fazlasini alir

  • amcam alman vatandaşı bi türkle evli bi tane çocukları yarı engelli devlet ona 300 euro veriyor. diğer çocuğu 1 yaşında ona da 400 euro veriyor. yengem çocuklara baktığı için ona da 250 euro veriyor amcam tır şöförü ama hiç türkiye deki gibi değil sabah 8 akşam 5 çalışıyor. iş yeri evine uzak diye devlet ona ( karısının üstüne 2018 bmw olmasına rağmen) 2016 ford focus verdi (orda fiyatı 1.800 euro) coronadan dolayı işten çıkartıldı işsizlik maaşı alıyordu ama ne kadar bilmiyorum ve corona başladığından beri türkiyedeler. 6 ay burdalar 2 ay oraya gidiyorlar evraklar falan imzalıyorlar geri geliyorlar. türkiyede paşa gibi yaşıyorlar. ama oradayken o para onlara yetmiyormuş sebze meyveler çok pahalıymış konserve almak zorunda kalıyorlarmış. giyim kuşam da aynı şekilde. alış veriş yapmak için türkiyeye gelmeyi bekliyorlar.